neprihlásený Utorok, 22. januára 2019, dnes má meniny Zora   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Vedci lokalizovali zdroj vesmírneho rádiového signálu neznámeho pôvodu

Značky: vesmírveda a výskum

DSL.sk, 4.1.2017


Tím vedcov identifikoval pozíciu zdroja jedného zo zvláštnych krátkych rádiových signálov, ktorých pôvod zatiaľ nebol jednoznačne vysvetlený.

Takéto krátke signály známe pod označením FRB, Fast Radio Burst, v rádiovom spektre boli prvýkrát nájdené v roku 2007 v dátach z teleskopu Parkes Radio v Austrálii z roku 2001.

Zaujímavé sú svojou krátkou dobou trvania maximálne niekoľko milisekúnd, pričom pri predpokladanom pôvode mimo našej galaxie musí byť ich zdroj vzhľadom na pokles sily signálu so štvorcom vzdialenosti veľmi energický. Zatiaľ tak nie je k dispozícii jednoznačné uspokojivé vysvetlenie pôvodu všetkých týchto signálov.

Pôvod mimo našej galaxie sa doteraz predpokladal pre pozorovateľný posun signálu na jednotlivých vlnových dĺžkach, ktorý zodpovedal prejdeniu väčšej vzdialenosti ako je veľkosť našej galaxie.


Lokalizovaný zdroj signálu FRB 121102, kliknite pre zväčšenie (foto: Observatórium Gemini / AURA / NSF / NRC)FRB signály sa typicky neopakujú a ich zdrojom by tak mohli byť nejaké výnimočné vesmírne udalosti a napríklad kolízie, jeden zo signálov označený FRB 121102 sa ale opakuje a vyskytol sa už viackrát. Buď tak má tento alebo všetky FRB signály iné vysvetlenie.


Teleskop Very Large Array Karla G. Janskeho, kliknite pre zväčšenie (foto: NRAO / AUI / NSF)Podľa informácií autorov novej práce boli doteraz tieto signály vždy pozorované iba z teleskopov s jednou veľkou anténou. Smer ich zdroja sa tak dal určiť len s presnosťou na uhlové minúty a to neumožnilo spoľahlivo lokalizovať zdroj.

Vedci ale v minulom roku analyzovali opakujúci sa signál FRB 121102 pomocou teleskopu Very Large Array, VLA, Karla G. Janskeho v americkom Novom Mexiku a slabší sprievodný permanentný signál z blízkeho zdroja na európskej sieti vzdialených teleskopov EVN a podobnej americkej sieti VLBA. VLA sa skladá z 27 veľkých 25-metrových spolupracujúcich teleskopov, EVN z 12 teleskopov vo 8 krajinách a VLBA z desiatich teleskopov po celých USA. Tieto teleskopy respektíve skupiny teleskopov vďaka tomu dokážu zistiť zdroj signálu s výrazne väčšou presnosťou ako jeden veľký teleskop.

Signál vedci na VLA zachytili celkom 9-krát, smer sprievodného signálu lokalizovali s presnosťou 1.7 uhlovej milisekundy a zdroj signálu FRB 121102 menej ako sto milisekúnd od neho. Zdroj signálu sa tak lokalizoval podľa vedcov na malú tzv. trpasličiu galaxiu v súhvezdí Povozník, ktorá sa nachádza vo vzdialenosti viac ako troch miliárd svetelných rokov od Zeme.

Jej rýchlosť a následne vzdialenosť bola zistená z červeného posunu optického signálu prichádzajúceho z tejto galaxie, pozorovaním na observatóriu Gemini.

To okrem iného umožňuje vypočítať energiu signálu pri zdroji a môže pomôcť pri zisťovaní pôvodu signálu. Definitívnu odpoveď o pôvode signálu ale zatiaľ ani tieto dáta neprinášajú.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Nový Samsung SSD s 96-vrstvovou flash, zvýšil výkon
Skylink zdražuje najlacnejší balíček
Tesla výrazne zvýšila ceny na nabíjacích staniciach
Samsung má kompaktný senzor pre celodisplejové smartfóny, 20-megapixelový
Nový výkonný konkurent minipočítača Raspberry Pi
Galaxy S10 má prísť v troch až štyroch verziách, foto
Nový najvýkonnejší ARM procesor, so 64 jadrami
Vzduchový chladič CPU pre odvádzanie 280 W
Po smrti zakladateľa MS končí Stratolaunch s raketami, zameria sa na najväčšie lietadlo
Množstvo zariadení sa dá hacknúť cez WiFi


Diskusia:
                               
 

Mikrovlnka
Odpovedať Známka: -1.3 Hodnotiť:
 

To by bola dost silna mikrovlnka.
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

Uz sa to raz stalo, tie teleskopy su velmi citlive
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

ET sa vracia na zem
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ET momentalne robi ochrankynu detskych prav :)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A vraj ide o jednu z pozicii, platenych od vykonu. Ale nie za sondu do detskej duse.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

makro*
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

frekvencie mikrovlniek uz dlho preskakuju ;)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

To Matovic so Sulikom vysielaju pozitivnu energiu. Spekuluju ako este viac odrbat tento narod. Samozrejme, potom trnavsky saso povie, ze to bol zart. Chumaji dvaja!!!
Odpovedať Známka: -7.6 Hodnotiť:
 

Presne tak to urcite vysielaju tito dvaja psyhopati
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Čomu hovoria "rádiové signály"?
Odpovedať Známka: -7.3 Hodnotiť:
 

Dymovym
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Boštek Ty si mi tu chýbal...
Odpovedať Známka: -3.7 Hodnotiť:
 

aj my ta lubime
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

Čomu hovoria "rádiové signály"?

Nuz, nie su to gama frekvencie, RTG frekvencie, UV frekvencie, viditelne frekvencie, IČ frekvencie, mikrovlnne frekvencie, radarove frekvencie, satelitne frekvencie, TV frekvencie, GSM frekvencie ... ale frekvencie ktore ludstvo pouziva pre vynalez nazyvany radio (realne od desiatok kHz po stovku MHz, plus/minus polovica rádu)

UTFG: https://goo.gl/9SZKTG

Nerozumiem comu nerozumies.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

To mi je jasné, ale my tu napríklad používame rôzne modulácie, napríklad AM a FM. Ten ich "signál" je len akože nosná v trvaní niekoľko milisekúnd? A to je také divné? Som úplný laik a som si myslel, že kozmický priestor šíri všetky frekvencie nejako. Od ultranízkych až po tie gama...
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Aj ja som laik. Modulacia sa v clanku dsl nespomina a ani tu: https://arxiv.org/abs/1603.08880v2.
Ano vesmir siri vsetky frekvencie "nejako", preco by nie. Niektore lepsie (IČ), niektore horsie (viditelne spektrum). Vo všeobecnosti plati, ze EM žiarenie sa zle siri v prostredi, ktore obsahuje cca rovnako velke prekazky. Zo statistickeho hladiska ich velkeho poctu a nahodnosti. Zrejme by sa ale dalo vymysliet specialne ulozenie maleho poctu aj takychto prekazok, ze v niektorych smeroch by bol signal zosilneny. Ale vesmirny prach je co do poctu dost statisticky reprezentativny a lepsie sa siri frekvenciam ktorym nevadia objety velke radovo 100 mikrometrov (IČ), ako frekvenciam ktorym vadia objekty (vesmirneho prachu) velke radovo pod 1 mikrometer (viditelne svetlo), konkterne 380-780 nm.

Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Skôr ma desí iné. Tie frekvencie sú nejako pravidelné alebo laicky povedané chaos? A tie čo zachytili, ide v tom chaose o nejaké špecifikum?

Proste niečo smerom k nám vyslalo napríklad sínusovku(EM žiarenie) v nejakých intervaloch a v trvaní určitej doby. Tým je to výnimočné, alebo čím?
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

no tak pokial sa nemylim, cielene modulovane signaly (v radoch malych zlomkov sekundy) nikto nikdy nezachytil, to by sa na to nasadil nejaky demodulator a mozno by sme dekodovali co nam chcu povedat

skor ide o to ake sinosove frekvencie su pre vesmir "typicke", t.j. pri akych ukazoch vznikaju, dalej ako dlho trvaju a ako pravidelne sa vysielaju atd ...

pred casom bol zaujimavy signal, ktory mal o celych 20% znizenu amplitudovu cast (t.j. ako keby bol AM modulovany v dlhyyyych casoch) a bolo to naoko nahodne a jednorazovo, t.j. ziadny prelet mamutej planety ci mracna prachu obiehajuceho okolo materskej hviezdy

napr. vo filme Contact s Fosterovou boli kratke signaly v intervaloch a intervaly tvorili prvocisla do 100, az neskor objavili ze signaly so modulovane a poslali naspat zosilneneho hitlera
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Niekto nedávno sledoval film na Nova Cinema, či?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

nie, naposledny pred mnohyyyyyyyyyyyymi rokmi

vecerne filmy nepozeravam uz dobrych 10 rokov a zive TV vysielanie takmer vobec uz 2 roky

pri malom decku a vstavani rano o 5tej do roboty na take chujiny neni doma cas
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ten film som kedysi videl a takmer dokonale na jeho dej zabudol...
Tak si ho vybavujem znovu...
Dík Pjetro
:-)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Aj hmla nie je nic ine, ako mikro-, ci skor nano-gulocky vody s velkostami stoviek nm (preto dokazu volne "visiet" v lufte, co by 1 mm kvapocka asi nedokazala ze ano). Preto sa svetlo cez hmlu nesiri, ale rozplyva sa na nej. Inemu ziareniu nie z intervalu 380-780 nm hmla vadit nemusi.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ejjj, kratke vlny v 1989/1990 ... slobodna europa, vola londyn ... aj s rusickami
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Hlas Ameriky, napríklad v pohraničí s Nemeckom vysielala stanica Hviezda taký silný signál, že zahltila na vstupných obvodoch VKV prijímačoch aj Západnú normu!
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

"Signál vedci na VLA zachytili celkom 9-krát"

Je to jasne, Chuck Norris tam isiel vypocuvat planety a tie odmietli spolupracovat, tak si pomocou kopacky s otockou s nimi zahral biliard.
Odpovedať Známka: -5.5 Hodnotiť:
 

jáj, ten známy fakt, že všetky solárne systému majú presne 9 planét?
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

Presne tak. A vznik inteligentnej formy zivota je zas priekazne mozny len v tych, ktore ich nemaju, ale su nimi tvorene.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Potvrdzujem signal s intenzitou 112 janskych.
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

Vždy si o vesmíre niečo rád prečítam, úplne ma to odtrhne od reality a na rozdiel od fantasy žánru hocakého druhu umenia toto je skutočnosť. Potom keď sa myslou vrátim naspäť mi všedné problémy a celá naša spoločnosť príde úplne nezmyselná. Tam vonku je niečo neskutočné úžasné a my sa tu zaoberáme úplnými s*ačkami. Miesto toho aby sme to vonku objavovali radšej vymýšlame zbrane aby sme sa vzájomne mohli hubiť lebo nám to povedali nejaké rozprávkové bytosti z pera tisíc rokov mŕtvych vymetašov hláv. Šialený svet.
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

No a?
Však furt sa nájde dosť dementov, ktorí tvrdia, že tu nie sme sami. A čo ak áno???
A ak nie, sú tie akože živé neviem čo totálne odlišné od našej existencie a budú miliardy rokov od ná ďaleko.
Odpovedať Známka: -4.8 Hodnotiť:
 

Teba muselo zazracne stvorenie porodit...
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

v dohladnej dobe sa isto na ziadnu susednu galaxiu osobne nepozrieme, jedine zeby dosli za nami...a co ak tu uz su ? Osobne by som mimozemstanov radsej hladal mikroskopom - precitajte si nieco o virusoch a tiez o nasej zvlastnej symbioze s mitochondriami
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Naco by si chodil do susednych galaxii. Uz len vo vzdialenosti cca 100ly je cca 200-300 hviezd. Mame to za rohom a hovno s tym robime.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Súhlasím.
ako je to? "The truth is stranger than fiction"? :)

Mňa vždy dostane, keď si uvedomím, aké je svetlo naozaj pomalé... od slnka ku nám 8 minút... raketa čo ide 99,9% rýchlosti svetla pôjde len od zeme ku slnku celkom nezanedbateľný čas :D
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

no a preto musíme vymyslieť ako cestovať "rýchlejšie" ako svetlo. Ale od EmDrive je ku Warp Drive asi ešte dlhá cesta...
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Predsa staci postupovat presne podla navodu: Pripadnu batozinu normalnym signalom podsvetelnou rychlostou a po potvrdeni prijatia uz klasicky warpom cez linearne variety, dopocitanim Krylovho podpriestoru.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

WTF??
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nobody exists on purpose, nobody belongs anywhere, everybody's going to die...
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Nihilistickú sračku si strč do rici.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Aj ja rad citam o vesmire a zda sa mi uzasny. Ale nikdy nepochopim a nenadobudnem postoj, ze nas zivot a existencia je sracka, preco to v niektorich ynteligentoch vzbudzuje taketo nalady? Neutronova hviezda, alebo cierna dura je fantasticky utvar s cudnymi vlastnostami, lebo na zemi nemame nic podobne, ale vo vesmire je bezny ako hocjaky suter na zemi. Ale aj keby sme objavili zelenu dieru jedinu vo vesmire, je preto nasa existencia posrata? A co, ak objavime dajaku civilizaciu a po dekodovani jej signalu zistime, ze je to hadka nejakeho tamojsieho fica o prostitutkach?
Pre mna je snaha potesit smutnu manzelku, alebo dat pocit bezpecia vdacnemu decku rovnako dolezity ako objavit dalsiu teoriu vsetkeho a hmlovina prifarbena falosnymi farbami rovnako uchvatna ako beethovenov koncert.
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

presne ako pises.
len zial, ten nas vesmir ako ho pozname je stale len scifi, su to len odhady, domienky, a dohady vedcov.. zopar fotiek v par pixelov, a bohvie kolko renderov prezili.
mne by sa pacil aj teleskop, ale ked si uvedomim, ze hoci aj 1000x zvacsie mi nic moc neprinesie.. tak neviem..
ale dobre, lebo aspon ludstvo moze skumat tisice rokov.. drzim palce komukolvek, kto sa dostane dalej ako Mesiac..
ono vtip je, ze dnes, v 2017, staci vlastnit stihacku U-2 a clovek je hned druhy najvzdialenejsi od povrchu Zeme !!
prvi su ludia na ISS. to je proste nepochopitelne, ako nas gravitacia drzi pri zemi. SR-71 tusim zvladla 24390metrov nad morom. tj, ani nie 25km nad morom. DVADSATPAT!! tj 25 !!! 25km... a je po posadke ISS najvzdialenejsi od zeme..
proste neuveritelne..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mas ty vobec tusaka ako sa vsetky tieto vesmirne zalezitosti presne meraju? To niesu ziadne odhady, dohady, par pixelove fotky...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

kazdopadne, drzim palce tomu, co sa ako ani nie ze prvy, ale dostane na Mars, alebo Pásmo planétok, alebo Pluto.. pripadne Merkur.. pripadne prvy co opusti oficialne slnecnu susstavu.. presne tak, ako ked ju oputila Voyager 1.. a potom.. co je za tym.. clovek ktory bude realne cestovat v priestore nicoho.. pripadne ked prvy krat niekto navstivi inu slnecnu sustavu.. to musi byt famozny pocit, jednak z dialky "od domova" jednak z faktu, ze v danom case je to historicka udalost, aj ked len pre krpcov zo Zeme.. nehovoriac o mnoho vzdialenejsich lokalitach, ktore si ani neviem predstavit, napr ine zivotne formy v akejkolvek forme, alebo cierne diery, pripadne ultimatna otazka, "co je za vesmirom?"
aj napriek tomu, ze zijem primitivny zivot, fascinuju ma tieto otazky...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nejebte do mňa, lebo keď to stlačím tak vás odjebem preč.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

bez ohladu na to, ktoru teoriu si zoberiem do uvahy.. uz len samotne slovo EXISTENCIA je zvlastna.. ako moze nieco existovat, odkedy to moze existovat, a kde to moze existovat...
aj keby zoberiem nejaku sialenu teoriu, ze sme kvaka v tichom oceane 1km hlboko (preto gravitacia) na nejakej inej, ale identickej Zemi.. a na nasej Zemi v oceane je kvapka kde je iny vesmir.. mozno to ide donekonecna..
aj keby sme simulacia, kde je EXISTENCIA adminov ? nekoencne simulacie? aj tak musi existovat nieco "prve"
hmota-antihmota...
je sranda, ze je nieco tak neuveritelne mimo chapania, ze ani miliardy nahodych mozgov to nedokazu pochopit..
nebrani nam to v stasti a uzivani si existencie, no je to neuveritelne famozne vo vsetkych smeroch..
existuje na youtube zopar zaujimavych videi, ktore 10-13x zvacsiuju priesotr 10nasobne, priapdne zmensuju. tj hmota.. neuveritelne rozpatie hmoty.. a nevieme kolko urovni este existuje, dokedy sa da hmota drobit. mame teorie, ale co ak nie su kompletne..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Môžeš si trocha zaplávať https://youtu.be/NUgZP9cLQjg
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Alebo https://youtu.be/Ma8P4bDtJH8
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak ta prosím nerobte to , nevymýšľajte tie zbrane a nezabíjajte nás !
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

dobry den, len sa tak zamyslam, ako tu vznikli tie legendy o janke h, tlacenim cez wifi a pod.. vie mi to niekto povedat? pls aspon jedna seriozna odpoved :D
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Legendy ? What... Janka H stale jestvuje a tlacenie cez wifi s PDA je kazdodenna cinost
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

Co je to PDA?
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Podpriemerne dementny analfabet
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Odpoveď môžete nájsť tu, tu a tu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Plastový Dekel Apple.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ahoj,

ak sa nemylim, mal by to byt tento clanok?
http://www.dsl.sk/article.php?article=4119
Opravte ma, ak sa mylim :) Janku Hospodarovu neviem kedy vznikla, poslat kvety pochadza predpokladam z ponuky hore vpravo . Pošli Kvety
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

"Posielam kvety" uz davno preslo transformaciou na "Posielam qwerty" v diskusii o Swiftkey klavesnicke, ktora vyuziva neuronove siete...
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Vám musí j*bať, chalani, vám musí j*bať.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ak v ďalekej budúcnosti zaniknú internety tak tohoto bude jedného z najviac škoda. Poprosím správy z budúcnosti smerovať do tohoto vlákna:
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

sak portal ty deges, haderny kolotoc a ine vychytavky
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Neriešte, proste len emzáci zdieľajú... https://youtu.be/MT2GQsB91S0
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Mila redakcia
myslim ze vyber tych najlepsich clankov s tymi najsofistikovanejsimi komentarmi by uz stal za knizne vydanie.
Kniha by bola rozdelena na kapitoly ako riesenie spolocenskych problemov, politicke riesenia, kvantove pocitace, baterie, janka h., wifi v kancli, astrofyzika a dalsie.
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

Obavam sa, ze by to nepreslo cenzurou a stal by sa z toho len podpultovy tovar...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ale nevolalo by sa to Moj boj (mein Kampf), ale Moj komentar.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Jawohl. Mein Kommentar.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

samozrejme by bola vytlačená cez wifi a ty by si si už len prišiel po hotovú knihu
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

to budú zase len nejaký neomarxisti:D:D:D
Odpovedať Hodnotiť:
 

S.O.S. , ale už trochu neskoro po 3mld rokoch
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pre redakciu: anténa na príjem rádiových vĺn sa asik nevolá teleskop...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

preco by nemohol existovat a volat sa"radiovy teleskop"?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

vsetci vedia ze mali na mysli radio teleskop :) Ked sa pise o radiovych vlnach
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ako vidíš tak to všetci nevedeli.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

A je to tu. Markiza odisla z DVB-T a uz nam nic nerusi mimozemske signaly.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

"FRB signály sa typicky neopakujú a ich zdrojom by tak mohli byť nejaké výnimočné vesmírne udalosti a napríklad kolízie, jeden zo signálov označený FRB 121102 sa ale opakuje a vyskytol sa už viackrát. Buď tak má tento alebo všetky FRB signály iné vysvetlenie."

Myslím že je to takto: Mimozemšťania sa vraždia medzi sebou v tej galaxii z ktorej prichádzajú dva rôzne druhy signálov: Prvý druh s niekoľko rôznymi signálmi je spôsobený bojmi a výbuchmi mimozemských vesmírnych lodí a základní a druhý druh signálu ktorý je stále rovnaký je signál volania o pomoc z povrchu napadnutej mimozemskej planéty. Kým ten signál rozlúštime a dozvieme sa že je to vlastne volanie o pomoc a kým sa tam dostane ľudský záchranný tím, zistíme že už je neskoro lebo kým ten signál doletel k nám, tak už je niekoľko našich storočí po boji, ale hlavne že na tom zase niekto dobre vyryžuje zo štátneho rozpočtu, kurvy jedny nenažrané!
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

"Buď tak má tento alebo všetky FRB signály iné vysvetlenie"

Syntax pise pre dsl?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Buď tak alebo má tento iné vysvetlenie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

On píše najmä pre seba.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:

Pridať komentár