neprihlásený Utorok, 15. októbra 2024, dnes má meniny Terézia, Tereza
SSD pri náročnom používaní môžu vydržať menej zápisov ako udáva výrobca

Značky: SSDspoľahlivosť

DSL.sk, 19.1.2017


Životnosť aj moderných SSD diskov výrazne závisí na spôsobe využívania a nie vždy vydržia mnohonásobne viac zapísaných dát oproti údajom výrobcov, ako ukazovali viaceré testy z posledných rokov.

Pri najnáročnejšom používaní sa môže dať na ne zapísať dokonca menej dát ako je udávaná životnosť výrobcom, ukazuje najnovší test Tom's Hardware.

Životnosť flashových SSD diskov je výrazne obmedzená počtom prepisov respektíve mazacích cyklov, ktorá zvládajú bloky flash pamäte. Moderné radiče sa snažia premapovávaním a ďalšími technikami takéto cykly minimalizovať a využívať jednotlivé bloky rovnomerne, životnosť je ale aj tak limitovaná pre dnešné typické kapacity SSD podľa údajov výrobcov na úrovni typicky mnohých desiatok až viacerých stoviek TB zapísateľných za celú životnosť SSD.

Tieto údaje výrobcov sa stanovujú podľa metodiky organizácie JEDEC, ktorá má zodpovedať typickému používaniu.

V uplynulých rokoch testovali životnosť SSD viaceré testy hardvérových magazínov. Okrem iného kvôli limitom rýchlosti pre čo najskoršie zapísanie čo najviac dát ale typicky tieto testy zapisovali dáta sekvenčne. Pri takomto spôsobe testovania sa na rovnakú logickú pozíciu dáta zapisujú opäť až po zapísaní celej kapacity SSD, na jednotlivé pozície sa zapisuje v každom cykle v rovnakom poradí a dáta sú tak prepismi zneplatňované po celých väčších blokoch flash pamäte.

Pri týchto testoch tak môžu radiče SSD uskutočňovať zápisy smerujúce na disk bez výrazného zvyšovania množstva potrebných dát zapísaných už do samotných flash blokov a s iba potrebným nutným počtom cyklov mazania blokov. Takéto testy, napríklad u modelov z posledného obdobia a modelov z 2014, tak dokázali na disk zapísať násobne viac dát ako udával ich výrobca, v niektorých prípadoch dokonca 2 až 4 PB.

Tom's Hardware ale teraz otestoval 256 GB M.2 NVMe Intel SSD 600p výrazne náročnejším spôsobom, keď absolútna väčšina testovania spočívala v zápise 4 KB dátových blokov na náhodné pozície.

Pri takomto spôsobe využívania sú jednotlivé väčšie bloky flash pamäte postupne obsadené len čiastočne pre postupné zneplatňovanie jednotlivých stránok po prepisoch, radič musí uskutočňovať viac cyklov mazania blokov a presúvanie ešte platných stránok vyúsťuje do viacnásobne väčšieho množstva dát zapisovaných do flash pamäte ako je operačným systémom zapisovaných na logické pozície na SSD.

256 GB Intel SSD 600p má deklarovanú životnosť 144 TBW, pri takomto náročnom spôsobe zápisu vydržal v teste ale len 106 TB zapísaných dát. Nie je jasné či je zo SMART dát tohto modelu možné určiť koľko dát bolo zapísaných reálne do flash pamäte a koľko cyklov mazania bolo uskutočnených, autor testu to ale neuvádza.

Disk po zapísaní týchto dát bol naďalej detekovaný a fungoval, prešiel ale do režimu, v ktorom umožňoval už iba čítanie dát a umožňoval ich tak zachrániť.

V každom prípade test ukazuje, že očakávaná výdrž v množstve zapísateľných dát závisí na spôsobe využívania a nemusí byť na úrovni výsledkov predchádzajúcich testov testujúcich SSD sekvenčným zápisom. Takému využívaniu sa blíži využívanie SSD ako dátového disku na veľké multimediálne súbory, naopak využívanie disku ako systémového a ako disku pre dáta bežných desktopových aplikácií je náročnejšie, nie samozrejme ale až tak náročné ako aktuálny test 256 GB Intel SSD 600p.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Po raste majú ceny SSD zase klesnúť
Apple navrhuje skrátiť platnosť SSL certifikátov pre servery na maximálne 45 dní
Trailer druhej série postapokalyptického seriálu od Apple
Windows 10 má pred sebou posledný rok podpory
Sonda k Európe úspešne odštartovala
Český Turris výkonný prenosný router zrušil, kvôli zdraženiu komponentov
Vydaná nová verzia distribuovaného súborového systému Ceph 19
SpaceX úspešne zachytila prvý stupeň Starship na prvý pokus, video
Česi neuvedú nový Turris router ani tento rok
Ďalší let Starship má byť zajtra, SpaceX sa pokúsi rampou zachytiť prvý stupeň


Diskusia:
                               
 

A nie je to nahodou u SSD tak, ze aj pri akokolvek malom zapise sa prepisuje nejaka cela 512 kiB stranka?

Podobne ako pri velkosti clusterov u HDD. Mozem zapisovat aj 1 bajt, ale ked je cluster napr. 16 kiB, zapisat sa musi cely 16 kiB cluster a nie len jediny bajt.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

realne bolo teda na flash cipy zapisanych niekolko desiatok-nasobne viac dat

podobne jak 1000 kusov 1 bajtovych suborov na HDD pri 16 kiB clusteri nezabera na disku 1000 bajtov, ale 16384000 bajtov
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nie nebol zapisanych viacej dat.
Tie data boli zapisovane neefektivne, co sposobilo nozsi objem zapisanych dat.

Nezapises cely cluster(stranku,..) ale zapises donho len jeden bajt. Zvysok ostane nevyuzity.

To ako sa s tym vysporiada SSD je uz aj zalezitostou kontrolera a firmveru, nielen NAND flash. Tie predosle testy, kde SSD vydrzali obrovske objemy dat boli len testami vydrze NAND flash za idelanych podmienok. Tieto testy vobec netestovali kvalitu kontrolera/firmveru.

Ak by sa na tomshardware snazili este viacej, tak to SSD by vydrzalo este menej.


Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Presne ta. Volna interpretacia objavovania poznania vyhodnosti vedlajsich dosledkov opakovanym testovanim produktov vstupovanim aplikacnej vrstvy do domeny firmveru kalkulovanym obchadzanim os v serialovom prevedeni.
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

Nie, zapisovať sa dá na úrovni výrazne menších tzv. stránok. Na úroveň tzv. blokov (rádovo takto veľkých) je limitované len vymazanie flash potrebné pre ďalšie zápisy.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Mechanicke HDD a SSD sa takto nedaju v principe vobec porovnavat!

SSD ma: RADIC > FIRMWARE > FLASH cipy a prave tie pracuju s tvz BLOCK DATA tj 1bajt sa aj tak musi zapisat ako napr 4k 8k 16k podla resp. podla typu vyhotovenia danych / pouzitych FLASH chipov v zapojenych na radic v serii.

SSD je uplne u "prdele" co sa deje "pred radicom" tj na ake minimalne hodnoty (abo clustery) je stavany / formatovany ten abo onen FILESYSTEM.

takze cim viac "vychyt(r)any" FIRMWARE tym lepsia dlhodoba odolnost. PERIOD
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Nevyznam sa, ale zapis si nemanazuje sam SSD? Aby si daat zapisoval sam sekvncne, aby vyuzil co najviac prepisov? Pre ake dobro je menit toto na nahodny zapis?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ako sa da ominusovat otazka, to nepochopim. Firmware SSD sleduje, ktora bunka ma kolko zapisov a zapisuje prednostne na bunky, ktore maju zapisov najmenej. Lenze! ziadny HDD nieje nikdy prazdny, takze niektore bunky su zaplnene stalymi datami. Teraz tie bunky maju najmenej prepisov, takze co spravime? uvolnime ich a stale data zapiseme na tie, ktore maju viac prepisov. Tak sa v idealnom pripade dosiahne, ze vsetky bunky maju rovnaky pocet prepisov = maximalna zivotnost.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Bože ty si filozof.
To by ten disk stále niečo robil.
Ešte šťastie, že nerobíš vo vývoji žiadnej z firiem na SSD!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na take SSD im mozem naprdiet.
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

Na SSD im mozem naprdiet.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

No tak im ostane, no. Ako si kto otestuje, tak...
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

ty píš poriadne, nedá sa to po tebe čítať :-)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ak by mali SSD takú životnosť ako klasické HDD, tak by som už dávno jeden mal aj ja.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

vcera som bral klientovi novy book, kde sme rovno vymenili HDD za SSD. Bola to i3 daco, 8GB ram, 240GB Intel 540s. Kopiroval som data z druheho booku 4core i7, 8GB ram, obycajny 1TB disk. 2-3x vykonnejsi procesor, avsak notebook bol pomaly jak 286ka oproti tej i3ke. Len tolko ktomu.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Bože ty si odborník...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tiež čumím, čo a ako to asi robil že tam mal 286-ku,?? hihihi
Odpovedať Hodnotiť:
 

maniak nie, nemal som tam 286ku. Len ti (teda tomu co nechce SSD) oznamujem, ze pocitac s 2core procesorom a SSD je pocitovo rychlejsi ako pocitac so 4core 2x rychlejsim procesorom a HDD. Ked na tom budes robit bezne veci, tak proste bude rychlejsia ta i3ka. Prejavuje sa to tak, ze das otvorit chorme a za sekundu mas, na HDD das otvorit chrome a 5 sec cakas.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Bože ty si taký odborník...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ja som nespochybňoval rýchlostné výhody SSD, ja som hovoril o životnosti HDD vs SSD, že ak by SSD vydržal tak dlho ako HDD, neváhal by som si jeden zaobstarať aj ja, ale ja si jednoducho nemôžem pomôcť, tie udávané životnosti u SSD mi prídu akési veľmi krátke nato aké sú drahé.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nechaj ho... vždy je múdry ako rádio a hovno z toho...
Nikto tu nestojí o tomíkov hardvér, o pochybných "odborníkov"
Odpovedať Hodnotiť:
 

prvy SSD ktory som fyzicky drzal v ruke som dodaval klientovi v 2009. Bol to 64GB Kingston. Dnes mu stale ide v rovnakom pocitaci. Osobne som este nikdy nereklamoval SSD, HDD uz velakrat. Samsung pro maju 10 rokov zaruku, alebo aj sandisk extreme pro, nieje jediny dovod nekupit si SSD.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kingston SNV425S2 64GB mám aj ja v počítadle. A?
A tiež 7 rokov. A?
Samsung si kúpi iba úplný somár. Videl som množstvo pochybených SSD rôznych značiek.
A keď nerobíš hovadiny s napájaním a nekopeš do PC, tak HDD kľudne odtočí aj 10 rokov. Samozrejme nie tie všakovaké lacáky či Ťamťung!
Odpovedať Hodnotiť:
 

maniak dopice ty sem uz nepis! absolutne nechapes alebo ignorujes suvislosti a pises picoviny. Najdi si iny server na trolovanie!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak sisi nevšimol, maniak tu nepíše už nejaké 3 mesiace...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ano, lebo ked si 30x zmenis nick, tak vobec nevieme ze si to ty.
Odpovedať Hodnotiť:
 

tiež niesom maniak, ale tohoto tu stále straší niekto, hihi
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja sa v tom teda moc nevyznam, ale preco nevyrabaju tie disky technologiou akou sa vyrabaju ramky? ved tam taky problem asi vobec nieje kdeze sa na nich prepisuje extremne mnozstvo dat a este som nepocul, ze by ramka z tohoto dovodu "odisla".
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Pretoze odovodnovanie neprilis presvedcivych prevadzkovych parametrov zariadeni bez firmware pouzivanim neaktualneho firmware na strane zakaznikov by uz predsa len mohlo posobit trochu okato.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Vsetky technologie mju nejake klady a azapory. Napriklad RAMka strati data, ked jej vvypnes napajanie. Preto je tato technologia na uchovavanie dat nepouzitelna.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

dolezita je aj cena
treba si kuknu co stoji 1TB SSD a co by stal 1TB z RAMiek
lebo pri neobmedzenj cene by nebol problem k ram disku pripojit baterku co by udrziavala prud pri odpojení

a samozrejme velkosť
1TB z RAMiek + dostatočná batéria by bola vačšia ako cely desktopovy PC


Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Problém je, že v PC sú dynamické RAM. A tie nemajú vlastný refresh a papajú viac ako CMOS RAM a ich vylepšeniny.
ďalej je problém to, že síce by napríklad mohli uchovať obsah, ale ako by s tým zaobchádzal OS a BIOS?
Tá myšlienka nebola dobrá ani v časoch PMD-85...
Odpovedať Hodnotiť:
 

zivotnost je nizsia ako udava vyrobca
to je neco nove v kapitalizme?
samozrejme, ze sa mosa tie SSD posrat po case, aby sa predavali nove.
Odpovedať Hodnotiť:
 

caute! planujem kupit SSD disk ale neviem co kupit.. ktory SSD by ste mi z tychto odporucili?(mnohi tu nadavate na ten samsung 850 evo pritom vsade v recenziach po nete kde citam tam ho vynasaju do nebies tak neviem.. je to divne ..kazdopadne rozhodujem sa uz medzi spominanym samsungom 850 evo 250gb a crucial MX300 275gb ..a co dalsie znacky kingston, adata, corsair, OCZTECH,Intel, WD, ci sandisk?a pod ak mozte poradte do coho ist, dik..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podla mna ten najvyhodnejsi nemusi byt uplne zla volba, ale niektorym je lepsie sa vyhnut.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Silicon Power, spoľahlivý a lacný, bola na nejakom českom portáli recenzia, pohľadaj
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár