neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Až 86% inštalovaného nového výkonu elekrární v 2016 z obnoviteľných zdrojov

Značky: obnoviteľné zdroje energie

DSL.sk, 11.2.2017


V uplynulom roku pripadlo až 86% nového inštalovaného výkonu zdrojov elektrickej energie v EÚ na zdroje obnoviteľnej energie.

Vo svojej správe za rok 2016 to tvrdí združenie producentov energie z veterných zdrojov WindEurope.

Nové zdroje elektrickej energie spustené v 2016 majú celkovú kapacitu 24.5 GW, z toho obnoviteľné zdroje 21.1 GW.

Najviac sa na tom podieľali veterné elektrárne s 12.5 GW a solárne so 6.7 GW.

Celkový inštalovaný výkon zdrojov elektrickej energie sa zvýšil ale o menej, o 12 GW, keď viaceré zdroje boli odstavené. Odstavované boli najmä zdroje z fosílnych palív, konkrétne 7.5 GW uhoľných elektrární, 2.2 GW plynových a 2.2 GW elektrární na vykurovací olej.

Nový inštalovaný výkon zdrojov obnoviteľnej energie nebol v 2016 najvyšší, keď v rokoch 2010 až 2012 sa celkový nový inštalovaný výkon ročne pohyboval pod 50 GW a obnoviteľných zdrojov okolo 30 GW. V 2016 mali zdroje obnoviteľnej energie spomedzi nových zdrojov ale doteraz najvyšší podiel.


Podiel nového inštalovaného výkonu elektrární v 2016 podľa typu elektrární, kliknite pre zväčšenie (graf: WindEurope)



Výroba elektrickej energie a ďalšie formy energie získavanej z fosílnych palív patria k veľkým znečisťovateľom ovzdušia a zároveň sú zásoby fosílnych palív relatívne obmedzené, aktuálnym trendom je tak prechod na obnoviteľné zdroje energie. EÚ má stanovený cieľ do 2020 generovať 20% spotrebovávanej energie z obnoviteľných zdrojov a do 2030 vyrábať takto 27%.

Takmer všetky zdroje obnoviteľnej elektrickej energie majú samozrejme ale nižší podiel na množstve reálne vygenerovanej elektrickej energie ako na inštalovanom výkone, keď nie sú schopné permanentne dodávať energiu so svojim maximálnym výkonom.

Napríklad kým veterné zdroje tvoria v súčasnosti so 153.7 GW celkom 16.7% z celkového inštalovaného výkonu v EÚ 918.8 GW, v roku 2016 vygenerovali 296 TWh respektíve 10.4% spotrebovanej elektrickej energie. Ešte horší pomer je samozrejme dosahovaný u solárnych elektrární.

Čo sa týka celkového inštalovaného výkonu v EÚ, prvé miesto patrí plynovým elektrárňam so 186 GW, na druhé miesto sa dostali v 2016 veterné, tretie miesto patrí so 152 GW uhoľným, štvrté vodným so 136 GW, piate atómovým so 120 GW a šieste miesto solárnym so 101 GW.

Správa zameraná na veterné elektrárne podiely ostatných typov elektrární na celkovom vygenerovanom množstve elektrickej energie neuvádza.

Z veterných elektrární je 141.1 GW inštalovaných na pevnine a 12.6 GW v mori. Najväčší inštalovaný výkon je v Nemecku, až 50 GW, nasleduje Španielsko s 23.1 GW a Veľká Británia so 14.5 GW. Priemerný výkon jednej turbíny sa pohybuje podľa krajiny od 1.9 MW najmä v južnejších krajinách po 3.3 MW v severnejších.

V susednom Rakúsku je inštalovaný výkon veterných elektrární 2.6 GW s priemerným výkonom jednej turbíny 3 MW. Krajina s najmenším inštalovaným výkonom v správe, Luxembursko, má inštalovaný výkon 100 MW a Slovensko sa do tohto zoznamu nedostalo.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii


Diskusia:
                               
 

uhlie, olej - humus. voda, jadro - stabilne, regulovatelne zdroje, ekologicke. plyn - regulovatelny, relativne ekologicky. vietor, slnko - ekologicke, tazsie regulovatelne. v pripade solarnych peci vykon aj za tmy - pouzitelne, len skoda, ze iba na pusti. :)
Odpovedať Známka: 7.4 Hodnotiť:
 

Konečne budú ľudia v noci späť a
budú sa im rodiť nezmutovane deti nie ako v čiernobiele s deravymi srdcami.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

voda?
Odpovedať Hodnotiť:
 

uhlie?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Go nuclear or go home.

Buducnost ludstva nemoze byt v snahe pokryt kazdy volny povrch solarnym panelom alebo veternou turbinou. Hlavne nie ak sa planuje vyrazne zvysit dopyt s prechod na elektricke auta a vykurovanie v snahe pribrzdit CO2

Rusi spustili nedavno novy fast reactor do plnej prevadzky
tento reaktor IV generacie moze spalovat stary odpad, zmensit jeho objem na 1/20, a radiotoxicitu na zopar storoci namiesto zopar tisicroci
oni to zatial pouzivaju na horu plutonia z atomovych bomb
https://en.wikipedia.org/ wiki/Generation_IV_reactor

viac o tom preco atom a nie "renewable"
http://dopice.sk/j6e
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Je to jednoduche - vsetky tie akoze ekologicke zdroje energie su velmi vynosny biznis pre tych par vyvolenych, ktorym to dovolia.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Doplnil by som dovod, preco to "ti na pozadi" dovolia par vyvolenym. Kto su "ti na pozadi" a preco chcu taketo "eko" kraviny na uzemi EU? Uvediem par zdrojov, ktore nepovazujem za svoju modlu/vieru, ale prave naznacuju pozadie konania "tych na pozadi" (v clankoch/odkazoch/videach odporucam citat aj diskusiu).
Podla modelu slnecneho cyklu sa blizi „mala doba ledova“
http://dopice.sk/j6j
Irregular heartbeat of the Sun driven by double dynamo
http://dopice.sk/j6k
Global Temperature Trends From 2500 B.C. To 2040 A.D.
http://dopice.sk/j6l

Ztohto vyplyva, ze "ti na pozadi" a vedci velmi dobre vedia, ze sa blizi mala doba ladova. Ak nie v roku 2030, tak o 10 rokov neskor.

Naco by im boli "solarne elektrarne" ked vedia, ze sa blizi k ochladeniu, k vysokej oblacnosti a tuhsim a dlhsim zimam?

Ospravedlnujem sa za politiku, ale ono to cele dotvara tu pricinu:
Prevratny projekt Kaddafiho v Lybii - obrovske mnozstvo podzemnej vody:
http://dopice.sk/j6m

Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Baterky v robertkovi vydržia celú noc. Nepotrebujem fukusimu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dalsie krajiny s velkym nerastnym bohatstvom, ktore ho zacali vyuzivat pre pohodlie a dobro obcanov: Zimbabwe, Venezuela, Irak, Syria... Dopadli vsetky zrovna dost zle.

EU, ktora bola dost samostatna, zacina byt likvidovana imigrantmi (zo vsetkych lenivych krajiny, nie len zo Syrie), a imigranti prijdu aj na Slovensko... len to bude par rokov trvat.

Vyzera to tak, ze niekto velmi dobre vie, ze ked pride mala doba ladova, tak tu v roku 2040 bude strasny hlad, bitka o jedlo, malo energie, pretoze budeme mat ako curaci najviac solarnych a veternych elektrarni na svete, ktore s trapnymi -40 stupnami v zime nepocitali.

Ale to vsetko je mozno len zhoda okolnosti a konspiracia. Nechcel som vas poburit :)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Zbytocne konspirujes. Poviem ti novinku - FVE panel ma vyssiu ucinnost pri nizsej teplote, ako ked na nu prazi slnko v 40+. Mala doba ladova neznamena, ze tu bude pernamentne -40 a tiez, tieto kecy o destabilizovani EU - EU je obrovsky trh, jeho destabilizaciou si poskodia svoje eokonomiky najviac ti, ktori podla konspiratorov to chcu docielit.
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

Pri -35 stupňoch idú predsa všetky bežne dostupné panely najúčinnejšie.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Ospravedlnujem sa za tu poslednu vetu, tych -40 urcite nebude celu zimu. Mozno ani nie tyzden. Myslel som to tak, ze niektore suciastky pri velmi nizkych teplotach vykazuju vysoku poruchovost a sucasne som tam mal dopisat znovu to, co som spominal vyssie a to, ze bude dlhsia zima, menej slnecnych dni.

Co sa tyka tvojej poznamky: "jeho destabilizaciou si poskodia svoje eokonomiky najviac ti, ktori podla konspiratorov to chcu docielit."

Vies mi povedat, ktori su to "TI?". Pretoze v EU su len babky. Najvplyvnejsimi ludmi su Soros, Clintonovci, Bushovci, Rockefellerovci, Rothshieldovci, ..., zabarikadovany Vatikan, kralovna Britanie, a este niektore z "nie prilis verejnych" organizacii.

A ako by si oni najviac ublizili destabilizaciou? Vydanim noveho "Bibliranu", alebo podporou zbrojarskych, farmaceutickych a polnohospodarskych koncernov a sucasne lahsej kontroly ludi?
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Nie si hladny? Chod si zajest.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

momentalne zijeme v 10tej vesmírnej dekade ere energetického prebytku, akurát ľudstvo je stale v energetickom praveku. obrovske mnozstvo energie sa len tak premrha. Ved napríklad take slnko kazdu sekundu vyziari tolko energie ze by dokazala pokryt potreby celého ludstva na najblizsie 1000rocie. Ale solarne panely v dnesnej podobe nemaju buducnost je to len smiesna hracka. Co sa tyka jarovej energie velky potencial ma jadrova fuzia deuteria s triciom ktora by umoznovala velmi lacnu vyrobu jadrovej energie z obycajnej vody.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Nie z obyčajnej vody ale "ťažkej vody" 2H20, ktorá obsahuje deutérium. A takisto tricium by sa malo produkovať z litia.
Ale áno, potenciál má.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

"Ved napríklad take slnko kazdu sekundu vyziari tolko energie ze by dokazala pokryt potreby celého ludstva"

...ved neustale pokryva, bez slnka by Zem bola len dalsia zmrznuta sfera.
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

Nechapem ako moze mat atom tak maly podiel ked je to zo vsetkych zdrojov ten najlepsi a do buducna s moznostou spalovat aj stare palivo.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Co na tom nechapes? Iba frantici si atom presadili. Vsade inde kvicia zeleni o zlom zlom atome, nemci odstavuju vsetky atomove elektrarne a nahradzaju ich tepelnymi.
A teraz su vsetci zeleny namako zo solaru a vetra a vsade cez politikov presadzuju nove a nove tieto elektrarne.
Kazdopadne ked dojde k tomu ze vela aut bude jazdit na elektrinu, tak zrazu zistia ze minuli miesto na veterne, solar, a stale bude malo elektriny, tak ti isti ludia dojdu k zaveru ze jadro je vlastne fajn.
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

lavicovi dobrosraci nic nevedia, vsetko rozjebali na srot. potom pridu pragmatici, opravia po tychto kokotoch, co dojebali a potom zasa pridu dobroseri, aby vsetko rozjebali a tak dokola.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Akurat ze skutocny pragmatik kolo s hlbokym nadhladom lezerne vynechava.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

S jadrom aspoň tým súčasným môže byť problém. Ako sa teoreticky budú stavať jadrové elektrárne v Číne na urán, tak zásoby tiež nie sú nekonečné a jedného dňa, môže to byť možno aj o sto rokov, zásoby dôjdu. Ale ešte pred tým stúpne cena.

Iba že by to na urán nebolo, ale na inú horninu.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Poslednych 50 rokov tvrdia ue ropa dojde do 50 rokov.
Stale nedosla.
Jadro je to iste, tvrdia myslim ze 200 rokov(pri sucasnej spotrebe), ale to su len objavene zasoby. Neobjavenych je bohvie kolko.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Uranu 235 je naozaj pomerne malo. Viac ako 98% uranovej rudy tvori U238, ktorý nie je vhodný ako palivo. Ale presne toto máju riešiť rýchle množivé reaktory. Tam vieš k štiepnemu palivo naložiť buď U238 a meniť ju na štipne Pu239, ktoré vieš v týchto elektrárňach aj spaľovať, ale Pu je politicky zle. Takže zaujímavejšia zmena Thoria 232 ma U233, ktoré je štiepne s dostatočným polčasom rozpadu, aby sa s ním dalo reálne pracovať. Zásoby Th232 sú asi 10 krát väčšie ako zásoby všetkého uránu (235+238). Ak by sa odhadované zásoby Th232 prepracovali na U233, tak je to dostatočný zdroj energie na 10 tisíc rokov. A do vtedy sa už hádam aj s tou fúziou niekam dostaneme :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Problém toria je ze ho nevieš využiť aj na vojenské účely...
Odpovedať Hodnotiť:
 

V rýchlych reaktoroch je aktuálne najďalej Rusko(BN600 a BN800 sú komerčne využívané). EU na tom mohla byť tiež dobre vďaka Francúzskemu reaktoru Superphénix. Ale v roku 2003 bol zdravý rozum porazený zelenou loby a funkčný reaktor bol definitívne odstavený. Vývojom rýchlych reaktorov sa zaoberá aj Japonsko, Čína, India a možno pár ďalších, ale náskok Ruska je aj vďaka zeleným vo Francúzku minimálne jedno desaťročie.
A rýchle reaktory nie sú len o dostupnom palive, ale aj množstve odpadu, ktoré klesne na 1-5% oproti súčasnému stavu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na zaklade nesmierne komplikovaneho vypoctu, vyzadujuceho dlhodobe a extremne narocne, avsak nie apriori nezvladnutelne, odborne studium optimalizacii logickych postupov, je de jure dostatocne priekazne preukazatelne, ze jednou z klucovych pricin hodnoty velkosti podielu je fakt, ze ine maju v sucte vyrazne vacsi a pritom dokopy maju furt rovnako.
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

vies co syntaxerror, ja tieto tvoje prispevky aj zacnem (nechtiac) citat, po par slovach skoncim, ceknem nick, a potom si tak v duchu pomyslim, ale pal uz dopice.sk
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Tak to potom zrejme bud treba viackrat, alebo je duch skor na zelania a myslenie na ine, alebo jednoducho nie je iste, ci je vobec mozne palit bez vedenia, eventualne ci ani neceknut, tak to snad pomoze a keby nie, tak este bud par nemusi sediet alebo koncenie po nom, ale ten zvysok je asi v poriadku, lebo inak by byt nemusel.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

uz znova u nas kapitan Danko?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Tabletky rozdava za sestricku prezleceny mikulas aj inde?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

tie slovosledy mas vychytane kamo
Odpovedať Hodnotiť:
 

Od atomu sa odchadza lebo im lepi.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Od atómu sa odchádza, odkedy tí pojebanci napadli siemensácke plc-čka v Iráne. Teraz je každému jasné, že sedí na atómovej bombe ktorú odpáli, kto chce a kedy chce. Jediná bezpečná vec je už len wattow regulátor. (To bol iba žart-poznámka pre buržuja).
Teraz páni kokoti z Mosadu a zo CIA môžte začať stavať veterníky a kupovať solárne panely z číny, stala sa z vás hybná sila zelenej energetiky.
CIA sa vyhovára na MOSAD ale dojebali ste to spoločne, tupci.
Odpovedať Známka: -1.0 Hodnotiť:
 

Izrael asi myslel na budúcnosť. Navadzat proti nim rakety medzi tolke vrtule, to bude asi riadna fuška :).
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ako presne sa z centrifugy na extrakciu U235 stane atomova bomba? Keby si vedel ako funguje atomovka, asi by si taku kokotinu nenapisal.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Niekto mu to vysvetlite, prosím vás. Ja nie som milý a trpezlivý človek.
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

V zavislosti od vyrobcu je potrebny jailbrake, respektive root, ci iny sposob eskalacie prav, implementacia ktoreho je v rozpore suladu hodnotenia "Ja nie som milý a trpezlivý človek." s eventualnou uspesnostou pochopenia vysvetlenia.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Násilie plodí ďaľšie násilie.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Teme moznosti plodenia ohladuplnym nakladanim ducha svateho duchom svatym zrejme v odbornych publikaciach skutocne nie je poskytovany dostatok medialneho priestoru na jeho odrazanie v ludovej tvorivosti.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty musis byt riadny blb
Odpovedať Hodnotiť:
 

pretoze v roku 2016 nepribudla ziadna nova atomova elektraren. je to za iba za rok 2016 novy instalovany vykon, nehovori to nic o celom rozlozeni vyroby el.
Odpovedať Hodnotiť:
 

este pridam:
goo.gl/7IZjSu

Odpovedať Hodnotiť:
 

nie su relevantnejsie tieto udaje ?
http://dopice.sk/j6Q
Odpovedať Hodnotiť:
 

ano su, ale v clanku sa pojednava o instalovanom vykone, nie o produkcii vo Wh.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Darmo sa babru s obnovitelnymi zdrojmi ked auta jazdia stae na fosilne paliva. Energia spotrebovana dopravnymi prostriedkami predstavuje az cca 90% veskerej spotrebovanej
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

...ja už mám 7-desiatďevať, ja už mam piči.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Hendžo, si to ty?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Obhajcovia jadra sú tá istá sorta ako krajní ekofašisti len z druhej strany. Páči sa mi ako píšu ako sa solár a iné alter zdroje rozkrádajú a pritom zabúdajú ako sa tu (a nielen u nás) stavia je blbá atómka 100 rokov a rozkradne sa pritom toľko prostriedkov, že by sme pokryli solár panelmi pol republiky. Prečo to tá hranatá bzdocha tak obhajuje?
Odpovedať Známka: -1.3 Hodnotiť:
 

Ty by si chcel pokryt vsetko uzemie solarnymi panelmi? Jebe ti ci co?
Odpovedať Známka: 4.1 Hodnotiť:
 

Tak minimalne nad dialnicami by to slo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vráť sa na zem. V Čechách bola výkupná cena za FVE na takej úrovni, že by sa Temelín zaplatil za 2 roky.
Výstavba reaktoru trvá 5 rokov keď ide všetko podľa plánu. A politické zásahy stavbu zrovna nezrýchľujú.
U nás sa obhajuje každá veľká stavba, lebo zákazky pochytajú štátom odporučané firmy, spravidla právnické bez prostriedkov na realizáciu, ktoré to zadajú ďalej a občas aj zaplatia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a co takto krystal dilitia, pri reakcii hmoty a natihmoty, pokial sa plazma prevedie cez cievky monoduratia, mozeme zvysit vykon az na warp 9,9.

okrem pasivne ulozenych mame iba dva zdroje energie pokial viem, zemske jadro a nasu hviezdu.

mali by sme sa sustredit na efektivnejsie a stabilnejsie vyuzivanie energie z hviezdy a pasivne zdroje hromadit a pripravovat na cesty mimo nej.
Odpovedať Hodnotiť:
 

vsak sa to robi, sice nie sposobom ako tuto rusky trotlovia odbornici na vsetko navrhuju, cize cez atom, ale deje sa to pekny par desatisicroci
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Až 100% inštalovaného nového DESTABILIZACNEHO PRVKU V elekrární v 2016 z obnoviteľných zdrojov. Kazia sa vam spotrebice castejsie ako by mali, moze za to dodrbana elektrina z "obnovitelnych" zdrojov...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Vsak si zaplat certifikovane meranie. Ak budes mimo normy, vies riesit kompenzaciu. Ak si v norme, je jedno ci to seru obnovitelne alebo konvencne zdroje, nevyhadas nic.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Za 5% času y 24 hodinovej dodávky el. energie neručia. A v tých 5% času je sááákra veľa bordelu, ako prepätia, tak aj podpätia, rušenia a podobne.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Ak je to pravda, tak sa na 5% casu odpoj. To ta urcite nezabije.

Sakra vela bordelu, prepatia, podpatia a rusenia tam asi nebude, lebo stale pocujem hukat viac alarmy na autach ako UPSky...


Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Mala UPS sama nedá sínusovku, čo si myslíš, že dokáže odchytiť?
No a skús elektrárni spínať, že ktorých 5% dňa budeš mimo normy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nakolko vyroba je od distribucie legislativne oddelena, rovnako napomocne je i spinanie vodarnam a kanalizaciam.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár