neprihlásený Streda, 20. júna 2018, dnes má meniny Valéria   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Zvláštne silné rádiové pulzy môžu byť podľa vedcov z pohonu mimozemských lodí

Značky: vesmírveda a výskum

DSL.sk, 11.3.2017


Zvláštne krátke veľmi silné vesmírne rádiové signály známe pod označením FRB, Fast Radio Burst, ktoré doteraz neboli spoľahlivo vysvetlené, by mohli byť z pohonu mimozemských lodí.

Takúto hypotézu aktuálne predložili a bližšie analyzovali vedci z Harvard-Smithsonianského centra pre astrofyziku.

Vedci nemajú žiadne dôkazy potvrdzujúce, že tomu tak skutočne je. Parametre zachytených pulzov sú ale v súlade s parametrami, ktoré by takéto pulzy mohli mať ak by ich účelom bol pohon mimozemských lodí.

FRB

Doteraz bolo identifikovaných len 17 rozdielnych FRB signálov, prvý až v roku 2007 analýzou dát zachytených v roku 2001. Signály v spektre nad 1 GHz sa vyznačujú tým, že vzhľadom na vzdialenosť odkiaľ zrejme prichádzajú a vzhľadom na slabnutie rádiového signálu so vzdialenosťou musia mať mimoriadne vysokú celkovú vyžiarenú energiu.

Pulzy trvajú len veľmi krátko, maximálne pár milisekúnd, a väčšina z nich sa neopakuje. Opakovane sme konkrétne zatiaľ zachytili len jeden z nich, FRB 121102. U toho bol presnejšie lokalizovaný aj zdroj signálu, na malú tzv. trpasličiu galaxiu v súhvezdí Povozník nachádzajúcu sa vo vzdialenosti viac ako troch miliárd svetelných rokov od Zeme.

Vzhľadom na tieto vlastnosti majú pulzy síce aj niekoľko možných prírodných vysvetlení, ich pôvod zatiaľ ale nie je známy.

Umelý mimozemský pôvod

Vedci teraz analyzovali hypotézu, ako by takéto pulzy mohli generovať mimozemské civilizácie a na aký účel. Pritom vychádzali z viacerých predpokladov vyplývajúcich z doterajších ľudských poznatkov.


Ilustrácia pôvodu a spôsobu využitia FRB signálov podľa hypotézy Harvard-Smithsonianského centra, kliknite pre zväčšenie (obrázok: M. Weiss / Harvard-Smithsonianské centrum pre astrofyziku)Pri predpoklade, že energiu na vysielanie získava vysielač z elektromagnetického žiarenia z blízkej hviezdy, im vyšla potrebná veľkosť plochy zariadenia spracúvajúceho dopadajúce žiarenie pre dostatok dopadajúcej energie na generovanie takto silného signálu na plochu s priemerom 30 tisíc km, teda cca 2.4-krát viac ako je priemer Zeme.

Zároveň pri predpoklade chladenia vodou im vzhľadom na vznik stratového tepla pri generovaní takto silného signálu nezávisle vyšla rádovo rovnaká minimálna potrebná veľkosť vysielača, 30 tisíc km.

Mohlo by tak ísť o planetárny vysielač umiestnený na planéte s pevným povrchom s takouto veľkosťou. Získanie rovnakej požadovanej veľkosti z oboch týchto postupov vyplývajúcich jednak z energetických nárokov a jednak z konštrukčných nárokov podľa vedcov podporuje možnú reálnosť tejto hypotézy.

Využitie na pohon

Ďalej sa vedci zaoberali možným účelom, na ktorý by mohol takýto signál slúžiť. Jednou z hypotéz je komunikácia respektíve oznamovanie svojej existencie. Vzhľadom na veľmi vysoké energetické nároky na tento účel to vedci ale nepovažujú za praktické.

Druhou hypotézou je využívanie signálu na pohon lodí, konkrétne na urýchľovanie lodí s veľkou plachtou odrazom signálu od tejto plachty. Hoci takýto spôsob pohonu sa zdá byť na prvý pohľad nie príliš sofistikovaný, pri súčasných vedomostiach ľudstva ide zrejme o jediný známy spôsob, ktorým by sme teoreticky dokázali dosiahnuť rýchlosti blízke rýchlosti svetla.

Takýto typ pohonu sa napríklad zvažuje aj pre miniatúrne lode vyvíjané v rámci iniciatívy Breakthrough Starshot, ktoré chce projekt vyslať k Alfa Centauri.

Podľa aktuálnych výpočtov vedcov sú zároveň frekvencie, na ktorých zachytávame FRB signály, blízke optimálnym frekvenciám pre takýto spôsob pohonu.

Týmto pohonom by pri tejto hypotéze boli samozrejme poháňané lode nachádzajúce sa relatívne blízko zdroja signálu a veľmi ďaleko od Zeme, kde je signál ešte mimoriadne energický. Na Zem by signál dorazil kvôli tomu, že vyžarovaný lúč by bol širší ako plachta lode a jeho časť by sa tak šírila ďalej.

Vzhľadom na pohyb lode a potrebu lúča následovať tento pohyb a vzájomný pohyb zdroja signálu a lode by lúče prebehli cez Zem a boli tu detekovateľné len po krátky časový interval po aký zachytávame FRB signály.

Pri predpokladanej sile signálu by mohol pohon urýchľovať lode na rýchlosti dostatočné pre medzihviezdne alebo dokonca medzigalaktické vzdialenosti, pričom by to dokázal aj s loďami o hmotnosti rádovo milión ton.

Celá práca je samozrejme ale len hypotéza. Zároveň ale ponúka aj teoretický návod ako ju podporiť pozorovaniami. Pri predpokladanom pôvode, použití a dôvodu dopadu signálu na Zem by plachta lode vrhala tieň a spôsobovala by difrakčné vzory, zároveň lúč by do zorného poľa Zeme najskôr prichádzal z jednej strany a následne ho opúšťal na druhej.

Oba tieto javy by pri dostatočnej citlivosti meraní malo byť možné zaznamenať. Vzhľadom na schopnosť ľudstva pozorovať FRB signály len na malom počte teleskopov, samozrejme len občasné využitie teleskopov na tento účel a ojedinelosť FRB signálov je ale otázne, či sa v dohľadnej dobe podarí overiť možné stopy reálnosti tejto hypotézy.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Za veľkým výpadkom VISA bola porucha jedného sieťového prepínača
Kryptomeny pozná 82% a nakúpilo ich až 5.1% Slovákov aktívnych na Internete
Závislosť na hrách pridaná medzi oficiálne choroby
Musk tvrdí že v Tesle je sabotér, zo zlých úmyslov obviňuje mnoho firiem
Tvorcovia JPEG-u sa pokúšajú o jeho efektívnejšieho nástupcu, JPEG XL
USA vytvárajú vesmírne vojenské sily
Skylink avizuje zvýšenie kvality obrazu
Samsung vyvinul aj nemotorný skladateľný smartfón, zrušil ho
4ka a Alza nemali podľa rady reklamy v poriadku, reklamy Telekomu a O2 prešli. Viaceré sporné posúdenia
Zariadenie na prelomenie iPhonov má obísť aj nové opatrenie, nevie sa ako


Diskusia:
                               
 

..alebo zbraní..

btw. tie parametre (predpokladaného) zariadenia generujúceho také imp´pulzy - tiež to může být z .."vecičky velkosti prstena, (možno ozaj aj prsten..)
abo velkosti dnešného tv, ntbků..

může to být z 1 malej (nano)sondy, velosti makového zrnka
(ale aj velkosti mnoho-stoviek, - 10tisíc-míl..)

může to být, even, aj nejaká živá bytost, organizmus..

proste, nemožu to až tak "mechanicky odhadovat podla našich aktuálnich poznarkov, a úrovne súčasnej techns..
(ked vůbec nevedia, na akej .."úrovni, na akom *tech-leveli je daná ..civilizácia, /kolonia, /lod, /sonda..
Odpovedať Známka: -6.8 Hodnotiť:
 

Za tento prispevok si si dufam dal minus.

Uz sa neviem dockat doby ked potvrdime existenciu mimozemskeho zivota a dufam ze bude inteligentny nie len nejaka bakteria ci zivocich. Verim ze to ludi aspon trochu zmeni a zjednoti.

Snad sa toho este dozijem.
Odpovedať Známka: 4.8 Hodnotiť:
 

Nie, nedozijes.
Odpovedať Známka: 2.2 Hodnotiť:
 

Nič nezjednoti ľudí viac ako útok votrelca.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Nj. Ked si spolu hnijeme v masovom hrobe ste zajedno.
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

Nezahrávajte sa! Stará Blažková už chystá metlu. Votrelec je vopred kaput.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

nic nezjednoti ludi tak, ako zjednotenie ludi samotnymi ludmi
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

:-))))) zi zabil
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Fajn zajeb
Odpovedať Hodnotiť:
 

Toho sa nikto nedozije. Ludstvo coskoro zanikne!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

inteligentny zivot je malo pravdepodobny. pozri sa na zem, 2 miliardy rokov evolucie (sedmina existencie vesmiru) a zatial sa tu inteligentny druh neobjavil.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Pán Boh je trpezlivý.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

dufam ze to nebude zivot podobny tomu ludskemu,to by bola asi genocida
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ten Alzak zase vysiela kua
Odpovedať Známka: 7.7 Hodnotiť:
 

1000 tabletov, to uz je nejaky signal!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

1000 tabletiek týždenne, veď nemá ani chrbát
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

a čooo? slabo miesi?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Arabela otacala prstenom tak ju uz nechaj na pokoji
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Ved nech len pridu na tych svojich plachetniciach, my im ukazeme nasu slovensku autonomnu plachetnicu a to len padnu na zadok. Teda ak nejaky maju.
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

Padnu na chapadlo.
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

Na hlavu-padnutí?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

chobotnicu
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

No len aby to zas nebola nejaka mikrovlnka pri antene
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Asthar Sheranova mikrovlnka
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

To len mimozemšťania stavajú novú automobilku vedľa Pluta.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

prepocital som to na zaklade poznatkov z holyvudskych filmov s mimozemskou tematikou a vyslo mi, ze je par vysvetleni na tieto pulzy:
-vystrel vysokoenergetickej zbrane a nasledne ochrana kozmickej lode stitom s polomerom 15545km, na nevyhnutny cas odrazenia luca
-volanie o pomoc
-orientacny majak
-boje, ukazujuce a upozornujuce na cestu k cervej diere, ktora smeruje k paralelnej galaxii 1 000 000 rokov po jej vzniku
-vyslanie dat
-otvorenie hyperpriestoru
hadam mi americki vedci nebudu zavidiet moj grant, ktory som si sam sebe na toto badanie udelil
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

Vsak nieco musia robit, inak by sme si mysleli, ze nerobia nic. Taketo spravy na ludi posobia velmi dobre, tak to vyuzivaju. Cloveku zacne pracovat fantazia a ked to povie vedec, tak to ma aj vahu. Pritom je to uplne nepodlozeny blud.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ty si dement alebo co? Vedci podla sily signalu a zatial platnych fyzikalnych zakonov vypocitali co by to napriklad mohlo sposobovat z hladiska, ze to bolo vyrobene inteligentnou instanciou, je to len jedna z alternativ ako by to vyzeralo keby to bolo vyrobene umelo. Kludne tieto pulzy ale mozu byt sposobene nejakymi dejmi kde tam... Zatial nikto netvrdi ze za to mozu mimozemstania, autori sa len snazia nacrtnut ako by mohol vyzerat zdroj umely zdroj signalu.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Ty s tým narobíš!
Je to len obyčajný vesmírny orgazmus, ty prepočtovič.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

..lokalizovaný aj zdroj signálu, na malú tzv. trpasličiu galaxiu v súhvezdí Povozník nachádzajúcu sa vo vzdialenosti viac ako troch miliárd svetelných rokov od Zeme."

hm, takze k nam nedavno doletel akysi milisekundovy vesmirny prd ktory bol vygenerovany pred troma miliardami rokov a my sa snazime identifikovat ci patril inteligentnemu emzakovi.. cool stuff
Odpovedať Známka: 8.4 Hodnotiť:
 

Zároveň je to trochu smutné, lebo ak by sa aj nejakým zázrakom potvrdil pôvod od inteligentných bytostí, dalo by sa zároveň predpokladať, že už to možno majú dávno za sebou. Predsa len, 3mld. rokov je dosť.
Hypoteticky signál mohol byť odoslaný aj z priestoru podstatne bližšie k Zemi, niekde na priamke medzi Zemou a tou galaxiou a tým pádom jeho zdroj mohol byť úmerne slabší.
Alebo to vedia tak dobre lokalizovať, že zdroj signálu je neomylne v tej galaxii?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ale vsak to potvrdili americki vedci, takze to musi byt pravda!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

a ja môžem odprisahať na svoj tieň, že majú pravdu
Odpovedať Hodnotiť:
 

Este to overuju hornonitrianski vedci, ale maju vypadok netu, tak to chvilu potrva.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

az na to, ze 3 miliardy svetelnych rokov je vzdialenost...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

...ktoru svetlo prejde za 3 miliardy rokov, takze tu galaxiu od nas casovo deli viac ako 3 miliardy rokov...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ale to je len teória, že nič nie je rýchlejšie ako svetlo
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

To uz jeden fyzik pozoroval ze aj taka sracka je rzchlejsia ako svetla. Raz surne potreboval na velku, dobehol na toaletu, zapol svetlo a kym sa rozsvietilo uz sa posral.

Nuz fyzici nelenia ani na dochodku.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Tak uloha pre teba
Hypoteticky existuje nieco rychlejsie ako svetlo.
Vyoocitaj rychlost svetla.
Odpovedať Hodnotiť:
 

neberies do uvahy rychlost rozpinania vesmiru
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja muslim ze truhlik s hawkinsom tam maju dvojnikov a ti montuju po galaxi fotopasce aby mohli ofotit setki penisi
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

mám takú hypotézu, že to bol "božský prd" čo sme zachytili
Odpovedať Známka: 4.6 Hodnotiť:
 

Mal si si ju radšej nehať len pre seba
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

Áno, je to často kladená otázka, ale nemyslím si ,že by objav mimozemského života nejak ovplyvnil šírenie nebezpečných a hlavne nepravdivých ideológií známych aj ako náboženstvá. Dokonca hlúposti o nejakej mytologickej bytosti sú rozšírené aj medzi vedcami. Naštastie v západnom svete sa chrámy vyprázdnujú a verím, že toto storočie bude hrobom pre náboženský fundamentalizmus.
Odpovedať Známka: 2.6 Hodnotiť:
 

... nerúhaj sa, Pán Boh ťa potrestá!
Odpovedať Známka: -5.3 Hodnotiť:
 

Obávam sa, že ten Boh je práve jediná bytosť ktorej môžeš veriť.
Odpovedať Známka: -1.3 Hodnotiť:
 

a boh je bytost ? Pise sa tam priblizne ako daleko a od kade bol ten vytresk spachany ?
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

boch je fluidum
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Nadprirodzená bytosť. I keď je to trúfalé označenie.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

stále sa tu spomína nejaké prirodzenie, vysvetlí mi niekto, čo to je?
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

To je to, čo práve zo seba robíš.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Ked uz tak hovoris o krestanstve, uterakovci tu budu este dlho, a aj krestania akurat nabozenstvo nebude pre nich dogma ale len nejaky maly dokaz ze zivot ma zmysel.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Zivot nema zmysel, zivot vznikol omylom (alebo nahodou) - ako bocny produkt evolucie nasej planety v slnecnej sustave. To je vsetko...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

poznas nejake pravdive ideologie?
v zapadnom svete sa plnia chramy zlateho telata
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

H. A. R. P.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

kua velky intergalakticky HARP
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

alebo nejaká stará Harpija.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

niekto sa nam tu potrebuje zviditelnit
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

To si len mimozemšťania chcú prísť do tlačiarne po hotový papier
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

..si jen vytlačili Janků H., vo veéélkom, intergalaktickom *kancli

(a došli si po hotový papier, resp. hotové Janky :p )
Odpovedať Hodnotiť:
 

Opytajte sa Iva Bendu, on to vie. On pozna tu technologiu pohonu lodi.
On uz tam bol, zevraj ma 72km na dlzku a je na obeznej drahe chranena parazolom aby ju nebolo vidiet. Ale je tam on ju uz videl
Odpovedať Hodnotiť:
 

on ju už videl, už má..
už vie všetko, 6 roků chodil na doučovanie, ted už nemusí, už je deviatak, už má.. bzdocha!
kdo mu dá 500 korún? ? tu na stole chcem videt PATSTO korún!
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

A to nikoho nenapadlo, že mi tu na stole pulzuje klystron?
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

A to je čo??
Si dávaš klystíry?
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

Pre eletrikárov:
https://lnk.sk/vAG3
a tieto sú zaujímavé:
https://lnk.sk/ajV4
a toť TESLA:
https://lnk.sk/DXY7
https://lnk.sk/GIKL
a toto má 5MW:
https://lnk.sk/mT27
a pre tých hluchých:
https://lnk.sk/ertO
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

to iste neni pre elektrikárov...tí vedia tak robiť rozvody, čo už NN alebo VN
ale pre rádioamatérov je to už " iné kafe"
tango whiskey juliett
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Píšem pre eletrikárov, to je iný level...
:-)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

adam helena adam...pre "ELETrikárov", to je ozaj iný level, jak môj bývalý vedúci..! eletriko"
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Cozeeeee? uz zacalo leto a uhorkova sezona na dsl? :)
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Najväčším dôkazom existencie inteligentného mimozemského života je fakt, že sa nás nepokúša kontaktovať.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

alebo aj nie
Odpovedať Hodnotiť:
 

alebo aj ano
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár