neprihlásený Streda, 7. mája 2025, dnes má meniny Monika
Ceny SSD diskov sa tento štvrťrok nezanedbateľne zvýšia, následne má rast spomaliť

Značky: SSDceny

DSL.sk, 14.3.2017


Ceny flashových SSD diskov sa v prípade diskov kupovaných priamo OEM výrobcami PC pre inštalovanie do nových predávaných počítačov za tento štvrťrok celkovo zvýšili respektíve zvýšia o 10 až 16%.

Po predchádzajúcom upozornení na zvyšovanie cien teraz avizuje konkrétne hodnoty divízia DRAMeXchange analytickej spoločnosti TrendForce. Na začiatok rastu cien SSD a očakávaný ďalší rast sme upozornili v týchto článkoch.

Údaje platia pre kontrakty výrobcov PC nakupujúcich SSD samozrejme vo väčších objemoch a ich ceny môžu ovplyvňovať dočasné faktory, ktoré sa neprejavia na cenách samostatných SSD predávaných priamo koncovým zákazníkom respektíve nie sú dlhodobé. Trend cien avizovaných DRAMeXchange v posledných dvoch štvrťrokoch sa ale podobným spôsobom odrazil aj na koncových samostatne predávaných SSD.

Ceny SSD dlhodobo permanentne klesali až do polovice minulého roka. V Q3 2016 sa pokles zastavil a vo štvrtom štvrťroku sa už ceny začali zvyšovať, podľa informácií DRAMeXchange z decembra u MLC SSD o 6% až 10% a u TLC SSD o 6% až 9%.

V tomto štvrťroku sa ceny u MLC SSD majú zvýšiť o 12% až 16% a TLC SSD o 10% až 16%. Na druhý štvrťrok avizuje spoločnosť pravdepodobné spomalenie rastu.

Dôvodom zvyšovania cien slabšia výroba flash čipov oproti dopytu. U MLC NAND s dvomi bitmi informácie uloženej v jednej bunke flash pamäte bude zvýšenie o niečo väčšie kvôli prechodu výrobcov na TLC pamäte s tromi bitmi v jednej bunke, čo ešte viac limituje produkciu MLC pamätí.

Čo sa týka predinštalovaných diskov, zvyšovanie cien by nemalo ohroziť stále sa zvyšujúci podiel SSD v nových predávaných počítačoch a špeciálne notebookoch a ten by mal podľa DRAMeXchange dosiahnuť tento rok 45%.

Výrobcovia ale zrejme nebudú zvyšovať kapacitu zahrnutých SSD a tá zostane typicky na 128 a 256 GB.

TLC SSD sa tento rok majú stať absolútne dominujúcimi, keď zo všetkých SSD pre PC bude až 75% TLC. Čo sa týka rozhraní, PCI Express zvýši svoj podiel najmä vďaka ich väčšiemu využívaniu výrobcami a dosiahnu 25% predaných SSD. Zvyšný dominanntný podiel bude ale patriť SATA diskom.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Železnice zaviedli poplatok nútiaci na elektronický nákup lístkov, znovu má výpadok
Pošta vydáva listy po vizuálnej kontrole eDokladov. Zrejme to nie je bezpečné
4ka oznámila veľké rozšírenie svojej 5G siete, stále výrazne zaostáva
Nové .sk domény budú opäť dočasne lacnejšie
Dokončený posledný modul magnetu medzinárodného fúzneho reaktora
Starlink v Európe spustil lacnejší program, aj na Slovensku
ZSE zmení Virtuálnu batériu, elektrina v rozličných hodinách bude mať odlišnú hodnotu
Dnes končí služba Skype, nahradzuje ju Teams
SpaceX si v Texase založila oficiálne mesto
Android smartfóny budú po pripojení monitora fungovať ako desktopové PC


Diskusia:
                               
 

Správne. A nech 64GD SSD stojí zasa aspoň 150 Eur.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

GB
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

po rope a BTC bude nova komodita SSD ?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ale kde, 64 gb ssd aspon 290 €

a potom vytiahneme desktopovu vec, ze 2,5palec 10000 rpm 300 gb wd velociraptor odlozeny v roku 2011 so zlomkovymi IOPSami oproti 7200 rpm 3,5palcom (oproti ssd ale v zasade rovnaky šunt)
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Predam 512GB nvme SSD Samsung 950Pro citanie 2500MB/s / zapis 1500 MB/s - cenu navrhnite (http://tinyurl.com/zxf366j)
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

100€ ak k tomu priložíš majonezu.
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

Slabo rubes :-D este si musis dosetrit chlapce :-P
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Tak dve majonezy, nech nezerem
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

No veru, zrat majonezy nebudes :D
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Ale cenu navrhol presne podla poziadaviek a v sulade so zakonom.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

...to skor mal v sulade so zakonom ukradnut, ked je taky frajer...
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

To by dostatocne nezvyraznovalo hlbku a vysku urovne zaujmu o politicku cinnost.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Kupi na bazosi, vytlaci si pokladnicny blok na 200 000 e a cele to da do svojich firemnych nakladov. Pozadovat vratku DPH 2 000 000 e a je prachac. Ved je to nas clovek predsa.
Ze to este nikomu nenapadlo ... obiehat auto plne policajtov, ktore sa nevie rozbehnut a ti arogantni tlci obehnu znovu teba. Zivot je o tom, ake siroke mas lakte. Neboj sa zapytat peniaze, vzdy niekde su a niekto ti ich rad da.
Odpovedať Hodnotiť:
 

treba ti tam heatsinky prilepit aby ti vykon sa neznizoval pri 75C /z2500 na 1500MBs read / :))) a bude spokojny :D
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Nic take nerobi :-) Opotrebenie 4 % a teplota do 50 max
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

robi mam ho doma :) ale musis ho vytazovat :)


Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Tiez mi ide max na 50
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

pctuning.tyden.cz/hardware/disky-cd-dvd-br/ 39035-2-samsung-950-pro-nove-m-2- ssd-256-a-512-gb-v-testu?start=5

stacia heatsinky z ciny :)
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

pri 960tke to už opravili. Čidlo neukazuje reálnu teplotu takže sa neprehrieva :D
http://dopice.sk/jht
Odpovedať Hodnotiť:
 

Samsung ani zadarmo!
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ani s priplatkom ? :-D :-P
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Určite nie.
Nech si ho nechá, keď je taký super.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

podla mna chce prejst na 960 PRO :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Presne!!! :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Len uj si dá do niečoho niečo od Samsungu...
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

NO LEBO INTEL JE LEPSI :DDDDDDDD
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Samozrejme.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Amen tma, AMD nech zhasne!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

HEJ AJ AMD
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nazdar Maniak ty starý retard.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Intel 600p >>>> Ťamťung Evo 960.
Len si porovnajte ich TBW. Intel ponúka vyššiu spoľahlivosť za nižšiu cenu - 576 TBW pre Intel, 400TBW pre šikmáča. Rýchlosti sú po 40 sekúnd zátaže tiež rovnaké. Rozumný spotrebiteľ zvolí Intel.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

http://www.intel.com/ content/www/us/en/solid-state-drives/ solid-state-drives-600p-series.html

:D :D :D bozeee ty si tomu dal

960PRO MA AJ 1200TBW , tvoj vysnivany middle end dava dole aj stary 950pro ...
http://pctuning.tyden.cz/ hardware/disky-cd-dvd-br/45435-samsung-960 -pro-1-tb-nejvykonnejsi-ssd-pod-sluncem?start=11

som rad ,ze nie som rozumny ako ty :D

od intelu uznavam jedine 750 ka ten je dobry ale stary uz.


Odpovedať Hodnotiť:
 

Poculi sme slovo Intelovo...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Dám čtvrťák
Odpovedať Hodnotiť:
 

A kde su teraz tie truby, co hlasali, ze technologie budu vyvojom uz len lacnejsie a lacnejsie, a ze mame drzat hubu a kupovat? Otvaram pukance...
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

sa pozri na ramy, dopyt po pamatovych chipoch je velky, preto drazovanie. Ale je to neprijemne, v novebmri sme predavali 240tky o 20€ lacnejsie ako dnes.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

ty si stary znamy ojebavac predajca v itckarskom pajzli. Na teba poslat soiku aby ti prevetrala papiere.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ak máš viacej informácií, podaj podnet www.soi.sk/sk/Podavanie-podnetov-staznosti- navrhov-a-ziadosti.soi

Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Tak preto sa znovu rozmohla moda 4GB ram namiesto 8 GB v notebookoch aj v desktop PC.
Odpovedať Hodnotiť:
 

technologie su lacnejsie a lacnejsie... to ale nic nemeni na tom ze trhovy mechanizmus funguje aj tu a ked je po niecom vysoky dopyt a nizka ponuka tak automaticky ide cena hora...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Alebo monopol a stare dobre kartelove dohody ze ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

alebo...

Odpovedať Hodnotiť:
 

Monopol neškodí. Monopol spôsobí celkom pekný rast.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Rast zisku ? Ci rast ludi ktori si to nekupia a zacnu monopol ignorovat ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj cigarety si ľudia kúpia, aj keď budú stáť 10 Eur krabička!
Lebo je to celé naruby. Závislák je závislák a ten zaplatí takmer ľubovoľnú sumu...
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Len idiot si môže myslieť že monopol je na niečo dobrý... ale to ty dobre vieš však Maniak
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Piči, drahé čipy.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár