neprihlásený Nedeľa, 24. júna 2018, dnes má meniny Ján   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Uvedený prvý SSD postavený na novej 3D XPoint pamäti, cena je vysoká

Značky: SSD3D XPointIntel

DSL.sk, 20.3.2017


Spoločnosť Intel v nedeľu oficiálne predstavila a uviedla na trh prvý veľký SSD disk postavený na novej pamäti 3D XPoint, ktorá má vo viacerých ohľadoch lepšie parametre ako NAND flash pamäť používaná u SSD doteraz.

Týmto diskom je Intel Optane SSD DC P4800X určený primárne pre serverové nasadenia.

Disk je zatiaľ dostupný s PCI Express 3.0 x4 rozhraním v kapacite 375 GB a s podporou protokolu NVMe. V druhom štvrťroku pribudne model s kapacitou 750 GB a v druhom polroku model s kapacitou 1.5 TB. Zároveň postupne bude z jednotlivých kapacít k dispozícii aj formát 2.5" disku s rozhraním U.2.

3D XPoint je novým typom pamäte trvalo uchovávajúcim informácie v podobe zmeneného odporu pamäťovej bunky, vyvinuli a v spoločnom podniku ju vyrábajú Intel a Micron.

Pamäť má mať v porovnaní s flash pamäťou najmä výrazne lepšiu latenciu a výrazne vyššiu životnosť v podobe množstva prepisov, pričom potenciálne sa dajú adresovať jednotlivé bunky a pamäť sa dá priamo prepisovať bez potreby vymazávania blokov. Konkrétne Intel pri predstavení oproti NAND flash avizoval u samotných čipov sto až tisíc krát rýchlejší zápis, výrazne vyššiu rýchlosť aj pri čítaní a tisíckrát vyššiu životnosť v podobe množstva prepisov. Celé SSD pripojené cez súčasné rozhrania už podľa informácií pri prezentácii majú byť rýchlejšie ako flashové SSD desaťkrát.

Optane SSD DC P4800X v kapacite 375 GB využíva celkom 28 čipov s kapacitou 16 GB, teda spolu 448 GB pamäte. Radič využíva celkom sedem kanálov.


Intel Optane SSD DC P4800X, kliknite pre zväčšenie (foto: Intel)Vďaka vlastnostiam 3D XPoint a možnosti priamo prepisovať dáta nie je podľa dostupných informácií potrebný tak náročný manažment využívania jednotlivých stránok pamäte ako u flash SSD, stále je ale potrebné sa pre obmedzenú životnosť pokúšať o rovnomerný počet prepisov jednotlivých častí pamäte a tiež potrebné prípadne nahrádzať poškodené bloky za iné. Za týmto účelom má disk viac pamäte ako je jeho kapacita.

Optane DC P4800X neprináša zlepšenia výkonu aké boli pri uvedení tejto pamäte avizované, oproti flashovým SSD diskom porovnateľnej kapacity má ale podľa informácií Intelu lepšiu latenciu, rýchlosť pri prístupe k náhodným pozíciám a najmä stabilitu výkonu. Spoločnosť zatiaľ zverejnila ale menej parametrov ako už uniklo vo februári.

Oficiálne informácie potvrdili autentickosť uniknutej špecifikácie, typická latencia P4800X bude pod 10 mikrosekúnd oproti desiatkam mikrosekúnd u flashových SSD. Výkon pri čítaní a zápise 4 KB blokov na náhodné pozície dosahuje 550 a 500 tisíc IO/s. Pri záťaži šestnástimi vláknami s operáciami so 4 KB blokmi na náhodných pozíciách skončí 99.999 percent operácií pri čítaní do 150 mikrosekúnd a pri zápise do 200 mikrosekúnd. Pri jednom vlákne to je do 60 a 100 mikrosekúnd.

Sekvenčnú rýchlosť Intel nezverejnil a v prípade potreby vysokého sekvenčného výkonu odporúča spoločnosť klasický flashový SSD, podľa uniknutej špecifikácie bude dosahovať ale sekvenčnú rýchlosť čítania a zápisu 2.4 GB/s a 2 GB/s.

Pri metrike životnosti JESD219 pre náročnejšie enterprise použitia vydrží disk 30 prepisov denne po dobu troch rokov respektíve celkovo 12.3 PB zapísaných dát. Tieto údaje znamenajú cca 32.8 tisíc prepisov celého SSD za jeho životnosť. Takáto záruka je k dispozícii na aktuálne dodávané kusy, neskôr sa má zvýšiť na päť rokov.

Spotreba SSD určeného pre enterprise nasadenia ako býva zvykom u takýchto SSD vyššia oproti SSD pre PC, podľa špecifikácie 5 Wattov v režime nečinnosti a do 18 Wattov v záťaži.

Disk stojí až 1520 dolárov, teda cca 4 doláre za 1 GB kapacity.

Disk je prvý komerčne dodávaným diskom postaveným 3D XPoint, keď je dostupný zároveň od predstavenia. Ešte v januári Intel síce predstavil malé 16 a 32 GB SSD určené pre využitie ako cache v PC, tie sa v prvých počítačoch ale objavia až v druhom štvrťroku.

Do budúcnosti sa počíta aj s výrobou pamäťových DIMM modulov s 3D XPoint, keď môže umožniť zabezpečiť vyššiu kapacitu ako DRAM aj keď pri nižších rýchlostiach. Intel s uvedením Optane DC P4800X umožňuje podobné využitie, keď ponúka virtualizačné riešenie mapujúce 3D XPoint SSD disk ako pamäť pre virtualizované operačné systémy.

Podľa dostupných informácií v tomto režime ale nie sú adresované jednotlivé bunky SSD individuálne a riešenie využíva cachovanie a prednačítavanie. Lepšie na tento účel ako flashové disky je kvôli nižšej latencii a vyššej životnosti. Cena Optane DC P4800X spolu so softvérom na takéto využitie je 1950 dolárov.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Expert vystrašil užívateľov ľahkým odomknutím iPhonov, mýlil sa
Apple po žalobe priznala problémy klávesníc nových MacBookov, opraví ich zdarma
Skylink umožnil Slovákom pridať Primu, teraz musí vyhodiť všetky Primy aj COOL
Paušály a balíčky 4ky oddnes platia aj v roamingu. Trikom je v nich ale menej dát
Microsoft svojvoľne ukončil podporu Windows 7 na ďalšom hardvéri
Vydanie OpenWrt / LEDE 18.06 RC1 sa posunulo na nedeľu
Intel náhle zmenil CEO, Krzanich odišiel oficiálne kvôli vzťahu so zamestnancom
Búrka na Marse je už na celej planéte, Opportunity sa už týždeň neozvalo
USA spúšťajú petaflopový ARM superpočítač
Telekom bude mať cez víkend odstávku, uskutočnite zmeny a dobite si kredit vopred


Diskusia:
                               
 

Super, kupujem hneď tri kusy a vystavím si ich do vitrínky na chodbe.
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

este to chce vidiet real use testy - ako rychlo realne funguju tie disky... lebo intel tradicne ma dobry marketing, ale realita byva poslabsia...
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

a, mylis si s konkurenciou, ktora bezne naratava virtualne jadra (alebo aj gpu jadra, ked sa im to hodi) ako bezne computing cores na zmatenie zakaznika.
konkurencia je tiez schopna spravit tri rebrandy uz minimalne raz rebrandovanej radeon 7770 - len, aby pomiatli zakaznika a predali mu sunt...

b, uz tu boli davnejsie - plne vytazenie pasma, rychlosti neklesaju (vid napr. SSD-cka Samsungy). disky boli blokovane len zbernicou a ani srnky netusia, jako sa to bude spravat, ked tomu intel dopraje zbernicu vlastnu.
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

expertom na rebrand je Nvidia, to sa uz vie vela rokov ....
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

samozrejme.
ale to, ze vladko kradol, este nerobi robertka nevinnym, ci?

ps: aj rebrand by mal mat nejake pravidla zdraveho rozumu. teda 'nie rebrandom' a ak uz rebrandovat, tak 'maximalne 1x' a nie '4x+'.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tebe by sa zislo skor vidiet anglicko-slovensky slovnik.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Excellent! dobre vidiet kus výraznejší pokrok! :)
však ona tá cena půjde kus dole, hlavne že sa trochu pohlo s HW pamatí (vlsi -čipov
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár