neprihlásený Streda, 24. apríla 2024, dnes má meniny Juraj
Intel chystá CPU s výkonnou grafikou, možno od AMD

Značky: IntelGPUAMD

DSL.sk, 4.4.2017


Spoločnosť Intel pripravuje údajne nový modelový rad svojich procesorov pravdepodobne pre výkonné notebooky prípadne desktopy s nevymeniteľným procesorom Kaby Lake-G, ktoré budú mať integrovanú výkonnú grafiku.

Táta grafika by pritom mohla byť postavená na GPU Radeon spoločnosti AMD.

O novom modelom rade a možnom použití AMD grafík informoval čínsky Benchlife, ktorý už v minulosti viackrát priniesol presné informácie o pripravovaných produktoch Intelu.

Informácia o údajnej dohode Intelu a AMD o použití grafických procesorov AMD v procesoroch Intelu sa objavila v decembri, detailne sme o tom informovali a informáciu analyzovali v tomto článku. Informácia doteraz nebola potvrdená a spoločnosti ju ani podľa dostupných informácií oficiálne nekomentovali.

Výkon integrovaných grafík je veľkou výhodou procesorov od AMD, ktoré v samotnom procesorovom výkone doteraz za Intelom zaostávali veľmi výrazne a stále mierne aj po uvedení Zenu zaostávajú.

Intel má výrazne menej výkonné GPU jadrá. Vyšší výkon dosahuje u niektorých modelov zahrnutím veľkého množstva eDRAM pamäte do svojich CPU fungujúcej ako L4 cache, až do 128 MB.

Podľa Benchlife teraz Intel pripravuje ale procesory Kaby Lake-G, ktoré budú obsahovať GPU s rýchlou pamäťou HBM2. GPU s HBM2 pamäťou budú na samostatnom čipe zrejme integrovanom v púzdre procesora.

Opätovný návrat k procesorom zloženým z viacerých čipov avizoval Intel oficiálne minulý týždeň. Technológiu označuje EMIB, Embedded Multidie Interconnect Bridge, a na rozdiel od predchádzajúcich podôb sa odlišuje podporou rýchleho prepojenia medzi čipmi v procesore novým mostíkom. EMIB umožňuje kombinovať čipy vyrobené aj rozličnými výrobnými procesmi.

Či má byť u Kaby Lake-G použitá architektúra EMIB ale nie je jasné, keď Benchlife hovorí o prepojení s GPU pomocou PCI Express x8 kanálom. Či EMIB využíva ale PCI Express zatiaľ nebolo potvrdené.

V každom prípace nové procesory budú štvorjadrové a k dispozícii majú byť dva modely, jeden s TDP 65 Wattov a jeden až so 100 W.

Mätúco a potenciálne v rozpore s informáciou o zahrnutí AMD GPU vyznieva ale označenie zahrnutej grafiky objavujúcej sa zrejme v zverejnenej časti dokumentu Intelu, keď grafika je označená GT2. To je štandardné označenie pre stredne výkonné grafiky v Kaby Lake procesoroch s 24 jadrami, aké sa v rozličných konfiguráciách používajú v notebookových aj desktopových procesoroch. Táto informácia by sa ale mohla potenciálne vysvetliť ako použitie Kaby Lake čipov s Intel GT2 GPU priamo na čipe procesoru a popri tom s druhou inou GPU na samostatnom čipe.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke
Japonská sonda nebola skonštruovaná aby prežila noc na Mesiaci, funguje aj po tretej
Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci nebude fungovať internetový predaj lístkov - aktualizácia 1
Vydaná Fedora 40
Samsung spustil výrobu takmer 300-vrstvovej flash pamäte
NASA opravila sondu Voyager 1, aktualizovala softvér aby nevyužíval poškodenú pamäť
Telekom má nové programy Swipe pre mladých, aj s neobmedzenými dátami
Dánsko chce vybudovať minimálne 6 GW veterných elektrární, v mori
Dnes pribudne ďalší vysielač digitálneho rádia
Skylink zvažuje sprístupnenie Live TV pre Linux s nižším rozlíšením


Diskusia:
                               
 

A sme spat v 2010, ked Intel nebol ESTE schopny vyrabat monolyticke APU a jeho APU pozostavalo z CPU 32 nm Westmare (Nehalem+) a GPU 45 nm s dnes smiesnymi parametrami: https://goo.gl/tW0STG ... az SandyB bolo intelovo prve (samozrejme 32 nm) monolyticke APU.

2017: Intel UZ nie je schopny vyrabat monolyticke APU.
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

No a?
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

No a to jasny dokaz existencie nutnych poziadaviek na napisanie rozumneho prispevku.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Intel je obrovsky a ma naozaj ohromne R&D department.
Ak su nuteny ist kupovat graficke chipy od AMD, tak to znamena ze to niekto, niekde poriadne posral.

Sef firmy povie ze da povedzme 3-8 milliard v priebehu 5 rokov na posun grafickeho vykonu aby boli lepsi ako AMD, alebo aspon dost blizko. Par rokov prejde a nepodarilo sa.

To je nieco co je zaujimave.
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

Kontaktujte nás prosím na redakcia at dsl.sk
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

at dsl.sk je o kolkej UTC?
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

podla mojho skromneho nazoru o dvadsiatej piatej ceskoslovenskeho povojnoveho, ale az od berezna
Odpovedať Hodnotiť:
 

Otazkou nie je ci je alebo nieje mozne dobehnut vo vyvoji AMD alebo Nvidiu - dobehnut ich mozne je ale co sa tyka patentov tak uz nie je priestor vymysliet nieco co by AMD alebo Nvidia nemala patentovane. Vymysliet nieco nove a rovnako vykonne alebo vyonnesie a pritom nepatentovane ? Ked sa to tak spocita tak na vyvoj by minuli miliardy a este aj tak dosli nato, ze musia pouzit patentovane veci cize by myseli platit nie len za vyvoj ale aj za patenty. Ta to uz teda rovno je lacnejsie vynechat vyvoj a kupit rovno nieco odladene a zaplatit uz iba a len tie nestastne patenty. Usetrene peniaze mozu investovat do niecoho ineho. Vyvoj GPU zmeskali.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Ako inac chces dat dokopy Intel CPU a AMD GPU bez toho aby ta to stalo mesiace / roky vyvoja ?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

no v tom pripade je to najjednoduchsie, ale:

"Mätúco a potenciálne v rozpore s informáciou o zahrnutí AMD GPU vyznieva ale označenie zahrnutej grafiky" ... takze sa uvidi
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

He? To co za hlupost si napisal? Su to samostatne procesory napojene na univerzalnu internu zbernicu. Co chces vyvijat?
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Keby to bolo take jednoduche, tak by to narvali do 1 cipu. Ten na vyrobu vyjde lacnejsie ako 2.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

to zdaleka nie je take jednoduche, vyrobny proces na XY nm u intelu neznamena to iste ako vyrobny proces na rovnakych nm u kohokolvek ineho. existuju drobne, ale podstatne rozdiely, ktore robia z integracie dvoch na povodne cudzich vyrobnych procesoch navrhnute cipy iba nakladne integrovatelne na jeden wafer. preto si firmy tak poctivo vyberaju dodavatela kremika. to nie je tak, ze od maja budeme vyrabat inde. vyrobca kremika je casto ten, kto upravuje samotny layout obvodu tak, aby vyhovoval vyrobnemu procesu, ktory prevadzkuje.

na druhu stranu ziadna univerzalna zbernica neexistuje. vystupy procesorov su +- proprietarna vec a jediny s kym sa jedna (u AMD) je vyrobca chipsetov. takze je mala sanca, ze by slo AMDckovu grafiku spriahnut s intelackym procakom inak ako PCI Expressom.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Čo to trepeš, to sú problém HBM pamäte, monolitické CPU budú za 5-8 rokov ..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nemal si náhodou na mysli jednokamenné (monolitické)?
Odpovedať Hodnotiť:
 

No toto! Ak sa to potvrdi, tak
dve samostatne graficke karty v jednom procesorovom puzdre.

Ci uz monoliticke alebo nie,
kto by to bol pred par rokmi (ked neboli APU) povedal?
Odpovedať Hodnotiť:
 

o koncepcii APU sa verejnost dozvedela niekedy 2004-5 ked vyslo najavo, ze AMD planuje "kupit" nvidiu. Nedohodli sa s predsedom nvidie, tak nastal plan B a kupili ATI. Nikdy vsak primarne neslo o integraciu "zobrazovadla" do procesora, pointou bolo vyuzit vypoctovy vykon GPU na "bezne cinnosti". To sa nepresadilo dodnes, takze "velke veci" nas este len cakaju. Ak teda vobec pridu, kedze naopak niektori vyrobcovia GPU nechcu, aby boli GPU v procesoroch, ze pani z Nvidie?
Odpovedať Hodnotiť:
 

vzivote
nikdy
som si
nekupil
nvidia kartu
do
pc.

ani
nekupim
vobec
nikdy
nekupim.


:D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja áno – aj taký fanATIk ako ja – po vôbec najlepšej vykresľovačke (grafickej karte) všetkých čias – Radeone HD 6970 – lebo ako jediná si na seba zarobila ;-) som aj ja napokon prešiel na GeForce GTX 960.

A to som mal predtým Radeon HD 3850 AGP a aj predtým samé ATIny, teda Radeon X1950 AGP a All-In Wonder Radeon 9800 Pro a All-In-Wonder Radeon 9700 Pro (tej som trochu dopomohol na druhý svet, ale podarilo sa mi ju vyreklamovať a ako náhradu za AIW Radeon 9700 Pro som dostal AIW Radeon 9800 Pro).


Takže takto som začínal... a presedlal som preto, lebo niekoľko pokolení a vydaní Radeonov neprinieslo žiadne vynovenia... a tak som napokon presedlal na 2. pokolenie Maxwella.

Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár