neprihlásený Piatok, 7. októbra 2022, dnes má meniny Eliška
Vedci sa dnes snažia prvýkrát odfotiť čiernu dieru, spojili teleskopy z celej planéty

Značky: veda a výskumvesmír

DSL.sk, 8.4.2017


Tím vedcov z množstva vedeckých inštitúcií, univerzít, observatórií a rádioteleskopov sa aktuálne pokúša v rámci projektu Event Horizon Telescope, EHT, vytvoriť prvú snímku čiernej diery.

Projekt vznikol už v roku 2006 a po rokoch príprav a rozširovania siete bolo tento týždeň 5. apríla odštartované zachytávanie dát, cieľom ktorého je odsnímkovať veľkú čiernu dieru nachádzajúcu sa v strede našej galaxie Sagittarius A*. Tá je zároveň najbližšou ľudstvu známou čiernou dierou.

Snímkovanie nie je realizované vo viditeľnom spektre ale na frekvenciách milimetrových vĺn, špecificky okolo 230 GHz.

Na snímkach samozrejme nemôže byť vidno samotnú čiernu dieru za horizontom udalostí, z ktorého pre gravitáciu nedokáže uniknúť ani elektromagnetické žiarenie. Snímka by mala ale zachytávať práve horizont udalostí a jeho okolie, čo má pomôcť pri chápaní čiernych dier.

Sagittarius A* je od nás vzdialená 26 tisíc svetelných rokov a jej hmotnosť dosahuje cca štyri milióny násobkov hmotnosti Slnka. Na zachytenie žiarenia okolia čiernej diery je pri takejto vzdialenosti, hmotnosti a predpokladanej veľkosti horizontu udalostí podľa vedcov potrebný teleskop s priemerom veľkosti Zeme.

Takýmto teleskopom samozrejme ľudstvo nedisponuje, teleskop rádovo takejto veľkosti sa dá ale simulovať spojením synchronizovaných meraní na viacerých teleskopoch rozmiestnených po celej Zemi.


Aktuálna podoba siete teleskopov EHT, kliknite pre zväčšenie (obrázok: ESO / O. Furtak)Za týmto účelom sú v EHT zapojené teleskopy z takmer celého sveta, od európskych teleskopov MPIfR, OAN, NOEMA a IRAM cez severoamerické VLBA, GBT, ARO / SMT, LMT, tichomorské JCMT a SMA, juhoamerické ALMA a APEX až po teleskop SPT na Južnom póle.

Aké rozlíšenie budú mať výsledné snímky nie je jasné.

Pozorovania budú trvať do 14. apríla, pričom vedci sa okrem tejto čiernej diery pokúsia odsnímkovať aj ďalšiu čiernu dieru nachádzajúcu sa v centre galaxie Messier 87. Tá je síce výrazne ďalej až vo vzdialenosti 53.5 miliónov svetelných rokov, zároveň je ale aj výrazne väčšia s hmotnosťou cca 6 miliárd násobkov hmotnosti Slnka.

Projekt EHT nie je náročný len z pohľadu vybavenia teleskopov potrebnou kompatibilnou technológiou ale tiež z pohľadu spracovávania dát. Signál sa z 230 GHz najskôr transformuje na nižšie frekvencie, aj tak je potrebné spracovávanie signálu širokého niekoľko GHz a digitalizovaný signál predstavuje gigabity dát za sekundu.

Podľa informácií z roku 2015 v tom čase sieť teleskopov pri pozorovaní v rámci EHT generovala dáta celkovo rýchlosťou 64 Gbps a za päť dní pozorovania mali na každom teleskope 900 TB zachytených dát a celkovo 7 PB dát. Odvtedy sa sieť ešte rozšírila.


Systém Mark 6 pre záznam dát na teleskopoch spolupracujúcich v EHT, kliknite pre zväčšenie (foto: MIT)Dáta sa ukladajú na klasické pevné disky pomocou NAS sieťového zariadenia Mark 6 špeciálne na tento účel vyvinutého na Massachusettsom inštitúte technológií, MIT. Mark 6 obsahuje 32 pevných diskov a dáta dokáže naraz zaznamenávať rýchlosťou 16 Gbps. Na väčšine teleskopov je viacero takýchto systémov.

Dáta je potrebné následne analyzovať centrálne, deje sa tak v observatóriu Haystack pri MIT. Keďže odoslanie takéhoto veľkého množstva dát cez Internet by trvalo pri súčasných rýchlostiach pripojenia observatórií príliš dlho, disky sa na centrálne spracovanie prenášajú fyzicky, letecky.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Predaje skladateľných smartfónov majú viacnásobne narásť
Samsung plánuje zvýšiť počet vrstiev flash pamäte na viac ako tisíc
Samsung plánuje už v 2027 vyrábať 1.4-nm čipy
V novej verzii Windows 11 hlásený ďalší problém, s pripojením na vzdialený desktop
Ďalšie mesto vypína každú druhú lampu verejného osvetlenia


inzerciaDiskusia:
                               
 

čo človek neurobí pre instagramové like-y
Odpovedať Známka: 5.9 Hodnotiť:
 

Korapšn is d fret!
Odpovedať Známka: 1.8 Hodnotiť:
 

Ale vies si predstavit tu ultimatnu selfie, kebyze vsetky telefony sveta namieris na jeden ksicht a potom z toho pozliepas fotku? To by bolo aj na 12 lajkov
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

a toto je dalsi dokaz toho, ze nas ohladom gulatosti zeme zavadzaju.
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Presne tak, Zem má v skutočnosti krásne oblé ženské krivky.
Odpovedať Známka: 7.4 Hodnotiť:
 

Za to ze je zem splostena mozu slapove javy, ale toto sa uci uz na prvom stuupni.
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

.. opradavna je jasne , ze svet sa toci okolo pic..ho chlpu ...
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Vesmír ale musí byť za každých okolností v rovnováhe a preto musel vzniknúť fyzikálny paradox: Zemská príťažlivosť ťahá smerom dole a ženská príťažlivosť ťahá smerom hore.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

trapne jak zaparena rit
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak niekto má radšej ženskú príťažlivosť než zaparenú riť, ale proti gustu...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podavam namietku voci zemskej pritazlivosti a vesmiru kvoli §
Odpovedať Hodnotiť:
 

taky nas si spravim doma na kolene
a este rychlejsi..
pffffffffffff


Odpovedať Známka: -3.7 Hodnotiť:
 

Dalsim rozvijanim odbornych zrucnosti si ho je priekazne mozne postavit aj v podkolennej jamke, ale cierna diera je cierna diera.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Ručná práca v stavaní síce prospieva a odporúča sa aj ako domáci šport, ale pravdou je že na postavenie v čiernej diere to nemá.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Syntaxerror ma priekazne rad slovo priekazne
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Myslis nejaky tisic-eurovy s 8 SSD za dalsie tisice a dvoma 10 Gbps sietovkami a dvoma 10 Gbps USB3 gen2?

A bude mat aj kapacitu 7 PB = 7000 TB?
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

BÍLÁ DÍRA?!?!?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

no a co to je?
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

To je ako supatko pocas prehravania videa, len o rozmer posunute kvoli vyssej urovni priekaznosti.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Žiadam redakciu aby tento príspevok (a následne aj ten môj) zmazala, pretože kazí dialóg Červeného Trpaslíka ako nejaká hlúpa reklama prerušujúca obľúbený seriál.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

A ja že či tak všetci fotia v Bratislave. Tak to su vedci
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Na Albertove meniny, no pekne. Samozrejme posielam Albertovi kvety a aj ciernej diere, aby nezmurkla ked ju budeme fotit.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

takých snímok je predsa plný internet...?
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

Ked je od nas vzdialena 26 tisic rokov, je mozne ze uz nie je?
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

nie...za 26kY sa nič nikde nestane! :-)
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

Myslim, ze co ked napr pred 24kY prestala existovat. Stale bude vidiet dosledky. Neviem, som amater. Napriklad, snad kazdy vie ze keby slnko zmizlo, este cca 8 minut budeme vidiet, ze existuje.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

a kam by akoze "isla" ? To sa neda ukradnut ako Mesiac v Despicable me...
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

keby tam poslali Robka a Kaliho tak sa po nej zlahne zem do roku
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

kebyze ich tam posleme ,tha fyzikalne by zmizli Kali aj Robko ... by sa natiahli nekonecne a cas by pre nich prestal existovat... teraz neviem co je lepsie...ci corka ciernej diery abo bezcasovost tych dvoch...
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

Si robis prdel alebo...? Nic vo fyzikalnom vesmire nemoze byt nekonecne... Z nasho pohladu to moze byt naozaj velke cislo, ale nie nekonecne. Tudiz sa to "hocico" premeni na nieco ine atd. Kolobeh
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

ale nie za 27 tisic rokov. To je v zivote hviezdy ako pre teba milisekunda.
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

Na to si ako roobko prisiel - zas si hral nejaku videohru?
Odpovedať Známka: -1.8 Hodnotiť:
 

A nevznieti sa zmenou rotacie skor atmosfera ako na Marse?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

To je isté.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

je to vysoko nepravdepodobne, lebo by to znamenalo zanik Mliecnej drahy. Teoria ale je, ze "raz" zanikne, ale to bude o veeeeeeela veeeeeeeelaaaaa rokov... A inak najblizsia zatial objavena CD je V616 Monocerotis 3000 ly od nas. Je ale pomerne "mala" 9-13x hmotnost Slnka...
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

No na wiki pisu ze za 10na67 rokov sa zacnu vyparovat bezne CD a za 10na100 rokov aj superhmotne (takze sagitarius A si pozije este dlho) aj ked uz za par rokov sa stane sucastou andromedackej CD.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Ponevač by zanikom prestala fungovať gravitácia a následne by sa rozpadla naša galaxia tak tam stále musí byť. To je matematická istota.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

"Ponevač by zanikom prestala fungovať gravitácia a následne by sa rozpadla naša galaxia tak tam stále musí byť. To je matematická istota. "

čiže gravitácia cestuje rýchlejšie ako svetlo?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

nie! gravitácia sa šíri rychlosťou svetla!
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Ako rýchlo sa siri gravitácia nevieme. Nakoľko jej nerozumieme.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mýlite sa všetci. Gravitácia je len zakrivenie časopriestoru a keďže priestor sa môže rozpínať, zmršťovať a krútiť rýchlejšie ako svetlo neexistencia čiernej diery by sa prejavila takmer okamžite a to v podobe pohybu všetkých rovnim smerom. V smere kade sa pohybovali ešte keď tam bola. Zle sa to vysvetľuje ale da sa to krásne nakresliť. Ak sa mi bude chcieť neskôr pridám obrázky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pri supermasívnych čiernych dierach sú dokonca aj milióny a miliardy rokov zanedbateľné. Aj keby sa nachádza na hranici pozorovateľného vesmíru, tak fyzicky stále zaručene existuje. Pokiaľ čierne diery neprijímajú novú hmotu, postupne zanikajú vyžarovaním Hawkingového žiarenia. Tento proces je však tak pomalý, že čierna diera v strede našej galaxie bude existovať ešte cez 10^87 rokov.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Presne tak. Priekazne trebalo zvolit iny datovy typ, aby nedochadzalo k preteceniu zasobnika prokrastinacie bohom, cim je uplne zrejme, kam sa neprisiel poradit.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

To nie su ziadne vhodne teleskopy inde ako v Amerike a zapadnej Europe? V najviac zasvinenej casti sveta elektrosmogom? Zaujimave by bolo zistit, preco tam nie je zapojeny napr. najvacsi radioteleskop sveta z Ciny, pripadne aj dalsie.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ze by oreti, lebo je na opacnej strane zemegule ako tie, ktore pouzili???
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Museli by vycentrovat
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ten teleskop na juznom pole tiez nie je zrovna na rovnakej "strane" zemegule.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Lebo z vnutornej strany zemegule je mozne odfotit aj odvratenu stranu ciernej dieri a potom vytlacit aj 3D.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

to nemyslis vaze, ved vsetci vieme, ze zem je plocha :D
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Ciernu dieru ma doma kazdy zenaty muz - nech do nej nacpe akekolvek mnozstvo financii, furt sa do nej vmesti a nikdy sa nenaplni...
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

Cpat do nej nieco uplne ine je podstatne prijemnejsie.
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

cpať = pchať
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

nie vzdy.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

stare dobre: "nikdy nepodcenuj prenosovu rychlost plne nalozeneho vlaku s magnetickymi paskami" - v tomto pripade su to sice disky a lietadlo, ale aj tak :)
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Z toho nic nebude
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Nech odfotia urad vlady, to je cierna diera na prachy uz 25 rokov.
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Dnes vsade uz len vyholene diery, cierna diera je uz minulostou, kua.
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Moda sa cyklicky opakuje.
Cierne diery su znovu in:)
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

staci ked si zvru oci
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

K tej vzdialenosti čiernej diery treba ešte relatívne prirátať presun diskov, inak bude skreslenie výsledku priekazne viac než nezanedbateľné!
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Stacilo napisat MIT, ale ked uz musite, opravte si Massachusettsom na Massachusettskom
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nepodarí sa im to:
https://goo.gl/xrYmpq
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár