neprihlásený Nedeľa, 16. decembra 2018, dnes má meniny Albína   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Tvorca BitTorrentu pripravuje novú kryptomenu, úplne iného typu ako Bitcoin

Značky: kryptomenyBitTorrentBitcoin

DSL.sk, 24.4.2017


Bram Cohen, tvorca BitTorrent protokolu a prvého BitTorrent klienta, pracuje na novej kryptomene fungujúcej výrazne inak ako Bitcoin a iné podobné kryptomeny.

Cohen to avizoval cez víkend v rozhovore pre Steal This Show.

Základom Bitcoinu a ostatných mien je distribuovaná databáza transakcií, tzv. blockchain, ktorej autenticitu zabezpečuje kryptografia. Tento princíp zostane v novej mene zachovaný.

Zmení sa ale spôsob, akým sa zabezpečuje obtiažnosť prevzatia kontroly nad blockchain a ťaženie kryptomeny. U Bitcoinu a väčšiny ostatných krytpomien sa nové bloky vytvárajú a tým sa ťaží mena tým, že mineri musia uskutočnovať náročné výpočty. O množstve získavanej meny daným užívateľom rozhoduje výkon, ktorý má k dispozícii, a mineri pre zvyšovanie množstva dolovaných Bitcoinov tak zvyšujú im dostupný výpočtový výkon.

Energetická efektivita používaných riešení sa postupne zvyšovala, najskôr boli výpočty uskutočňované na CPU, následne na GPU, FPGA a v súčasnosti na vlastných navrhnutých ASIC čipoch. Rovnako sa zvyšuje ale aj celkový zapojený výkon jednotlivými minermi a dolovanie tak spotrebováva veľké množstvo elektrickej energie, ktorá je použitá len na zabezpečenie funkčnosti a ťaženie Bitcoinu a žiadny iný efektívny účel.

Zároveň postupne sa ťaženie presunulo od bežných užívateľov na profesionálnych minerov, ktorí prevádzkujú veľké farmy so špecializovaným efektívnym hardvérom.

Cohen chce ťaženie jeho kryptomeny postaviť nie na disponovaní veľkým výpočtovým výkonom ale na disponovaní čo najväčším diskovým priestorom. Miner zaplní jemu dostupnú úložnú kapacitu raz vypočítanými dátami a následne pri vytváraní bloku v nej uskutoční jednoduché nenáročné hľadanie, pričom blok vyťaží miner disponujúci predpočítanými dátami najbližšími k aktuálnej výzve odvodenej z prechádzajúceho bloku. O množstve priebežne získavanej meny daným užívateľom bude rozhodovať disková kapacita, akú užívateľ na tento účel využíva, a jej podiel z celkovej kapacity využívanej všetkými minermi.

Ťaženie takejto meny tak nebude jednoúčelovo míňať zdroje ako je napríklad spotreba elektrickej energie alebo výroba a nákup špecializovaného hardvéru u Bitcoinu. Užívatelia a mineri budú môcť využiť existujúce úložisko. Zároveň ak na tento účel nakúpia diskovú kapacitu, tá bude samozrejme využiteľná zároveň alebo neskôr ako bežná úložná kapacita.

O detailoch Cohen neinformoval, takýto systém sa dá zrejme vytvoriť podľa zvolenej metódy aj ako dynamický. Systém tak potenciálne môže využívať aktuálne nevyužívanú kapacitu úložiska a ak užívateľ chce využiť pre svoje dáta viac úložnej kapacity, softvér pre ťaženie začne využívať menej.

V závislosti na nákladoch na úložisko a hodnoty a nastavenia ťaženej meny môže byť zároveň neekonomické na tento účel kupovať nové disky, minimálne v začiatkoch nebudú vznikať veľkí mineri a systém by tak mohol byť viac decentralizovaný ako Bitcoin v súčasnom stave.

Takáto metóda vytvárania blockchain pomocou disponovania čo najväčšou kapacitou úložiska nie je novou, známa je dlhšie pod označením Proof of Space oproti Proof of Work u Bitcoinu. Zatiaľ ju nevyužíva ale žiadna výraznejšie úspešná kryptomena, aj keď v princípe ju využíva napríklad kryptomena Burstcoin aj SpaceMint.

Cohen podľa avíza plánuje metódu kombinovať s Proof of Time. Kedy by konkrétny návrh jeho kryptomeny alebo dokonca implementácia mohli byť k dispozícii a spustené ale nie je jasné. Cohen stále pracuje pre spoločnosť BitTorrent a kryptomene sa chce začať naplno venovať o niekoľko mesiacov.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Japonci si vybrali zlý asteroid, je príliš skalnatý
Apple zažalovaná za zavádzanie o pixeloch displejov nových iPhonov
V Magiu cez Vianoce videopožičovňa zadarmo
Vyvinutý 2.5-nm klasický tranzistor
Vedci očipovali čmeliaky, fungujú ako senzory
Vývojári Linuxu zvažujú odstránenie podpory x32
Sonda na Marse odfotená zo satelitu
Trailer k druhej sérii Star Treku ukazuje Spocka
Virgin Galactic prvýkrát vyletela do vesmíru
Predstavený 17" notebook s 1.34 kg


Diskusia:
                               
 

Poprosim o informacie v predstihu. Nech si na dochodok nieco natazim.
Odpovedať Známka: 9.4 Hodnotiť:
 

Svet bez centrálnych bánk bude lepší.
Ale zatiaľ ti nikto nemôže dať taký dôchodok ako EÚ sľúbiť.
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

S novou menou si budeš môcť ľahšie kúpiť drogy, výbušniny bez toho aby ťa obťažoval štát.

Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

Platidlo je pri tebou spomenutom tovare ten najmensi problem.
Bez urazky, ale si pekny priklad uvarenej zaby.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Ako zaplatíš za fet, keď zrušia hotovosť?
Zlatom alebo Bitcoin om

A hotovosť raz zrušia.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Alebo sito odpracuješ.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

preco by som si mal kupovat fet? Kupim si hnojivo na muskaty :D
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

aj zobudeni ludia budu lepsi
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Novinka? To urcite nieje, STORJ je na trhu kryptomien uz nejaky ten cas a principialne funguje rovnako aj ked je navrhnuty tak ze vyuziva Blockchain BTC siete. Viac info na https://storj.io/
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

a tie bloky v blockchaine by mohli mat v sebe aj magnet linky :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Praveze z hladiska bezpecnosti prace je preferovane riesenie bez nich, lebo obratena pyramida sa zosype skor.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Skoro ako syntax error.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

skoro si aj nick trafil
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja sa priklanam k tomu, to uznat.Predsa len je syntaxterrorologia priekazne nezanedbatelne komplexna interdisciplinarna vedna oblast a novych odbornikov by trebalo motivovat.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Vacsinou ti davam minus za “priekazne” ale dnes som ti musel dat plus za “trebalo”
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Najprv musia v predstihu naťažiť a až potom to zverejnia. :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Skvely napad... vypoctovy vykon CPU/GPU/ASIC sa proste nedal navysovat inak ako si kupit silnejsi/dalsi CPU/GPU/ASIC..... ale kazdy spravny cinsky predajca USB vie, ze nieje problem spravit z 2GB -> 2TB (:
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

He? A to sa nedalo skor napisat, ze to netreba pocitat rucne?
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Si zlomil logaritmicke pravitko?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

STORJ už skončil, prechádza na Ethereum blockchain
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pravda.sk má nový dizajn. Mohol by sa prosím nejaký talentovaný grafik vyjadriť, či sa mu to páči?
Pýtam sa preto, lebo ako netalentovaný negrafik (disgrafik) si myslím, že je úplne napiču. Hlavne na notebooku vidím takmer úplné hovno.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

kkti, to menu vľavo by malo rolovať pekne dolu...nie ostať hore
a ak na notebooku vidíš takmer úplné hovno tak to bude tým že máš vypnutý displej
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Videl som hovno,lebo mi hornú tretinu vypĺňal ten úžasný baner - menu. Ale už sa začal pri rolovaní čiastočne schovávať a je užší, tak na jedno oko už vidím.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Netusim co si tam hladal. ale to co sa ti nepaci je asi novy "bejby" dizajn.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ze diskovy priestor?

ja ti nevim karle.
:D

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

diskovú plochu?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Toto využívanie diskov by mohol byť dobrý spôsob ako oživiť mŕtve torrenty ktoré by bolo vhodné zachovať. Že budú sa tieto data cez p2p sifrovane zdieľať v rámci ťaženia kryptomeny
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Presne toto mi napadlo...miner ani nebude vediet, ze je v podstate aj seeder a co seeduje a torrent sa sifrovane rozprestrie na niekolko x minerov... uz by ma iba zaujimalo ako vymyslia to stahovanie pre end usera... na to asi bude musiet existovat centralny uzol ktory to "posklada"...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár