neprihlásený Štvrtok, 30. mája 2024, dnes má meniny Ferdinand
Pellegrini ani NBÚ sa k odpojeniu krajiny od Internetu ani štátnym hackerom nechcú vyjadrovať

Značky: SlovenskoštátbezpečnosťInternet

DSL.sk, 22.5.2017


Vicepremiér pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini ani Národný bezpečnostný úrad sa zatiaľ nechcú vyjadrovať k veľmi razantným až kontroverzným nástrojom boja proti vážnym kybernetickým hrozbám, ktoré včera avizoval vicepremiér.

Ako sme upozornili v tomto článku, vicepremiér Pellegrini sa včera v rámci diskusie o novom pripravovanom zákone o kybernetickej bezpečnosti venoval reakcii štátu na vážne kybernetické útoky.

Razantné nástroje proti kyberútokom

Okrem procesov, aké treba nastaviť, menoval aj dva agresívne reakčné nástroje s akými evidentne štát počíta. A to je odpojenie celej krajiny od Internetu a aktívne útočiace kybernetické jednotky.

"Obdobný postup by som si želal aby sme čoskoro mali vymodelovaný aj na Slovensku. To znamená, ak bude masívny útok na nejakú kritickú infraštruktúru štátu, na nejaké rozvodné siete alebo elektráreň alebo nedajbože letisko alebo nemocnice, tak v tom prípade musíme mať jasné postupy kto kedy zdvihne telefón, kto pridá aký rozkaz. Pretože možno niekedy bude treba odpojiť celú krajinu od Internetu, možno, dokonca, ale o tom samozrejme sa otvorene až tak diskutovať nemusí, ale budete musieť mať aj určité aktívne zložky, ktoré budú vedieť urobiť možno protiútok na danú stranu, ktorá na vás útočí," uviedol Pellegrini.

"A to sú veci, v ktorých potrebujeme budovať kapacity, technologické vybavenie, určite sa budeme hlavne inšpirovať skúsenosťami našich kolegov z Európskej únie, veľkých krajín ako je Nemecko, Francúzsko, ktoré sú naozaj ďaleko," doplnil Pellegrini.


Vicepremiér Peter Pellegrini s CEO Microsoftu Satya Nadellom, kliknite pre zväčšenie (foto: FB stránka Petra Pellegriniho)Ako technicky a legislatívne tieto dva nástroje Slovensko vytvorí a kedy by mali byť k dispozícii sme zisťovali na Úrade podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu aj v Národnom bezpečnostnom úrade.

NBÚ konkrétne informácie k týmto nástrojom neposkytol, avizoval iba spôsob ich legislatívnej úpravy. "Postupy pri kybernetickom ohrození budú legislatívne upravené na úrovni zákona, a to priamou úpravou v zákone o kybernetickej bezpečnosti, ako aj novelizáciou ďalších súvisiacich zákonov - vo Vami naznačenom smere pôjde najmä o zákony upravujúce problematiku obrany Slovenskej republiky," uviedol v stanovisku. Návrh zákona nám NBÚ neposkytol.

NBÚ avizoval, že s účinnosťou novej legislatívy sa počíta od 1. januára 2018.

Úrad vicepremiéra chce na konkrétne otázky odpovedať až keď bude zverejnený zákon.

Kontroverznosť nástrojov

Hoci oba spomínané nástroje môžu byť účinné a infraštruktúru krajiny vo viacerých scenároch ochrániť, majú aj svoje kontroverzné aspekty.

Vo viacerých scenároch je odpojenie krajiny od globálneho Internetu, pokiaľ teda jeho súčasťou nemá byť úplné znefunkčnenie Internetu aj vnútroštátne, neúčinné. Napríklad ak útok realizuje škodlivý kód už sa nachádzajúci na počítačoch na Slovensku respektíve ak samotní útočníci za týmto cieľom fyzicky prídu na Slovensko.

Zároveň samozrejme ide v prípade aplikácie o drastické opatrenie, ktoré pravdepodobne vyústi do ochromenia celej spoločnosti. Prestalo by fungovať množstvo moderných služieb a napríklad aj banky majú v súčasnosti uložené dáta už v niektorých prípadoch v zahraničí.

Niektoré príklady z nedávnej minulosti tiež ukazujú, že aj odpojeniu musí predchádzať dôkladná analýza útokov a tie je v takom prípade často možné potom odraziť primeranou selektívnou ochranou namiesto takéhoto drastického opatrenia. Napríklad červ WannaCry útočiaci len pred niečo viac ako týždňom by sa vďaka svojmu neintuitívnemu správaniu po aktivovaní kill switchu v podobe aktivácie špecifickej domény po odpojení Slovenska od globálneho Internetu na Slovensku ďalej šíril, hoci kill switch by ho všade inde neutralizoval.

Vážnou obavou v prípade odpojenia krajiny je aj potenciálna možnosť zneužitia tohto mechanizmu, najmä v časoch vážnych kríz a špecificky občianskych vojen. V minulosti bol totiž takýto mechanizmus použitý práve vládami na obmedzenie možnosti komunikácie verejnosti v čase ťažkých kríz, aj keď zatiaľ len v rozvojových krajinách.

Problematické aspekty majú aj útočné hackerské jednotky. Na rozdiel od konvenčných vojenských útokov, pri ktorých je známy útočník, pri internetových útokoch sa môžu skutoční útočníci maskovať respektíve útočiť masovo decentralizovane. Nájsť konkrétny zdroj útoku promptne v čase útoku je problematické až nemožné a takéto jednotky bez rizika zaútočenia na nevinnú krajinu by bolo zrejme možné použiť len v časti prípadov.

Navyše vyvstávajú otázky súladu útokov štátnych hackerov na počítače v zahraničí s medzinárodným právom.

U štátnych hackerov existujú tiež obavy ich zneužitia na vnútroštátne útoky.

Tieto otázky a aspekty samozrejme nutne neznamenajú, že tieto dva nástroje krajina nemá mať. Špeciálne hackerské jednotky sú v súčasnosti zrejme v arzenáli viacerých vyspelých krajín. Najmä o možnosti efektívne odpojiť krajinu od Internetu a či vôbec takýto nástroj vytvoriť je ale určite potrebné viesť diskusiu a nájsť širšiu zhodu a prípadne jasne stanoviť kontrolné mechanizmy a spôsoby stanovovania podmienok, za ktorých sa môže nástroj aktivovať.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Orange na časti územia zrýchľuje pevné 4G pripojenie na 100 Mbps a zvyšuje FUP
Enkóder AV1 videa SVT-AV1 zrýchlil a zlepšil kvalitu
SNS chce efektívne zrušiť doterajšie internetové diskusie, weby by museli získavať rodné číslo a overovať ho
Nová generácia AMD Ryzenov s jadrom Zen 5 má prísť v júli
Nvidia má údajne uviesť ARM CPU pre PC
Apple má v 2026 spustiť predaj MacBooku s displejom aj namiesto klávesnice
Tretí let Starship zlyhal kvôli upchávaniu, štvrtý má stanovený dátum
Aj v Česku vytvoril hokej rekord internetovej prevádzky, cez 3 Tbps
Na Slovensku tento rok vznikne ďalšia väčšia sieť balíkoboxov
O2 výrazne zdražuje denné dáta, označuje to za vylepšenie ponuky


Diskusia:
                               
 

Radsej sa nevyjadruju, lebo by sa zosmiesnili, lebo by museli poodkryt zlodejinu, co uz len taki tupci mozu normalne vymysliet.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

kto ide zajtra na tuto akciu, tak sa ho mozte verejne spytat
http://www.itapa.sk/domov/
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Aj keď sa ho opýtaš bude sa vykrúcať sťa slizký had a ništ ti nepovie. Ako keby si nepoznal týchto zlodejov odporných.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

nejde o to dostať odpoveď, ale dostať kreténa do úzkych
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Presne tak. A keď sa bude vykrucat môžme kričať "TY PLEŠATÝ ZBABELEC!"
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

čože sa móže nejaký v problematike dezorientovaný pelegrím (ano, zmenil si priezvisko chumaj tupý na niečo krajšie) vyjadrovať k tejto problematike?

to je to isté ako zveriť štart rakety futbalovénu tímu, proste nonsens, dojebané sci-fi, it-čkar pelle grímasa
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

môžu ju odpojiť od Internetu. Keďže nemajú nič, môžu si to odpojiť.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

"Na rozdiel od konvenčných vojenských útokov, pri ktorých je známy útočník.."

Toto neplati vzdy, na Ukrajine sa tiez pohybovali neznami zeleni muzici :)
Odpovedať Známka: 5.1 Hodnotiť:
 

Zeleni muzici na dovolenke, ktori si na kolene vyrobili tanky, dela, zbrane.
Odpovedať Známka: 2.4 Hodnotiť:
 

Stále čakám na satelitné fotky americkej armády dokazujúce, ako rusi zostreľujú MH-17. John Kerry sa nimi vyhrážal na druhý deň po havárii. Čakám od júla 2014. Dnes je 22.mája 2017. Veď je to také jednoduché. Vytas tie fotky John, už sú to tri roky.

Odpovedať Známka: 1.6 Hodnotiť:
 

mohli ten zaber vysustruzit na kolene ako Rusaci:) Nejaky ten photoshop battle :)

http://dopice.sk/jDJ
Odpovedať Známka: -1.6 Hodnotiť:
 

Slovo rusáci je spôsob, akým si pepíci riešia jeden z milióna svojich komplexov, tentokrát z rusov. Tiež máš tú potrebu?

Aj keby rusi sfalšovali čokoľvek, oni nemajú potrebu dokazovať, že niečo neurobili. Dokazuje sa, že niečo existuje, nie naopak. Kde sú tie americké fotky? John ich má, sám so ho to počul tvrdiť.
Odpovedať Známka: -0.6 Hodnotiť:
 

par don. Obyvatelia Ruskej Federacie - Rusi.
Ja len nechapem preco ma rusko potrebu falsovat satelitne zabery a este tak amatersky. Len prilievaju olej do ohna. To je to iste ako keby ta obvinili z kradeze, ty sfalsujes fotku a zacnes kricat "aha vsak ja som bol uplne inde v tom case". Na doverihodnosti ti to neprida, shor naopak.

Rusko a USA si hraju svoju sachovu partiu len akosi zabudli ze na sachovnici niekoho ineho. Ja osobne nepreferujem ani jednu stranu, ja chcem len pokakany mier, aby sa uz ludstvo spamatalo a zacalo takat za jeden povraz.
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Tiež neviem, prečo by mali potrebu falšovať satelitné zábery. Tvoj link vedie na sračkomet idnes.cz, čo sú noviny, ktoré majú práve teraz na titulnej stránke článok "České ženy a porno: nejvíce stojí o orální sex". Ok, nevadí.

Pôvodnú správu zverejnil investigatívny team Bellingcat, čo je taká britská neziskovka. Nechcem ich nijak dehonestovať ale na ich stránke na wiki sa v odstavci Criticism píše:

In June 2015, Bellingcat accused Russia of manipulating satellite images from the MH17 disaster using Photoshop. However, this allegation was criticized by German image forensics expert Jens Kriese, who said that Bellingcat's report did not prove anything, and used invalid methods to reach its conclusion.[11]

Takže pri všetkej úcte, stále rovnaké ojeby ako jeho výsosť Secretary of State John Kerry a jeho satelitné fotografie ktoré svet nevidel.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Pod falosnou zamienkou vedu usa vojny uz 250 rokov. To je fakt, ziadny stat novodobej historie nema tak krvavu minulost okrem nacistickeho nemecka.

Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Nikto nevie, preco maju potrebu falsovat satelitne zabery (a vydavat mnozstvo protichodnych sprav). To vedia len oni, preco to spravili, my ostatny, ktori im nevidime do hlavy mozeme len spekulovat.

tie dve vety, to je jediny text, ktory v odstavci Criticism maju a link [11] vedie na rozhovor, nie nejaku analyzu, alebo kritiku analyzy. rozhovor, ktory si predpokladam necital.

odporucam tiez wiki page o lete http://dopice.sk/jDS hlavne cast Russian media coverage. Zaujimava pasaz tam je napriklad:
"In July 2014, Sara Firth, who had worked as a correspondent with RT for the previous five years, resigned in protest at the channel's coverage of the crash, which she described as "lies".[283] RT said Firth had left to take another job.[284]"

Nizsie vyjadrenia Vadima Lukashevicha su tiez zaujimave.

v podstate cela ta pasaz je zaujimave citanie. Za zmienku tiez stoji zaverecna sprava holandskej bezpecnostnej rady ohladom MH-17
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ty radsej spekuluj co vecer zjes a nic viac
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ešte sám neviem. Ale variť sa mi dnes už nechce, takže asi len niečo také na rýchlo, praženica, hrianky, alebo vytiahnem tú pizzu z mrazničky čo mám na také chvíle, keď som príliš lenivý.
A možno vŠetko z toho (viem viem, nemal by som sa prežierať nezdravého, už mi rastie pneumatika).
Odpovedať Hodnotiť:
 

No jo no, komu sa neleni, tomu sa zeleni!
Odpovedať Hodnotiť:
 

objednaná 3.tia svatojurská stuha - plne na strane růsov, ( = proti tým ukrofašistom shellujúcim obytné štvrte (velko)miest a dedín, robiace etnické čistky (aajž genocídu), upalujúcich, vraždiacich (beating with axes, and poles) napr. v Dome Odborov v Odese, atd atd ( -to všetko najma kvoli plánovanej velkoplošnej tažbe ropních bridlíc frakovaním, fy British Petroleum, Shell (heh, aké príhodné meno!), a iné (pričom (predpokladané) náleziská tíchto bridlíc sa vícméne kryjú s útokmi, bombardovaním ukrošov na ich (vlastné) mestá aobce, atd..

som plne na ruskej strane, proti tým ..EUro-Med - sorosovcom, sluníčkárom, a whiteman-genocide ..bojovkám

btw. - obyvatelia Krymu - madlia si ruky (neskrývanou) spokojnostou od cca marca-apríla 2014 - od toho času, dátumu na nich tá besná zver, tí sorosovskí ukrofaši nemožu, - už im nemožu vůbec nic, (už sú pod ochranou (juho)Západného Vojenského Okruhu RF (s místním velitelstvím v Rostove-na-Donu)
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

Vyhlasenie ako putac pred krcmou: ZAJTRA PIVO ZADARMO...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vzhľadom nato v akom žalostnom stave sú vládne IT projekty predpokladám, že pri snahe odpojiť celú krajinu od Internetu, bude odpojená úplne iná krajina.
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

Buržuj, som dojatý. Z teba nakoniec niečo bude. Dávam PLUS.
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

Fuha, ty mas nejaku velmi vysoku mienku o it sektore v statnej sprave.
Podla mna sa im ani len nepodari odpojit od netu na dialku par budov, nieze cely stat.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Ale vieš na koľko skvelých článkov na dsl.sk sa v súvislosti s tým môžeme tešiť? Bude to celý rad článkov v nadpisoch ktorých budú snáď všetky permutácie slovíčka "kontroverzne".
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Take by mi ani nevadilo. Skor mi bude vadit ked tam bude ze slovensko zade vyhodilo 1mld eur za nefunkcne riesenie. Aj ked v tomto pripade budem rad ked ti kokoti nebudu mat moznost odpojit slovensko od netu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No, este sa budeme smiat, ked na to pride, oni "odpoja" internet, a vysvitne z toho, ze odpojili jeden kabel niekde, a dakej upratovacke vypadne wifi router v sklade, kde ma handry kyble...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja sa skôr obávam, že odpojiť to zvládnu, ale nebudú to vedieť naspäť zapojiť...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vzhladom na to ze maju problem vytvorit zopar jednoduchych aj ked robustnych web stranok, pochybujem ze tento problem je realizovatelny. A ak, tak to bude stat aspon 10 miliard.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nooooo, pridaj :D kybernetická bezpečnosť má omnoho vyššiu prioritu a preto nepôjde o riešenie hardwareové, ale softwareové, ktoré sa bude prenajímať za 1mld na rok. Podľa fotky súdim, že to bude nejaký enhanced windows defender :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Peter Perepríjmy
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

:o Ariana Grande! :( :( ;( :o

njj, sú to všetko proste svine divé,-hovadá -, strašne agresívne, úplne primitívne, násilnícke zvieratá, - všetci, úplne všetci .."potmavší (pričmudlíci)
negocigáni (negroopice zas útočili azabíjali
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

mno aj to, prepnem na bbc, - jako moderátor (redaktor) nejaký černoch (v Britskej Televízii, na půode G.B.), aj v tích všech záberoch, a vlastne z úplne všetkích videí zvlšt z celej záp.EUropy, z posledních rokoch, čím-dál-víc - je tma, všade tmavo, až černo - aj na pravé poludnie..
(ešte aj tu v pieštanech..
(a to víacerí sa tak vyjadrili, že by bolo fajn, keby sa aj Pn nejak vyčistili, a nejak zbavili tích arabov, negroarabov, atd..
(ono, tie peníaze nie sú vždy "všetko´..)

sa ma tu minule, ted nedávno, predvčerom, pýtal 1 user, že z akého století som sem prišiel - tak ted odpovedám, že, NAJRADSšEJ z toho (storočia), kde boli ješte všetci pěkne, vždy - *v polích s bavlnou, (a jen holé chrbty, v predklone im bolo videt)

vždy-a-všade - *V polích s bavlnou"
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

podla mna to odpajanie slovenska od internetu je objednavka nasho kapitana danka, aby ked vznikne dalsia kauza ako boli vylozky, citanie listov, tak da pokyn vypnut internet, aby sa mu ludia nesmiali a jeho synacikovia sa nemohli docitat aky je ich ocko retard
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

to som zvedavy kto im tam pojde tych statnych hekrov robit zatia tabulkove platy, nakoniec tam skoncia nejaky vyrazeni ITckari z nejakej sukromnej fakulty. Uz sa cely svet trasie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

by na SVK mohli vypnut facebook.
facebook obchoduje z informaciami o ludoch bez ich vedomia a takto by vlastne stat chranil ludi pred ich zneuzitim.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

skutocnost je ale taka, ze FB obchoduje s informaciami s vedomim ludi, pretoze ludia suhlasili s podmienkami sluzby;
a v tom pripade sa az rozum zastavuje ked vidim co ludia o sebe dobrovolne zdielaju
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ten ind ma vyraz "Este toto nejak vydrzim a mozem ist domov!"
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Osobne sa domnievam, ze ak by malo dojst k nejakemu kyberutoku, tak si nepriatel potichucky nainstaluje svoj kod na potrebne stanice, nenapadne si ho rozsiri, postahuje si data, ktore ho zaujimaju a potom nam ten internet vypne aj sam.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nie - scenár je nasledovný:
1) Ransomware (s hrozbou prepísania (nielen šifrovania) všetkých dát) napadol všetky PC na Slovensku
2) Ransomware si pýta 0.1 Bitcoinu za odblokovanie každého PC do 96 hodín.
3) Pelargóny buchol po tlačítku v centrále smeru a vypol internet.
4) AV firmy uvoľnili riešenia pre odstránenie ransomware.
5) Ransomware nenávratne poškodil všetky PC na Slovensku.
3) Pelargóny buchol po tlačítku v centrále smeru a pustil internet.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tak z toho vypnutia mam asi taky strach ako z ficovych dialnic do roku 2010..... a ze na to akoze vypnutie ukradne ta smeracka banda dalsich par miliard je jasne uz asi aj ficovolicom.... co im ale nebude branit volit precedu znova... esteze existuje riesenie...
https://youtu.be/ARjRE4_vrUs

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Neschopny trtko pelegriny ktory sa stal maskotom smeru pred volbami, nemohol byt preto vyrazeny tak mu uplacirovaly najke teple miestecko - Vicepremiér pre investície a informatizáciu. Tak nejak sa asi dufalo ze tam nemoze napachat nejake kokotiny, ale ejhla. Smerak dokaze vypotit megakokotinu asi aj keby bol vicepremier pre kydanie hnoju.
Odpovedať Hodnotiť:
 

k novemu IS pre stavbarov (stavebne urady), a ich ponizovaniu o 25%, (a to uz je ich malo !!!), len preto aby na ich mzdach mali na predrazeny IS ...
Nehovoriac o tom, ze stav.urady je sice preneseny vykon stat. moci, ale aj ked na nich posielaju smamospravam peniaze, tito ludia su zamestnancami samosprav, tak co tam co chcu racionalizovat ..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Chujoviny riesite, rozoberate, uplne bez akejkolvek urovne... Napadnutie coho??? elektrarni a inych strategickych blbosti??? To ako idete investovat tento krat do dalsej predrazenej blbosti aby ste potom zistili ze postaci spravne izlovat siete??? Co za blbost tu idete riesit, to nepozna hranic. Spravte si na tie vase strategicke a kriticke miesta vlastnu siet a neotravujte internet. Ked vy uz by ste radi aby sa jadrova elektraren dala pohodlne spravovat aj so zachodika cez mobilik, najlepsie od jablka alebo mrkvosoftu. Zacnite chodit mnedzi ludi so zavretou hubou a len ich pocuvajte, to pre zaciatok a spokojnost ludu uplne postaci.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:

Pridať komentár