neprihlásený Utorok, 8. októbra 2024, dnes má meniny Brigita
Nový formát PC veľkosti kreditnej karty ide do predaja, zverejnené modely

Značky: Intelminipočítače

DSL.sk, 31.5.2017


S počítačovým veľtrhom Computex prebiehajúcim aktuálne na Taiwane je tento týždeň bohatý na novinky z oblasti osobných počítačov a špeciálne procesorov a platforiem.

Už treťou podstatnou informáciou od Intelu po predstavení novej výkonnej desktopovej platformy a avizovaní iba 15-Wattových štvorjadrových Core procesorov pre notebooky je predstavenie bližších informácií o novom formáte počítača Intel Compute Card, prvýkrát prezentovanom v januári na výstave CES.

Formát má veľkosť len o niečo väčšiu ako kreditná karta, 94.5 mm x 55 mm oproti 86 mm x 54 mm. Jeho hrúbka dosahuje 5 mm.

Počítač tohto formátu bude plnohodnotným počítačom s integrovaným procesorom, operačnou pamäťou, úložiskom dát a bezdrôtovou konektivitou. Zároveň bude môcť cez port, ktorý je podľa skorších informácií Intelu pre americké médiá postavený na USB Type-C porte, realizovať videovýstup štandardom HDMI, DisplayPort a pripojiť sa ku komponentom a perifériám rozhraniami PCI Express a USB.

Počítač má nájsť viacero uplatnení. Výrobcom rozličných elektronických zariadení ich umožní jednoducho rozšíriť o riadiaci počítač, zároveň bude Intel produkt cieliť aj na individuálnych užívateľov počítačov. Pre tých budú k dispozícii napríklad dokovacie stanice alebo telá all-in-one počítačov, notebookov a tabletov, do ktorých sa počítač zasunie a dá využívať ako plnohodnotný osobný počítač.

Ak napríklad užívateľ využíva počítač na viacerých miestach, môže mať viac kusov dockovacích staníc a stačí ak bude prenášať iba samotný kompaktný počítač.


Intel Compute Card s dockovacou stanicou, kliknite pre zväčšenie



V januári boli zverejnené len čiastkové informácie o výbave, teraz Intel predstavil špecifikáciu štyroch konfigurácií idúcich do predaja. Všetky štyri majú 4 GB integrovanej DDR3 pamäte. Dva modely sú postavené na úsporných 4.5 W dvojjadrových Core procesoroch generácie Kaby Lake, 1.2 / 3.3 GHz Core i5 vPro i5-7Y57 a 1.0 / 2.6 GHz Core m3-7Y30. Tieto modely sú osadené 128 GB SSD, podporou Bluetooth 4.2 a WiFi 802.11ac zabezpečovanými kartou Intel Wireless-AC 8265.


Predstavenie Intel Compute Card (video: Intel)



Zvyšné dva modely sú postavené na štvorjadrových 6 W procesoroch úspornej menej výkonnej architektúry v minulosti označovanej Atom, jeden na 1.1 / 2.5 GHz Pentium N4200 a druhý na 1.0 / 2.2 GHz Celeron N3450. Osadené sú 64 GB flash pamäte s rozhraním eMMC a Bluetooth a WiFi 802.11ac zabezpečovanými Intel Wireless-AC 7265.

Intel zatiaľ nezverejnil špecifikáciu externého rozhrania počítača ani prípadné ďalšie technické detaily a cenu.


Ukážky použitia Intel Compute Card (video: PC World)



Počítače sa začnú podľa aktuálneho oznámenia dodávať v auguste. Nakoľko sa ale dokáže Compute Card presadiť napríklad pri existencii moderných mobilných zariadení a na druhej strane ARM minipočítačov je zatiaľ otázne, jeho výhodou pre bežných užívateľov bude podpora Windows.

Po nástupe minipočítačov sa Intel už pokúsil presadiť minipočítačom v HDMI kľúči Intel Compute Stick, ktorý ale nebol oproti ARM minipočítačom dostatočne atraktívny a nepresadil sa. Intel tiež ponúka riešenia pre integrované počítače založené na jeho ešte menej výkonných CPU ako Atom, Quark, do akej miery sa presadili tieto nie je jasné.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Nové Macy s procesormi M4 majú byť dostupné od 1. novembra
Magnetické pásky by mali dosiahnuť 100 TB už o tri roky
FreeBSD ide výrazne zlepšiť podporu notebookov, získalo na to financovanie
Mapy.cz začali na Slovensku podporovať plnohodnotnú navigáciu
HDD by mali dosiahnuť 50 TB o dva až tri roky
OpenZFS konečne dostáva podporu pridania ďalších diskov do RAID-Z
4ka oslavuje výročie, zákazníkom dá 1 GB dát
Prvý WiFi router od OpenWrt v predaji
Alza v Česku spustila predaj liekov, na Slovensku ho zatiaľ nechystá
Seriál Fallout podľa počítačovej hry dosiahol 100 miliónov divákov


Diskusia:
                               
 

A nemohlo by toto byť rovno integrované v nejakom smartfóne??
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

To akože Mobilný telefón by mal procesor, RAM-ku, nejakú pamäť a WiFi? Nesranduj prosím ťa. Veď by to bolo veľké ako lopata!
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

A ešte keby to malo displej, baterku, bluetooth, GPS, tak to by sme rovno vozili vo fúriku.
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

ani nespominajte take, lebo este sa ludia namotaju a budu tam chciet aj barometere, accelerometre, gyroskopy, citacky odtlackov prsta, fm radia, senzory priblizenia, krokomery, NFC a mozno aj IR vysielace, aby im to mohlo sluzit ako univerzalny dialkovy ovladac.
A to by uz ani ten furik na to vsetko nestacil.
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

ja mam pri hlave 5x15x15cm budik, aj ten by som prijal integrovany do fenu...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

čo to trepeš! ??
Odpovedať Hodnotiť:
 

Netúžim po ničom viac ako mať smartfón bez batérie a byť pripojený na kábli celý čas.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Ak ma toto hrubku 5mm,dalsi centimeter som kludne ochotny obetovat pre baterky a displej :) vydrz by ale asi nebolo boh vie co..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Už tu niečo podobné kedysi bolo, keď sa do "tabletu" zasúval mobil. Nejako extra sa to neuchytilo.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

ASUS PadFone! :-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ahahaa tak preto chcu zakazat notebooku na palube pri ceste do usa
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Presne tak, Intel si to vyloboval:) Ani to vela nestalo....
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ta dokovacia stanica sa velmi podoba na Playstation TV, ale je o polovicu mensia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

bude sa na tom dat video vo adobe premiere?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie. To je ARM
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nášho premiéra táto a iná doba nezaujímajú.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

V ramci ponuky roznych mikropc som do vyberoveho chcel zaradit aj spomenuty pocitac v prevedeni HDMI kluca, ale ked som si blizsie pozrel recenzie a vykon, tak hned som to zavrhol. Vysvetlovat klientovi, ze ono tam to piskanie vysokootackoveho zabudovaneho fafrnika je normalne a ze je to pomalsie ako jeho 10 rocna 2-jadrova Pentium 925, som uz rozhodne nemal chut, lebo obhajit neobhajitelne je talentom nasej vlady skor ;)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

naopak. HDMI stick robi presne co ma a 10000x lepsie ako smart sracky v TV. Paradne na tom ide web a youtube. A klientovi vysvetli, ze ak by to aj nahodou malo mensi vykon ako P925 (co by som povedal, ze nema, ale ruku do ohna nedam...) zato ma 45x mensiu spotrebu ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

existuju male windows tablety, obsahuju standardny atom procesor, micro usb port. vyhodou oproti tomuto je integrovana baterka (lepsie nez UPS), vstupno/vystupne zariadenie (dotykova obrazovka), porty, senzory, ... cize veci, ktore compute card nema a uz vobec by som to nenazval hotovym pocitacom tak ako to nazvali vo videu. nevyhodou tabletu, ktory sa za kilo predava aj v alze je absentujuci silnejsi procesor, viac portov, viac pamate ci uz ram, alebo ulozneho priestoru. a obcas tam je aj 3g modem, cize vtedy sa s tym da aj volat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tieto mini pc momentalne nemaju vyuzitie su tak slabe ako telefony a co spravim na telefone nebudem predsa robit na nejakej mini krabicke a este ju k tomu pripajat na monitor atd ... ked vykon presiahne alebo sa aspon priblizi ku klasickym pc potom si to uplatnenie urcite najde ale nateraz je to len pekna vychytavka bez realneho pouzitia teda aspon pre vacsinu :)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár