neprihlásený Utorok, 28. mája 2024, dnes má meniny Viliam
Apple nasadzuje tri nové technológie, nahrádza JPEG

Spoločnosť Apple pri pondelkovom otvorení konferencii pre vývojárov WWDC okrem predstavenia užívateľských noviniek v nových verziách svojich operačných systémoch macOS, iOS a watchOS a hardvérových noviniek oznámila aj nasadenie troch zásadných nových technológií. Najprekvapivejšou je nahradenie dlhoročne používaného JPEG-u pri vytváraní fotiek v novom pripravovanom iOS 11.

Značky: AppleJPEGH.265 / HEVCsúborové systémyHEIF

DSL.sk, 6.6.2017


Spoločnosť Apple pri pondelkovom otvorení konferencii pre vývojárov WWDC okrem predstavenia užívateľských noviniek v nových verziách svojich operačných systémoch macOS, iOS a watchOS a hardvérových noviniek oznámila aj nasadenie troch zásadných nových technológií.

HEIF

Najprekvapivejšou z týchto technológií je nasadenie nového kompresného formátu pre fotografie odfotené mobilnými zariadeniami s iOS.

Dlhoročným štandardom u spotrebiteľskej fotografie je samozrejme formát JPEG. K dispozícii je viacero formátov s lepšími vlastnosťami, vzhľadom na široké rozšírenie JPEG-u sa im doteraz ale výraznejšie nepodarilo presadiť.

Miernou výnimkou je formát WEBP odvodený z videokódeku VP od Google, ktorý má ale len limitovaný úspech najmä v produktoch od tejto spoločnosti a použitý je najmä ako efektívny formát na prenos a prezentáciu fotografií primárne vytváraných stále v JPEG.

Apple v novej verzii iOS 11 s avizovaným sprístupnením na jeseň ale prichádza s výraznou novinkou, nasadením formátu HEIF, High Efficiency Image File Format, namiesto JPEG-u.


Oznámenie podpory HEIF a HEVC (video: Apple / Time)HEIF bude primárnym formátom aj pre vytvárané fotky na najnovších zariadeniach, keď v takomto formáte budú štandardne ukladať fotky iPhone 7 a 7 Plus. Apple bude samozrejme poskytovať aj kompatibilitu a v prípade potreby fotky konvertuje do JPEG-u.

HEIF podobne ako WEBP vychádza z videokódeku, v tomto prípade H.265 / HEVC. Podľa Apple priemerne fotky oproti JPEG-u pri rovnakej kvalite zmenší o polovicu.

Samozrejme sa dá predpokladať, že prezeranie fotiek formátu HEIF bude podporované aj u ďalších produktov Apple.

HEVC

Pomerne inovatívnym je aj nasadenie samotného nového kompresného videoštandardu H.265 / HEVC.

Kým podpora prehrávania videa v HEVC je dnes už pomerne bežná, Apple začína používať HEVC aj na videá natáčané užívateľom.

V takomto formáte budú videá vytvorené v iOS 11 s najnovšími iPhonmi. Apple nešpecifikuje presne ktorými, dá sa podobne ako u fotiek predpokladať iPhone 7 a 7 Plus.

Podobne ako u fotiek avizuje Apple približne dvojnásobné zmenšenie videí pri rovnakej kvalite.

APFS

Na rozdiel od HEIF a HEVC je nasadenie nového pokročilého súborového systému APFS v novom macOS 10.13 s kódovým označením High Sierra očakávanou novinkou. macOS 10.13 príde rovnako ako iOS 11 na jeseň.

Apple už automaticky skonvertovala súborový systém iOS zariadení na APFS s aktualizáciou iOS 10.3, s novým macOS prichádza tento súborový systém aj na Macy. Práve na osobných počítačoch dokážu vyniknúť viaceré pokročilé funkcie APFS.

Detaily ako bude nasadený pri upgrade nie sú zatiaľ jasné.

APFS sme detailne predstavili v tomto článku.

APFS má podporu pre mnohé funkčnosti moderných súborových systémov ako sú ZFS a Btrfs. Podporuje vytváranie snapshotov iba na čítanie a tzv. klonovanie vybraných súborov a priečinkov bez ich prekopírovania, pričom klony je následne možné aj meniť so zápisom iba zmenených blokov.


Demonštrácia okamžitého kopírovania (video: Apple / Time)Apple včera prezentovala okamžité klonovanie aj viacerých gigabajtov súborov na tom istom súborovom systéme vďaka podpore copy-on-write mechanizmu.

APFS využíva copy-on-write mechanizmus aj na ukladanie metadát.

APFS je podľa Apple optimalizovaný pre SSD disky a flash pamäť, podporou práve copy-on-write mechanizmu, spájaním viacerých I/O operácií aj samozrejme podporou operácie TRIM pre uvoľnenie už nevyužívaného miesta.

Natívne je podporované šifrovanie a to v dvoch režimoch, šifrovanie celého zväzku jedným kľúčom alebo šifrovanie každého súboru vlastným kľúčom. Šifrovacím algoritmom je AES v režime AES-XTS alebo AES-CBC.

Súborový systém síce nemá zabudovanú natívnu podporu RAID, v jednom kontajneri vytvorenom z fyzických úložných médií ale umožňuje vytvárať viacero samostatných súborových systémov, tzv. zväzkov. Tieto zdieľajú celý priestor kontajnera a majú tak dynamickú veľkosť v rámci kapacity kontajnera.

Na 2 TB disku tak môže byť viacero súborových systémov s veľkosťou 2 TB, ktoré budú voľné miesto spotrebovávať dynamicky podľa ich potreby. Ak bude využitých napríklad doteraz 500 GB, každý zväzok bude vykazovať ešte 1.5 TB voľného miesta a voľné miesto sa pridelí prvému súborovému systému, ktorý ho požaduje.

Technicky používa APFS inody so 64-bitovými číslami a čas počítaný na nanosekundy.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Tretí let Starship zlyhal kvôli upchávaniu, štvrtý má stanovený dátum
Aj v Česku vytvoril hokej rekord internetovej prevádzky, cez 3 Tbps
Na Slovensku tento rok vznikne ďalšia väčšia sieť balíkoboxov
O2 výrazne zdražuje denné dáta, označuje to za vylepšenie ponuky
Kapacita dodaných magnetických pások dosiahla nový rekord
Konkurent Starlinku od Amazonu dokončuje testy, prototypy satelitov ide zničiť v atmosfére
Vo vesmírnom Boeingu objavený opäť ďalší problém, aj tak má ale odštartovať o týždeň
Legendárny instant messenger ICQ končí
Nový formát menších pamäťových modulov CAMM2 použitý už aj v desktopovej doske
Postkvantové šifrovanie by na Androide spomaľovalo, Google ho nezapol. Spomaľuje aj Chrome na PC


Diskusia:
                               
 

Super zavadzat x-ty format pri ktorom len zoznam potencionalnych patentov ma 70 stran (podla http://www.mpegla.com)

Odpovedať Známka: 3.1 Hodnotiť:
 

Sak ved toto. Pritom potencialnych by stacilo uzemnit kolikom.
Odpovedať Známka: 5.5 Hodnotiť:
 

#NoHomo
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

otazka je, ako tie fotky pojdu na inych zariadeniach, ked bude treba applu platit dake licencne poplatky, alebo ked nepojdu vobec (v telke tazko priinstalujes nejaky plugin) tak sa to nepresadi.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

V článku sa píše že v rámci zachovania spätnej kompatibility sa fotky prekonvertuju na jpeg. Otázne je či sa prekonvertuju pred posielanim na iné zariadenia tak aby si vždy poslal jpeg
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Prekonvertuju,alebo rekomprimujú?
Odpovedať Hodnotiť:
 

pani Vilma Gifova nebude podakovat.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

APFS tak to sa možno dočkáme aj pamäťových kariet v iPhone a čítačky v macbookoch.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Pamäťové karty v iPhone si naozaj neprosíme.
Odpovedať Známka: -2.6 Hodnotiť:
 

Ale to vyrobcu nezaujima. Apple Vam povie, co chcete a co si prosite. :)
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

citacku v macbooku mam
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

tak si kup novy
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

V Macboooku nikdy nebola. Jedine v Macbooku Pro :)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

mam Air... som len nedokoncil nazov :D
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

Načo potrebuješ viac ako 256 GB miesta v telefone?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Kedysi sa ma ludia pytali na co mi treba 2GB mp3 prehravac... :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Neodpovedal si mi načo potrebuješ viac ako 256 GB v telefóne! Vacsine ludi staci 256 GB disk v notebooku, nieto ešte v mobile. Pred 10 rokmi bol 2GB MP3 prehravac v pohode. Tak ako je dnes 256GB telefon vpohode.
Ano, su ludia ktory potrebuju viac. V tom pripade nie je pre teba iPhone vhodny telefon. Tak ako pre sťahovákov nie je vhodný VW Golf ale potrebujú dodávku. Naprik tomu, Golf väčšine ľudí stačí.

Pre apple ale evidentne nie je cieľom vyrábať zariadenia vhodné pre všetkých. Má svoju cielovku a tej to vyhovuje. A robia to evidentne dobre.

:)
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Nezaujima ma Apple sam mam doma niekolko iPhonov ale pouzivam ich len na vytukanie cisla a telefonovanie. ale ze by golf stacil vacsine ludi to si trosku prestrelil.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Neodpovedal si mi načo potrebuješ viac ako 256 GB v telefóne! Vacsine ludi staci 256 GB disk v notebooku, nieto ešte v mobile. Pred 10 rokmi bol 2GB MP3 prehravac v pohode. Tak ako je dnes 256GB telefon vpohode.
Ano, su ludia ktory potrebuju viac. V tom pripade nie je pre teba iPhone vhodny telefon. Tak ako pre sťahovákov nie je vhodný VW Golf ale potrebujú dodávku. Naprik tomu, Golf väčšine ľudí stačí.

Pre apple ale evidentne nie je cieľom vyrábať zariadenia vhodné pre všetkých. Má svoju cielovku a tej to vyhovuje. A robia to evidentne dobre.

:)
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

HEIF namiesto JPEG? Musí niekomu jebať. Už vidím stovky daľších HEIF-konvertorov.

Načo zas dávajú preč niečo, čo každý pozná, je to kompatibilné aj s toastrom...

JPG úplne stačí aj čo sa kvality týka, aj veľkosti súboru. V bežných mobiloch sú beztak foťáky pre ktoré by stačil aj JPG pri q=90.
Odpovedať Známka: 0.5 Hodnotiť:
 

apple je svet sam o sebe a serie na vsetko naokolo, na 99% mainstramu, hra sa na svojom piesocku ako volakedy s firewire ieee 1394, prednedavnom sa vrhli na intelov thunderbolt (a priznajme si thunderbolt asi nema 3/4 dosiek na trhu ze? takze to asi neni nejaka standardna masofka), dnes machruje s absenciou audio jacku a vobec akehokolvek konektora ked vyrobili nezmyselny notebook s JEDINYM konektorom NA VSETKO ... a teraz HEIF

proste svet sam o sebe
Odpovedať Známka: 5.5 Hodnotiť:
 

A majú pravdu. Peniaze sa len tak sypú, takže zo svojho pohľadu to robia dobre...
Odpovedať Známka: -1.8 Hodnotiť:
 

aj intel zacina tlacit thunderbolty, mozno nakoniec vsetci prejdu na thunderbolt ci usb3 standard vdaka apple a intel. Nezabudajme ze intel presadil wifi v noteboooch a prvy notebook s wifi bol macbook.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Netvrdim ze TB sa nemoze rozsirit, ale exisuju veci, ktore chcu dekady ... Iste by bolo prijemne namiesto 4x cierne Ackove USB2, 4x modre Ackove USB3 (5 Gbps), 2x cervene Ackove USB3 (10 Gbps), 1x Cckove USB (5 ci 10 Gbps), VGA, DVI, HDMI, DP, PCIe 1x, PCIe 4x, PCIe 16x, M.2 konektoríček (odlisne mSATA nam uz vykapalo, takze uz je toho menej) a zahodit SATAIII a miesto toho vsetkeho mat napr. 18x jediny typ konektora TB v nejakych verziach a rychlostiach, napr. 12x 10 Gps TB ako nahrady za USB a na strkanie HDD, 2x 40 Gbps TB ako nahrady za M.2 karticky co maju 4 PCIe 3.0 linky a priepustnost necelych 32 Gbps a 4x nejaky hypotetický buduci 80 Gbps ako nahrady za graficke sloty a konektory ... (ktory by sa dal nejako spojit az do 4x80 = 320 Gbps, aby to akoze bolo o trocha rychlejsie jak 256 Gbps priepustnost 16 liniek PCIe 3.0) ....


Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Thunderbolt je v podstate externy PCIe, takze interne konektory ti zostanu - vsetky PCIE, M.2, mPCIE, mSATA, atd. Rovnako aj PCIE 2x, 4x, 8x, 16x... to zavisi od toho, kolko liniek je pripojenych ku konektoru, niektore periferie potrebuju viac, ine menej, a procesor ich ma tiez konecny pocet.

Este aj DisplayPort je v podstate tunelovany cez Thunderbolt, nema to "nativny" sposob vystupu displeja. Rovnako ako USB-C, kde tunelujes milion dalsich protokolov a v zavislosti od portu a kabla ti mozu alebo nemusia fungovat.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj na malu cast z tohoto vsetkeho je treba strasne vela casu, ved preboha takmer vsetky zakladne dosky maju dnes furt PS/2 pre klaves/hlodavec a zakapanie PATA33/66/100/133 konektorov a plochych kšandových kablov trvalo tiez dlho kym sa presadilo SATA, zakapanie PCI tiez drvalo dlho a dosky s paralelnym portom pre tlaciaren sa dali tiez dlho zohnat ...

To ze Intel presadil wifi v notebookoch je ozaj velmi fajn, podla mna by to malo byt aj v dekstopoch aby sa nemuseli kupovat blbe usb wifi adaptery a antenky. Ale tiez sa to nestalo standardom okamzite, ze prakticky 100% notebookov malo wifi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ethernet tu bude este velmi, velmi dlho.

Aj ja mam v kancli dokinu (ironicky - thunderboltovu), a do nej pripojeny ethernetovy kabel. Cakat na prenos suboru cez wifi v tejto budove, to by bolo za trest.

Neviem si ani predstavit, aky zmatok v mysli by viedol niekoho k tomu, aby desktopovy pocitac pripajal na siet cez wifi.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

sak ja netvrim ze ethernetovy RJ45 nahradit nejakym wifi, ale DOPLNIT wifi aj do desktopov
Odpovedať Hodnotiť:
 

Napríklad ja. Vybalil som z krabice imac, postavil na stôl, zapojil jeden jediný kábel a to do elektrickej siete, polozil bezdrôtovú klávesnicu a bezdrôtovú myš, pripojil wifi a všetko krásne beží. Teším sa na dobu bezdrôtovej elektriny...
Mám miesto pod stolom aj na stole, kde sa nemusím furt trtkať s nejakým káblom.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Bezat ti to moze, ale ako...

Je rozdiel kopirovat subor 2 hodiny cez wifi alebo 10 minut cez ethernet. Este k tomu cez applacku wifi, ktora rada vypadava - najlepsie par minut pred uplynutim tych dvoch hodin, co ten subor kopirujes.

Preto stacilo raz urobit kable na stole a do notebooku pripajam presne 2: napajanie a thunderbolt. Aj to pretoze mam iba TB2. Ti, co maju TB3, tym staci jeden kabel. Cez ten TB ide vsetko - monitor, ethernet, audio, klavesnica, mys, ma to milion usb portov a nemusim sa trtkat s baterkami v klavesnici a mysi v najnevhodnejsiu chvilu.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Mám 100 internet a pri kopírovaní vacsieho súboru využijem plnú rýchlosť. Takže mi je úplne jedno, či je to cez wifi alebo ethernet alebo čokoľvek iné.
Navyše, veľké súbory proste neprenášam a ak áno, je to 2-3 krát ročne, keď si postrihám dovolenkové video.

Wifi mi nevypadava, ani na imacu ani na MB air. Roky s tým nemám najmenší problém.

Čo sa týka myšky, mám Logitech MX Master, akumulator vydrží cca dva týždne. Cez noc dám nabíjať a ráno je ako nová. Klávesnica vydrží na baterky cca rok...

Neviem ako tebe, ale mne všetko funguje bez najmenšieho problému a bez zbytočných káblov.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ked mas jediny pocitac a obcas uploadnes fotku na facebook alebo dropbox, tak ano, rozdiel nezistis.

Ked ich mas viac a mas medzi nimi aj fileserver, tak ano, rozdiel medzi Wi-Fi a gigabitovym Ethernetom je velmi zasadny. Ked kopirujem ~20 GB virtualku na fileserver, tak to je spominany rozdiel medzi 10 minutami a 2 hodinami.

A co sa tyka problemov s wifi, musis mat nejaky specialny kus: http://dopice.sk/jKb Ano, mal som presne tieto problemy, s MBP. Ale to asi bude tym, ze prenesiem po sieti radovo viac dat, ako niekto, kto len browsuje.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Nespochybnujem ze to moze byt citelne. Ty si ale napisal: "Neviem si ani predstavit, aky zmatok v mysli by viedol niekoho k tomu, aby desktopovy pocitac pripajal na siet cez wifi."

Takze som sa ti snazil objasnit, ze nie vsetci kopiruju XY GB subory kazdy den. Vacsina ludi na svete nikdy nikolko GB subor ani nevidelo, nie este s nim nieco robilo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To s tym desktopom vychadza z toho, ze tie maju zvycajne vyhradene svoje miesto, kde aj tak musi byt elektrina a potom sa uz neprenasaju... takze dotiahnut tam jeden kabel extra je minimum, hlavne ked sa vyhnes zbytocnemu elektromagnetickemu smogu a ziskas radovo vyssiu spolahlivost, rychlost a koniec-koncov aj vyssie sukromie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Apple je ako MS na vsetko robia vlastne riesenie? Preco aby na tom mohli este viac ryzovat. Ale nech si uziju apple bude na koni maximalne do roku 2022.
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

čakal by som iJpeg
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

ja som cakal ze sa vrati GIF
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

to by musel byt igif
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Jo asi tak. Mne fotak robi asi 9MB Jpegy (mam to nastavene na najvyssiu kvalitu, myslim ze to sejvuje q99 alebo q100). Pri dnesnych cenach SD kariet je uplne zbytocne to komprimovat este viac, a este ktomu nejakym vlastnym kodekom s 50-timi patentami. Pritom jpeg je davno optimalizovany priamo v hw.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

No ja co to tak sledujem tak ceny pamatovych kariet su uz roky zamrznute fakticky na tej istej urovni. Takze na dnesne ceny sd kariet by som sa zrovna neodvolaval.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Preco by malo niekomu jebat? Ja by som ocenil fotky, ktore zaberaju polovicu z toho co jpg + je tam spatna konverzia/kompatibilita. Otazka je ale to, ci tento format je viazany patentovo, alebo sa moze volne rozsirovat. Urcite sa budem zastavat open formatu.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

coze pouzivas 32MB karty ked ti ide o velkost JPG? lol
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Chod na 3 mesiace mimo dosah PC, ako som ja bol a skus odfotit cez tisic fotiek. Hned ti na tom bude zalezat.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

woow, cez 1000 fotiek a s mobilom? panko je fajnsmeker.

Cez 1000 fotiek? A ake velke ti z toho lezu? Mam zrkadlovku, mam 32GB kartu a do tvojho prikladu sa zmestim niekolkokrat.
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

Moj, a on ma zrkadlovku... ^^

Ja som pred par rokmi zrkadlovku nemal, ale mal som telefon s 16GB pamate, ktore sa nedala menit, plus ciste volne miesto bolo zmensene o dokumenty, hudbu a programy.

A sice mozno si iba chcel aby som ti zablahozelal, ze ty na to mas? Tak teda ti gratulujem.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ty budeš nejaký dosť jednoduchý
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Mam fotak, 4GB kartu (CF je CF) a fotim na nu do CR2. Zmesti sa tam 300 fotiek.

V pripade potreby nie je problem plnu kartu prekopirovat inde, staci na to telefon alebo tablet, a mozem fotit dalej.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mam mobil, nemam raw a zmesti sa mi tam zopar stoviek fotiek. Ak obetujem hudbu.

V pripade potreby nemozem plnu kartu prekopirovat inde, pretoze som nemal pristup na tablet alebo pc. Fotit dalej nemozem.

Dufam ze chapes moju pointu. Aj ked tu ludia maju fotaky a kapacity, nie kazdy ma v kazdom momente taku moznost. Format s polovicnou velkostou si moze najst svojich nasincov, ktori to vediet vyuzit.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

1) Keby si mal posratu 32 GB kartu, tak uz nemas s 1000 fotkami problem lebo jedna JPG fotka z mobilu v q100 iste nebude mat 32 MB. Nechapem.

2) Ked lezem na 1/4 roka a viem ze nebudem mat moznost ist k PC, tak si zaobstaram riadny storage, aspon 64 GB ked nie 128 GB kartu. Alebo ked nemam podporu SDXC, tak dajme tomu 3x32 GB karty. Nechapem.

3) Vies o tom, ze po veceroch si si to mohol triedit a ozaj zbytocne a nepodarene zabery mazat? Mozno by si usetril iba 10% miesta, mozno 30%. Nechapem.

Dufam ze chapes moju pointu.
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

chápem, si pako.
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

Chápem. Nemáš po večeroch čo robiť, tak triediš fotky.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Vystihol si to. Chlapec este nebol na 3 mesacnej dovolenke so zenou. Jednak by mal po veceroch co robit a druha vec je ta zena. Ona potrebuje kazdy zaber na ktorom sa nachadza spravit aspon 30 krat, aby si vybrala tu najkrajsiu. Pre chlapa absurdne, pre zenu realita. A to 32 gb vyfotis raz dva.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

3 mesiace, takze dajme zhruba cca 90 dni, denne napr. 100x foto po cca 3MB, to jest 300MB/deň, krát 90 (dní) sa rovná ~zhruba_tvoja_32gb_karta. a aj keby si ju náhodou nafotil, daľšiu kúpiš už za pár €ur. a možno ťa drahšie vyjde ten net cez ktorý si tie tony fotiek budeš nahrávať do cloudu než cena karty. už ma fakt len napadá že ty na dovolenke každých 10 minút urobíš snímku a nakoniec z toho urobíš pár minútové time-lapse video vo Windows Movie Maker s názvom "naša dovolenka"
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

mam mobil, fotky sa same uploaduju na dropbox a z telefonu ich mozem zmazat. Ked pridem domov, same sa objavia v pocitaci/notebooku aj ked v telefone boli zmazane. 2017 mame dnes... dropbox pouzivam preto, ze som ho zacal pouzivat ako prvy, ked ma bude srat, ze tam mam len 4GB, tak prejdem na synology, tam mam 6TB disky...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ano, vyhoda polovicnej velkosti fotky zredukuje objemovu narocnost dat---a pri argumentacii ze ideme cez wi-fi - zrychly upload process. Cize stale je to win-win? Nechapem preco kazdy argumentuje ze to nepotrebuje ked tam nie je negativum, iba same pozitiva (ak to je open, ako som uz raz povedal)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

mám mobil, fotky sa samé uploadujú do 200 GB cloudu a telefón si sám manažuje storage. O nič sa nestarám, nič nemažem. 2017 máme dnes...
Odpovedať Hodnotiť:
 

2017 a s pofidérnym porytím mobilného netu... keď už niekde idem na dlhšie tak sa spolieham na pamäťovku a nie na net + cloud. a to už som teda niečo pobehal

to už po pár rokoch keď sa mi fotky nakopili do tisícov som musel začať "menežovať" ja
Odpovedať Hodnotiť:
 

V pohode. Pokiaľ nemám net, mám 128 GB storage (nie pomalú SD kartu) v telefóne a ten mi uvoľní miesto, pokiaľ by začalo dochádzať.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pokial si nehavaroval uprostred amazonskeho dazdoveho pralesa a tri mesiace nehladal cestu do civilizacie tak ta mohlo trknut v makovici a vyhladat napr. nejaky minilab kde by ti tie tvoje fotky stiahli za desat ecok cez bluetooth na nejaku sd kartu (cena v ratane sd karty). A to uz radsej nehovorim o moznostiach ako free wifi + nejaky cloud. Dufam, ze 1000 fotiek skoro vyhunuteho kmena indianov sa ti vydarilo a so sprostostami chod otravovat ludi niekam inam.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako pisalo viac ludi, da sa urobit cloud a ist niekam na cloud. Samozrejme ze sa to da a je to fajn. Kazdopadne mat MOZNOST vyfotit 2x tolko fotiek bez potreby sa pripajat a cakat kym uploadne na cloud, to je fajn (ano mam iba integrovanu pamat)
Inak amazonsky dazdovy prales to nebol ^^
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mam fotak , nafotim na akcii cca 2000 fotiek, ale nemam pamatovu kartu, tak su potom na mna vzdy nahnevani , ze im nic nedodam. Ale aspon sa najem a zatancujem
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

1) Keby si mal posratu 32 GB kartu, tak uz nemas s 1000 fotkami problem lebo jedna fotka iste nebude mat 32 MB. Nechapem.

2) Ked lezem na 1/4 roka a viem ze nebudem mat moznost ist k PC, tak si zaobstaram riadny storage, aspon 64 GB ked nie 128 GB kartu. Alebo ked nemam podporu SDXC, tak dajme tomu 3x32 GB karty. Nechapem.

3) Vies o tom, ze po veceroch si si to mohol triedit a ozaj zbytocne a nepodarene zabery mazat? Mozno by si usetril iba 10% miesta, mozno 30%. Nechapem.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Samozrejme ze majitelom iPhonu ide o velkost jpg kedze sloty na karty nemaju :D
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Ale zato máme 128 GB a 256 GB storage a 200 GB iCloudy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hlavne ide asi o to, že užívatelia si fotky nahravajú na cloud. A či dáš za datacentrum kam to uložíš ako firma miliardu alebo 500 mega je zásadný rozdiel.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A ja fotim vga fotoaparátom starej Nokie pre mna je aka vyhoda ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neviem čo je HEIF, ale podľa tejto logiky by sme mohli ešte používať magnetofónove kazety alebo telefóny s kľukou...
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

no povedz mi kde presne ty posielas fotky z iPhonu.. mailom, fasbuk, insta.. co este? vsetky appky a vsetci sa prisposobia a user usetri miesto. zrychli sa down z cloudu a usetris aj data. neviem co ti vadi. ani WiFi G uz nikto nepouziva ale je podporovane. to neznamena ze nebude fungovat. znamena to ze apple ekosystem bude efektivnejsi. zbytocna veda okolo toho.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

v čom je praktický prínos tých zväzkov zdieľajúcich jeden fyzický dátový priestor oproti klasickému rozdeleniu zväzku na priečinky? ...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Uroven znalosti enterprise storage systemov ani netreba explicitne komentovat.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

ked potrebujes mat viac suborovych systemov - osobne nevidim dovod, ale niekto to moze pozadovat.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

to ze nie vzdy dopredu vies aku velku cast bude ktory zväzok potrebovat ale zároveň ich poterbuješ oddeliť a mať napr. na každom iný súborový sytém
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Polopatisticky zjednodušenie: máš 1 fyzický
SSD disk na ktorom si vytvoríš disky C: a D: pre systém a dáta(keď si budeš chcieť preinštalovať systém, neprídeš o dáta na disku D:). Pri čistom systéme nevieš, koľko budeš potrebovať na systém a koľko nechať na dáta(resp. skôr naopak, nevieš ako sa systém rozrastie aktualizáciami a čo všetko budeš inštalovať na systémový disk)... Dodatočne sa to už ťažšie mení. Takto sa bude C: aj D: tváriť, že má kapacitu celého toho fyzického disku a čas ukáže, ktorý ako využiješ.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A pre doplnenie je este vhodne dodat i ze kapacitu je mozne velmi jednoducho dalej softverovo navysovat vytvaranim symlinkov na ine zvazky.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

symlinky na iné zväzky sú fajn, to súhlasím ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak ide o Windows, tak pre tento prípad je možné inštalovať systém do bootovateľného VHD a dáta umiestniť do sekundárneho VHD(X) na tom istom zväzku a tiež môžu nezávisle rásť dynamicky až do veľkosti zväzku a preinštalovaním systému tiež o dáta neprídem.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Príspevok bol zmazaný pre nevhodný a/alebo vulgárny obsah.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neviem načo to bude, keď tak či tak bude musieť človek z toho nového formátu konvertovať všetky fotografie naspäť do .JPEG aby sa dali vôbec použiť napríklad pre tlač/internet atd.
Samozrejme že za konvertor od Apple si budete musieť zaplatiť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

My husband and i were really delighted Louis could round up his homework because of the precious recommendations he came across out of the weblog. It's not at all simplistic just to choose to be giving for free tactics some people may have been making money from. We realize we've got you to be grateful to for that. The explanations you made, the straightforward site navigation, the friendships you aid to promote - it's got mostly wonderful, and it is aiding our son and our family reason why this situation is cool, and that's unbelievably fundamental. Many thanks for all the pieces!
<a href="http://www.izap.fr/umhB" >yeezy boost</a> [url=http://www.izap.fr/umhB]yeezy boost[/url]
Odpovedať Hodnotiť:
 

Howdy! I simply wish to give an enormous thumbs up for the nice data you've here on this post. I shall be coming back to your blog for extra soon.
<a href="http://ur.my/yzyuk" >yeezy shoes</a> [url=http://ur.my/yzyuk]yeezy shoes[/url]
Odpovedať Hodnotiť:
 

I am only commenting to let you understand of the remarkable encounter my girl experienced reading yuor web blog. She came to understand a lot of details, most notably how it is like to have an awesome giving mindset to have men and women without difficulty know a number of tortuous subject matter. You truly exceeded people's expectations. Many thanks for coming up with the essential, trusted, explanatory and fun guidance on that topic to Janet.
<a href="http://www.michaeljordanshoes.net" >michael jordan shoes</a> [url=http://www.michaeljordanshoes.net]michael jordan shoes[/url]
Odpovedať Hodnotiť:
 

Spot on with this write-up, I truly suppose this website wants way more consideration. I?l most likely be once more to learn way more, thanks for that info.
<a href="https://v.gd/MHqMLq" >adidas nmd</a> [url=https://v.gd/MHqMLq]adidas nmd[/url]
Odpovedať Hodnotiť:
 

I not to mention my friends ended up analyzing the great ideas from your website while then developed an awful suspicion I never expressed respect to the web site owner for those techniques. All of the boys are already as a consequence passionate to study all of them and have now actually been taking pleasure in these things. Appreciation for actually being very kind as well as for making a choice on these kinds of high-quality subject areas millions of individuals are really needing to be aware of. My personal sincere apologies for not saying thanks to you earlier.
[url=http://u.to/Wqo6Dw]yeezy boost 350[/url]
Odpovedať Hodnotiť:
 

I intended to create you a little bit of observation just to thank you yet again considering the beautiful tricks you have discussed on this page. It has been really incredibly generous with you to convey without restraint just what a few people could possibly have offered for sale for an e-book to get some bucks for themselves, principally considering the fact that you might well have tried it if you decided. Those points additionally worked like the easy way to realize that someone else have a similar zeal really like mine to grasp a good deal more in regard to this issue. I am sure there are several more pleasurable moments ahead for people who see your blog post.
[url=http://qrurl.it/r/1iknb]yeezy boost[/url]
Odpovedať Hodnotiť:
 

I simply desired to appreciate you once more. I do not know the things that I would have handled in the absence of the type of aspects revealed by you regarding that industry. It actually was a real hard case in my position, however , witnessing a specialized form you resolved that forced me to weep for delight. Extremely happy for your guidance and even expect you find out what an amazing job you were getting into teaching other individuals through the use of a blog. I am certain you've never come across any of us.
[url=http://www.outletlongchamp.us.com]longchamp bags[/url]
Odpovedať Hodnotiť:
 

Thank you so much for giving everyone a very terrific possiblity to read critical reviews from this blog. It is always very lovely and also full of a lot of fun for me personally and my office friends to visit your site really three times a week to read through the newest items you have got. Not to mention, I'm so actually pleased concerning the effective inspiring ideas you serve. Certain two points in this article are absolutely the very best I've ever had.
[url=http://www.yeezy-shoes.org]yeezys[/url]
Odpovedať Hodnotiť:
 

no, tie ficury APFS mi podozrivo pripominaju ZFS.
cize teraz mame zas dalsiu implementaciu copy-on-write filesystemu s deduplikaciu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

you will have an important weblog here! would you prefer to make some invite posts on my weblog?
[url=http://ur.my/boostyeezy]yeezy boost 350[/url]
Odpovedať Hodnotiť:
 

It? hard to seek out knowledgeable individuals on this matter, however you sound like you realize what you?e speaking about! Thanks
<a href="http://www.adidasstore.us.com" >adidas shoes</a> [url=http://www.adidasstore.us.com]adidas shoes[/url]
Odpovedať Hodnotiť:
 

My spouse and i were quite ecstatic Raymond could deal with his web research via the precious recommendations he was given in your web pages. It's not at all simplistic to just happen to be giving freely information and facts which often people might have been making money from. And we all remember we have got you to be grateful to for this. The most important illustrations you made, the simple website navigation, the relationships you can make it possible to create - it is all powerful, and it's making our son and the family imagine that the article is fun, which is very fundamental. Thank you for everything!
[url=http://onj.me/yzyv2us]yeezy boost 350 v2[/url]
Odpovedať Hodnotiť:
 

Thank you a lot for giving everyone a very wonderful possiblity to read in detail from here. It is often very enjoyable and also stuffed with amusement for me personally and my office acquaintances to search your web site particularly three times every week to read the fresh tips you will have. Not to mention, I am at all times astounded for the amazing secrets served by you. Selected 1 areas in this posting are unequivocally the most efficient I've ever had.
[url=http://ix.sk/AnkI2]yeezy boost 350[/url]
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár