neprihlásený Štvrtok, 23. septembra 2021, dnes má meniny Zdenka
Aj Orange v roamingu obmedzuje balíčkové dáta, jasne o podmienkach neinformuje

Značky: Orangeroaming

DSL.sk, 22.6.2017


Aj mobilný operátor Orange bude aspoň u niektorých balíčkov dát, kde mu to dovoľuje regulácia, obmedzovať v roamingu objem dát bez príplatku navyše.

Operátor pritom o podmienkach využívania jeho služieb v roamingu podľa nových pravidiel informuje v tomto ohľade mimoriadne kontroverzne, keď zákazníkov a médiá napríklad v tlačovej správe neinformoval o tom na aké limity obmedzuje ktoré balíčky a konkrétny limit na jeden z balíčkov nám potvrdil až dnes po opakovaných dotazoch týždeň po spustení nových pravidiel.

Nové pravidlá vstúpili do platnosti 15. júna, pričom podľa nich musia v zásade operátori umožniť využívať služby ponúkané v domácej krajine za rovnakých podmienok a teda bez doplatkov a v rovnakej podobe aj pri návšteve iných krajín EÚ.

Jednou výnimkou sú dáta, kde u paušálov a balíčkov dát dovoľujú podmienky obmedziť množstvo využiteľných dát bez príplatku v roamingu tak, aby cena výsledných dát aj s DPH nebola nižšia ako 4.62 eur za GB. Následne za dáta prenesené nad tento limit si môže operátor doúčtovať príplatok 9.24 eur za GB.

Orange sa pri predstavení sústredil na nové paušály Go Europe, kde mu ale pre ich cenu a zahrnutý objem dát pravidlá nedovoľujú aplikovať nižšie limity na dáta bez príplatku ako sú zahrnuté v paušáloch. Vo všeobecnosti svoje podmienky charakterizoval ako "roaming naplno v súlade s novou reguláciou" a avizoval "možnosť uplatniť si roamingový príplatok, ktorý mu dovoľuje regulácia".

Ešte v utorok 13. júna sme Orange požiadali o zoznam balíčkov a paušálov, kde sa limit aplikuje a akú hodnotu má. Orange takýto zoznam stále neposkytol.

Špecificky sme si vyžiadali informácie o podmienkach denného internetového balíčku u FunFónu, u ktorého sa líši prístup operátorov majúcich ho v ponuke. U FunFónu získava zákazník na Slovensku za 0.4 eura na deň 200 MB prenesených dát na plnej rýchlosti.

"Čo sa týka denného balíka, ten tiež funguje v EÚ rovnako ako doma, v súlade s reguláciou," uviedol pôvodne operátor na otázku či a ako ho v roamingu limituje bez uvedenia konkrétnych podmienok.

Konkrétnu informáciu nie je možné nájsť ani v cenníku FunFónu. Na jednej strane sa tam priamo pri programe uvádza "V prípade prenesených dát v Zóne 1 sa objem prenesených dát odpočítava z objemu predplatených dát až do vyčerpania predplateného objemu dát," čo by znamenalo možnosť využívať 200 MB dát. Zároveň v sekcii o dátovom roamingu sa uvádzajú znenia z európskej legislatívy o možnosti uplatniť si limit ale bez konkrétnej informácie ako ju Orange uplatní.

Regulácia dovoľuje za cenu 0.4 eur poskytnúť bez príplatku len 87 MB dát. Po opakovaných dotazoch až dnes Orange potvrdil, že takýto limit si u denného balíčka skutočne uplatňuje a ďalšie dáta prenášané nad tento limit budú spoplatnené príplatkom s jednotkovou cenou 9.24 eur za GB.

Operátor zatiaľ neodpovedal na otázku prečo zákazníkov jasne neinformuje, u ktorých balíčkov si limity uplatňuje a v akej výške, a či očakáva, že zákazníci si majú reguláciu aplikovať sami.

Operátori Slovak Telekom a O2 informácie o uplatňovaných limitoch zverejnili pri oznámení svojich nových roamingových ponúk a uviedli viacero paušálov a balíčkov, pri ktorých limity uplatňujú aj s výškami limitov. Operátor 4ka ako je známe neponúka v roamingu podmienky v súlade s cieľom nových pravidiel poskytovať služby za rovnakých podmienok ako v domácej krajine a jednoducho neumožňuje v zahraničí čerpať dáta, minúty a SMS z jeho balíčkov a paušálov s tvrdením, že to plne vyhovuje regulácii.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Všetky smartfóny budú mať USB Type-C port a rovnakú technológiu rýchleho nabíjania
V poslednom štvrťroku majú pamäte skoro všetkých typov zlacniť
Seagate vyvíja 30 TB pevný disk
Prima zvažuje v DVB-T prechod na SD rozlíšenie
FBI týždne obetiam ransomvéru neposkytla dešifrovací kľúč
Operátor avizuje pokrytie celej Trnavy gigabitovou optikou
Litovské ministerstvo odporúča občanom nekupovať čínske telefóny
Smartfóny v EÚ majú mať rovnaký nabíjací port, legislatíva príde tento týždeň
Google si kupuje za 2.1 miliardy budovu na Manhattane
Ubuntu predlžuje podporu LTS verzií na 10 rokov


Diskusia:
                               
 

Uz par rokov dozadu som sa nedokazal zorientovat vo vsetkych tych poplatkoch percentach, minutach, MB a vynimkach ktore su v tych rozsiahlich cennikoch.....teraz si pripadam ako idiot...
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

Nebud na seba taky tvrdy, na 80 rocneho si este celkom gramotny.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Advanced fyzika mi dava vacsi zmysel ako popis aktualnych cien mobilnych operatorov. Cielom je ocividne zmiast nepriatela.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

len... prečo je spotrebiteľ, nepriateľ?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

priateľov by bolo hlúpe dojiť
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

ale vsetky historicke verzie od maja 2013 inkrementalne pozliepane do necitatelneho balastu ano (cennik len k mobilnym sluzbam 485 stran, 5 priloh a 122 vselijako sa retazovo prepisujucich dodatkov, plus nejake dodatky k dodatkom a zopar necislovanych)
a minifontikom samozrejme, takze na jednu stranu plnu textu sa vojdu nieco cez tri normostrany

v oktobri 2016 mal este len 394 stran a 100 dodatkov (DSL malo clanok - http://dopice.sk/jO1 - zial nic nove sa napokon nezistilo), to je za 8 mesiacov narast o dalsich 23%...dafuq

fakt to pozadovat vytlacit pri brani pausalu (neskusal niekto?). 500 stran na kazdeho noveho alebo udrzaneho zakaznika (kompletny balik papiera + toner) by si na pobockach mohli vsimnut...len to by najprv chcelo prist s niecim konkurencieschopnym k sove 5 + zrychleniu 768kbps, odvtedy uviedli tusim tri nove produktove ponuky a pre nizkorychlostne datujucich ludi kazda dalsia horsia.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

To by ti nepreslo. Orange uz par rokov nedava ani podpisat dohodu na papier. Podpises ju elektronicky a na mail ti pride kopia. Cize by ti ziadost o vytlacenie odmietls tym ze ju mas elektronicky a mozes si ju vytlacit sam doma.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

aj z PDA cez Wifi vo velkom kancli.
A potom si uz len prides pre hotovy papier.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

no je na case kupit si zahranicnu kartu...
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

tiez to robim tak ... idem na slovensko mam nejaky prima simku ... a v chorvatsku si vzdy kupujem tu neobmedzenu na surfovanie na 7 dni .... a mam pokoj a istotu
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Raj surférov a že na Slovensku :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Príspevok bol zmazaný pre nevhodný a/alebo vulgárny obsah.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Nik zo zákazníkov sa v tých podmienkach nemôže zorientovať. Slúžia len pre management, ktorý denne znásilňuje správcov ich Big Data databáz s požiadavkami na cenové výstupy konkrétnych zmien, balíkov, skupín používateľov.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

so ... lol
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aspon vidite, slovenske firmy len hladaju ako zakaznika oyebat, spravne mali dat data za uplne rovnakych podmienok aj v zahranici.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

1. Minule sa ma koza na infolinke Orange (ospravedlňujem sa týmto skutočnej štvornohej koze) pokúšala presvedčiť, že nie je dôležitá podpísaná zmluva a cenové podmienky, ale to, čo si s ňou dohodnem po telefóne....
2. Na Funfóne by mali účtovať max. 0,40 EUR za denný Internet. Účtujú mi od 0,56 do 1,16 EUR. Asi podľa toho, aké číslo im vykrúti ruleta. Tento mobil s netom používam len v aute, keď potrebujem on-line navigáciu. Samozrejme, že vždy vypnem dáta. Po reklamácii mi odpovedali, že mám dáta stále zapnuté a preto mi účtujú prenosy za viaceré dni naraz. Takú výhovorku by nevymyslel ani Einstein. Aby som nebol iba kritický dva krát mi zaúčtovali správne po 0,40 EUR :)
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Miroslav Ďuriančík
Filip Chovančák
Jana Ďuriančíková
Tomáš Ďuriančík

WHEN TIME IS RIGHT...
Odpovedať Hodnotiť:
 

I WILL NOT STOP UNTIL I CAN LAUGH ON YOUR GRAVE! AS YOU MADE HELL FROM MY LIFE I WILL MAKE 10TIMES WORSE YOURS!
Odpovedať Hodnotiť:
 


GO AND FUCK OFF WTH THAT OPTICAL SHIT YOU ARE SPYING ON ME WITH YOUR MOTHERFUCKING MOTHER AND YOUR DEMENTED FRIEND. BUT ANYWAY YOU WILL SUFFER LIKE NOONE!
Odpovedať Hodnotiť:
 

„To, čo sa stalo, nikdy nebude zabudnuté, ale ako sa hovorí - život musí ísť ďalej,“ potom ako dostanete všetci čo si zaslúžite!
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár