neprihlásený Štvrtok, 2. júla 2020, dnes má meniny Berta
Nad ránom poletí prvá slovenská družica skCube, seriózni vedci projekt kritizujú

Značky: veda a výskumSlovenskoskCUBEvesmír

DSL.sk, 22.6.2017


Zajtra skoro ráno bude na indickej rakete PSLV vypustená do vesmíru prvá slovenská miniatúrna družica skCube, ktorej postavenie koordinovala a realizovala organizácia SOSA, Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity.

Štart skCube

skCube je satelitom veľkosti CubeSat 1U, teda kocky o hrane 10 cm. Jej hmotnosť je 1045 gramov.

Jej štart prichádza o rok neskôr ako bol pôvodne naplánovaný, keď po odkladoch vypustenia pre problémy SpaceX po havárii jednej z rakiet Falcon 9 bude nakoniec družica vypustená na indickej rakete PSLV-C38 indickej vesmírnej agentúry ISRO spolu napríklad s viacerými nanosatelitmi z projektu QB50.

Raketa odštartuje o 5:59 stredoeurópskeho letného času, pričom skCube by ju mala opustiť medzi 16. a 23. minútou po štarte vo výše 510 až 519 km. Štart bude možné sledovať aj v priamom prenose v nižšom videu vytváranom kosmonautix.cz pomocou videostreamu ISRO.


Priamy prenos zo štartu skCube (video: kosmonautix.cz / ISRO)Podľa dostupných informácií by satelit mal krúžiť na orbite vo výške cca 500 km. Svoj primárny systém aktivuje po vypustení z kontajnera, v ktorom sa nachádza s ďalšími družicami, pričom po 15 minútach vystrelí svoje antény.


skCube čaká na vloženie do kontajnera pre piatkový let položená na stole v pozadí, kliknite pre zväčšenie (foto: Innovative Solutions In Space / SOSA)Štyri antény pre komunikáciu na frekvencii 437.1 MHz sú zvinuté pod jej krytom a zatvorené teflónovými dvierkami, ktoré drží silon. Vystrelené budú prepálením silonu rezistormi.

skCube

skCube má podobne ako iné satelity tohto formátu samozrejme ďaleko od sofistikovaných veľkých satelitov s aktívnym pohonom a vysokou mierou redundantnosti.

Družica bude realizovať ako hlavný vedecký experiment zachytávanie veľmi dlhých vĺn 3 až 30 kHz z atmosféry, okrem toho bude snímkovať Zem kamerou s rozlíšením 750 x 480 a snímky zasielať na Zem na frekvencii 2.4 GHz. Zaujímavosťou projektu je vyvinutie vlastného realtime operačného systému pre riadenie družice.
Družica bez vonkajšieho krytu so štyrmi anténami zvinutými na hornej strane (hore), kompletná družica s krytom, kliknite pre zväčšenie (foto: SOSA)Vysielanie družice budú môcť prijímať na frekvencii 437.1 MHz aj rádioamatéri, vysielať bude s moduláciou GMSK a dátové pakety sa budú vysielať protokolom AX.25. Tvorcovia na tejto stránke sľubujú sprístupnenie dekódovacieho softvéru, pár hodín pred štartom stále ale uvádzajú že bude dostupný čoskoro.

SOSA získala na realizáciu projektu, na ktorej sa podieľali viaceré univerzity a niektoré súkromné spoločnosti, prostriedky najmä od štátu. Celkovo išlo z verejných zdrojov na projekt podľľa SOSA 315.7 tisíc eur. Z ďalších zdrojov išli výrazne nižšie prostriedky, tvorcovia ale ako "hodnotu" celého projektu avizujú cca 957 tisíc eur, keď hodnotu vlastnej práce ocenili na 540 tisíc eur.


Schéma jednotlivých komponentov družice skCube, kliknite pre zväčšenie (foto: SOSA)

Výrazná kritika vedcami

Hoci projekt je istým prínosom a samozrejme je lepšie, že takýto projekt máme ako keby sme ho vôbec nemali, neznamená to, že ho nie je potrebné hodnotiť realisticky.

Projekt, jeho financovanie a organizáciu tvrdo kritizujú viacerí seriózni vedci z tohto odboru, pričom kritizujú viaceré aspekty.

Jedným z nich je prílišne pozitívne prezentovanie projektu a preháňanie jeho významu. Na rozdiel od rozličných technickejších tém, ktoré bežné slovenské médiá nezvládajú, v tomto prípade k tomu nepochybne prispieva aj prezentácia projektu tvorcami.

"Čo sa týka prezentácie projektu, jeho dôležitosť je neprimerane, nadnesene prezentovaná, keď si uvedomíme, že na Slovensku sa vyrobilo a aj sa stále vyrába vo vedeckých ústavoch SAV, na univerzitách a aj v priemyselnom sektore množstvo ďaleko kvalitnejších a náročnejších kozmických aparatúr, ktoré reálne získavajú vedecké informácie (dáta) alebo zabezpečujú technologické experimenty," uviedol pre DSL.sk Aleš Kučera, do konca mája riaditeľ Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied aktuálne pôsobiaci v Predsedníctve SAV.

"skCube je prvým umelým satelitom, vyrobeným počas éry samostatného Slovenska. Vyrobila ho skupina amatérov a nadšencov. Jeho prezentácia v médiách bola žiaľ častokrát skresľujúca a neobjektívna a mala reklamný charakter. Z technického hľadiska ide o projekt, ktorý sa masovo v zahraničí robí na amatérskej úrovni, dokonca už na základných a stredných školách, v rámci popularizácie a propagácie technických vied a dá sa v podobe CubeSatu objednať za zlomok vynaložených financií," uviedol pre DSL.sk Peter Vereš, astronóm v minulosti pôsobiaci v laboratóriách NASA JPL a v súčasnosti pôsobiaci v Harvard-Smithsonian centre pre Astrofyziku pri Harvadskej univerzite.

Jedným z argumentov SOSA o význame projektu je vyvinutie všetkých komponentov skCube vlastnými prostriedkami.

"Je otázne, či bol vlastný vývoj niečoho, čo už je dávno vynájdené, opodstatnený," dopĺňa Vereš.

"Môj postoj nie je prvý, ani jediný, práve naopak, zhoduje sa s postojom drvivej väčšiny ľudí pracujúcich vo vede v oblasti vesmíru na Slovensku," upozorňuje Vereš.

SOSA na stránkach družice za výstupy projektu označuje asociované členstvo Slovenska v ESA. Podľa Kučeru projekt skCube nezohral ale pri akceptovaní Slovenska za asociovaného člena žiadnu úlohu. "To by bolo smutné, aby ESA akceptovala Slovensko ako zdatného partnera na základe skCube. Pre ESA boli z hľadiska schopnosti relevantné vedecké a technické výsledky za posledných 40 rokov a aktuálne výsledky vedeckých inštitúcií," uviedol.

SOSA sa chváli napríklad aj vychovaním "10 space inžinierov" na projekte.

Obaja vedci kritizujú aj financovanie. "Samotný projekt by som nikdy nekritizoval a dokonca bol ochotný priamo podporiť, keby ostal v rovine amatérskej snahy a bol financovaný zo súkromných zdrojov. Žiaľ, veľké množstvo financií získali zo štátneho rozpočtu, bez verejnej súťaže, priamymi dotáciami, pričom vedci musia o podobné financie súťažiť v transparentnej súťaži," upozorňuje Vereš.

Podľa Kučeru chýbajú transparentné informácie ako sa 315.7 tisíc eur z verejných zdrojov použilo.

Obaja vedci výrazne kritizujú aj snahu prezentovať skCube a SOSA ako vedecký projekt a organizáciu, v skutočnosti to tak ale podľa nich nie je.

"skCube býva často prezentovaný ako vedecký projekt, hoci to nie je pravda," upozorňuje Vereš. "Fotografovanie Zeme a pár meraní, budú demonštrovať funkčnosť satelitu, ale z hľadiska vedeckého nemajú žiadnu hodnotu. Podobné kocky vypúšťajú štandardne študenti vysokých a stredných škôl a aj žiaci základných škôl," podobne upozorňuje aj Kučera.

Kučera v marci ešte ako riaditeľ Astronomického ústavu SAV zverejnil ešte tvrdšiu kritiku, ktorá je odkazovaná výrazne z hlavnej stránky AÚ SAV. V 22-stranovom vyjadrení (PDF) detailne vysvetľuje, prečo SOSA nie je podľa neho vedecká organizácia.

Predstavitelia SOSA argumentujú, že na poste predsedníčky a podpredsedu v súčasnosti má dvojicu vedcov. Títo sa ale ešte nepodieľali na skCube a podľa Vereša a Kučeru svoju vedeckú činnosť nerealizujú v rámci SOSA ale v rámci vedeckých inštitúcií, kde reálne pracujú.

Reakciu SOSA zisťujeme.

Bez ohľadu na kritiku a problematické aspekty je samozrejme v záujme Slovenska, aby sa štart podaril a sonda priniesla aspoň prínosy, ktoré dokáže poskytnúť. Oslovení vedci oceňujú aj niektoré aspekty projektu, Kučera napríklad propagačný cieľ projektu.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Nový 14" notebook zameraný na bezpečnosť a ochranu súkromia
V DVB-T a Skylinku voľne k dispozícii dva športové kanály
Vydaná beta TrueNAS 12.0, populárneho OS pre NAS-y doteraz označovaného FreeNAS
Oznámený termín animovaného Star Trek seriálu
Plextor SSD majú nového vlastníka, významného výrobcu flash
Google necháva naďalej zavreté kancelárie, dopad na produkty nejasný
Nová verzia Windows 10 2004 má podiel 7%
Ďalšia distribúcia končí s 32-bitovým hardvérom
O2 spustilo v Prahe 5G sieť
NASA pre problém opäť posunula štart na Mars, blíži sa koncu okna


Diskusia:
                               
 

Mne nejde do hlavy jedna vec. Že čo je na tejto z internetu objednanej skladačky družice veľkosti kalerábu vlastne Slovenské okrem teda tých obrovských finančných prostriedkov ktoré na tento pochybný projekt boli vyčlenené? Aj to nie celkom, pretože naše Euro je síce Slovenské, ale stále je to Euro a nie stará dobrá Slovenská koruna.
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

SKcube podobne ako SKnic je tunel akurat v mensom.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

to je na slovensku najviac smutne, ze kazdy jasne vidi ako sa krasne rozkradaju peniaze a nic sa nikomu nestane...a potom farizeji ako Kiska este zhodnotia aka je ta druzica super, treba investovat do vyskumu, pricom realny vyskumnici nemaju peniaze ani na vybavenie a keby aj mali, tak s nakupom je tolko administrativy ze sa radsej uspokoja s hovnom
Odpovedať Známka: 2.6 Hodnotiť:
 

Jediným účelom tej družice bolo spopularizovať vedu. Toľko sa o tej predraženej kocke teraz hovorí, že ten účel podľa mňa splnila. A snáď to aspoň pár mladých ľudí ktorí by chceli študovať technické zameranie ale rodičia do nich hustia nech sú z nich ekonómovia, presvedčí.
Odpovedať Známka: 3.9 Hodnotiť:
 

Kto hovori, ze jednym cielom bolo spopularizovat vedu? Lebo SOSA urcite nie, SOSA cely cas klame, ze skcube bude robi vedu. Tento trapny pribeh skcube vyvola len znechutenie.

Vedecka komunita je znechutena, najlepsi sa kvoli skcube pribehu nechcu vratit, napriklad ako aj Veres z NASA. Dobri co robia kozmicky vyskum na slovensku, chcu zo slovenska chcu prave kvoli tomuto pribehu odist.
Odpovedať Známka: 4.8 Hodnotiť:
 

Toto ale nebolo podľa mňa robené pre vedeckú komunitu, ktorá je bohužiaľ zo strany štátu veľmi zanedbávaná, ale pre laickú verejnosť.
Z toho ako je to podávané v médiách má laik pocit že aký neskutočný technický úspech Slovensko dosiahlo, pritom z vedeckého hľadiska je tá naša kocka úplne bezvýznamná.
Samozrejme chápem vedeckú komunitu keď tie prostriedky poskytnuté štátom sa mohli omnoho lepšie využiť. Napríklad zaplatiť elektrinu na rok pre Aurela...
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

A tak zase nepreháňaj, u Petra Vereša rozhodne nebola dôvodom kocka, na tom len ilustroval, čo je tu všetko zle. Ani ja neuvažujem nad odchodom kvôli kocke, ale kvôli kultúrnym a finančným podmienkam, aké tu sú.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

financie na vybavenie su - mame ho az prilis vela. nie su financie na prevdazku tychto zariadeni, nie su peniaze na ludi, co by vedeli tieto pristroje vyuzit apod. z eurofondov sa nakupilo tolko pristrojov na ktore teraz pada prach a postupne zasataravaju
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Píš s diakritikou. Takto človek nevie, či si napísal SKnič, alebo má tá skratka ešte nejaký iný skrytý význam.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

SKnic, SKnič, SKníc, SKníč, ŠKnic, ŠKnič, ŠKníc, ŠKníč. Všetky skryté významy, nech sa páči.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Tych potencionalnych dalsich 8 s ň si priekazne domyslime.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aplikoval som pravidla slovenskeho pravopisu a zoradil od 000 po 111.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Lepiaca paska.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Rád by som tomu veril, ale kde máme istotu, že aj tú lepiacu pásku za 25 centov v skutočnosti nevyrobili mimo Slovenska?
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

no ale vlastná práca na olepenie sa cení ... keď hodnotu vlastnej práce ocenili na 540 tisíc eur ...
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Tak neviem akou špeciálnou technológiou tú pásku za 25 centov lepili, keď im po prepočítaní vyšla cena vlastnej práce na 540 tisíc eur. To ju lepili s použitím telekinézy, len silou mysle tak aby sa jej ani nedotkli a nezanechali na nej mastné otlačky prstov a nečistoty?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

na internete sa da podobna cube kupit za smiesnu sumu s porovnanim co sa na slovensku na to minulo to je uplny vysmech ako sa tu rozkradaju financie
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Keby sme na Slovensku mali možnosť súkromnej obžaloby tak ako to chcel Harabin keď bol poslancom a Fico s celým Smerom rokovanie o tomto návrhu prerušili a stala sa z toho už tradične trezorová záležitosť, bolo by možné týchto hajzlov stíhať priamo občanmi. Rozkrádaš verejné financie a skorumpovaný politicky ovládaný prokurátor ťa nestíha? Nastupuje ľud ktorý tie tvoje pažravé pazúre rozdrví protikorupčným kladivom cez inštitút súkromnej obžaloby a prokurátor v tom momente bude na hambu celému Slovensku a v momente je odpísaný a rovnako tak všetci politici ktorí ho dovtedy ovládali, preto to Fico nechcel lebo už by nemohol svojim oligarchom ktorí ho sponzorujú garantovať beztrestné rozkrádanie a tak sa začal veľký hon na Harabina ktorého presstitúti a juristúti začali označovať za škodcu a pritom chcel len aby zo Slovenska bol konečne právny štát.
Odpovedať Známka: 1.0 Hodnotiť:
 

sukromne obzaloby by este viac zahltili nase sudy, kazdy by zaloval kazdeho, zas by len advokati zarabali
Odpovedať Známka: -0.5 Hodnotiť:
 

To je hlúposť, bežne to funguje v iných ďaľeko väčších krajinách ako je Slovensko a tie s tým problém nemajú. V prvom rade treba prekonať typický problém Slovenska a to strach urobiť správne rozhodnutie.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

To akože zahltenie súdov má byť nejaký dôvod?

Robíš si srandu?

Napísať takú žalobu zase nie je taká maličkosť... a ak máš pocit, že je to porovnateľné s kapitalistami, ktorí naozaj zahlcujú naše súdy desiatkami tisíc prípadov, ktoré chcú dať na vymáhanie (exekúciu), tak toto by bolo rádovo nanajvýš pár stoviek prípadov. A skôr než zahltenie súdov by to znamenalo spriechodnenie spravodlivosti.

Predstav si totiž, že je tu nejaký obrovský príklad klientelizmu, alebo nejakej obrovskej śpinavosti, napríklad predraženého nákupu zbraní.

Ale žalobca (prokurátor) si myslí, že „to sú naši ľudia“ („naši spojenci“ – čokoľvek) a SÁM ROZHODNE, že „skutok nie je trestným činom“. A tak nikdy nebude žiadne obvinenie, tobôž nie obžaloba.
Odpovedať Hodnotiť:
 

s Harabinom pál dopice.sk alebo na Rostasov plátok...
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

Máš svoje dni?
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

Nauč sa rozumne odôvodňovať (argumentovať), alebo páľ do Jánovej Trochoroslavovej Benčíkovej riti.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

GG Harabin, bojujuci za pravny stat.
Btw, cela pointa verejnych financii je ich "redistribúcia". Niekde viac, niekde menej.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

prosim ta, tieto dristy senilneho retarda vaskeho si nechaj pre seba alebo pre podobne narusenych jedincov ako ty
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

A čo s tým ma nejaký Vasky? Ja som písal o Harabinovom návrhu ktorý by pomohol Slovensku a bežným Slovákom.
Odpovedať Známka: -0.7 Hodnotiť:
 

To tu zasa vznika nejaka nova sekta? Ak hej, dufam ze sa bude radit k tym standartnym, kde vsetci stupenci vratane vodcu spachaju hromadnu sebevrazdu.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Presne takýto prístup nás dostáva hlbšie do sračiek.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Počúval som jednu reláciu s Harabínom, a Harabín povedal, že Matovič je biely kôň SMERu. Akonáhle SMER potrebuje niečo upratať, rýchlo príde Matovič s nejakou "kauzou"
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

Zaujimava logika, takze Fico sa raduje s divadla pred domom a z triciek a clankov a Matovicovych videi na nete, ze mu tymto vsetkym klesa popularita?
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Hej, Harabin tvrdi aj to, ze ho chceli zabit krytom z lampy. Aj to mu veris?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Poznáš ako zomrel Aeschylus? Zabila ho padajúca korytnačka z oblohy, ktorú pustil orol pretože si myslel že Aeschylusová plešina je kameň.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kupili cubu za 5000e z internetu dorobili tam nejaky modul navyse. Zaplatili par tisic za vysterelenie do vesmiru. Cena projektu max tak 20-30 000e. Zvysok su vytunelovane rozkradnute peniaze danovych poplatnikov.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

No zrovna to vystrelenie do vesmíru je na tej srande najdrahšie, neviem či to robí niekto pod sto tisíc.
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

Tak ale stale ti do 957 tisic chyba 800 tisic.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja ich neobhajujem, tiež sa mi zdá v dnešnej dobe vystrelenie foťáku a rádia do vesmíru veľmi málo.
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

Ak osat ovezme PSLV je raketa s najlacnejsim startom cca 20 milionov USD. Indovia su schopny vyniest viac nez 100 malych satelitov. V tomto pripade, ale mali primarny satelit, kde zadavatel plati skoro plnu cenu a popritom sa viazlo 38 prevazne studentskych projektov, v tom pripade cena ide este nizsie. Kludne sa da stlacit aj na 10 tisic USD v pripade miktosatelitu. Samozrejme v pripade idealnych podmienok.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som zvedavý na tie naturálne fotky s použitím natural density filter, normálne sa používa neutral density.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Aj ja tento projekt seriózne kritizujem!
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

Druhá slovenská plachetnička.
Odpovedať Známka: 7.7 Hodnotiť:
 

Náhodou, s plachetničkou bola sranda. Keď sa stratila, tak som mesiac každé ráno kontroloval, či náhodou neožila...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Plachetnica bola super.
Tiez som ju kontrolovat, ked sa odmlcala a potom o par dni zase nabehla som sa velmi tesil.
Skoda ze ta stranka uz nefunguje, zaujimalo by ma co je s nou, ci este obcas nejaky signal posle a ak ano, odkial.
A to hlavne je, ze chalan si ju postavil za vlastne prachy.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

http://track.opentransat.com/
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Vsimnite si, ze na rovnakej rakete vyleti aj ceska druzica. A chodte na cesky google news a uvidite, ze sa o tom informuje omnoho menej ako o skCube. A nikto to tam nevola historicky okamih. Pritom cesky satelit je omhoho zaujimavejsi technicky kusok.

Tu doma SOSA o vsetkom prehana a prezentuje to ako udalost narodneho vyznamu. Pritom ide o projekt amaterov bez akehokolvek vedeckeho prinosu. SOSA samozrejme prehana a vsetko co robi je, radi pouzivaju to slovo "unikatne". Ako ich sun senzor o ktorom hovoria, ze je unikatny ale nikde a nikdy nepovedia cim. A taketo klamstva opakuju dookola a hlupy dav im veri.

Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

Cesi uz pristali aj na Mesiaci, CT o tom robila dokument.
http://dopice.sk/jOv
Odpovedať Hodnotiť:
 

keby neprehanali, kto im da tisice?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Za prehananie, ergo nepravdu by tie peniaze mali vratit.

Projekt s chybami ci nebodaj zamernymi nepravdami nema mat narok na financovanie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Robilo na tom par ludi, ktory sa ozaj tomu chceli venovat a spravit nieco akoze inovativne na slovenskzyco tu este nebolo. Tak sa spojili, zohnaly prasule, a v podstate si (aj) za verejne peniaze spravili velmi drahe akoby skolenie navrhu dosky spojov atd... Oni si to napisu do zivotopisu, fico o tom spravi tlacovku, a nechcime vediet kolko kamaratov vlasnikov roznych firiem na tom slusne zarobilo. A mozno je to cele uplne inak..
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Dostali peniaze nesutazne. To je nepripustne. Ako mohol tim amaterov dostat peniaze od statu, ked vsetky vedecke timy na slovensku musia o peniaze sutazit. Ked nebola sutaz, kto preveril, ze to ma nejaku vedecku ci inu hoddnotu. To je minimalne nefer, ked nie nieco horsie.
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

Jasan, to by nemalo takto byť ale kto do toho vidí tak vie ze aj tie sutaze su zpolovice podvod... Vyhra ten projekt ktory ma za sebou tych spravnyh ludi.. Lebo aj ta komisia ktora o tom rozhoduje je len poskladana zo slovenskych akoze kapacit.. Nie vzy ale dost casto.. A napr. Spravit si docenturu nie je az raky problem.. A kopec vedy je len o bodoch za fiktivne akoze vyskupy a realbe sa nic nespravy.. Ozaj ziadny vysledok.. Teda len na papieri.. A staci ze sa za za to zaruci svojim menom niekto vhodny, casto krat aj na urovni dekana.. A potom to tak vyzera
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To neospravedlnuje, ze pri skcube nebola sutaz vobec.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nakoniec mal Daňo s Vaskym pravdu. Druzica pojde dolu v krvi.

https://youtu.be/7AwiKc_7OC4?t=17m4s
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

Dik, Vaskeho na videu byt 34 sekund ticho som este nevidel! Toto je unikatne video a toto je cely dovod SKcube pre mna!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No kto vie ci to nebolo takto ze cca 50tisic sa povedzme ze minulo na projekt a vystrelenie, chlapci mozno dostali nejaku techniku a nejaku tu tisicku ze na tom robili a aby drzali usta a viac nez pol miliona si rozdelili nejaki smeraci co tuto dotaciu vybavili.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

pán Kučera ma moje sympatie... vobec by som sa necudoval keby zhrabli peniaze a to co sa vystreli je len prazdna nefunkcna maketa a ospravedlnia to tym ze "pri vystreleni sa nieco pokazilo" a uzivaju si peniazky. Hanba a trikrat hanba... Napr. pre porovnanie, SAV pracovala na Philae a Rosete, co boli daleko zlozitejsie a komplexnejsie casti ako tato skKocka. Vydrzali 16rokov (+/-) vo vesmire a nakoniec fungovali tak ako mali... a o tom sa nepisalo nikde,nebola koli tomu tlacovka a nikto im nedal netransparentne peniaze.

Dalsia vec, vyrobili si vlastny RTOS ??? naco preboha, NACO??? RTOSov je plna prdel, daleko lepsich a bezpecnejsich ako dokazali vyrobit (napr. SafeRTOS).
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Je dobrych RTOSov plna prdel tak, ako beznych OS? Ale pripomina mi to situaciu v CR, kde bol tvorca super svetoveho redakcneho systemu Radek Hulan dokonalejsi, ako vsetky WordPressy a Joomly s milionmi instalacii. A predaval! Aj tito nasli unikatny predajny model v slove "unikatny"!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Dakujem konecne za kriticky clanok, ktoreho informacie sa nikdy nedostanu do skorumpovanych slnieckarskych medii.
Skcube je tunel a pluvanec na vsetkych serioznych vedcov na SK.
Odpovedať Známka: -1.0 Hodnotiť:
 

davam minus za slnieckarske media.
Odpovedať Známka: 1.3 Hodnotiť:
 

Fakt už bežný občan niekedy nevie čo má čítať, či skorumpované podľa niektorých "slniečkovské" média, ruskú propagandu na tzv. nezávislých spravodajských serveroch, alebo bláznivé výplody neonacistov na ich obskúrnych stránkach. Redakcia - asi je potrebná celostranová reklama na dsl.sk do nového času a 5 minútový slot do ta3 / rtvs - najlpešie cez dotácie na slovenskú vedu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ahaho, kotlebácke hovno sa vždy prezradí.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Podrobny rozhovor o tom aky je skcube humbuk je na antuality.sk v clanku s nazvom "Vedia ju zhotoviť aj deti, hovorí astrofyzik o prvej slovenskej družici".
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Paráda, také dačo som od aktualít vážne nečakal.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Aj deti? A koľko takých detí (či dospelých) máme na Slovensku, ktoré to nie len teoreticky dokážu, ale to aj prakticky urobili?
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Viacerych. Ale nerobia veci, ktore uz 700 krat niekto urobil. Robia veci, ktore su nove, z ktorych je aj vedecky vysledok.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

David Rath penašal 60mega v krabici od topánok my sme dokázali daleko vačšiu sumu natlačiť do 10cm kocky. Keby to vedel skor tak nemusel teraz sedieť v lochu :D :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Update?
Podaril sa štart?
Sme hore?
Už sme veľmoc?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Hehe, v tej infografike maju este aj chyby... Jedna z nich je "A4 Natural density filter", spravne by malo byt "neutral density" a po slovensky "sedy filter" alebo "neutralny sedy filter"...
Ta grafika pripomina diplomku - je na nej pekne rozobrana cast, ktora je uplne klasickou kontrukciou - kamera... Miesto toho mohli dat pekne do tej grafiky fotky vsetkych dosiek... Aj tie popisy mohli dat slovenske, pretoze "deploy spinac" a "kill spinac" su tak trochu schizofrenicke oznacenia a neviem si predstavit, na co konkretne sluzia.
No jo, odbornici to su. Nektritizujem, co urobili, je za tym kus prace, ale to, ako to fantasticky prezentuju, a ako prisli k prachom je dost pochybne... :(
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

DPS Antén :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Skcube skonci ako smutny pribeh pri ktorom by bolo lepsie ak by sa vobec nestal. Zas je to pribeh zo slovenska plny cudnosti, nepoctivosti, klamania.

SOSA kazi meno slovenskemu kozmickemu vyskumu. Strapnuju nas.
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

a hneď ti je lepšie na duši, keď si toto napísal ... a určite si vytvoril niečo lepšie, tak nás poinformuj ...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Na slovensku su stovky vedeckych timov so solidnymi publikacnymi vystupmi, co je jediny seriozny meratelny vedecky vysledok. Kazdy z nich moze povedat "ze skcube je humbuk", vidiac nulove vedecke vysledky SOSA a skcube projektu.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

No, prave, stovky timov so "solidnymi publikacnymi vystupmi", ktori sa v ramci vyskumnej cinnosti dookola cituju, by som vedcami ani nenazvala. Ak doktorant popri inych povinnostiach a brigadach pise 1 - 2 clanky tyzdenne, pod ktore sa podpisuje aj pan docent, ake vedecke vysledky asi prezentuje?
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

Na tychto sa tlaci aby mali vedecke vystupy, postupne nevykonni zo systemu odchadzaju. Ten tlak citi kazdy na unverzitach a sav.

A teraz pride SOSA, bez vysledkov a tvari sa, ze vzsledky uz ma. Za 350 tisic co dostali SOSAci priemerny tim s APVV co dostane 200 tisic vyprodukuje zo 10 CC clankov. Kolko bude clankov z skcube? Silne pochybujem, ze bude aspon jeden.

Hovoria, ze budu skumat nadoblacne blesky, a nie je tam v celom time jediny clovek, co ma z toho aspon jedinu publikaciu. Kto ich bude skumat? Asi tazko niekto kto v tej oblasti nema ziadnu skusenost.
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Nereagovala som na rozpocty a fraudy, lebo som si nedala namahu so zistovanim informacii, a nepopieram, ze budget moze byt nadhodnoteny a niekto si z neho pekne ulial. Reagovala som na tvrdenie, ze publikacne vystupy su jediny seriozny meratelny vedecky vysledok. Takto to akurat nastavili uradnici, a ak chcu vedci peniaze zo systemu, musia chrlit clanky dostatocnej kvality alebo kvantity. Kvalita a kvantita su ekvivalentne, pretoze uradnici nie su schopni objektivne vyhodnotit prinos vedeckych vysledkov.
Na manazmente som videla baby, co za vikend zbuchali 30-stranovu seminarku na uplne neznamu temu a este stihli aj diskoteku. Verim, ze za dva tyzdne by dali dokopy aj vedecku publikaciu na temu nadoblacnych bleskov. Publikacia by mala byt indikatorom kvality autora, vobec to vsak nezarucuje, ze vysledky nadseneho amatera nemozu byt porovnatelne s vysledkami docenta.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Tomu, ze vysledky nadseneho amatera mozu byt porovnatelne s vydledkami docenta naozaj veris? :)

Ak ano, tak si daj nabuduce opravit zub nadsenemu amaterovi a nie docentovi stomatologie :D
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Keby som takeho poznala, kludne. Studenti stomatologie robia ovela kvalitnejsie ako kedysi moja zubarka (ok, nebola docentka). Ale prakticka medicina je skor o skile, nie o vedeckom vyskume.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

preco mam pocit ze tieto komenty dava prave slecna Doktorka, ktora sa v clanku tak mnohokrat spomina ?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To, ze maju ludia mylne pocity, je asi dane iba nam ludom. Ak mas na mysli slecnu Musilovu, ta sa tu v clanku ani nespominala, a nie som to ja - ani by som sa nenechala ukecat na simulovanu misiu mimozemskeho letu, lebo nemam rada ludi. Nepoznam ju a neobhajujem projekt kocky ani jeho financovanie. Len nesuhlasim s argumentom o publikacnej cinnosti ako jednoznacneho ukazovatela kvality vedeckeho vyskumu a nebodaj nastroja na ocistenie systemu od "nevykonnych" vedcov. Vedu nerobi len SAV a univerzity, ale aj detasovane pracoviska vysokych skol humanitnych smerov. Popis pozorovania alebo statisticke zhrnutie odpovedi z dotaznika je praca, nie vyskum. Akurat kreativny pristup, kde sa k vysledku clovek prepracuje skumanim neznameho, pokusmi a omylmi, je pri takto nastavenom systeme na skodu, lebo nemusi mat dostatocnu vykonnost pri generovani vystupov.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Slečna, Ty to zrejme nechápeš...! :-S

Tu je tým smutným príbehom to, že hocijaká drzá skupina si v tejto debokracii a kapitalizme môže vydupať hocičo, že každú hlúposť im schvália, stačí, že zabrnkajú na nejakú propagandistickú strunu, lebo toto prehnité zriadenie, tento prehnitý režim už fičí len na eurofondoch a propagande o vlastnej výnimočnosti.

Už chápeš?

Preto sú aj vedci a ich predstavitelia takí pobúrení, keď sa pozerajú v rozvide (televízii) na akýsi odkundesov, o ktorých v živote nepočuli (rozumej: ktorí sa v tej vede ešte dokopy o nič nezaslúžili), ale ktorí im sebavedome vykladajú, akú oni robia „prevratnú vedu“... za státisíce/ pol milióna €.

A čo sa týka tých zverejňovaní prác, tak to dosť zhadzuješ.
To nie je vedec v pravom zmysle slova, ktorý je neviemako tvorivý, ale necháva si to všetko pre seba, prípadne nie je schopný o svojom bádaní či výskume napísať zopár ucelených stránok, ktorými dokážu zmysluplne popísať, čo vlastne robili.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Nechapem.. neobhajujem cube a ak nieco zhadzujem, len standardny system, kde je cielom pravidelne generovanie akychkolvek vystupov namiesto menej pravidelneho generovania kvalitnych vystupov. Publikovanie vysledkov je ok, ale ak vedci pisu clanky pre clanky na ukor (pripadne niekde aj namiesto) vyskumnej prace, len aby si zasluzili financie, nepovazujem to za stastne riesenie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Radsej keby ti dvaja "seriozni" vedci, co to tak kritizuju postavili nieco lepsie, ak na to maju. Ale zrejme to nevedia a na to ani nemaju, ked sa realizuju v takychto diskusiach.
Odpovedať Známka: -4.4 Hodnotiť:
 

no, cudne slova od kokotka v diskusii....
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Si pozri, na com Veres pracoval, ake to malo vysledky, nez to zas povies nejaku hlupost.

To ste naozaj tak sprosti, ze nevidite rozdiel medzi misiami NASA a amaterskym projektom aky dokazu spravit aj stredoskolaci.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Vereš je operátor, ktorý spracováva data, ktoré mu nameral niekto iný, na zariadení, ktoré mu vytvoril niekto iný.
Je zamestnancom v NASA, ale žiadny projekt nevytvoril.
A neviem, aký projekt robil na strednej škole.

Samozrejme, rád sa dozviem, čo prevratné urobil.

Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

To je taka typicka reakcia ako u istych politikov, ktorych prichytia pri cine. Podla nich su vsetci luzri, na vsetkych utocia, ale na to, co sa ich pytaju, neodpovedaju...Tak sa dozvedame od amaterov, ze vedci (napr. v NASA) su luzri, nikdy nic neurobili, su operatori a ten riaditel SAV je snad zahradnik...LOL. Arogancia.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ako kazda aktivita, aj spracovanie dat je vec, ktoru mozete robit na spickovej urovni. Ak to robite naozaj dobre, publikujete tam kde Veres.

V stavanie satelitov tiez mozno dosiahnut spickovu uroven, ale urcite nie projektom, kde po 700 krat zopakujete uz nieco spravene. To mozete publikovat v bulvari na slovensku, nie v medzinarodnych CC magazinoch. Lebo len slamozruti citajuci bulvar vam to zozeru.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

V Ústave experimentálnej fyziky SAV v Košiciach je 31 aparatúr, aké sa vyrobili pre rôzne družice, SOSA ignoruje. V Košiciach predsa vyrobili napríklad kľúčový komunikačný modul pre Rosettu, ktorá pristávala na kométe

Keď prezident Andrej Kiska podpisoval prístupovú dohodu Slovenska k Európskej vesmírnej agentúre (ESA) a Slovensko malo predložiť práce, ktorými by prispelo do spoločného výskumu, prišla z ESA komisia a pýtali sa – a kde je pán Kudela a kde je ďalší? Európski a svetoví odborníci menovite poznali slovenských vedcov a chceli sa s nimi stretnúť. Doma sa však tvárime, ako keby doteraz výskum neexistoval.

Zdroj: Vedia ju zhotoviť aj deti, hovorí astrofyzik o prvej slovenskej družici na www.zivot.sk

Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Neviem odkiaľ máte informáciu, že SOSA niekoho ignoruje.
Samozrejme najlepšiu propagáciu svojej práce si dokáže urobiť vždy dané pracovisko samé za seba. A asi sa im to podarilo, keď o ich aparatúrach viete.

Dohodu o zmluve ECS podpísal minister školstva Draxler, nie prezident. Prístupová dohoda do ESA bude podpísaná možno v 2020.

Chcete povedať, že prišla komisia z ESA a niekto schoval našich vedcov? To je vtip?

Ten zdroj, astrofyzik, ktorého ste spomínali, je zas len ten istý lúzer Kučera, ktorého som spomínal vyššie. Vykrikovaním o druhých chce zakryť zbabrané projekty pod jeho vedením a teraz nevie, čo s tým.
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

Nože sem daj dáky príklad zbabraného projektu pod Kučerovým vedením. Rád sa nechám poučiť, aký je to strašný lúzer. Prípadne skús vyvrátiť niektoré z jeho tvrdení v slávnom 22-stranovom vyjadrení na www.astro.sk
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Celá Európa sa smeje na ďalekohľade s najväčšou ohniskovou vzdialenosťou v Európe. Časť ďalekohľadu je na Skalnatom Plese a druhá v Nemecku.
V októbri 2014, pred tromi rokmi, Kučera slávnostne uviedol do prevádzky 1,3 metrový teleskop, ktorý doteraz neurobil jediné meranie. Doteraz sa nepochválil jediným záberom z tohoto ďalekohľadu.
Náklady na inštaláciu i zakúpenie ďalekohľadu sa vyšplhali na cca 2,3 milióna eur.
Tento pán, tak posadnutý tým, aby jemu niekto dokazoval citáciami svoju prácu, doteraz nezverejnil jediný výstup svojej činnosti, aj keď je už dávno všetkým zrejmý.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Vysledky Kuceru sa daju pozriet na Scopus alebo WOS, takze zverejnil vsetko. Kto je to cela Europa? To je SOSA? Dalekohlad im funguje, nie na 100%, ale aj inde vo svete trva roky, kym sa pristroj dostane do finalneho stavu. Mohol by si prestat trepat sprostosti? Lebo to je jedine, co tu siris. Na zakrytie vlastnych pruserov, korupcie a klientelizmu...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Neviete koľko času ešte potrebuje Kučera, aby rozchodil ďalekohľad, ktorý slávnostne uviedol do prevádzky pred tromi rokmi? Veľmi rád by som videl aspoň niekoľko pekných snímkov z tohto ďalekohľadu. Nemusíme ísť až tak do hĺbky, aby sme hovorili o tom, aké vedecké výsledky už majú a koľko citácií. Úplne by stačili pekné, ostré snímky hviezd alebo galaxií.
Možno o niečom neviem. Tri roky od spustenia ďalekohľadu nezverejnil nič, jediný výstup, no súčasne by od družice chcel vedecké výsledky a citácie ešte pred vypustením.

Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Vacsina vedeckych experimentov, ktore letia do vesmiru ma par clankov este pred startom. A to o tom co budu merat, aky je stav v danej oblasti a preco to ich pristroj spravi lepsie, doplnujuco ci inak ako tie predchadzajuce.

Chvalite sa na webe skcube, ze su v nom unikatne vami vyvinute technologie. Kto tomu ma verit ked o tom nic konkretne nikde nenapisete, ked o tom nepublikujete v odbornom magazine. Ked to nepreveri per review proces.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Zas niekto nevie o čom hovorí. Tie články pred štartom nemôžu byť predsa o výsledkoch experimentu. Alebo dokážete vyhodnotiť experiment ešte predtým, ako ste namerali data?

Lúzer Kučera od druhých vyžaduje citácie pred štartom, kde sú jeho citácie zo zbabraného 1,3 metrového ďalekohľadu na Skalnatom Plese 3 roky po začatí činnosti?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

To nie je pravda, merania sa na ďalekohľade robili a naďalej robia (osobne poznám minimálne troch ľudí, pochybujem, že všetci klamú). Čo pravda je, že tá nemecká firma sú totálni degeši a naozaj to trvalo veľmi dlho. Cena je sama o sebe v poriadku, akurát by za ňu človek čakal podstatne lepší prístup. Za to ale Kučera sotva môže.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kučera si tú firmu vybral, je za to zodpovedný.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Tí skutoční vedci už ani nič nezostroja, lebo títo im na svoju kokockú kocku vytrieskali všetky peniaze.
Chápeš to?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Chápem.
Na kocku išlo 315.700 €, Kučera na NEfunkčný ďalekohľad vytrieskal 2.300.000 €. Za to by sa dalo postaviť 7 takých kociek. Tento "skutočný" vedec za sedemnásobok peňazí postavil nič.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Schopnost tunelovat ocenili na 540 tisic
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Sme vam to s Mesié Martinccom hovorili!

Vy kokoti!!!
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

smutné že článok o takejto veci dostal také prominentné číslo...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár