neprihlásený Štvrtok, 23. septembra 2021, dnes má meniny Zdenka
Zákazníci O2 sa sťažujú na obmedzené rýchlosti v roamingu - aktualizácia 1

Značky: O2roaming

DSL.sk, 26.6.2017


Pripojenie k Internetu v roamingu minimálne pre niektorých zákazníkov O2 nefunguje po zavedení nových pravidiel s takou rýchlosťou ako umožňujú siete a ako dosahovali predtým.

Serveru DSL.sk sa nezávisle na sebe ozvali dvaja zákazníci, ktorí spolu na troch SIM zaznamenávajú v zahraničí po zavedení nových pravidiel na základe ich testov rýchlosti výrazne limitované rýchlosti.

Vo všetkých prípadoch ide o vyššie O2 Paušály.

Nové pravidlá roamingu vyžadujú od operátorov aby v krajinách EÚ poskytovali svoje služby s rovnakými podmienkami a parametrami ako v domácej krajine. Ak by nízke rýchlosti neboli výsledkom technických problémov ale umelých obmedzení, zrejme by tieto služby neboli poskytované v súlade s cieľom novej regulácie.

O2 na žiadosť o stanovisko nereagoval a hovorkyňa opakovane nezdvíhala telefón.

Aktualizácia 1: Operátor O2 podvečer poskytol stanovisko, podľa ktorého nastavenia siete v roamingu nemenil. Uvádza niekoľko možných faktorov ovplyvňujúcich rýchlosť, ktorých vplyv sa v zdokumentovaných prípadoch ale na základe informácií daných zákazníkov nezdá byť tak výrazný aby mohol spôsobiť také výrazné rozdiely oproti minulým meraniam v rovnakej lokalite, rýchlostiam v noci a rýchlostiam uploadu.

"Nastavenia siete pre našich zákazníkov v roamingu sme nemenili. Ojedinelé rozdiely v rýchlostiach dosahovaných v 4G sieti partnerských operátorov môžu súvisieť s individuálnymi podmienkami, ako je napríklad čas, kedy sa do siete prihlasuje najviac používateľov (najvýraznejšie rozdiely sa môžu prejaviť napríklad v porovnaní nočnej a dennej prevádzky), vzdialenosťou od vysielača, alebo iných faktorov. Samozrejme, s platnosťou novej roamingovej regulácie a blížiacou sa dovolenkovou sezónou možno očakávať aj nárast dátovej prevádzky, čo môže mať za následok ojedinelé spomalenie prenosu najmä počas špičky," uviedla pre DSL.sk Tereza Molnárová, hovorkyňa operátora.

Jeden zo zákazníkov využíva Platinový O2 Paušál a v Rakúsku zaznamenal od platnosti nových pravidiel výrazne obmedzenú rýchlosť na dvoch SIM s týmto paušálom. V lokalitách, kde predtým na LTE sieti zaznamenával aj cez deň rýchlosti minimálne vo viacerých desiatkach Mbps, teraz zaznamenáva cez deň a večer rýchlosti typicky do 1 Mbps, často výrazne nižšie a niekedy o niečo vyššie.


Merania rýchlosti zákazníkom O2 na sieti 3 dňa 24. júna večer (vľavo) a nad ránom, kliknite pre zväčšenie (screenshoty: čitateľ)Rýchlosti uploadu podobne pomalé nie sú a upload stále dosahuje pri niektorých meraniach aj desiatky Mbps.

Zaujímavé je, že podľa skúseností čitateľa sú v noci respektíve nad ránom rýchlosti downloadu normálne.


Rýchlosti dosahované zákazníkom O2 v sieti 3 pred novými pravidlami, kliknite pre zväčšenie (screenshot: čitateľ)Čitateľ bežne využíva sieť operátora 3, na našu žiadosť otestoval cez deň aj sieť A1 ponúkajúcu 3G. Výsledok bol podobný respektíve ešte horší, rýchlosť downloadu dosiahla 0.65 Mbps a uploadu 0.5 Mbps.

Druhý čitateľ so Zlatým O2 Paušálom zaznamenal nízke rýchlosti v Maďarsku. U Vodafone nebola prístupná LTE sieť, na 3G sieti nameral tiež rýchlosti pod 1 Mbps. U Telenor, kde je prístupná aj LTE sieť, mal podľa jeho informácií maximum 2 Mbps.


Rýchlosť dosahovaná zákazníkom O2 v sieti Telenor v Maďarsku, kliknite pre zväčšenie (screenshot: čitateľ)Testy realizoval len cez deň, v poobedňajších hodinách. Upload podobne ako u prvého čitateľa rýchlostne limitovaný nebol.

Obaja čitatelia testy realizovali opakovane, prvý vo viacerých dňoch. Ani jeden nemal prekročený mesačný objem dát zahrnutý v týchto paušáloch.

Vysvetlenie tejto situácie je samozrejme potrebné očakávať od O2. Nižšie dosahované rýchlosti vo všeobecnosti zrejme vedú k preneseniu menšieho objemu dát. Vo všeobecnosti zahraniční operátori zrejme nemajú záujem zákazníkov z iných krajín obmedzovať na nižšie rýchlosti a objemy dát, keď príjmy od ich operátorov sú zaujímavé a súčasné pravidlá umožňujú účtovať veľkoobchodnú cenu 7.7 eur za GB prenesených dát bez DPH. Naopak čím viac dát zákazníci O2 v zahraničí prenesú, tým sa zvýšia náklady O2 ale bez zvyšovania príjmov, keď zákazníkom prenosy nemôžu podľa nových pravidiel extra doúčtovať.

Zvláštne ale pôsobia veľké rozdiely v rýchlosti v noci a cez deň. Ak sú obmedzené rýchlosti výsledkom dohodnutých umelých obmedzení a nie technických problémov, jedným z vysvetlení by boli iné pravidlá v noci a cez deň. Ďalším potenciálnym univerzálnym vysvetlením by mohlo byť priradenie nízkej priority prenosom zákazníkov O2, ktorá sa prejaví zníženými rýchlosťami pri väčšom vyťažení siete.

Máte podobné skúsenosti a ste zákazníkom O2 alebo iného slovenského operátora? Popíšte svoje skúsenosti v diskusii alebo emailom na redakcia at dsl.sk


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Všetky smartfóny budú mať USB Type-C port a rovnakú technológiu rýchleho nabíjania
V poslednom štvrťroku majú pamäte skoro všetkých typov zlacniť
Seagate vyvíja 30 TB pevný disk
Prima zvažuje v DVB-T prechod na SD rozlíšenie
FBI týždne obetiam ransomvéru neposkytla dešifrovací kľúč
Operátor avizuje pokrytie celej Trnavy gigabitovou optikou
Litovské ministerstvo odporúča občanom nekupovať čínske telefóny
Smartfóny v EÚ majú mať rovnaký nabíjací port, legislatíva príde tento týždeň
Google si kupuje za 2.1 miliardy budovu na Manhattane
Ubuntu predlžuje podporu LTS verzií na 10 rokov


Diskusia:
                               
 

Tymto chcem reagovat a ponuknut oficialne vyjadrenie operatora O2:

"K znizenym rychlostiam cez den doslo po tom, co najaty brigadnik pri konfiguracii limitov siete mylne zadal do kolonky krajina hodnotu <Australia> namiesto <Austria>. Darmo sme mu vysvetlovali ze u nasich susedov volne zijuce kengury nie su. Tento clovek u nas uz v sucasnej dobe nepracuje."

K znizenym rychlostiam v Madarsku sa operator odmietol vyjadrit slusne.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Netreba divit, ze uz nepracuje, nakolko "ze u nasich susedov volne zijuce kengury nie su" je bez odkazu na zodpovedajucu odbornu studiu dostatocny dovod okamzitej vypovede pre kazdeho skutocneho odbornika.
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

Mám o2 fér a išlo mi to pomaly v Brne (asi LTE) a aj teraz v Španielsku v centre Palmy (neustále sa mi to prepína medzi UMTS A HSDPA+).
Odpovedať Hodnotiť:
 

To prepínanie je normálne. Keď mobil nevyužíva sieť, prepne na UMTS aby ušetril baterku.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Cudne..zijem v Brne uz par rokov.. Mam zlaty pausal.. I ked mesacne miniem cca max 600MB na mobile,tak mam na haku rychlost,ale dnes som oskusal... Okolo 15tej.. 72,41down,42,53 up v Mbps
Odpovedať Hodnotiť:
 

Toto ale nieje ziadna novinka...mne islo O2 pomaly vzdy a kdekolvek a preto som isiel inde...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tento problem som zaznamenal aj ja v CR ked zacal fungovat medzinarodny roaming. 4G siet vsade a rychlost ako na Edge, chvilku som sa rozculoval, potom restartoval telefon a po novom prihlaseni do siete to uz bolo v pohode.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Potvrdzujem podobné správanie v Taliansku minulý týždeň. Meranie žiaľ nemám, ale tie rýchlosti boli pomalosti.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Problem maju aj ini operatori, co som pocul. Skor to vyzera tak, ze zahranicni operatori navzajom blokuju vysoke rychloti.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Isteže – toto je jediná prirodzená odpoveď na zjednocujúcu propagandu EÚ.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Presne tak. Priekazne odmietanie prisposobovania ponuky dopytu anuantualne spochybnuje ochotu akceptacie jedneho z urcujucich principov trhoveho hospodarstva.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Nepochopil som. Takze plus
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

"anuantuálne" je vznikajúce okolo základu nuansy zo záporotvornej predpony a i slovutvornej prípony álne, eventuálna invokácia špecifického zámerového spektra audiovizuálnej tvorby je fakticky striktne subjektívnou sondou do vnímania vlastnej hodnoty id.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

r/iamverysmart
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mám tesco mobile a teraz som nameral v Chorvátsku tieto rýchlosti:
Download 0.3 Mb/s
Upload 17.68 Mb/s
Ping 97 ms
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Samozrejme som na LTE.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Veď je to zrobené tak aby si posielal fotky ako sa máš dobre, ako je tam teplo, aké baby tam kozy ukazujú, čo si zjedol a čo vypil. My ti budeme závidieť a každý bude spokojný. Hlavne operátor
Odpovedať Známka: 0.5 Hodnotiť:
 

"zrobené" východňár detected. Automaticky mínus. Naučte sa prosím po slovensky. Ďakujem.
Odpovedať Známka: -3.0 Hodnotiť:
 

Nemtudom.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Naučte sa<ciarka> prosím<ciarka> po slovensky.

Nestaci len hovorena rec, treba vediet aj pisat :-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

|alebo| aj nie
Odpovedať Hodnotiť:
 

picu, zrobene je kysuctina
Odpovedať Hodnotiť:
 

O2 su asi vsade divni, mam O2 UK a Three UK. Na Slovensku O2 strasne spolamali ako bolo sponinane pod 1 Mbps download ale Three ide kolko siet da. Zvlastne nie? Myslite ze to robia naschval???
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je možné, že sa O2 dohodol so svojimi rakúskymi náprotivkami na znížení prenosovej rýchlosti?

S tým, že tú rýchlosť neznižuje O2, ale rakúski poskytovatelia, ktorým teraz O2 platí menej – lebo vlastne nemá z čoho, keďže tieto prepájacie poplatky mu EÚ zakázala – a tak si za menej peňazí objednal menšiu rýchlosť prepojenia...

Keď EÚ nariadi, že cestovný lístok z Trnavy do Bratislavy má stáť toľko ako z Trnavy do Prahy, tak sa dá čakať aj to, že od Bratislavy ďalej ten vozík bude na veterný pohon...
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Nie nebude na veterny pohon, bude to znamenat to ze ten kto ide len do Bratislavy zaplati cestu az do Prahy. Je to otom ze stale prerobi len cestujuci, zakaznik, klient.
Samozrejme je mozne ze to tak coskoro bude ved vlaky zadarmo pre kazdeho druheho musi niekto zaplatit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je mi to divné, lebo ráno to ide normálne a poobede (navečer) pomaly. Skôr to bude tým, že v zahraničí sa viac používajú siete a predpokladá sa vyššia vyťaženosť. Mám síce Telekom, ale mne sa ani na Slovensku nikdy nepodarilo prehupnúť cez 100Mbits (ani v Bratislave v Petržalke, ani V Trenčíne) kde sú siete 300/225 Mbits. V Trenčíne som nameral skoro ráno v sobotu nejakých 97Mbits a telefón mám CAT6.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Na kablovy telefon je i bits poriadny vykon.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Malo im platis, asi shapli ti totiz tvoj cat6 kabel.

Podla coho si prisiel nato ze v zahranici sa siete pouzivaju viac? Viac uzivatelov na sieti vacsinou neznamena vacsie vytazenie nakolko ma siet s viac uzivatelmi vacsiu rezervu v peeringu. A je pravda ze na slovensku som nevidel ziadny pokemon go rally point ale inak do tej bedne cuci kazdy aj u nas cize aj u nas je to 'vytazene'.
Odpovedať Hodnotiť:
 

sa neposerte. Mne ide O2 net pomaly aj na Slovensku, ked 1. nemam 3/4g signal a 2. v 2g sa pripoji, peniaze zozerie ale stranky nacitat nejde ziadne. Ale vcera som zistil, ze mam v zahrade 4g 4ka, takze outu sa moze ist dat vypchat.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

V zahradke nemas mat 4g ale ~200g na jednom stromceku..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

keby som hned aj mal 3000g, tak 1GB stoji 8€, co je zhruba 1/3 toho co platim UPC za flat 300Mbit. Nech si predseda O2 strci do analneho zatvoru.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som bol tiež sklamaný z Orange v Česku. LTE sieť, ale ping celom stabilne okolo 400ms, rýchlosť pár stoviek kbps.

Služobná SIM Telekom mi stále ponúkala balík, 100MB/5€. Na firmy asi tieto regulácie neplatia.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Takisto Orange v Cechach LTE a nepouzitelne pomaly net.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tiez v nemecku, mam orange neobmedzeny internet klasik, tu v nemecku to ide cez vodafone a rychlosti su ako po FUP... a to mam este balik so zrychlenim na viac... ani ta rychlost sa nechyta
Odpovedať Hodnotiť:
 

Inak este dodam ze internet neustale vypadava(fotky na tindery sa nacitavaju minuty :D)
Odpovedať Hodnotiť:
 

thinkpad w530 s modemom v chorvátsku + O2 na kredit (žiadny paušál) a prekvapivo dobre. Nie sú to žiadne extrémne rýchlosti, ale je to úplne v pohode (nemá problém loadovať niekoľko jednoduchších stránok naraz alebo obrázky na google). Pripája sa to na nejakého operátora Tele2. Jediný problém je, že Internet prestane fungovať asi po 10-15 min. a potom keď sa snažím znovu pripojiť na sieť, tak len dostanem hlášku že "nesprávne meno/heslo". A nabehne to znovu až po nejakom čase.
Odpovedať Hodnotiť:
 

hej, cize uplne vyborne!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A toto je dovod preco O2 internet v cechach uz nepouzivam, lebo uz davnejsie isiel dost zle, iba vecer sa spraval normalne ked som bol na byte a uz som ho nepotreboval.
Pouzivat to cez den aby som zistil kedy ide autobus bolo nerealne, a tak mam nejake peniaze navyse vdaka snahe O2
Odpovedať Hodnotiť:
 

na sledovanie dopravy v CR a na Slovensku doporucujem CG Transit - je to offline a len za cca 5€ na rok (za dobru appku nemam problem platit, ale da sa to aj cracknut)

a inak - som v CR vyse troch rokov, pouzivam O2 SK a nikdy som nemal problem.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Na obežnej dráhe sú rýchlosti v roamingu ok. Ping nie. Vaša družica.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som aj niekolko dni nuteny byt v narodnom Telekom roamingu ked chcem internetovat, lebo aj ked mam pokrytie od O2, tak u Edge rychlosti je O2 viac ako 3-nasobne pomalsi a vacsinou ani nedocita vacsie stranky, kdezto v Telekom roamingu mi to ide OK a neporovnatelne vyssou rychlostou oproti O2, dokonca i pri slabsom signale.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ved je to jasne - rychlost znizili len cez den aby sa mohli vyhovorit na "silnu prevadzku". V noci to nechali tak aby to nebolo take okate, vtedy sa aj tak vela dat neprenasa...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

cez vikend som bol v zline, a kedze mam orange pausal za 40 eciek, neriesil som teda obmedzovanie roamingovych dat, kedze sa cerpaju z balika. Dal dom si navigaciu, vsade lte, vsetko islo. pripojeny som bol na vodafone. Yked dom sa vecer vracal, sle inou cestou, dsl som si online navigaciu ... a data nesli. vypol som teda mobilne data, zapol, a internet na lte isiel par kb.manualne som nasiel ineho operatora, a cuduj sa svete, zrazu data isli.
nech mi nehovoria ze ten toaming takto neoebavaju.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Pocas minuleho tyzdna v ramci Orange pausalu v Taliansku a Chorvatsku rovnaka situacia. To, co sa javi ako 4G+, je vo vysledku iba par KB/s a pouzitelnost v niektore momenty taka, ze som akukolvek pracu radsej vzdal a hladal v okoli wifi...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kontaktujte nás prosím na redakcia at dsl.sk
Odpovedať Hodnotiť:
 

Treba overit rychlost v roamingu tak, ze sa naraz spravi test na mobile v roamingu a na mobile v domacej sieti. Potom bude jasne ci ide o obmedzovanie alebo aktualnu vytazenost siete. Neviem preco tu vsetci spekuluju a nikto to nevyskusa overit takto.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lebo by pre to trebalo hacknut siet, aby neindentifikovala povod karty pocas prihlasovania a to je uz jednoduchsie rovno nastavit rychlosti.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mozem potvrdit slabe rychlosti u operatora Movistar na kanarskych ostrovoch. Zmena operatora nefunguje. Mam platinovy pausal a roaming fungoval v pohode uz dlhsiu dobu az teraz sa nieco pokazilo
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kontaktujte nás prosím na redakcia at dsl.sk
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mne pri minulovikendovej navsteve Viedne ani nechcelo najst AT operatora. Pouzivam Orange Easy a donedavna som v zahranici signal mal. Nuz, od minuleho vikendu mozem len citat text "Searching service ... no service".

Ked som si do telefonu vlozil O2 kartu, okamzite sa karta pripojila na O2 AT.

Dakujem Ti Orange za obmezdovanie dlhorocneho zakaznika (keby sa aspon unuvali oznamit tuto skutocnost - hlavne ze posielaju SMSkami spam) :(


Odpovedať Hodnotiť:
 

pracujem u jedneho nemenovaneho operatora v SR ako systemak a poviem vam ze sa shapuje pasmo pre cudzich na zaklade SIM ICC ID. Pokial je to cudzinec jeb ho do shapera. Nepaci sa im ze z toho nic nemaju... len tolko. V noci sa shaper vypina, aby to nebolo okate...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kontaktujte nás na redakcia at dsl.sk
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jak zacne EU kazdemu nakladat milionove pokuty hned to vypnu. Sa na tieto veci pride velmi rychlo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak vypnú aj prístup EK na medzisieť. :-D

Mimochodom, poskytovatelia (operátori) majú túto povinnosť len voči svojim, nie voči cudzím.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Potvrdzujem toto spravanie v zahranici, vyzera ze sa to deje vsade.. cez den rychlost jak cez GPRS a neskoro v noci to uz vyskoci aj na 2-3MBity
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nemecko, Mittelfranken, telekom sk, 21dole, 3hore, cez den, obrazok nepridam, nefunguje tu dopice
Odpovedať Hodnotiť:
 

Som aktualne na Kréte, mám 2 SIMky (Orange) a problém s rýchlosťou 3G/4G som nepostrehol.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár