neprihlásený Sobota, 30. septembra 2023, dnes má meniny Jarolím
Tvorcovia skCube zverejnili prijaté pakety. Odhalili sme v nich problémy s anténou

Značky: skCUBESlovenskovesmír

DSL.sk, 1.7.2017


Tím organizácie Sosa za projektom prvej slovenskej družice skCube, ktorá odštartovala minulý piatok 23. júna, zverejnil tento piatok telemetrické dátové pakety zaslané družicou a zachytené jej pozemnou stanicou.

Server DSL.sk v nich identifikoval indikáciu problému s dôležitým komponentom družice, anténnym systémom. Ten Sosa doteraz nespomenula, priznala ho až po našich otázkach.

Dátové pakety

Sosa od štartu zverejňovala len strohé informácie o stave družice, ktoré sme zhrnuli v tomto článku.

Organizácia pre DSL.sk avizuje, že jej partner pripravuje stránku s vizualizáciou dát vysielaných z družice, dostupná by mala byť ale až v rádoch týždňov. Organizácii sme tak navrhli, aby zverejnila aspoň dátové pakety doteraz prijaté z družice a tieto si napríklad mohli analyzovať nadšenci. Sosa tak spravila v piatok.

Družica na rádioamatérskej frekvencii 437.1 MHz vysiela dva typy dát. Okrem základných údajov kódovaných v Morseovej abecede sú to hlavne dátové pakety s množstvom telemetrických údajov. Pakety sú vysielané s moduláciou GMSK, rýchlosťou 96 kbaudov a protokolom AX.25, pričom Sosa zverejnila binárnu podobu paketov zapuzdrenú ešte v protokole KISS.


Jednoduchý signál vysielaný skCube v Morseovej abecede večer 26. júna (video: Ján Peťkovský)Špecifikáciu vlastných dátových paketov skCube je možné sťahovať z tejto stránky. Vlastné pakety skCube začínajú v súboroch na pozícii 18, pričom družica posiela šesť typov paketov. Zatiaľ sa dva, o stave kamery a stave fyzikálneho experimentu na palube, nevysielajú.

Sosa sprístupnila pakety zachytené od štartu do 28. júna, odkaz na stiahnutie ZIP archívu s paketmi je možné nájsť na konci článku organizácie. Ďalšie vysielané pakety pri preletoch nad inými časťami sveta zachytávajú aj rádioamatéri z iných regiónov a následne ich zasielajú tímu skCube. Tieto pakety zatiaľ zverejnené neboli, v budúcnosti by sa tak malo stať. Zároveň tím avizuje systematické sprístupňovanie dát.

Tieto dáta môže nadšenci použiť na zistenie bližších informácií o družici alebo prípadne na vytvorenie nástrojov vizualizujúcich rozličné zasielané dáta.

Neposielanie paketov

My sme dáta po zverejnení zbežne analyzovali a odhalili v nich niektoré anomálie a indikáciu jedného problému.

Sosa doteraz prezentovala projekt ako veľmi úspešný a družicu ako fungujúcu bez problémov. V sobotu 24. júna nám predstavitelia avizovali, že "nerobia a nie sú potrebné žiadne zásahy do satelitu".

V piatok 30. júna pred zverejnením dátových paketov ale prvýkrát priznali jeden problém družice, nevysielanie paketov o stave systému solárneho zdroja a batérií v prvých dňoch vrátane soboty 24. júna. Zverejnené pakety samozrejme okamžite odhaľujú, že prvý paket tohto typu, číslo 5, bol prijatý až v stredu ráno 28. júna.

"S najväčšou pravdepodobnosťou šlo o bezpečnostný prvok redundancie - procesory sa pri štarte nedohodli, ktorý je master a ktorý je slave, tak zostali obidva v režime slave a čakali na povel zo Zeme. Niekoľko dní sme analyzovali a preberali čo bude najlepšie spraviť, predtým než sme vyslali povel," vysvetlila predpokladanú príčinu neposielania tohto typu paketov pre DSL.sk Michaela Musilová, predsedníčka Sosa.

Nevystrelenie antény

Druhý problém ale nie je viditeľný na prvý pohľad. Až analýza paketov typu 1 ukazuje na jeden potenciálne oveľa vážnejší problém. Ako v dátach zaregistroval server DSL.sk, družica totiž v prvých dva a pol dňoch avizovala nie plne úspešné vystrelenie antén.

skCube má pre komunikáciu na hlavnej frekvencii 437.1 MHz pre redundanciu dve vysielačky a dve dipólové antény, ktoré boli pri štarte zrolované a držané silonom. Po vypustení sondy sa rezistormi silon prepáli a antény majú vystreliť. Okrem toho má ešte väčšiu vysúvaciu anténu pre frekvenciu 2401 MHz.
Družica bez vonkajšieho krytu so štyrmi anténami zvinutými na hornej strane (hore), kompletná družica s krytom, kliknite pre zväčšenie (foto: SOSA)skCube ale indikovala len čiastočne otvorené antény, čo podľa popisu v špecifikácii znamená uskutočnený pokus ich vystreliť ale nedokončené vysunutie. Konkrétne avizovala neúspešný stav pre jeden pár antén. Akými senzormi zisťuje tento stav zisťujeme.

Keďže sonda úspešne vysielala pakety, jeden dipól pre pásmo 437.1 MHz musel fungovať bezchybne. Podľa zasielaných paketov z ďalších hodín sa systém pokúšal zopakovať vystrelenie, keď počítadlo pokusov o vystrelenie sa do noci z nedele na pondelok zvýšilo o 120. Podľa ďalších paketov evidentne prišlo k zásahu. Následne v ďalšom pakete sa totiž stav antén už zmenil na úspešne otvorené, zároveň sa ale počet pokusov o vystrelenie zvýšil o enormných 24 tisíc. Zmenu je možné vidieť medzi paketmi uloženými v súboroch 1498421896_OM3KAA__skCUBE.gsr a 1498421927_OM3KAA__skCUBE.gsr.

Podobne ako u akýchkoľvek vesmírnych misií dáta indikujúce problém môžu mať dve hlavné príčiny, naozaj existujúci problém alebo chybu v samotných dátach či už pre chybu senzorov alebo spracovania dát.

Sosa doteraz žiadnym spôsobom o takomto indikovanom probléme neinformovala, verejne avizovala len spomenuté neposielanie paketov o stave zdroja. V reakcii na otázky DSL.sk indikovaný problém s anténou priznala a potvrdila zásah. Ktorý zo scenárov nastal zatiaľ nevie.

Podľa jej informácií sa neotvorila aspoň podľa indikácie jedna zo štyroch antén, ako zistila neotvorenie len jednej keď v paketoch je prítomný bit len pre celý pár zisťujeme. Zistiť či sa neotvorila bude vedieť otestovať až prepnutím na druhú vysielačku, spraviť sa tak ale nechystá.

Zásahom podľa Musilovej bol povel, ktorým sa vypli pokusy o opätovné otvorenie antény. Prečo sa výrazne zvýšilo počítadlo pokusov a zároveň zmenil aj indikovaný stav antény pre 2.4 GHz pásmo zisťujeme.

Funkčnosť družice zrejme nie je aj naozaj prípadným nevystrelením jednej antény ohrozená, pokiaľ bude bezchybne fungovať druhý dipól. Rizikom je samozrejme skôr ako pokazenie úspešne vystrelených antén pokazenie vysielačky využívajúcej tieto funkčné antény.

Podľa Sosy informovala respektíve teda neinformovala o probléme primerane, chce hovoriť len overené informácie a rovnako podľa nej informuje aj NASA a ESA.

Ďalšie anomálie

V dátach sme identifikovali aj dve ďalšie menšie anomálie, ktorých vysvetlenie u Sosa zisťujeme.

V niektorých z prvých paketoch o stave zdroja zo stredy sme identifikovali bajt vsunutý hneď za typ paketu, s ktorým pakety nevyhovovali minimálne zverejnenej špecifikácii.

Ako sa tam dostal a či nesúvisel s neposielaním paketov zisťujeme.

Zverejnená špecifikácia jednotlivých typov paketov nie je úplne aktuálna, keď sme v nej objavili niekoľko rozdielov. Napríklad čas od posledného reštartu je evidentne uvádzaný v sekundách, hoci podľa špecifikácie by to malo byť v desiatkach ms.

Ďalšou identifikovanou anomáliou, pokiaľ je teda popis v špecifikácii presný, je nastavenie dvoch bitov 2 a 3 v bajte popisujúcom stav záložného procesora pri boote. Nastavenie oboch bitov zároveň si pritom podľa špecifikácie odporuje, keď jeden hovorí že kontrola bootrom obrazu dopadla OK a druhý že zlyhala.

Sosa sme sa na tento stav pýtali, odpoveď zatiaľ nemáme.

Prvé vizualizácie

Okrem zverejnenia surových dát zverejnil tím za skCube v piatok aj prvé vizualizácie prevádzkových dát družice, napríklad ako sa vyvíja v čase prúd generovaný solárnymi panelmi, ako sa mení teplota jednotlivých komponentov a podobne.

Napríklad teplota solárnych panelov sa pohybuje pri osvetlení Slnkom medzi 2 až 22 stupňov Celzia, na temnej strane planéty klesá k -22 stupňa C.

Vizualizáciu viacerých dát je možné nájsť v tomto článku.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

AMD má v ďalších dvoch generáciách CPU zvýšiť výkon a výrazne zvýšiť počet jadier
Helikoptéra na Marse vytvorila rekord v rýchlosti letu
Firefox pre Android začne podporovať rozličné rozšírenia od decembra, už sa dajú testovať
Ďalšia významná streamovacia služba zavádza reklamy
Česi konečne dokončili nový router Turris, budúci týždeň ho budú prezentovať


inzerciaDiskusia:
                               
 

Čítam správne medzi riadkami, že SOSA postupuje pri svojom slávnom dobývaní vesmíru podobne ako onehdá NASA pri svojom slávnom pristání na Mesiaci?
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Je to uplne to iste, jedine ze inzinieri zo sosa zabudli pribalit slovenskú vlajku
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Drôtik sa nevystrčil.
300000eur na voľno časovú aktivitu neobmedzený médiálny priestor.
To sú tlaky, ja by som to nezvládol a bol by z toho stárkyks.
Takto začínajú podnikať vyvolený.
Môžem len v tichosti závidieť.

Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

To je šľachta genetický klenot národa.
Odpovedať Známka: -2.3 Hodnotiť:
 

https://www.cubesatshop.com/product/esat/
6,976EUR

Slovenský vedci dokážu to čo sa dá postaviť z lega, len je to niekoľko násobne drahšie.

Až takto veľmi zaostávame.
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

Na tom odkaze nie je satelit, ale model, na ktorom sa dá trénovať montáž a výroba satelitu. Skôr než pokaziť skutočný a drahý satelit, je lepšie si to odskúšať na takomto modeli.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Si úplne mimo. Sosa nie sú vedci. Slovenskí vedci tvoria komponenty pre skutočné vedecké misie (napr. aj pre nasa).
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

Sosa sú slovenský pohrobkovia komunistickej šľachty.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Prosím neurážajte skutočných slovenských vedcov. Tí sú napriek mizernej tuzemskej podpore úplne seriózne napojení na svetovú vedu a nie "pricucnutí" na nekompetentných slovenských politikov a na bulvárne či nekompetentné slovenské médiá.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Houston máme problém. Kdepak asi soudruzi z NDR udělali chybu?
Odpovedať Známka: 2.2 Hodnotiť:
 

tu, tu a tu....
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ľudia, až teraz mi to došlo! Video od 0:00 do 0:25. skCUBE vysiela ukážku z nového Skrillexovho albumu! Tak toto je VIRÁL ako sviňa.
Odpovedať Známka: 1.2 Hodnotiť:
 

Nie su oni tak trosku jesitni a namysleni, ked sa porovnavaju s NASA a ESA? Je to rozhodne uspech, co dokazali, ale urcite nie taky, ako sa to snazia silou mocou predat. Ako som si ten projekt prestudoval, tak som tam nenarazil na ziadnu "prevratnu technologiu", neviem ako vy ostatni.

Zaujimave je aj to, co som pocul vcera v radiu, ze ich uz kontaktovali nejake organizacie a firmy, ktore maju zaujem o niektore technologie. Ak teda nejake predaju, tak dufam, ze zisk vratia spat do statnej pokladnice, lebo inak je to bohapusta zlodejina. Sorry, ale ak dostali 300k+ na "vyskum" a vyvoj a teraz to chcu predavat a prachy si nechat, tak to je zaujimavy biznis model.
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

Navrhovanie vyždímavania v prisatosti na verejné zdroje zotrvávanie priekazne neplánujúcich je hodogetickú úroveň určujúcim prejavom i v závislosti od zvolenej formy.
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

načo čechizmus, keď by sa dali použiť výrazy ako vyciciavania, žmýkania, vysávania atď?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Predsa kvôli priekaznosti.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Je to tunel nic ine, precitaj si vyjadrenie SAV Astro

http://bit.ly/2rCAPGQ


Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Prečo toľko škaredej závisti.
Je predsa normálne že na Slovensku máme všetko 5-rokov neskoršie ako okolite krajiny a stojí to 4-8x viac. Diaľnice, dvb-t,...
Horská šľachta nedokáže tak efektívne spotrebovať verejné zdroje. Navyše urodzený dediči nemajú toľko kontaktov, skúsenosti a taký prehľad ako šľachta na nížine alebo pri mori.
Pipa to pekné tak sa tešme.
Ešte zopár štátnych zákaziek a vychytajú všetky muchy.
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

s tou dialnicou sa ale nejedna o 5 rokov.. takze si sa trochu sekol :) S tou meskame 50 rokov
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

300k???? Za to dodavame cely data handling subsystem na ISS.

Inak ESA nie je tiez ziadna hitparada, sama byrokracia. Ked vydu najavo na svetlo sveta problemy s Galileom ktore pocujem v zakulisi, tak to este len bude poprask.
Odpovedať Známka: 7.2 Hodnotiť:
 

Kontaktujte nás na redakcia at dsl.sk
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

aj o ceskej kocke ste tolko popisali, ako o tejto?
Odpovedať Známka: -5.8 Hodnotiť:
 

Presne tak. Akurat k tej sume za "cely data handling subsystem na ISS" by, samozrejme vylucne len pre objektivnost porovnavania so start-up-om, trebalo priratat este celkove naklady na vytvorenie a prevadzku firemneho back-officu.
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

Cely tento projekt je velice trapny, smutny a neviem co este vsetko ine. Radsej tie prostriedky mohli dat nejakej strednej skole aby splieskala nieco svoje a poriadne.
Odpovedať Známka: 3.6 Hodnotiť:
 

Trocha ma este zarazaju tie nekonecne informacie o tom, ze dekodovaci softver na tie pakety sekundarneho kanala stale este len pripravuju... Je to normalne, ze druzica uz lieta (start bol dokonca odlozeny o 14 mesiacov!!!) a oni stale nemaju softver? Alebo ho proste len nechcu zverejnit? Celkovo dost mlzia a donekonecna sa tvaria, ze vsetko je "in ordnung"... Znak "profesionality"
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

Možno musia najprv pripraviť pakety, a až potom k nim softvér a špecifikáciu.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Na pociatku bol plan, a potom bola specifikacia;
A plan bol beztvarny a specifikacia bola prazdna.
A tma bola na tvarach implementatorov;

I prevraveli k svojmu vodcovi, hovoriac:
"Je to kopa sraciek a smrdi to ako zumpa."

A ich vodca sa zlutoval nad nimi a prehovoril k veducemu projektu:
"Je to kopa vykalov, a nikto neznesie jej pach."

A veduci projektu prehovoril k veducemu skupiny, hovoriac:
"Je to kontainer exkrementov, a je to velmi silne,
takze to nikto nemoze zniest."

Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

Veduci skupiny sa potom ponahlal k veducemu oddelenia, a
informoval ho takto:
"Je to nadoba plna hnojiva, a nikto nemoze vystat jeho silu."

Veduci oddelenia priniesol tieto slova svojmu generalnemu
manazerovi, a prehovoril k nemu hovoriac:
"Obsahuje to to, co pomaha rastlinam rast, a je to velmi silne."

A prezident vzhliadol na produkt a videl, ze to bolo dobre.

Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

A generalny manazer sa zaradoval a predniesol dobru zvest
viceprezidentovi.
"Podporuje to vzrast, a je to velmi silne."

A viceprezident sa prihnal k prezidentovi, a radostne zvolal:
"Tento novy vykonny softverovy produkt podpori vzrast celej
spolocnosti!"

Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Ty si taká kopy-pastierka.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

|sed -i 's/prezident/generalny manazer/g'
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ruku na srdce, vsetci neprajnici tohto projektu, stale si myslite ze by dali dohromady takuto druzicu ziaci strednej alebo zakladnej skoly ?
Odpovedať Známka: -4.6 Hodnotiť:
 

Nie. Lepšiu.
Odpovedať Známka: 6.3 Hodnotiť:
 

strednú
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

Akú takú?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Tak strednej urcite. Naozaj tam neni nic "speci", ak sa da dokopy par sikovnych studentov na nejakej SPS elektro tak ju "musia zozrat". Aj bez statisicovych injekcii.
Odpovedať Známka: 5.5 Hodnotiť:
 

Sa zobud, stredoskolaci nevedia ani len stavebnicu zosilnovaca postavit.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Mno, je to ešte horšie. Zapojiť batériu, spínač, diódu do obvodu so žiarovkou už vôbec nie. To nehovorím vymyslieť indikáciu stavu vypnutia spínača pomocou LED. Neriešiteľná úloha... :-(
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nehadz uplne vsetkych do jedneho vreca. Tak isto by to nedokazali ani vsetci vysokoskolaci, ale nejaki sa medzi nimi nasli. Rovnako to plati aj o vysokoskolskych profesoroch/docentoch/asistentoch a tak dalej. Kopa z nich je len taka vata, ale su tam ak sikovne kusy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ano, mas pravdu, ale vacsinou ti sikovny dostanu za ucitela tu vatu. A potom z tych sikovnych je len malo takych ktori sa dokazu sami presadit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

na tej mojej retardovanej by ani bicykel neposkladali
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mal si sa viac snažiť a nie zvaľovať niečo na školu. Najmä na ňu nehádž svoju lenivosť či neschopnosť.
Niečo je nám dané, za to ostatné si zvyčajne môžeme iba my sami...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Presne tak. Tej je tam aj bez študentov furt toľko, že by stejnak nevošla.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Dám ti ruku na srdce a poskytnem ti masáž srdca aby si sa prebral z toho poblúznenia a keď sa mi nepodarí prebrať ťa do reality, budem od teba žiadať finančnú dotáciu vo výške 600 tisíc eur s tým, že tie peniaze použijem na projekt pod názvom: "Stavba práčky na peniaze o veľkosti miniatúrnej vesmírnej družice".
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Nepisem o peniazoch, ak to stalo statisice eur, ok, je to dost vysoka suma, ale pochybujem ze by neaka stredna skola vedela poskladat taky projekt.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

Poskladať a vyrobiť je rozdiel. Poskladať to z typizovaných súčiastok ktoré sa predávajú cez internet, to by zvládlo aj malé decko. Vyrobiť je ťažšie.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Dufam ze pod tymi typizovanymi suciastkami nemas na mysli rezistor, kontenzator, alebo mikrokontrer. Prosim ta povedz mi ktora cast na skCube je ta typizovana a da sa kupit cez internet. Dakujem.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Napríklad tie SMD súčiastky.
Armádne prevedenie súčiastok vyrábala aj TESLA...
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Takze chalani si mali vyrabat aj vlastne smd suciastky, potom by to uz bolo ok hej ? :)
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Nie vyrábať, pýtal si sa ktoré sa dajú kúpiť.
Myslím si, že tam nemali žiadne embargované špeciály.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

A prajnici mozu na zalud alebo gulu*, ked chyba zelen.
*eventualne piku
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nie sme neprajnici, vy v SOSA ste egomaniaci co nevidia, ze vyprodukovali cosi co nie je nic vynimocne, ale tacite to klamstavami hlupemu davu a absolventom masmedialnej komunikacie :) ako cosi vynimocne, ci ako radi hovorite unikatne.

Zobudte sa uz konecne.
Odpovedať Známka: 4.1 Hodnotiť:
 

Ale oni to predsa vidia.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

a nezabudni, že to pomáhali propagovať J.E. RPMN: „Bol som prekvapený, že pár metrov za Prezidentským palácom sa skrýva takýto úžasný projekt a niečo, na čo môžeme byť nesmierne pyšní. Pokiaľ sa bude dať pomôcť, veľmi rád priložím ruku k dielu,“ a Pellerín: „Počas posledných štyroch rokov (2016) sme získali neoceniteľné know-how v technológii stavby družíc a vyrástli na tím expertov.“
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

Ako vidíš, stať sa vesmírnym expertom je ľahšie ako zverejniť prijaté pakety.
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

Zoznam CubeSat-ov najdete aj tu... http://dopice.sk/jR7 , Prve vystrelenie 2003, dnes mame 2017 a na Slovensku je to velka hitparada! Aj sebe-lepsia zapadnuta Univerzita ma svoj CubeSat.. ale na Slovensku na to treba vladne granty o.O... asi sme specificky trh :)

Inac odporucam pozriet cesky 5 diely serial - Kosmo.
Hodi sa to viac na slovensku druzicu :)
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

porovnaj ale financie, ktorými disponujú "západné univerzity" a tie naše... až toto číslo bude rovnaké, potom sa môžeme baviť o tom, prečo je u nás niečo neskôr ako na západe... niekde začať treba, radšej v 2017 ako v 2027
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

keby si dal link, bral by som to vazne
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Zrovna ten český kompilát by som nespomínal.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To lebo si hlúpy. Je to jeden naozaj podarený seriál.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Nemyslím si, ja ten kompilát viem podložiť. Ale rozumiem, že pre teba je to explózia originálneho vtipu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

trochu optimizmu, zevraj NASA uz planuje servisnu misiu pre skCube, v ramci upgrade nahodia aj kameru z iPhone 8 to bude pecka!!!!!
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

to s tou kamerou bolo dost vela moc smutno trapne 680x480 webkamerka zo sestrinej izby z roku pana 1993..
a sestra teraz nema na com vysilat podvozok chuda male..
:D
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Nijako sa nezastavam "misie", len či vieš prečo nemohli použiť kameru s lepším rozlíšením aj keby sebeviac chceli?
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Lebo zem je plochá a nesmú prezradiť toto tajomstvo.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Je hanba, ze slovenski politici su schopni akceptovat takyto projet ako cosi financovatelne z verejnych zdrojov bez sutaze. Svedci to o ich nekompetencii.

Projekt skCUBE by sutazou urcite nepresiel, nedostal by pozitivne hodnotenie v ziadnej zo sk grantovych agentur, kedze
- projekt v tej podobe v akej je by bol hodnoteny ako vec co uz mnohokrat bola realizovana = negativne hodnotenie
- ludia co na nom pracuju nemaju ziaden zaznam, ze dokazu vyprodukovat nieco co je technologicky ci vedecky nove v oblasti technologii na satelite ci vyskumu na nom planovanom. Riesitelsky kolektiv by skoncil s negativnym hodnotenim.
- vedecky zamer projektu by dostal najhorsie hodnotenie, pretoze kratke deklaracie, ze sa budu skumat veci velakrat preskumane inymi vyspelejsimi detektormi-satelitmi bez cloveka v riesitelskom time co sa kedykolvek tymto veciam venoval, bez clanku z tejto oblasti, by skoncil najhorsim moznym hodnotenim.

Takyto projekt by ziaden hodnotitel neodporucil na finacovanie.
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

Pozrime sa na to inak. Ak sme sa práve zobudili. Je to jednoznačne plus. Konečne.
Teraz by mohli prísť lepšie projekty. Tým a skúsenosť sa práve buduje, resp. už existuje.
A že sme desaťročia pozadu? Neviďme to tak tragicky. Ako tu bude kontinualita, hádam aspoň čosi s tým dokážeme. Jasné, že na neviem čo to nebude, ale ktovie. Keď neprší, nech aspoň kvapká...

Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

To je prave ta arogancia, ktoru SOSA neustale predvadza.

Nikto sa tu teraz nezobudil, tu kozmicky vyskum existuje a robi sa uz desatrocia. Prestante byt takto arogantny, bez vyskumu a vyskedkov co tu existuje uz destarocia, by ste mohli lobovat kolko chceli, bez neho by slovensko nepreslo ESA auditom a ziaden PECS by nebol.

To, ze slovensko preslo ESA auditom, zname, ye sa tu nikto neyobudil, sme hore uz davno.


Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Je hanba, že žiadna naša grantová agentúra roky nevyhlásila súťaž s kozmickou tématikou.

Veľa ľudí si neuvedomuje to, že cubesat štandard, jeho rozmery násobkov 10 cm a kg sú len normy, ktoré uľahčujú upevnenie a vypustenie družice na rakete, podobne ako kontajnery, ktoré umožňujú jednoducho prekladať náklad medzi vlakom, loďou a kamiónom. Nič to nehovorí o tom, či samotný obsah družice už niekedy letel a vôbec nie, či opakovane a na akej úrovni.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Vela v tejto krajine a jej vztahu k vede je na hanbu.

Avsak, ak by aj nejaka grantova agentura sutaz na cubesat vyhlasila, co mala, tak by SOSA v takej sutazi sancu nemala.

A to, ze tu taka sutaz grantovej agentury nebola, neopravnuje nikoho hladat lahsie nesutazne cesty, cez kamaratov, cez nekompetentných politikov.Odpovedať Známka: -0.8 Hodnotiť:
 

Tu je stále ten problém, že nevyhlásila. Mnohí tvrdili, že Slovensko nemá firmy a ľudí schopných zapojiť sa do space projektov a preto nevyhlásila. Ako to spraviť a presvedčiť ich, keď viete, že ten potenciál tu je?
Začnete to robiť sami, za vlastné, obiehať a presviedčať sponzorov, pracovať vo voľnom čase. Vypustíte desiatky stratosférických balónov, vyviniete technológiu, od základov, postavíte skúšobné zariadenia.
Táto cesta rozhodne nebola ľahšia a kratšia, ale v reálnych slovenských podmienkach jediná.
A možno sa teraz prihlásia ďalší, ktorí to budú chcieť robiť a budú chcieť ukázať, že to robiť vedia.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Az na to, ze si zabudolna hladanie si lasich cesticiek cez kamaratov, cez presviedcanie politikov klamstvami o vyznamnosti projektu a ziskanie penazi nesutazne, na ukor inych, skutocnych vedeckych projektov.

Zhrniem ti to este raz, lzou, nespravodlivo a na ukor inych.

Neraviac o propagande co robite pre SMER, ktora tu normalnu vedu nepodporuje a SOSA ma ako priklad pre svojich hlupovolicov ze v skutocnosti podporuje. Ste pre nich uzitocni hlupacikovia.

Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Musí to byť vnútorne ťažký život, keď vám všetci naokolo klamú a na tom internete odpovede niet. Voľne z piesne: Upeč třeba chleba, postav třeba zeď, začni s tím hned teď, dělání, dělání je lék.

Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

no toto je marha !!!
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Vo vcerajsi medialnom vystupe sme sa dozvedeli, ze SOSA ide stavat flotilu 15 cubesatov, aby s nimi skumali gravitacne vlny, ako experiment LIGO.

To je typicke, hovoria o niecom comu absolutne nerozumeju. NASA planuje vesmirnu LISA misiu na vyskum gravitacnych vln na 30 roky, po roku 2030. Skor to nestihnu, skor to nedokazu ani zafinacovat. Posledna prerabka LIGO stala 600 milionov dolarov.

A teraz to ide skumat SOSA, pricom nielen, ze nik z nich o gravitacnych vlnach nikdy nepublikoval, ale silne pochybujem, ze clanku o LIGO vysledku skutocne niekto z nich naozaj rozumie.

Rozum ostava stat nad ich vyhlaseniami.
Odpovedať Známka: 5.5 Hodnotiť:
 

Kontaktujte nás prosím na redakcia at dsl.sk
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

SOSA je teraz pupok sveta a mysli si, ze slovač žerie seno. asi nečakali takyto zaujem verejnosti, ktora seno nežerie a ma prehlad vo vede. trapny su, ja len tolko.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Veru, Slovač nielen že seno nežerie, ale ani gramatiku všetci nežerú. Skrátka Slovač je národ vyberavý a hocičo nespapá.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Daj odkaz na zdroj ale formáciami satelitov sa dá skúmať gravitačné pole zeme pochybujem že by chceli merať gravitačné vlny to je blbosť ako žito.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ano, presne ako hovoris.

Je to v Spravach RTVS z minuleho piatka 30.6.2017 v case 26:26, mozes si pozrit reportaz od zaciatku, od 25:00.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A to kde máš?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Je to v spravach RTVS z piatka v case 26:26 :

http://www.rtvs.sk/televizia/archiv/11580/129586
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pozerám podľa tých ich vizualizácií že teplota im postupne stúpa. Som zvedavý kedy sa im to tam upečie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tu je jeden z vyvojarov toho SKKUBE softu, natacali s nim rozhovor

https://www.youtube.com/watch?v=YsIq_73Z0w8
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

že som toto ja nevidel skôr xD

díky za link :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vedeli ste, ze Musilovej tatko je/bol velvyslanec?

Vedeli ste, ze sidlo SOSY sa parkrat zmenilo? Najprv kdesi v Petrzalke boli. Neskor na Zamockej, par metrov od parlamentu. Neskor v Cukarskej Pake. Teraz najnovsie na FEIke. Podozrivo rychlo menia lokality.

Ked sidlili na Zamockej, v najlukrativnejsej casti Blavy, postacovali im na najom financie od clenov???
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Ako chcu nieco vypustat do vesmiru ked im nejde ani scroll na stranke skcube.sk dopici!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

1. jsem rád že Slováci zvládli postavit funkční platformu satelitu a ne jen koupit nějaké komponenty.
2. nejsem rád v jakém stavu je slovenská společnost. To jak haníte a kdydáte hnůj na někoho kdo něco dokázal je při pohledu z Čech směšné.
3. Jen si dál nevažte chytrých a schopných lidí na Slovensku. Oni pak o to raději pojedou k nám. A svojí práci a geny zanechají u nás. Jestli netušíte co tím myslím, tak to znamená jediné. Už to začalo.

Odpovedať Hodnotiť:
 


je mi jasné, že na mne zautočíte. Ale to mi může být z vysoka jedno. Snažte se podporovat chytré lidi a ne je topit.

Za poslední: ten satelit je jednoznačný úspěch. Vyrobit takto malý 10x10x10cm satelit s vlastními komponenty, který úspěšně pracuje a odesílá data je obrovský úspěch. To že jim po 14cti dnech vypověděl službu jeden ze dvou procesorů je pochopitelné. Za tak směšné peníze totiž nelze koupit procesor vhodný pro dlouhodobou práci ve vesmíru. Tyto radiačně odolné procesory jsou extrémně drahé a cena pouhé procesorové desky převyšuje cenu celého satelitu který udělali vaši odborníci. No nic, těším se až oty odborníky vyštvete k nám. Pro ně máme práci.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Chlapci si nevediali zratat vyslany a prijaty vykon. Ve spoji jim chyba dajakych 20 decibelov. Jinymi slovami, i s trojmetrovou parabolou aku mali nachystanu by nikdy spojenie neuskutocnili. Chybajucich 20dB by dohnali iba s cca 30 metrovym prumerom. Patch antena zrobena na univerzite (by ma zaujimalo ktory veduci prace toto povolil) nemoze mat 6dBi zisku, lebo je urobena z FR4 materialu, ktery ma neskutocny ztratovy cinitel na tieto frekvencii. Ak k tomu bol pouzit simulacny softver, neumeli ho ovladat.


Odpovedať Hodnotiť:
 

Hoci zamenaju dB a dBi, pricom antena je naviac s kruhovou polarizacijou.. no bieda. Druzica mala mozno malu rotaciu, no v kazdom pripade nekompenzovala rotaciu po orbite, co znamena, ze nebola smerovana k zemi po cely cas preletu. 0.6° za sekundu znamena ze nebola smerovana. K tomu je zapotrebie 0.06° za sekundu (priblizne 360stupnov / 5400 sekund).

Nehladiac na kapacitnu väzbu, ktera ju napaja. Cele je to zle urobene a preto neboli ani data ani selfie. Maly vykon vysielaca je jeste viac znehodnoceny zle urobenu antenu. Ta musia pozerat smerom dole a len vtedy ma maximalny zisk (na tomto matrosi ide tak maximalne o 0dBi pri tieto frekvencii).
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár