neprihlásený Streda, 16. januára 2019, dnes má meniny Kristína   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Nová edícia Windows 10 pre výkonný HW a náročných užívateľov, s pokročilým súborovým systémom

Značky: Windows 10

DSL.sk, 11.8.2017


Spoločnosť Microsoft rozširuje zoznam edícií jej operačného systému Windows 10 o novú edíciu určenú primárne pre pracovné stanice, výkonné počítače často so serverovým hardvérom využívané ale na pracovné účely jednou osobou pracujúcou v desktope.

Edícia má označenie Windows 10 Pro for Workstations a k dispozícii bude na jeseň s vydaním veľkej aktualizácie Windows 10 Fall Creators Update. Spoločnosť ju avizuje v tomto oznámení.

Z Microsoftom avizovaných vylepšení oproti bežnému Windows 10 väčšina aj najpokročilejších užívateľov Windows mnohé nevyužije, ide totiž často o podporu relatívne nového hardvéru alebo tých najvýkonnejších hardvérových konfigurácií.

Jedným, ktoré je možné ale využiť na ľubovoľnom štandardnom hardvéri, je súborový systém ReFS. ReFS je nástupcom dlhodobo používaného NTFS, nasadeným už v serverovej edícii Windows, ktorý podporuje mnohé funkcie moderných súborových systémov akými sú napríklad unixové ZFS, Apple APFS a Btrfs.

Okrem iného má zabudovanú podporu kontroly integrity dát, redundancie dát, virtualizácie úložného priestoru, copy-on-write mechanizmu a optimalizovaný je aj na správu veľkých súborových systémov.

ReFS je technicky podporovaný už v súčasných edíciách Windows 10, štandardným je ale stále NTFS a ReFS podľa dostupných informácií okrem iného nemôže byť použitý na systémovej partícii. Formulácie Microsoftu naznačujú, že v novej edícii by mohol byť ReFS štandardným súborovým systémom. Explicitne to ale nepotvrdzuje a jasne neuvádza rozdiely oproti podpore ReFS v súčasných edíciách.


Avizované novinky Windows 10 Pro for Workstation, kliknite pre zväčšenie (obrázok: Microsoft)Ďalšie avizované novinky už vyžadujú špecifický nie úplne bežný hardvér. Nová edícia bude napríklad podporovať pamäťové moduly NVDIMM-N, ktoré integrujú okrem RAM aj flash respektíve inú trvanlivú pamäť a obsah pamäte sa zachová aj po vypnutí a zapnutí počítača.

Windows 10 Pro for Workstations tiež podporuje rýchlejšie sieťové zdieľanie súborov cez SMB Direct, ktoré vyžaduje sieťové karty podporujúce RDMA, Remote Direct Memory Access. Tieto následne umožňujú prístup na zdieľané priečinky protokolom SMB s nižšou latenciou, záťažou CPU a vyššou rýchlosťou.

Nová edícia bude tiež podporovať väčšie pracovné stanice, čo sa týka množstva procesorov a pamäte. Kým Windows 10 Pro podporuje beh na počítačoch s maximálne dvomi fyzickými procesormi a 2 TB pamäte, nová edícia s maximálne štyrmi CPU a 6 TB RAM. Takéto konfigurácie je samozrejme možné dosiahnuť len so serverovým hardvérom a procesormi Intel Xeon a AMD Opteron.

Microsoft zároveň avizuje ďalšie budúce zlepšovanie Windows 10 Pro for Workstations s cieľom umožniť maximálne využiť výkon najvýkonnejšieho hardvéru. Hovorí tiež, že nová edícia využíva zlepšenia z posledného času v podpore aj mnohých jadier respektíve logických procesorov v podobe najmä mnohojadrových Intel Xeon a AMD Opteron. V tomto prípade podľa formulácie by tieto zlepšenia mohli byť prítomné aj v doterajších edíciách Windows 10.

Koľko bude edícia Windows 10 Pro for Workstations stáť a akým spôsobom sa bude dať obstarať spoločnosť neinformuje.

V poslednom čase sú pre najpokročilejších užívateľov počítačov čoraz atraktívnejšie macOS alebo Linux, pre užívateľov ľubovoľného najvýkonnejšieho hardvéru Linux umožňujúci vďaka dobrej podpore pre serverové nasadenia efektívne využívať výkonné konfigurácie a integrujúci širšie možnosti napríklad pri správe uložného systému ako bežný Windows 10. Či je Windows 10 Pro for Workstations odpoveďou Microsoftu aj na tento trend nie je známe.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Ceny RAM by čoskoro mali klesnúť až o 20%, odhadujú analytici
Micron získava továreň na 3D XPoint, Intel si zrejme zriadi novú
Široko používanému Windows 7 zostáva posledný rok podpory
Potvrdený ďalší Star Trek seriál
Na známej hackerskej súťaži sa bude hackovať aj Tesla
.sk domény dostávajú zabezpečenie DNSSEC
Rusko stratilo kontrolu nad vesmírnym rádioteleskopom
Predaje počítačov opäť výraznejšie klesli, MS doma v prvej päťke
Ryzeny 3000 prvého dizajnu nebudú mať GPU, opäť naznačených viac ako 8 jadier
SpaceX prepustí 10% zamestnancov


Diskusia:
                               
 

tolko k jednemu windowsu pre vsetky zariadenia. Zachvilu bude viac windowsov ako roznych konfiguracii hw :/
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Home sa používa od tabletov po PC/NTB. Pro je určený hlavne pre menšie podniky, prípadne ľudí, ktorý používajú Bitlocker, Hyper-V a Active Directory. Nikto vás nenúti prejsť na Pro z Home, pokiaľ vám tieto funkcie netreba. Enterprise je hlavne licenčne riešený cez KMS server. To bolo aj pri Windows 7 a 8.1. Workstation je pre výkonný HW, ale nemyslí sa tým herný PC. Pochybujem, že si poskladáte PC s viac ako 2 TB RAM. Na herný PC vám postačuje aj Home. A Windows Server 2016 založený na jadre Win 10? To je kategória sama o sebe, je to čistý server, jadro + pár procesov + moduly, ktoré sa doinštalujú.
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

ked prisla 10na tvrdilo sa, ze bude len 1 windows od telefonov cez trablety, xskatula, pc vsetko. Odvtedy stihli vydat S, bude winArm, teraz vydavaju workstation...
Odpovedať Známka: 3.6 Hodnotiť:
 

Nájdi kde to oficiálne spomenul Microsoft. Microsoft nespomenul, že nebudú rôzne verzie Windows 10. Microsoft sa vyjadril, že chce zlúčiť všetky zariadenia pod jadro Windows 10, nie pod jednu verziu. Neklam prosím. Windows 10 one operating system (core). :)
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Taktiež vydal aj produkčný materiál, ktorý hovorí o jednej platforme, nie o jednej verzii systému. Nikto nemôže zato, že si to zle pochopil. https://winblogs.azureedge.net/win/2015/03/21.png
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ďalší: One Windows core (Developing Windows 10): http://dopice.sk/k32
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Windows Home je tak orezany, ze nema ani gpedit, aby si si nemohol povypinat niektore otravne veci.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Nie. Nema, aby pre konfiguraciu trebalo pouzit nastroje na zaklade individualneho vyberu, ergo neovcit.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

https://i.imgur.com/jbDmuiW.jpg
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Formátovať na ReFS je možné aj teraz. Znamená to, že od jesene už bude ReFS dostupný len v tejto novej edícii?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

A moznosti vypnutia zabudovaneho spywaru zostanu predpokladam rovnake?
Odpovedať Známka: 3.0 Hodnotiť:
 

Praveze uroven workstation umoznuje enforcovanim vlastnych pravidiel aj inciciovat si odpojenie od lokalnej domeny.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

bohuzial ale incicinacia odpojenia bude dostupna iba v podobe pausalneho poplatku
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Co samozrejme priekazne vyplyva z odstavca "Koľko bude edícia Windows 10 Pro for Workstations stáť a akým spôsobom sa bude dať obstarať spoločnosť neinformuje."
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Dalsie a dalsie lepenia systemu, ktory svoje zenit dosiahol pri Windows 7
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Technológia ide dopredu a štandardy sa menia. To, že ste sa teraz zamrzli na Windows 7, lebo nič nové vám netreba neznamená, že svet musí ostať na tom istom ďalších 10 rokov. Skúste si vyhľadať články na konkurenčných portáloch ako končil Windows XP. Všade tam sú nadávky na Windows 7 a jeho zbytočných funkcií, nepodpory aplikácií a podobne. No a teraz ja Win 7 štandard.
Odpovedať Známka: 4.4 Hodnotiť:
 

Poď. Daj tri veci ktoré ma Windows 10 a 7 nie.
Okrem podpory nového HW
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

1, 0 a nemanie 7 už rovno v názve, ale tak odborné informácie sa učia až v prvom ročníku.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Spyware (v zaklade, 7 na to musis updatovat).

Doba predsa pokrocila, a v roku 2017 je predsa spyware uz nutnostou.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Natívna podpora TRIM a optimalizácia GPT pre SSD, natívne USB xHCI, bezpečnostný hardware address randomizer, ochranu proti prepisu jadra, ....
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Windows 7 podporuje TRIM. GPT nie je zavisle od typu disku a je povinne pri UEFI. Co je to nativne xHCI? Ze MS dal ovladac rovno do instalacky? Tak ci tak ju treba stale slipstreamovat pri kazdej blbosti (napriklad kvoli Intel RST).

Co je to "hardware address randomizer" a "ochrana proti prepisu jadra"? Tu si na technickom serveri, vyjadruj sa presne, buzzword bingo sa hra inde.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Google mi prezradil, že ten náhodič náslovu tvrdiny („hardware address randomizer“) je to, že náhodne mení telesný náslov (fyzickú adresu, „MAC“) bezdrôtovej sieťovky.

Čiže niečo, čo sa dosť dlho dá aj ručne v ovládači.

Vraj to má slúžiť na zabránenie sledovania používateľa pripájajúceho sa k bezdrôtovým sledovaniam.

Smiešne – v OS, ktorý je priam založený na sledovaní používateľa!

čo sa týka tej „ochrany proti prepisu jadra“, to bude isto nejaká používateľa obmedzujúca buzerácia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

sa spytam inak, co mi windows ponuka okrem OS a prehliadaca? resp co mam v cene windows a je realne pouzitelne v praxi?

ja som dokopy nic take nenasiel, kupim si windows a v podstate nic nemam okrem holeho OS

alebo sa mylim?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Každý sa môže mýliť.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Paintbrush.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ani ten uz nie, v dalsom update ide prec.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je vo Windows Store na stiahnutie aj ten starý :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Solitair...
Odpovedať Hodnotiť:
 

tlacitko start
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To si mylis s Vistou, ta mala taky problem. Win7 bol uz od zaciatku takmer bezproblemovy. Keby MS vydaval tak dobre spraveny vsetok svoj softver uz od zaciatku, bol by to raj.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nemýlim :D Písali o Windows 7. Môžeš si popozerať fóra, kde oznámili koniec Windows XP SP3. Všade samý hate o Windows 7 a jeho zbytočných funkciách, nestabilite a podobne. :)
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Po win xp šla Vista....
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ja píšem o konci Windows XP SP3. Ten bol pred pár rokmi, keď bola 7čka už na 15%. :)
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Windows 7 a bezproblémový? :D Mal problémy s TPM a padal na ňom prístup k Active Directory. BSOD po z mene veľkosti písma na max a podobne. Neidealizuj si systém, ktorý bol bez SP1 pre firmy nepoužiteľný.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

kto sa ide ženiť? :o
Odpovedať Hodnotiť:
 

neviem ci chcem byt narocny uzivatel.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

"obsah pamäte sa zachová aj po vypnutí a zapnutí počítača" - po BSoD budu mat pamatove moduly vyhadzov a reset tlacidla uz aj tak mnohe pocitace nemaju
Odpovedať Hodnotiť:
 

aj po vypnuti aj po zapnuti - oboje potesi :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

MacOS ? ako v urcitych oblastiach ma svoje miesto aj ked tiez nasieraju ludi ale zrovna pri WS by som ho moc nespominal. Jednak oficialne bezi len ma Mac Pro, co by mohlo byt povazovane za WS a potom na nejaky fakt server hw si MacOS ani nesahne.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Debian rules the world
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

a ja citam ze: Z Microsoftom avizovaných vylepšení oproti bežnému Windows 10 väčšina aj najpokročilejších užívateľov Windows mnohé neprežije
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

preco nikto neodporuca nainstalovat arch?
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Sucasny win stoji za ho*no, stale sa ten system meni pod rukami, to uz radsej arch alebo tumbleweed.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

jedine co ma napadlo pri letmom preleteni clanku
SMB Direct + a karta s Remote Direct Memory Access => priamy pristup do pamate po zaslani rozmrdaneho paketu po sieti?

to su napady toto..
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ten RDMA bude asi dobrý protokol na háčkovanie
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

kokoti v MS by uz radsej konecne vypnut tie skurvene automaticke instalacie driverov hned po instalacii win10. jebnuty system co sa sam zasvini uz hned po cistej instalacii.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

http://dopice.sk/k3b
Odpovedať Hodnotiť:
 

tento script uz poznam, ale ked si to sem dal ako riesenie, ako to teda aplikujem uz pri instalacii? pretoze tie drivery sa instaluju hned pri prvom boote a este skor ako prvykrat nabehne plocha.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Windows sa zasadne instaluje s odpojenym internetom. Uz od cias XP, pretoze neopatchovany XP bol v botnete skor, ako dobehla instalacia.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár