neprihlásený Piatok, 16. apríla 2021, dnes má meniny Dana, Danica
Vydaný Android 8.0, Google sľubuje podstatné zrýchlenie

Značky: AndroidGoogle

DSL.sk, 22.8.2017


Spoločnosť Google v pondelok uviedla novú verziu svojho mobilného operačného systému Android 8.0 s pôvodným kódovým označením Android O.

Finálnym názvom novej verzie v duchu využívania mien cukroviniek je Android 8.0 Oreo. Google len druhýkrát pristúpil k použitiu mena konkrétneho produktu po KitKate, koľko mu za to výrobca zaplatil nie je známe.

Užívateľské novinky

Nová verzia vo vývojovej podobe bola pôvodne predstavená už v marci a z pohľadu užívateľských funkcií neprináša veľké množstvo noviniek. Google celkovo vyzdvihuje tri, podporu PIP, Picture in Picture, vylepšenia notifikácií najmä so zobrazením došlých notifikácií na ikonách aplikácií a automatické dopĺňanie informácií do formulárov.

PIP bol doteraz podporovaný výrobcami na viacerých zariadeniach, s Androidom 8.0 prichádza do základného Androidu. Aplikácie sa v ňom budú môcť zobrazovať v pop-up okne nad ostatnými aplikáciami, napríklad na pokračovanie v prehrávaní videa pri používaní iných aplikácií.

Aplikácie môžu členiť svoje notifikácie do nimi zadefinovaných kategórií a dávať užívateľom možnosť jednotlivé kategórie nastavovať samostatne. Novinkou, ktorú užívateľ uvidí okamžite, je ale označenie existujúcich notifikácií danej aplikácie bodkou na jej ikone na domovskej obrazovke.


Predstavenie noviniek v Android 8.0 Oreo (video: Android Authority)Do operačného systému pribúda API pre aplikácie dopĺňajúce údaje ako sú aj prihlasovacie údaje a heslá do formulárov, pričom užívateľ si bude môcť nastaviť štandardnú aplikáciu pre tento účel. To okrem iného umožní efektívne fungovanie manažérom hesiel tretích strán.

Technické zlepšenia

Google v novej verzii uskutočnil aj technické zlepšenia. Okrem tradičného prísľubu predĺženia výdrže na batériu a zlepšenia odozvy zariadenia teraz avizuje výrazné zvýšenie rýchlosti. Android Runtime vykonávajúci aplikácie má v nietorých benchmarkoch dosahovať až dvojnásobný výkonu a nabootovanie Androidu má byť dvojnásobne rýchle, aspoň podľa testu na smartfóne Pixel.

Ako spoločnosť dosiahla zrýchlenie detailne neuvádza, hovorí len o novom paralelnom garbage collection. Čo sa týka výdrže a odozvy nová verzia zaviedla nové obmedzenia aplikácií na pozadí, konkrétne zaviedla limity na služby v pozadí, implicitné broadcasty, aktualizácie polohy a vyhľadávanie WiFi.

Android 8.0 podľa skorších informácií začal podporovať technológiu Wi-Fi Aware, ktorá umožňuje nájsť iné zariadenia v blízkosti bez pripojenia na WiFi prístupový bod a priamo sa s nimi cez WiFi prepojiť.

Aplikácie môžu využívať displeje s podporou väčšieho rozsahu farieb a zobrazovať obrázky s farebnými profilmi napríklad AdobeRGB, Pro Photo RGB, DCI-P3.


Logo Android 8.0 Oreo, kliknite pre zväčšenie (obrázok: Google)Veľkou zmenou je celková zmena architektúry za účelom jednoduchšieho vydávania nových verzií jednotlivými výrobcami smartfónov. Ako sme detailne popisovali v tomto článku, Google od Androidu 8 úplne oddelil kód závislý na hardvéri, s ktorým bude zvyšok Androidu komunikovať cez jasne definované rozhranie.

Pri vydaní novej verzie Androidu nebude musieť výrobca zariadenia integrovať nový kód od výrobcu SoC respektíve nový kód pre ostatné komponenty a jednoducho bude môcť prevziať a vydať iba novú verziu Androidu nezávislú na hardvéri.

Ďalšou novinkou je zapracovanie optimalizácií pre zariadenia s maximálne 1 GB pamäte, pod označením Android Go.

Ďalšie zmeny sme predstavili v tomto článku.

Pre programátorov aplikácií pribudlo v Androide 8.0 viacero noviniek, ich zoznam je možné nájsť na developer.android.com.

Kedy reálne príde

Zároveň s oficiálnych uvedením sprístupnil Google inštalačné obrazy pre manuálnu inštaláciu pre Pixel, Pixel XL, Nexus 5X, Nexus 6P, Pixel C, Nexus Player.

Nové verzie sa ponúknu automaticky aj na zariadeniach zaradených do Android Beta Programu.

Novú verziu pre svoje zariadenia Google posunul operátorom a aktualizácie štandardným spôsobom by mali byť ponúkané v blízkej budúcnosti.

Zdrojové kódy novej verzie boli pridané aj do Android Open Source Project, AOSP, a pripravovať ju tak môžu aj ostatní výrobcovia. Podľa Google minimálne Samsung, Huawei, Motorola, Nokia, LG, Sony, HTC, Kyocera, Sharp, General Mobile a Essential by mali vydať aktualizácie na Android 8.0 pre prvé zariadenia do konca roka.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Helikoptéry na Marse podľa NASA ľudí neodnesú, Ingenuity je hardvérovo v poriadku
Nedostatok čipov sa zrejme ešte zhorší, TSMC zastavil výrobu kvôli výpadku elektriny
Na Macoch s ARM podporované Windows 10 a Linux, cez virtualizáciu
Dell osamostatní VMware
Google spustil dátové centrum v Poľsku


inzerciaDiskusia:
                               
 

Čím silnejšie stroje, tým pomalší softvér. A furt prešľapujeme na mieste za obrovské prachy!
Odpovedať Známka: 4.4 Hodnotiť:
 

Aj ty vyzeráš byť silný v kecoch, pomalší v myslení.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Keď už urážaš, ani jeden dnešný OS mi na neviem akom HW nenabehne skôr, ako to zvládol napríklad Win95 na vtedajšom slabučkom hardvéri...
Napríklad...
Odpovedať Známka: -1.3 Hodnotiť:
 

Lol, úplne si ma položil týmto argumentom. A to si ešte nespomenul, ako rýchlo nabehol ms DOS na ešte slabšom HW. A dokonca, ale toto už je naozaj pre silné žalúdky, pred dvadsiatimi rokmi som mal ZX spectrum so 64kB ram a nabehol asi za tri sekundy!
Odpovedať Známka: 4.2 Hodnotiť:
 

Určite si mal len so 48 kB RAM, to preto tak rýchlo.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

MacOS mi nabehne do 8 sekund. Win 95? aj kavu som si vtedy stihol pripravit.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Win95 na normálnom HDD nabehol bežne za 5-10 sekúnd.

Odpovedať Známka: -3.6 Hodnotiť:
 

Akurát tak to BIOSu.
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Rátame čas od opustenia BIOSu, po POST výpise...
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

ocividne nechapes pojem "NABEHNUTY OS"
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Možno. Na sieťové služby sa do Windows netreba prihlasovať - napríklad zdieľanie tlačiarne.
Asi sme mali uviesť od POSTu po kompletne vykreslené ikony na ploche. Nemyslíme aplikácie. Bežne má človek aspoň antivír ako rezidentný program...
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

... Win7,8,8.1,10 na obyčajnom SSD 8-13 sekúnd.
Ale je pravda, že to je vdaka HW a nie OS.

Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Hmmm. To mi ten W7 teda nastavíš. pretože bežná inštalácia to po plochu, prihlásenie používateľa cez heslo - nerátam tento ša, trvá aj 25-30 sekúnd na namakanom SSD a bežnej inštalácií W7.
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

na NB s Core2 Duo P8700 (7 rokov starý CPU), 8GB DDR2 RAM a SSD nabehne W7 do 25s a W10 do 15s. Obe okná sú Pro.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Ešte ide o to, či je plocha zamknutá...
Ja mám podobný stroj, ale novší SSD.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

mam blbe ubuntu, ale kym sa mi zapne monitor, tak system je nabootovany. Neviem, ci je to vobec 5 sekund... Keby som mal arch, tak to si este len sadnem za stol a uz som prihlaseny...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nemýliš si tak trochu boot so zobudením zo spánku.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Nemuselo to byt zo spanku.
Na starom FX6100 - 8GB RAM - SSD Intel 520 series (SSDSC2CW120A3) cisty cas bootovania od post BIOS po desktok (bez hesla)

Win7SP1x64 cca 20 sec
Win8.1x64 cca 12 sec
Linux Ubuntu cca 8 sec

Za zmienku stoji, ze SSD podporuje SATA600
ale na doske je radic len SATA300 cize na radici SATA 600 to moze byt 5 sec.

Druha vec je zaratat cas od zapnutia stroja po post BIOS.

Odpovedať Hodnotiť:
 

desktok -> desktop
:-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie, uz som videl zopar desktopov, ze kym monitor zistil, ze ma signal na vstupe, tak pocitac uz bol na login screene.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Doma mi to presne takto funguje. Zapnem PC, potom monitor a pokial sa ten prebere mam login screen. OS Win 8.1.
Na novom HP ntbk s Win 10 boot 8sek.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Toto u mňa nehrozí. Windows mi síce nabehne za pár sekúnd, ale pred tým si musím počkať asi minútu a pol na boot diskového radiča. Takže tieto hádky vyššie o bootovaní za 5, 10 alebo 15 sekúnd sú pre mňa naozaj vtipné. :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vsetko je OK len problem je stale v tom, ze samotny Android neupdatuje Google ale vyrobcovia, ktory to aj napriek zjednoduseniu robit nebudu. Keby este vyriesili toto, tak je to uz dobre a pojdem si kupit novy smartfon.
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

precitaj si clanok, na kt sa v clanku odkazuje - ak sa oddeli OS od HW tak ho bude moct aktualizovat priamo google

Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

Presne tak. Dokonca HW moze aj uplne netrebat, komu staci vytlacit zdrojaky cez wifi a aktualizacie len dotlacat.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Celkom dobrý nápad. Často sa pýtam, prečo po toľkých rokoch niekto nevymyslel softvér - beh PC bez potreby OS.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Praveze tam sa nikde nepise, ze to bude updatovat priamo Google. Google iba vyda novy OS, ktory vyrobca moze ale nemusi lahko zahrnut do svojho updatu. Vela vyrobcov nechce updatovat koli nutnosti kupit novy HW pre novu verziu OS, ved oni neziju z Androidu ale z predaneho HW a toto by slo proti nim.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nebude, google si na seba nevezme zodpovednost za bricknute smartfony.

a ak by to aj google chcel robit, vyrobcovia mozu android prepisat tak, ze nastavia svoje update servery.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ano ale google im to zas moze teoreticky zatrhnut tym, ze potom nebudu moct prezentovat, ze ich OS je android. Otazne je ci je tymto API izolovane vsetko co vyrobcovia v androide menia.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Tak mame /system /data /cache (dalvik/art, etc...) by sa mohol Google rozhodnut spravit nejaku oddelenu pre vyrobcov a ich bloatware a nech si google updatuje /system sam a na nejaku /bloatware nech si vyrobcovia se*u UI sami. Lahko sa povie, len mozno tazko spravi (kde nieje vola,...)
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Presne tak. Toto ocakavam. Vola sa najde ked to bude chciet velky pocet ludi.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kup si "Google" phone a máš to poriešené.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nerozumiem. Autorom OS je Google. NA HW si ho prisposobi a instaluje a otestuje vyrobca HW. Comu nerozumies?

Mas brutalnu Alienware PC zostavu za 10 000 €. Mas tam Wokna. Autorom toho OS je MS. Vyjde uplne nova verzia OS a ty si tuto verziu kupis a chces si ju dat na masinu. Kto ti ju tam na tu masinu bude testovat a nakoniec instalovat? Ci uz za poplatok alebo nie.
Podla tvojej logiky by ti to tam mal instalovat Microsoft.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Ale praveze M$ ti ju aj instaluje cez updaty. M$ nema moznosti testovat svoj system na kazdom HW ale na vacsine to chodi.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

.. to logo robili u Kotlebu na centrále??? :D :D :D
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

Ďeväť
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Nikde tam nevidet kokota.
Odpovedať Známka: -8.0 Hodnotiť:
 

Ak sa nechcete spoliehat na updaty vyrobcov, nainstalujte si cisty android. Ten obchadza vyrobcov aj operatorov. Odpadne vam aj bloatware od vyrobcov, ten od google zostane.

Teraz sa vynecha iba jeden krok ked google poslal os hw vyrobcom a az ked sa od nich vratil a bol skontrolovany, poslal ho vyrobcom telefonov. Nadalej ho budu musiet vyrobcovia zapracovat pre svoje produkty a nasledne ho este kontrolovat operatori pre dotovane telefony.

HW vyrobca je ten co nevrhuje a vyraba cipy, nie ten co sklada telefon ako lego.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ale co to, co to? Ved miestni lagdroidaci tu uz roky pisu ze lagdroid je dokonaly a staci si len kupit 300 jadrovy telefon za 1000 eur a problemy s jeho rychlostou a stabilitou razom neexistuju!
Odpovedať Známka: -5.2 Hodnotiť:
 

A siroko daleko najpokrocilejsie spyware funkcie lagdroidu im uz duplom nevadia, hlavne ze win 10 je smrrrrt :D
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Na rozdiel od win 10 ma android aj aplikacie ;)
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

A ake? Na chytanie pokemonov? :-)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

http://dopice.sk/k5D
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

kazdu novu verziu gogle furt slubuje akesi zrychlrnie a ono je to furt to iste o))) asi sa boja pokuty za prekrocenie rychlosti o)))
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

tzv. maximalny povoleny pocet operacii za sekundu.. holt android si uz dlhe roky dava zalezat na jeho dodrziavani a vzdy to s prehladom zas a znova dokaze.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Neslubuje toto google pri kazdej verzii, obcas aj podverziach?
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Už ma amok trochu opustil tak sa pýtam veľacteného fóra vo všetkej slušnosti. Má niekto z vás aktuálnu (aktualizovanú) verziu WAZE a súčasne má v nej aj pôvodný slovenský hlas (nie AĎKU)?
Pýtam sa len preto, či to, že mne po aktualizácii slovenčina zmizla je ďaľší pokus WAZE pretlačiť tú Aďku silou mocou alebo je chyba len v mojom telefóne.
Ďakujem za každú odpoveď "k veci". Musím končiť, lebo už sa mi začína tvoriť na ústach pena.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ooo, mas pravdu, dalsi slovensky hlas tam uz nie je, len Adka. Velmi sa tesim a skusim to vysvetlit aj preco. Bud ta trafi slak, ked uz chudacik pre chybajuci hlas mas na ustach penu. To bude znamenat, ze o jedneho nervaka menej na cestach. Alebo teda prestanes pouzivat Waze, co ma potesi tiez, lebo taky somar ako ty urcite nic dobre v tej apke nerobi a tiez ked ju prestanes pouzivat, tak snad ostanes trcat v nejakej zapche a ja ta Wazom obehnem po bocnej ulicke. Juj, tesim sa
Odpovedať Známka: -1.6 Hodnotiť:
 

Ďakujem za informáciu, že pôvodnú slovenčinu naozaj zrušili. Nad tie ostatné sračky z tvojho komentára sa so stoickým pokojom povznesiem.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

jo jo, stoicky pokoj s penou na ustach. vies komu hovor
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Keby si ty, dieťa moje zlaté, trochu prisprostasté, mal aspoň elementárny zmysel pre humor. To by si odrazu videl veci nevídané.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

tiez si myslim,ze iba tu niekto nepochopil trochu humoru,ktore je korenim zivota a berie sa dost vazne.ba viac ako je osozne o)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj si plakal?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nie neplakal. Len som sa rozčuľoval. Nech sa páči, pokojne sa pýtaj na všetko čo ťa zaujíma.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ako velmi a ako dlho si sa rozculoval? Ak som na nieco zvyknuty a zrazu sa to zmeni tiez by ma to nasralo. Niekedy vyrobcovia sw nevedia co od dobroty. No dal si mi chrobaka do hlavy, idem sa ja na tu wázu kuknut.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Krasa ... ja pouzivam US Jane hlas, ale bol som sa pozriet a naozaj tam to neni ... skorsie ako chybajuca slovencina mi vadi, ze waze nedokaze fungovat stabilne. Max tak 30, niekedy "az" 60 minut a zhavaruje. Na navigaciu pouzivam cisty android na Nexus fone, takze ak to tam nefunguje, tak ja uz neviem ...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Chalani, v čom je výhoda waze? Radary či čo tam je navyše oproti Google mapám, ktoré mi zatiaľ ani raz nepadli?
Odpovedať Hodnotiť:
 

odkedy mi na shield tablet pristal andorid 7, tak uz ani nenabijam baterku. teraz si planujem kupit elektromobil, lebo s prichodom osmicky zariadenie na jedno nabitie vydrzi celu svoju zivotnost a zaroven bude generovat dostatok energie na pravidelne dobijanie elektromobilu...
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

ko ko tlebovci uz kupuju pixely aby mohli instalovat. ked maju znak v logu :D
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Uz Android 8.0? Tie verzie som prestal sledovat uz niekde okolo 3, pretoze zrazu s novymi verziami prichadzali len nejake drobne updatey, riesiace par bugov (ich premenovanim na feature) a prinasajuce kopu novych
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

keby je toto pravda, tak tie prasky, co sa zdokonaluju 20 rokov, by mali pradlo vysusit a zaroven aj vyzehlit a ulozit mi ho do skrine. no cuduj sa svete, tie nove prasky sa niekedy ani nerozpustia (rozne nove kapsule) pri 40C
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pôjdeš okolo drogérie v zasratých monterkách a prejdeš úplne voňavo čistý. Takto si ja predstavujem sledovanie 40 rokov reklám na pracie prachy a podobne.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak kokot už maže aj install ARCH komenty.
To kde sme sa dostali.
IT korektnosť už úplne pohltila tento web.
Náš pirátsky, fašistický ARCH si nedáme :-)
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Ale. jekde bude chyba, ked ti tento nezmazal.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

> pre prvé zariadenia do konca roka.

v preklade spravia novu vlajkovu lod s Androidom 8 a na sucasne zariadenia sa vykaslu
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ma to zelene tricko, gulatu hlavu a dvojkriz na hrudi ale Android Oreo to neni.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

co je to, muj drahy princi
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:

Pridať komentár