neprihlásený Piatok, 6. decembra 2024, dnes má meniny Mikuláš
Nový macOS 10.13 automaticky a povinne upgradne súborový systém na APFS

Značky: OS X / macOSsúborové systémyApple

DSL.sk, 28.8.2017


Pri upgrade počítačov Apple Mac na novú verziu macOS 10.13 High Sierra na Macoch s flashovými SSD diskami sa súborový systém automaticky upgradne na nový APFS a užívatelia nebudú mať možnosť tento upgrade odmietnuť.

Vyplýva to z oficiálneho dokumentu podpory na stránkach Apple.

Dokument je síce primárne informáciou pre administrátorov v organizáciách. Keďže Apple nemá pre firmy a organizácie technicky inú edíciu macOS, zrejme platí v technickom ohľade plošne.

APFS, Apple File System, je pokročilým súborovým systémom, ktorý má podporu pre mnohé funkčnosti moderných súborových systémov ako sú ZFS a Btrfs. Podporuje vytváranie snapshotov iba na čítanie a tzv. klonovanie vybraných súborov a priečinkov bez ich prekopírovania využitím copy-on-write mechanizmu, pričom klony je následne možné meniť so zápisom iba zmenených blokov.

APFS využíva copy-on-write mechanizmus aj na ukladanie metadát.

APFS je podľa Apple optimalizovaný pre SSD disky a flash pamäť, podporou práve copy-on-write mechanizmu, spájaním viacerých I/O operácií aj samozrejme podporou operácie TRIM pre uvoľnenie už nevyužívaného miesta.

Natívne je podporované šifrovanie a to v dvoch režimoch, šifrovanie celého zväzku jedným kľúčom alebo šifrovanie každého súboru vlastným kľúčom. Šifrovacím algoritmom je AES v režime AES-XTS alebo AES-CBC.

Súborový systém síce nemá zabudovanú natívnu podporu RAID, v jednom kontajneri vytvorenom z fyzických úložných médií ale umožňuje vytvárať viacero samostatných súborových systémov, tzv. zväzkov. Tieto zdieľajú celý priestor kontajnera a majú tak dynamickú veľkosť v rámci kapacity kontajnera.

Na 2 TB disku tak môže byť viacero súborových systémov s veľkosťou 2 TB, ktoré budú voľné miesto spotrebovávať dynamicky podľa ich potreby. Ak bude využitých napríklad doteraz 500 GB, každý zväzok bude vykazovať ešte 1.5 TB voľného miesta a voľné miesto sa pridelí prvému súborovému systému, ktorý ho požaduje.

Technicky používa APFS inody so 64-bitovými číslami a čas počítaný na nanosekundy. Detailne sme ho predstavili v tomto článku.

APFS je celkovo výrazným technickým upgradom oproti doterajšiemu HFS+ a Apple v pomerne odvážnom kroku naň automaticky s vydaním iOS 10.3 plošne upgradla svoje mobilné zariadenia. Tento krok bol riskantný z dôvodu, že v prípade problémov užívateľ na mobilných zariadeniach nevie jednoducho uskutočniť nízkoúrovňový zásah a zariadenia by musela opravovať priamo Apple. Spoločnosť si tak upgrade najskôr vyskúšala v skorších verziách tajne a vratne na zrejme nezanedbateľnom počte zariadení bežných zákazníkov.

Na druhej strane je u iOS podoba súborového systému konzistentná medzi zariadeniami, keďže užívatelia nemajú k nemu priamy prístup. Na osobných počítačoch sa môžu jednotlivé inštalácie ale výrazne líšiť a problémy môžu vyplývať z tohto titulu. Či Apple podobne ako u mobilných zariadení uskutočnila test upgradu aj na Macoch pri inštalácii predchádzajúcich verzií nie je jasné.

Automatický a povinný upgrade sa týka len Macov osadených SSD diskami, zrejme pre výrazné zlepšenia APFS práve na flashových diskoch. Na počítačoch s klasickými pevnými HDD alebo hybridnými tzv. Fusion diskami sa upgrade automaticky neuskutoční.

Z prechodu na APFS budú vyplývať samozrejme aj viaceré obmedzenia. Súborový systém APFS, napríklad v prípade pripojenia diskov k iným počítačom, je podporovaný len od macOS 10.12.6. Cez sieť sa priečinky na ňom už nebudú dať zdieľať cez Apple protokol AFP ale iba cez štandardnejšie SMB a NFS. Aj prístup Time Machine musí byť realizovaný cez SMB a nie AFP, nie je ale jasné či v prípade APFS na zálohovanom Macu, na úložisku alebo na ľubovoľnom z nich. Zároveň Windows inštalovaný cez Boot Camp nebude schopný zapisovať ani čítať dáta z macOS partícií s APFS.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Linuxové jadro 6.12 označené za LTS, piatim LTS verziám skončí podpora naraz
NASA opäť posunula termín pristátia posádky na Mesiaci
Chrome na Androide za menej ako dva roky zdvojnásobil výkon
Vydaný minimalistický Alpine Linux 3.21
Microsoft nezmierni HW požiadavky pre Windows 11, bude stále vyžadovať TPM 2.0
V Španielsku navrhujú smartfóny nedávať deťom a dať na ne upozornenia na zdravotné riziká
Bitcoin dosiahol novú rekordnú cenu nad 100-tisíc dolárov
Novým šéfom NASA bude vesmírny turista cestujúci so SpaceX
Amazon predstavil nový akcelerátor AI pre trénovanie neurónových sietí
Telekom má nakoniec 100 GB balík pre všetkých zákazníkov predplatených kariet dlhšie


Diskusia:
                               
 

Apple má opravdu své klienty za tupé stádo ovcí, asi jím jsou, když si vše nechají líbit :)
Odpovedať Známka: -5.1 Hodnotiť:
 

bohuzial, ale takymito primitivnymi kecami tu uz ohen nerozputas. Apple notebooky boli do jesene 2016 top, verim ze zasa budu, teda ked skonci ten experiment s redukciov portov na USB-C.
Odpovedať Známka: 3.5 Hodnotiť:
 

13" MBP 2009-2012 boli neznicitelne stroje. Ale u Retina modeloch 2012-2015 sa zvykla lupat antireflexna vrstva displeja a 15" mali dlhe roky problem s vadnymi GPU.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Ja do dnes vyuzivam ako pracovny laptop 13" late 2011.. doplnil som minuly rok 16gb ram a SSD a slape to jak svajciarske hodinky.. vydrz baterie este aj dnes cez 3 hod... nenormalne spolahlivy
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Do plň aj inside, ťažko sa to číta.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ano mas pravdu, boli TOP nacenené
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

Nemyslim.
V tom case som vyberal adekvatny ultrabook porovnatelnych HW parametrov (zn: Dell, Lenovo, HP) a ak das vedla seba pozadovane parametre, nevyjde ti zasadne ina cena. Samozrejme, rec je o zrovnatelnych pracovnych ultrabookoch v danom segmente. Nakoniec som vybral lepsie pamatetre (napriklad matny display je nutna samozrejmost) ale cenovka zasadne lepsia nebola. V tejto triede si to musis zaplatit vsade.

Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

nerozumiem tomu argumentu stale s cenou = premium komponenty a design = premium cena. platis za experience, dokonale vyladeny a otestovany balik sw + hw, nie za poskalada komponeny a nainstalovany genericky sw. Navyse, nikto ta nenuti si kupovat Apple ak ho nechces.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

a ten experiment skonci/neskonci ako chce jablko, nie tupi zakaznici
Odpovedať Známka: -5.5 Hodnotiť:
 

Experiment zacal a tak skoro neskonci. Ak bude nadalej trend stencovania ultrabookov tak ani skoncit nemoze
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ja USB-C sialenstvo beriem keby ale tie "dokovacie stanice" neboli tak drahe (viz: http://dopice.sk/k7o - 140€ a to ani nieje C typ). Uz ma osobne unavuje zo stroja pri prenasani vzdy odpajat a pripajat so 5 kablov (napajanie, klavesnica, hdmi, audio, mys, disk...).
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Tak si kup na kazde miesto, kde to potrebujes (predpokladam, ze su dve. inak by to nemalo zmysel) nejaky lacny tower a prenasaj iba ssd disk (praktizoval som asi rok v praci, ked som kazdy druhy den bral disk domov a cast prace spravil doma). Jediny problem je, ze sata konektor nie je urceny na caste zasuvanie, ale ked clovek zasuva opatrne, tak by to mohol prezit dost dlho.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ano, "zasuvat opatrne", to je cesta....
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No ale neviem či dlhá.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Top stroje?
Akože MBP Mid 2012 s OC GT630m/650m, ktorá sa prehriala za 10 minút záťaže a podtaktovala sa niekde na úroveň Intel HD graphics 4000? :D
A s 2 USB tak blízko seba, že sa tam bežne nezmestili 2 USB kľúče?
A s 5400ot HDD?

Alebo myslíš MBA s kreténsky pomalým 128GB SSD Samsungom, zámerne s neštandardným M.2 rozhraním aby sa tam nedalo nacpať nič iné ako SSD od Apple za 3x ceny??? resp. neskôr ako alternatíva od OWC za 2x tržnej ceny?

Alebo Macbooky z 2015 s rebrandovaným Intel Atom procákom? za 1000+ Eur?
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

s detaily nemůžeš na ofce chodit, oni sotva umí číst a chápat, jim stačí slova "top, awsome, super" a hned solí penízky :)
Odpovedať Známka: -1.9 Hodnotiť:
 

ATOM procesory? Nejaky link?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

MacBook Pro (Retina, 13-inch, Mid 2014)
2,6 GHz Intel Core i5
8 GB 1600 MHz DDR3
Intel Iris 1536 MB

baterka stale drzi 7h po 350 cykloch. nemam problem s Apple ani som nikdy nemal. zato HP ProBook som 3x menil baterku a 2x nabijacku. HDD odisiel uz davno a klavesnica sa rozpadla. hlavne ze cena bola rovnaka. nespominam ani to ze Windows je naprd. ovca je ten kto na to nema ale bude pindať.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Co to znamená TOP? Myslíš průměrný notebook za 2x vyšší cenu? Ovce se vykazují tím, že neustále říkají "awsome, top, simple" bez dalších detailů, oni se snadno ovládají. Ostatně na hlouposti je Apple byznys založen, jinak by nepřežil.
Odpovedať Známka: -4.4 Hodnotiť:
 

Prechod na nový FS mi pripadá ako správny krok namiesto jeho sušenia v šuflíku ako to robí MS s svojim ReFS ale automatické konvertovanie mi pripadá už dosť hardcore.

Osobne zálohujem takže ak sa niečo poserie som v suchu ale čo ostatný čo nemajú toľko rozumu a nemajú nič? :/
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

ked nemaju nic, tak stratia nic. Takze su v suchu. Ak maju nieco tak to stratia, ale aspon sa im uvolni miesto na disku.

Takze rozhodne Win-Win
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

este ze ty mas rozum a pri pouzivani jablka zalohujes. lebo ja osobne si myslim, ze ludia pouzivajuci jablko-zariadenia rozum nemaju vseobecne.
Odpovedať Známka: -7.4 Hodnotiť:
 

prechod na novy FS je tak ci tak pre 99% uzivatelov zbytocny. Aj v linuxe je najpouzivanejsi klasicky ext4 a btrfs uz prestava podporovat aj RedHat, po ZFS ani pes nestekne. Proste ńetreba za kazdu cenu pouzivat kanon na vrabc,e ktory prinesie uzitok tak jednej stotine uzivatelov ostatnym akurat zere systemove prostriedky.
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

Apple vyuzila pravo 99% uzivatelov (nieje podstatne ci 99% bude trpiet alebo benefitovat) cim sa zaradil poboku firmam ako Telekom a Samsung
(Telekom a ich FUP ktore sa tyka len malej casti obyvatelstva a Samsung ktory nasilu montuje kurvitka do vsetkej svojej produkcie)
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Akurát že neurčovanie úrovne zabezpečenia dát zákazníkov kvalitou cez Boot Camp nainštaloveného systému priekazne nie je v rozpore s ich záujmami.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Niekto z redhatu sa k tomu vyjadril. Kazdy novy fix musia kvoli dlhodobej podpore backportovat aj do rok stareho jadra a je to velmi narocne. Navyse btrfs stale nie je oznaceny za production ready. Zacina to byt nieco ako research fs.. ZFS nebolo v linuxe nejako oficialne, ale vo freebsd sa pouziva a na fileserver nic lepsie nenajdes. Ext4 chybaju dost podstatne ficury ako napr kompresia.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Keby trebalo fix fs backportovat do jadra, dlzka podpory by bola v ramci os zanedbatelny problem.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Miesas hrusky s jablkami. Doslova.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

apple nebrat.
Odpovedať Známka: -4.8 Hodnotiť:
 

Drogy nebrat
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Loptu už mám ty chumaj !
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

Slušne sa správaj, ty loptoš!
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

Čo mu nadávaš ty kriketiak?!
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

vie niekto ako to je s anonymitou pri tomto file systeme? Mam obavy ze ulozenie suboru na disk moze do suboru pridat nejake meta data o tom kto ten subor na disku mal. Cize by to mohlo byt nebezpecne pre whistleblowerov ak chcu vyniest nejake tajne dokumenty alebo novu epizodu game of thrones.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

myslim, ze anonymita na apfs je v pohode, horsie je to s refs na oknach.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Vynesene docs prekopirujes na FAT32 medium a metadata su v pecku.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Game of Thrones v textaku? To budem citat do konca zivota.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

no pokial viem, tak pri uploadnuti napr. na uloz.to sa uploaduje len cisty obsah suboru bez metadat. to plati aj pre torrenty.
Odpovedať Hodnotiť:
 

iOvciam to nebude vadiť...
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Super sprava!!! Konecne top suborovy system s modernou architekturou. Fatka je mrtva. Ntfs je pre lamy a ext4 tiez uz zastaraly.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Prejsť ale až keď ani zľava.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár