neprihlásený Utorok, 9. marca 2021, dnes má meniny Františka
Intel predstavil 10x výkonnejší procesor pre umelú inteligenciu, aby zariadenia lepšie videli

Značky: neurónové sieteIntel

DSL.sk, 29.8.2017


Spoločnosť Intel tento týždeň predstavila novú generáciu procesora pre umelú inteligenciu a počítačové videnie Myriad X, ktorý má oproti predchádzajúcej generácii až 10-krát vyšší výkon pri výpočtoch realizovaných pomocou neurónových sietí.

Procesory Myriad sú výkonnými akcelerátormi s nízkou spotrebou, ktoré sú určené pre rozšírenie výkonu mobilných zariadení. Intel ich získal akvizíciou spoločnosti Movidius.

Čipy sú zamerané na akceleráciu rozličných výpočtov nad vizuálnymi dátami a predovšetkým na výrazné zvýšenie výkonu tzv. počítačového videnia. Spoločnosť ich tak označuje aj termínom VPU, Vision Processing Unit.

Dôležitou súčasťou moderných techník počítačového videnia sú výpočty pomocou tzv. neurónových sietí. Neurónové siete sú spôsobom analýzy a spracovania dát, pri ktorom sa vstup pretransformováva na výstup spracovaním sieťou uzlov komunikujúcich podobným spôsobom ako neuróny v mozgu človeka. Na rozdiel od deterministických algoritmov u neurónových sietí programátori neprogramujú algoritmy a konkrétne kroky ako spracovať vstupy, siete sa učia generovať požadovaný výstup trénovaním na vzorkách dát.

Za účelom zvýšenia výkonu v tejto oblasti mal čip predchádzajúcej generácie Myriad 2 hardvérovú podporu pre spracovávanie dátových štruktúr používaných pri výpočtoch pomocou neurónových sietí a jeho výkon v tejto oblasti predstavoval 100 gigaflopov za sekundu, teda 100 miliárd operácií za sekundu.


Movidius Myriad X, kliknite pre zväčšenie (foto: Intel)Myriad X má už integrovaný špecifický hardvérový akcelerátor pre neurónové siete a výkon čipu pri výpočtoch s natrénovanou sieťou kombinujúc tento akcelerátor s výkonom 16 prítomných vektorových jednotiek SHAVE s inštrukčnou sadou typu VLLIW, Variable-Length Long Instruction-Word, dosahuje až 1 teraflop za sekundu. Spotreba celého čipu je pritom iba na úrovni 1 Wattu.

Svojim výkonom pri výpočtoch s neurónovými sieťami tak čip začína už dobiehať grafické karty, ktoré majú síce aj pri výpočtoch pomocou natrénovaných neurónových sietí výkon vo viacerých teraflopoch za sekundu ale mnohonásobne vyššiu spotrebu.

Myriad X je ale komplexnejší akcelerátor pre rozličné aplikácie počítačového videnia, celkovo je na čipe rozmerov 8.1 mm x 8.8 mm prítommných podľa Intelu viac ako dvadsať hardvérových akcelerátorov pre túto oblasť a celkový výpočtový výkon čipu je viac ako 4 teraflopy / s.

Prítomných je tiež priamo na čipe integrovaných 2.5 MB pamäte s rýchlosťou 450 GB / s. Okrem toho čip podporuje LPDDR4 pamäť, pričom jedna ponúkaná verzia má v puzdre integrovaných 512 MB a k druhej sa pamäť pripája externe.


Movidius Myriad X, kliknite pre zväčšenie (foto: Intel)Čip má 16 MIPI liniek a pripojiť je k nemu možné až osem HD fotosenzorov, dáta z ktorých môže spracúvať. Jeho výkon podľa spoločnosti stačí napríklad na súčasné vytváranie troch 3D máp hĺbky scény s rozlíšením 720p pri 60 Hz spracúvaním videa z celkovo šiestich kamier. Prítomný je aj hardvérový enkóder 4K H.264 a H.265 videa.

Ďalšími podporovanými externými rozhraniami sú USB 3.1 a PCI Express 3.0.


Rozloženie jednotlivých prvkov Myriad X na čipe (video: Intel)Na čipe Movidius pracoval ešte pred akvizíciou Intelom a čip tak nebude vyrábaný vo fabrikách Intelu ale podľa dostupných informácií 16-nm procesom výrobcu TSMC.

Určený je pre zariadenia napájané batériou ako sú okrem iného drony a smartfóny, ktorým umožňuje napríklad vytvárať 3D mapu hĺbky priestoru, rozpoznávať prekážky a objekty ale tiež realizovať viacero iných činností vyžadujúcich počítačové spracovanie obrazu. Myriad 2 je použitý napríklad v dronoch DJI Phantom 4 schopných vyhýbať sa prekážkam a napríklad nasledovať určený objekt a v smartfónoch s technológiou Google Tango vnímajúcou 3D priestor.

Kedy by sa nové čipy Myriad X mali objaviť v prvých zariadeniach oznámenie Intelu neuvádza.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Hubblov teleskop sa prepol do bezpečného režimu, kvôli softvérovej chybe
Intel plánuje ďalšiu verziu Thunderboltu, má zrýchliť na 80 Gbps
Perseverance na Marse sa prvýkrát pohlo
Vo vývojovej verzii Linuxu bola vážna chyba, Torvalds vydal predčasne ďalšiu verziu
Nového najlacnejšieho Raspberry Pi Pico sa už predalo takmer milión


inzerciaDiskusia:
                               
 

ako nevinne to znie, dji drony, 3d mapa a prekazky.... skoda ze to je akurat tak jeho sekundarne vyuzitie. je to cip urceny pre inteligentne sledovanie zabudovane v koncovych kamerach, to uz neznie tak velmi pekne ze ?!
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

zabudni na nejaké kamerky..

"..drony, 3d mapa a prekazky.." ~~ to je jeho primárne využitie, a účel,
- pre kt. bol vyvýjaný - jako další milestone, stupienok na ceste, /schodoch (r)evolúcie vedúcej k plne autonomnim, centro-decentralistickím, (nejen) bojovím, resp. vše-účelovým, wide-scale, vše-živlovým, a vše-typovým (-na zemi, vo vzduchu, na, - a pod vodou, a v kozme.. - tj. všechny platformy typů tank, /bvp(ot), letadlá, /lode,/ponorky, /*starfleets (spaceships)) UNIVERZALNYM bojovým ..units, prostredkom, (jednotkám.. plne zosietovanám, a (samo)tvoriacim centro-decentralistickú, "silnú", AI

(v štýle *Skynet, / *Borgs

organizačná štruktúra, /hierarchia : "úl, (včelie,osie, (abo formica rufa) spoločenstvá, kolónie.. -

- královná (centrum, "core AI), - všetky jej jednotky absolutne jej podriadené (ale v prípade potreby schopné fungovat v plne autonomnom móde)
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

..ale 99 userov mi beztak nebude verit (možno okrem pár, rooba, a "svatopluka.. atd..),
..ich obzor nesiaha dalej (a dlhodobejšie) jako po najbližšie rande, s ich momentálnou dívkou (chlapcem, /a po najbližší ožran-žúr..,

..abo, hoc aj po najbližší 1, - 2 "projekty, v excel -tabulkách, vo velkích kancloch, malích firiem, v Blave, /Prahe, vienn,
príp., hoc aj, spravenie (zriadenie) nejakej ..najbližšej, dalšej predajne (hocčoho), velkích kanclov, /vydanie dalšej banálnej knihy, /albumu, /nastavanie lešenia,pódia,-a dalšieho music-festivalu..

nj, divízia AI u Intelů - určo už pokukujú (po sebe navzájem), s podobnou divizí u Google - (Massiv..ehm Boston Dynamics ;D ;P :8)
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

Chýba ti tam ešte vzhliadnutie najnovšieho YT videa svojho obľúbeného vlogera.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

no, to taky..

btw., prešla by fúzia Intelu, a Google ? :o
keby sa tak spojili

abo aspon ich *Robotics part, Boston Dynamics, keby Intel odkupil..

( +aj nejaká ~~menšia automotive, karosáren, motoráren by sa zišla - aj Tesla by mohla íst na "námluvy, :p
keby sa tiež spojila s Intelom ;D
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Zabudol si si dať tabletky, hneď sa obráť na ošetrujúceho lekára. Kľudne zober aj spolupacienta robka.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

najskor som si predstavil ake uzasne pouzitie to moze mat

no po tom com som si od teba precital tak mi doslo ze je to ako damoklov mec a ludia su taki aky su.

Aj jadro ludia dokazu pouzit na produkciu elektriny, ale aj na vyrobu bomby :/

Chcelo by to par poistiek.
Odpovedať Hodnotiť:
 

.. ~~ "silná´, univezálna, autonomna robotika
Odpovedať Hodnotiť:
 

Uz to vidim ze to zase skupia BTC mineri, ako vsetky grafiky momentalne...

Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Keby bol vykonnejsi radovo, bolo by to priekazne pravdepodobne.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

grafiky kupuju etherium mineri lebo ma velku narocnost na pamat, inak by robili to iste co bitcoinaci a pouzivali specialne vyvinute cipy co vedia tazit iba btc ale robia to najlepsie ako sa len da
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Skrátka len špekulanti...
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

Keby sa toto dalo pouzit na ETH, XMR, DCR, ZEN, ZEC alebo nieco podobne, to by bola revolucia.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Uz som sa zlakol ze predstavili 10x vykonnejsi klasicky CPU. Az ma zamrazilo.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

ked si teda zamrazený tak môžeš ísť pretaktovávať...
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

z toho mrazi
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Tebe v riti.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

ale prosím ťa, takú chybu spraviť nemôžu
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

dobre sa oblec, 10x vykonnejsi klasicky CPU sa vola Xeon W a ma 18 jadier
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Dajte tomu ešte dve dekády a skynet nám zaklope na dvere.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

konecne
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

bude chodit namiesto jehovistov ??
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

dobry den, je doma sarah connor?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Dovolujem si vyslovit urcitu pochybnost, ze ak je nejaka entita presviedcana, ze Zem je gulata a k lepsej orientacii na nej pomoze kupa vektorove vypocty* akcelerujucej karty, zaklope podla definicie klopania z rovnakeho zdroja.
*ktore, objektivne vzate, menia v konkretnom pripade narocnost P na NP
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Celkom zaujímavé technológie. Podľa tých posledných viet a veľkosti obvodu musí mať vnútri riadne miliardy tranzistorov. Pre tú prču mohli napísať že koľko.
Len tá RAM má viac ako 5 miliárd tranzistorov, ak bude najmä dynamická...
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Hej windows ma okolo milion miliard suborov.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Neurónové siete sú spôsobom analýzy a spracovania dát, pri ktorom sa vstup pretransformováva na výstup spracovaním sieťou uzlov komunikujúcich podobným spôsobom ako neuróny v mozgu človeka. Na rozdiel od deterministických algoritmov u neurónových sietí programátori neprogramujú algoritmy a konkrétne kroky ako spracovať vstupy, siete sa učia generovať požadovaný výstup trénovaním na vzorkách dát.

Odpovedať Hodnotiť:
 

- Stara mama, a preco mas take velke VPU?
- Aby som ta lepsie videla!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ale figu.
Čo nevidíš že serem"
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Jediná taká vec na týchto umelých inteligenciach nás "zatiaľ " ešte stále zachraňuje a to že nemajú nevyčerpateľný zdroj energie.Ako príklad uvediem,že by vyvinuli robota s umelou inteligenciou ale stále bude mať batériu v ktorej časom dojde šťava alebo superduper neurónové siete ktorím sa ale dajú prerušiť manuálne káble :-D
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ak bude fakt inteligentny tak ho neobabres.. zozenie si stavu.. najde sposob ako sa prekopirovat.. nekonecno moznosti
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

..ale ked je to (zatím) len jako pc, / supercomp, v skriniach, (rackoch - tak moc fyzickích možností tá ai nemá..

by nemala.. može zatial len stát (doslova) jako skrina, jako kus nábytku, skaly, a "premýšlat, (hocijako intenzívne, silno, vie a chce - ale nepohne ani špáratkom.., ani 1 "tlačítkom, na stolnej lampe..
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Hovori nieco Matrix a jeho historia?


Ludia vypalia nebo no i tak nam to nepomoze. Zacnu nas pestovat. Uvidis.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No moment. Pokiaľ viem, zamontojú do toho nejaké niečo živé, teda na bio princípe...
Dáš tomu napr. trochu cukru a počítaš...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár