neprihlásený Štvrtok, 30. mája 2024, dnes má meniny Ferdinand
NBÚ počas predaja SK-NIC-u akceptoval do zákona prevádzku .sk verejnou organizáciou. Potom zmenil názor

Značky: .skSK-NICSlovensko

DSL.sk, 27.10.2017


Počas pripomienkovania nového zákona o kybernetickej bezpečnosti pripravovaného Národným bezpečnostným úradom, ktoré prebiehalo v uplynulých mesiacoch, prišlo k pomerne zvláštnemu vývoju.

NBÚ totiž v procese vyhodnocovania pripomienok zmenil už avizovaný názor na to, či akceptuje závažnú pripomienku týkajúcu sa správy domény .sk.

Ako sme opakovane informovali, doterajší majitelia správcu slovenskej domény najvyššej úrovne .sk, telekomunikačná skupina DanubiaTel, už pred mesiacmi deklarovali zámer spoločnosť predať a podľa dostupných informácií už pomerne dlhú dobu viedli rokovania o predaji.

Nakoniec na konci augusta britská spoločnosť CentralNic oznámila uzatvorenie dohody s majiteľmi a očakávané dokončenie transakcie na začiatku septembra.

Ako sme informovali v tomto článku, pred týždňom CentralNic oficiálne oznámil odloženie predaja kvôli "zložitosti v právnych procesoch" s očakávaným dokončením transakcie v novembri.

Do predaja mohol výrazne zasiahnuť ale pripravovaný zákon o kybernetickej bezpečnosti. Doména .sk je samozrejme dôležitým prvkom infraštruktúry Slovenska a zákon radí jej prevádzku medzi tzv. základné služby.

Do medzirezortného pripomienkového konania, ktoré končilo v polovici júna, podalo v tejto súvislosti zásadnú pripomienku Združenie poskytovateľov webhostingu, ZPW. Združenie snažiace sa o zastavenie predaja SK-NIC-u do zahraničia a presun správy domény na neziskovú organizáciu požadovalo aby bol zo zákona správcom .sk domény Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu a technickým prevádzkovateľom verejná organizácia Národná doména.

Požiadavku ZPW okrem iného zdôvodňuje potrebou minimalizovať riziká spojené s prevádzkou národnej domény .sk a to aj s ohľadom na možné prípady kybernetických útokov alebo sabotáže.

NBÚ najskôr pôvodne pripomienku akceptoval a pred niečo viac ako mesiacom to oznámil navrhovateľovi.

"Zhruba v polovici septembra sa nám ozvali z legislatívnej sekcie NBÚ, že našu pripomienku o správe národnej domény k Zákonu o kybernetickej bezpečnosti akceptujú. Pridali tiež dodatok k našim navrhovaným paragrafom v znení, že keď organizácia Národna Doména SK nebude mocť zabezpečiť riadne fungovanie národnej domény .SK, správu preberie NBÚ. S týmto doplnením som ako predseda ZPW súhlasil a toto som im aj obratom potvrdil," uviedol pre DSL.sk Ondrej Jombík, predseda ZPW.

"Za potvrdenie poďakovali a potvrdili, že finálne znenie zákona bude reflektovať našu pripomienku. Tiež dodali, že ak by bolo potrebné druhé kolo rozporových konaní, tak nás budú kontaktovať," doplnil.

Finálny stav je ale iný, NBÚ už po oznámení akceptovania navrhovateľovi názor zmenil a pripomienku neakceptoval. Takýto stav bol minulý týždeň na Slov-lex, potvrdil nám ho NBÚ a po včerajšom skončení vyhodnocovania pripomienkovania je pripomienka oficiálne v materiáli vyhodnotenia uvedená ako neakceptovaná.

"Vaša pripomienka nebola akceptovaná, problematika si vyžaduje širšiu diskusiu, snahy NBÚ o úpravy v rámci konzultácií boli (a aj sú), ale v rámci takto krátkeho obdobia sa nepodarilo nájsť komplexné riešenie a preto, v prípade pretrvávajúceho záujmu spoločnosti, bude problematika systémovo riešená pri najbližšej novele tohto zákona," zdôvodňuje NBÚ vo vyhodnotení.

V stanovisku pre DSL.sk pridal NBÚ ďalšie informácie a jednoznačnejší postoj, keď NBÚ podľa stanoviska považuje riešenie za potrebné a návrh zohľadní pri ďalšej novelizácii. Zohľadnenie návrhu samozrejme ale nemusí znamenať, že bude akceptovaný.

"Pripomienka ZWP k zákonu o kybernetickej bezpečnosti bola uplatnená nad rámec návrhu zákona. Bola prerokovaná v rámci rozporových konaní a na základe ich výsledkov nebola premietnutá do návrhu zákona. Národný bezpečnostný úrad považuje riešenie za potrebné, návrh bude zohľadnený pri najbližšej novele zákona o kybernetickej bezpečnosti," uviedol NBÚ v stanovisku pre DSL.sk.

Predseda ZPW ale upozorňuje, že rozporové konanie s nimi ako predkladateľmi pripomienky sa nekonalo. "Rozporové konanie, ktoré sa malo k paragrafu o správe národnej domény konať, sa však nikdy nekonalo. Iba sme koncom októbra s prekvapením zistili, že naša pripomienka nečakane zmenila status z akceptovaná na neakceptovaná," uvádza.

"Keď sme sa informovali kedy a prečo sa tak stalo, bolo nam povedané, že iní účastníci konania s týmto znením nesúhlasili. Ktorí su tí iní účastníci konania ale odmietli prezradiť," uzatvára Jombík.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Arm predstavila výrazne výkonnejšie CPU a GPU, výkonný AI akcelerátor zatiaľ stále nemá
Dátová prevádzka mirrorov Fedory sa zrazu zdvojnásobila, distribúcia nevie prečo
NASA schválila štart vesmírneho Boeingu 1. júna, napriek problémom
Orange na časti územia zrýchľuje pevné 4G pripojenie na 100 Mbps a zvyšuje FUP
Enkóder AV1 videa SVT-AV1 zrýchlil a zlepšil kvalitu
SNS chce efektívne zrušiť doterajšie internetové diskusie, weby by museli získavať rodné číslo a overovať ho
Nová generácia AMD Ryzenov s jadrom Zen 5 má prísť v júli
Nvidia má údajne uviesť ARM CPU pre PC
Apple má v 2026 spustiť predaj MacBooku s displejom aj namiesto klávesnice
Tretí let Starship zlyhal kvôli upchávaniu, štvrtý má stanovený dátum


Diskusia:
                               
 

Vedel by niekto vysvetlit tak laicky na neakom priklade o co v clanku ide ? Dakujem
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

ze bezpecaci z NBU zakonom pripustili prevadzku .sk domeny sukromnikom, ale po tom, ako si precitali statusy na dsl.sk prehodnotili nazor, ze to bola 3.14vina
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Tak viac fundovane, co by sefredaktor neakeho IT portalu..
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

V podstate spravne vysvetlene, akurat je to presne opacne. NBU najskor pripustil moznost spravovat domenu .SK statnou organizaciou, ale potom si to nejakym zazrakom "rozmyslel" a zistil, ze sukromnik z anglicka bude lepsia varianta. Predpokladam, ze tam mali asi navstevu zo SWANu s nepriestrelnymi argumentami;)
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Jednoducho.
Tunel.
Naše deti sa budú chytať za hlavu.

Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Vlastizrada.
Niekto by mal odvisnúť.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Ja este doplnim, ze sice zistili, ze je to picovina, ale mali malo casu na to aby zistili preco je to picovina, tak dospeli k tomu, ze to nakoniec nieje picovina a nevadi im to. Vitajte na Slovensku, krajine neobmedzenych moznosti (pre nasich ludi).
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

ked si pan Kapitan musi vytlacit email cez wifi vo velkom kancli a odniest osobne, lebo anglicania predali dalej narodnu domenu a ti zabudli odblokovat velky cinsky firewall - dakujem, Macko
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

nasledne vysetrovatel obvinil suchara z podozrenia za hekerstvo lebo dopredu "vedel co moze prist" a aby ho odhalil sposobom odpajania podsieti, vykupil v Tescu a Bille vsetky dietne suchare.
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

nasledne veduci vsetky dietne suchare popapkal a podozriveho nechali odpocuvat a dokazovat mu hekerstvo analyzou/porovnavanim zvukovych vzoriek prdov
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Pozri si nasledujuce video a bude ti to jasnejsie: https://youtu.be/fAuN5sFAAdI
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

1.) (1. september 2017) NBÚ má jasný názor, že štátnu doménu nemôže prevádzkovať právnická osoba z iného štátu ako Slovensko.
2.) (15. september 2017) Po telefonáte Petra z vlády SR NBÚ mení stanovisko a má jasný názor, že štátnu doménu môže prevádzkovať právnická osoba z iného štátu ako Slovensko.
3.) (30. september 2017) Po ďalšom telefonáte Petra z vlády SR NBÚ mení stanovisko a má jasný názor, že štátnu doménu nemôže prevádzkovať právnická osoba z iného štátu ako Slovensko.
4.) (30. okóber 2017) NBÚ čaká na telefonát Petra. Ten čaká na telefonát "precedu".
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

Ale čože? Veď ja som si myslel, že socialisti radi držia všetko vo svojich... pardon rukách štátu. A ešte, že niektorý z nich má rád finančné skupiny ako koza nôž. Už sú u nás pri moci 10 rokov a privatizujú viac ako bicyklista.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

nie nie, oni radi spenazia kravu, na jednej strane, a tiez radi robia z komara somara, na druhej strane. nahanaju virtualnych duchotienov, v durovi s lopatu vidia hrozbu, ale idu predat narodnu domenu a ani sami nevedia v koho rukach skonci o par rokov. cele NBU nech sa potom premenuje na nieco ine, trebarz NBF - national brute force, mozu tu trebarz behat steroidaci s T613-tkami a mlatit hlava-nehlava ked babka demokratka nahlasi cez appku EEI ze niekto zaparkoval nespravne
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Parta kokotov to je, zavrieť do basy by si zaslúžili
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

stale sa kradne a furt je z coho. Slovensko je perpetum mobile na prachy.

Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

najprv zarabaju tunelovanim fondov pohlavari, popri tom zarabaju na rieseni sporov pravnici a ich stranicki komplicu a nasledne ked sa vsetko rozpreda, budu skupovat naspat a budu zarabat pravnici na 20% odmenach.

v prvom pripade si to odnesie posledny clanok retazca - duro s lopatu, co zaraba 300 evri mesacne a zabudol na nejaly jeblino predpis

v druhom pripade si to odnesie duro s lopatu, lebo tuto srandu bude musiet zaplatit zo svojho
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

sknic ma cca 360 000 domen, pri poplatku napr. 5e / domenu je isty prijem 5 x 360000 eur rocne, riziko je minimalne. ak si kamaratofirma pozicia od banky kapital, pri taktomto prijme pozicane lahko splati. a potom uz len ryzujeme. samozrejme, po predaji do GB budu nizsie dane, kedze nas kamarat ich tu ma na SK dost vysoke (nech duro s lopatu aj poyebe) a taktiez zvysime este ceny
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

vzburme sa a prestanme platit dane a odvody. Ked sa to spravi celoplosne, snad nas nezavru vsetkych do basy ale zacne sa nieco diat..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Slováci nevedia spraviť nič spoločne s výnimkou vzájomného ponižovania sa. Preto je tento plán predom odsúdený na neúspech.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

:/

TRUE

:(

Odpovedať Hodnotiť:
 

Je ten pellegrímasa naozaj tak dutý alebo je?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Nie je pravdepodobne dutý, len lojálny.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

karierna spina jeto.

jak ti karierny diplomati..
de ho poslu tam ide.. a buduje si prijebanu karieru to musi byt ale npcu zivot byt kariernym diplomatom.
urcite aj je.
aj ked neces pojdes tam de ti rozkazu lebo si vyjebany karierny kokot.
a pre karieru vsetko obetujes.
pojebany pobehajtotikokot.
pekne pobehaj.


Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

presne,ved predat .sk domenu je jak predat samotnhy stat.
Maj te na pamati,navacsimi nepriatelmi su si ludia sami.Lebo sa sami a dobrovolne sa predaju pre mrzky zisk.
peniaze su dobry sluha ale zly pan.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

to by sa nemalo dat.
SK NIC by mal byt podobne nepredajny ako kataster.
to ale neoliberalom z INEKO a INESS nebrani ziadat privatizaciu katastra.
oni by predali vlastnu matku do otroctva.
Odpovedať Hodnotiť:
 

založme si u ICANN-u novú TLD doménu pre Slovensko a .SK nech si strčiáááá
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár