neprihlásený Štvrtok, 18. apríla 2024, dnes má meniny Valér
V čipoch sa schyľuje k megazlúčeniu, Broadcom chce prevziať Qualcomm. Aj nepriateľsky

Značky: ITčipybiznis

DSL.sk, 6.11.2017


Medzi výrobcami čipov sa schyľuje k pokusu o zásadnú transakciu podstatne meniacu tento segment, keď sa gigant Broadcom údajne podľa viacerých zdrojov pokúsi prevziať Qualcomm.

Podľa finančnej televízie CNBC príde k verejnej ponuke na prevzatie možno už dnes.

Qualcomm je známy najmä ako výrobca ARM SoC procesorov, ktoré sú dnes použité v mnohých smartfónoch najmä vyšších tried, ale predovšetkým ako výrobca modemových čipov pre bezdrôtové mobilné siete a tiež WiFi čipsetov. Navyše Qualcomm je v procese akvizície ďalšieho veľkého výrobcu čipov NXP.

Súčasný Broadcom integruje viacero významných ešte nedávno samostatných výrobcov. Ide totiž o premenovanú spoločnosť Avago, ktorá kúpila Broadcom a predtým napríklad LSI.

Broadcom tak v súčasnosti produkuje čipy pre rozličné segmenty, pričom mimoriadne silnú pozíciu má v čipoch pre pevné aj bezdrôtové siete a modemy ale zároveň je aj producentom ARM SoC procesorov. Divízia LSI produkuje čipy pre úložné radiče, aj keď SSD radiče získané akvizíciou SandForce spoločnosť už pred rokmi predala spoločnosti Seagate.

Spolu by Qualcomm a Broadcom dominovali zrejme najmä čipom pre WiFi a ďalšie bezdrôtové siete.

Žiadny z menovaných výrobcov čipy fyzicky nevyrába, necháva si ich vyrábať v továrňach výrobcov čipov na objednávku.

Podľa informácií CNBC Broadcom už pred bližšie nešpecifikovaným časom oslovil správnu radu Qualcommu so zámerom spoločnosť prevziať, mal byť odmietnutý. Teraz napriek tomu dá verejnú ponuku na Qualcomm, ktorá má podľa CNBC činiť 70 dolárov na akciu, celkovo viac ako 103 miliárd dolárov.

Po informáciách o možnej blížiacej sa ponuke sa akcie Qualcommu prudko v piatok zvýšili o 12.71%, uzavreli obchodovanie na 61.81 dolároch a s trhovou kapitalizáciou spoločnosti 91.1 miliárd.

Ako plánuje Broadcom akvizíciu financovať nie je jasné, jeho trhová kapitalizácia je 111.6 miliárd. Podľa CNBC ale údajne plánuje tri štvrtiny ceny zaplatiť súčasným akcionárom Qualcommu v hotovosti respektíve jej ekvivalentoch.

V každom prípade aktuálne je zrejme vhodná situácia na akvizíciu, keď Qualcomm musí okrem megapokút za zneužívanie dominantného postavenia vo viacerých ázijských krajinách čeliť aktuálne aj prešetrovaniu a žalobám za toto zneužívanie v USA a EÚ a významný zákazník Apple podľa dostupných informácií už navrhol ďalšiu generáciu iPhonov bez bezdrôtových modemov Qualcommu.

Pokus o prevzatie pritom má črty respektíve v prípade potvrdenia informácií CNBC bude mať jasné znaky tzv. nepriateľského prevzatia. Správna rada Qualcommu totiž podľa informácií televízie ponuku zrejme odmietne ako príliš nízku a spoločnosť sa bude brániť. Broadcom má byť na druhej strane podľa CNBC údajne pripravený dostať sa do správnej rady spoločnosti zrejme získaním dostatočného podielu a následne ovplyvniť rozhodovanie rady.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou
Vývoj pôsobivého dvojnohého robota prekvapivo končí
Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami
Batérie vyhodené z vesmírnej ISS neočakávane nezhoreli a poškodili dom v USA
Sprístupnená beta verzia Ubuntu 24.04 LTS


Diskusia:
                               
 

Skor som zvedavy ako to prejde na "uradoch". Vzhladom na to ze ide v podstate o priamych konkurentov a este v segmentoch kde iny uz ani moc nefiguruju (napriklad spominane wifi, modemy...) tak odst pochybujem ze to americke protimonopolne urady a tak isto EU len tak schvalia (aj ked eu sa to zasa az tak netyka)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Práveže sa to týka aj EU, lebo obaja títo výrobcovia produkujú čipy, ktoré sú nasadzované v produktoch predávaných aj v EU.

Každý kto si myslí, že ak nejaký podnik nie je na území EU, tak sa ho žiadna legislatíva EU netýka, je na veľkom omyle. Pretože bez trhu v EU by Qualcomm aj Broadcom mohol ísť handry fajčiť. OK, OK nie až tak celkom lebo trh v US aj Ázii je obrovský, ale bez EU trhu by mali výrazne nižšie zisky, čo by ich istotne veľmi netešilo.

osobne som zásadne proti spojeniam/fúziam takýchto obrích spoločností, lebo to robí zle konkurenčnému trhu.
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

ak by dneskom bol kompletny zakaz predaja Broadcom a Qualcomm cipov tak by spolocnosti drasticky zvysili efektivitu ich ziskov a iba malym rozdielom by im klesli trzby
Odpovedať Známka: -8.2 Hodnotiť:
 

čo?
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

priekazne
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

tak sorry ale to si len zapadna Europa stale mysli ze je pupkom sveta a udava ton a pritom len sedia na riti a su totalne neschopny. Vychdona Europa si este ako tak pameta aj nie moc pekne obdobia.Realne, co sa tyka technologii je pre fimy zaujimave akurat tak Nemecko, Britania (ktora sa aj tak utrhla z eu) a mozno Francuzky zabozruti (ehm).Na zvysok Eu moze Qualcomm, Broadcom a dalsi z vysoka kaslat, to je realita. Azijsky a Severoamericky trh je daleko podstatnejsi, bohuzial je to tak.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Prejde to jednoducho. pre NSSA je jednoduchse drzat pod palcom jednu firmu ako dve...
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Prečo by sa EÚ mala srať do neeurópskych firiem?!
Odpovedať Známka: -8.5 Hodnotiť:
 

Pretoze hipsterom ako i dalsim marginalizovanym skupinam by neostal priekazny dostatok alternativ pre tlac cez wifi.
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Pretože sa neeuropske firmy seru do Európy
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

A čím sa tu serú? Tovarom? No chvála Bohu!
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Pretoze rada eu, eu komisia a dalsie podivne patogenne organy radi reguluju. No a ked chce dany vyrobca mat pristup na trh musi sa do urcitej miery podriadit -> podmaznut tych spravnych ludi lebo inak bude platit. V tomto pripade je to aj tak jedno lebo v EU asi nieje ziadna spolocnost ktora by dokazala v danom segmente konkurovat Qualcommu alebo Boradcomu a koncovy uzivatel sa aj tak k priamo k produktom nedostane lebo vecsinou je to sucast integrovana v produkte.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

broadcom velmi nemusim, iba preto, ze nezverejnuju ovladace pre niektore siroko pouzivane cipy.

Hlavne pri wifi routroch je to pruser, vyrobcovia kaslu na bezpecnostne aktualizacie a neje ani alernativny firmver
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

ten úvod článku vyzerá ako komentár ku gameplayu agar.io
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

bitcoin $7600
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:

Pridať komentár