neprihlásený Sobota, 24. februára 2024, dnes má meniny Matej
Veľká zmena vo virtuálnych serveroch Amazon EC2, prechádza z Xenu na KVM

Značky: virtualizáciaAmazonXen

DSL.sk, 7.11.2017


Najpopulárnejšia služba prenájmu ľahko na diaľku manažovateľných virtuálnych serverov Amazon AWS EC2 uskutočňuje dôležitú technologickú zmenu, keď postupne pristupuje k výmene virtualizačného riešenia.

Služba AWS EC2 doteraz používala technológiu Xen, u nových inštancií, typov služby, C5 ale prešla na hypervízor postavený na KVM.

Xen a KVM sa architektonicky odlišujú, keď u KVM je hypervízorom Linux s jadrom s podporou KVM. Xen beží samotný mimo klasického operačného systému, v manažovacej doméne dom0 zabezpečujúcej pre virtualizované stroje rozličné zdroje je ale zvyčajne tiež spúšťaný Linux.

Amazon avizuje, že nový hypervízor bude postupne nasadzovať u všetkých nových inštancií, aj keď v blízkej budúcnosti ešte uvedie nejaké postavené na Xene.

Amazon ako výhody KVM avizuje konzistentný výkon a zvýšený výpočtový výkon aj množstvo pamäte dostupných virtuálnym strojom, vďaka eliminácii softvérových komponentov na úrovni hostiteľského OS. To umožnili aj nové Intel Xeon Platinum procesory, na ktorých nové inštancie C5 bežia. Sieť a prístup k sieťovému úložisku sú tu totiž hardvérovo akcelerované.

Nové inštancie EC2 sú celkovo zamerané na vysoký výpočtový výkon a k dispozícii sú v konfigurácii s 2 až 72 virtuálnymi jadrami. Pomer výkonu a ceny sa oproti C4 zlepšil podľa Amazonu o 25%. Procesory pre Amazon sú upravenými procesormi vyrábanými Intelom na zákazku, pričom Intel u nich vyzdvihuje najmä výkon pri neurónových sieťach, pri učení aj výpočtoch pomocou natrénovaných sietí.

Detaily zmeny hypervízora a zrejme aj dôvodov a výhod plánuje Amazon zverejniť na konferencii AWS re:Invent. Pre Xen bude v každom prípade odchod Amazonu znamenať stratu dôležitej platformy jeho nasadenia.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Inteligentný prsteň od Samsungu má prísť v júli, údajne čoskoro ho má uviesť aj Apple
SpaceX chce tento rok uskutočniť minimálne 9 štartov Starship
Na Mesiaci pristála prvá misia súkromnej spoločnosti
Počet elektronických podaní cez Slovensko.sk sa výrazne zvýšil, rozhodnutí ale znížil
Hodnota Nvidie sa priblížila dvom biliónom
Do Windows 11 pridaná podpora WiFi 7
AI čipy Microsoftu bude vyrábať Intel
Apple iMessage nasadzuje šifrovanie odolné kvantovým počítačom
Orange dokončil vypnutie 3G siete
Microsoft začína Windows 11 automaticky upgradovať na poslednú verziu


Diskusia:
                               
 

Nemá tu niekto čísla kto je momentálne na tom s cloudom najlepší? Myslím z trojky: Google/Microsoft/Amazon. Zatial sa mi totiž zdá že Amazon je z nich taký najobecnejší a najpopulárnejší.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Stale to je drahe jak kokot
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Open Telekom Cloud (OTC)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Microsoft ani kokot! Jednoznacne Amazon!!!
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Chalan ty si o cloude asi iba cital. Azure ma najlepsiu podporu pre machine learning, dokonca rozpoznanie reci je na urovni “uploadnes mp3, downloadnes text”.

Takisto maju najlepsiu podporu renderingu v cloude. A ako prvy zaviedli cloudove kontajnerove instancie so sekundovou tarifikaciou. CosmosDB je tiez nieco, co ostatni iba zavidia.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ma pravdu, Amazon to drti, Microsoft je pozadu.

Podporu pre machine learning ma aj tak najlepsiu Google na vsetkych urovniach od najlepsich serverovni riadenych AI, cez vlastne designy rackov, vlastne MB a siet, na strojove ucenie HW zverejneny ako TPUv2, na SW urovni TensorFlow, nad tym algoritmy ako Inception na rozpoznavanie obrazkov (najlepsi na svete https://arxiv.org/abs/1512.00567) a nad tym vsetkym API ako Cloud Vision API.
Nekonci to pri obraze, zvuku, preklade alebo videu. Kazdy pozna AlphaGo, ktore vyhralo majstrovstva sveta v Go. Ziadny iny program sa tomu ani nepriblizil.

My ziadne CosmoDB nezavidime - v Googli mame Spanner, teda konzistentnu distribuovanu databazu s ACID, ktora vdaka navrhu prekonava CAP teorem. Odbornici z Microsoft Research sa svojho casu sukromne vyjadrili, ze to nie je mozne naimplementovat, u nas to funguje.

Sekundova tarifikacia je len vec penazi. Uspech sa pozna inak.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

minimalne so spannerom trepes hluposti:
"The purist answer is “no” because partitions can happen and in fact have happened at Google, and during some partitions, Spanner chooses C and forfeits A. It is technically a CP system.
By Eric Brewer, Vice President of Infrastructure, Google Cloud
http://bit.ly/2AhpD63
Odpovedať Hodnotiť:
 

Rozbehni si vlastny cloud, ktory budes mat plne pod kontrolou ty. Mozes zacat na bezplatnom VMware ESXi Free Hypervisor. Co potrebujes riesit ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Co v Tvojom ponimani je cloud? Je to len o virtualkach ktore vieme nafukovat a migrovat medzi fyz.servermi?
Odpovedať Hodnotiť:
 

ved zagoogli..... najdes.. treba len chciet...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

install hyper-v, amiright?
Odpovedať Hodnotiť:
 

No, Ty si mi ale génius. Nie každý má prachy na lic., alebo železo na ktorom hyper-v fičí ako tak v pohode. Nevraviac že lic. za Windows Server, na ktorom sú najčastejšie korporátne prevádzkované virt. mašiny cez Hyper-V sú šialene drahé. Takže áno, urright, ale aj nie tak celkom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Xen a KVM sa architektonicky odlišujú, keď u KVM je hypervízorom Linux s jadrom s podporou KVM.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár