neprihlásený Sobota, 30. mája 2020, dnes má meniny Ferdinand   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
O2 chcelo využiť 17.11. Kritizovalo socializmus, pre chybu nasadilo reálnu cenzúru

Značky: O2Slovensko

DSL.sk, 20.11.2017


Mobilný operátor O2 realizoval v piatok technicky veľmi kontroverznú a celkovo problematickú kampaň, v rámci ktorej bez technickej príčiny za účelom svojvoľného upozornenia na spoločensko-politickú históriu modifikoval dátovú prevádzku zákazníkov.

Implementácia tejto kampane poukazujúcej na nevýhody socializmu a okrem iného trestanie snahy pristupovať k informáciám zo zahraničia mala ale technický problém, kvôli ktorému operátor kuriózne kvôli tejto akcii časť zákazníkov reálne cenzuroval a reálne nepúšťal na zahraničné weby.

Kampaň

V štátny sviatok v piatok 17. novembra pripomínajúci zmenu režimu zo socialistického na kapitalistický operátor O2 realizoval celkovo problematickú kampaň, ktorou predovšetkým zásahom do browsovania užívateľov svojvoľne bez technickej príčiny zobrazoval svoje upozornenie na spoločensko-politickú históriu.

Dá sa predpokladať, že cieľom kampane operátora bojujúceho s najnovším štvrtým operátorom a ďalšími lacnejšími alebo kvalitnejšími ponukami bolo okrem iného budovať image a zlepšovať vzťah zákazníkov k značke.

Konkrétne pri prvej návšteve zahraničnej nezabezpečenej HTTP stránky zobrazil zákazníkom využívajúcim pripojenie od O2 na prístup na Internet namiesto cieľovej stránky vlastnú stránku, ktorá upozorňovala že do roku 1989 sa svojvoľné opustenie územia republiky trestalo. "Ak vás priamo pri pokuse nezastrelila pohraničná stráž," uvádza stránka.


Stránka kampane zobrazená u užívateľov bez problémov, kliknite pre zväčšenieV rámci kampane napríklad v tlačovej správe O2 tiež upozorňuje, že "získavanie informácií zo zahraničia bolo priťažujúcou okolnosťou".

Na zobrazenej stránke mohol zákazník kliknúť na pokračovanie. Následne sa dostal na pôvodnú stránku a pri návšteve ďalších sa mu výzva už nezobrazovala.

Okrem toho kampaň upozorňovala podľa samotného oznámenia operátorov zákazníkov pri návšteve zahraničných sekcií najčítajších novín, zahraničnej hudby na YouTube.

Technická realizácia

Ako bola kampaň realizovaná umožnila analyzovať zaznamenaná dátová prevádzka, ktorú poskytol serveru DSL.sk jeden z čitateľov. Za jej poskytnutie ďakujeme.

Na základe tejto prevádzky nefungovalo filtrovanie na úrovni DNS, DNS servery operátora vracali pre zahraničné domény zrejme korektné IP adresy.

K zásahu O2 prišlo až pri pokuse zákazníka pristúpiť prvýkrát na webový server pre zahraničnú doménu na správnej IP adrese. Podľa zaznamenanej dátovej prevádzky systémy O2 sfalšovali odpoveď od zahraničného webového servera a zákazníka presmerovali na vlastnú stránku s adresou začínajúcou http://info.m.o2.sk/17-november/ zobrazujúcu spomínané upozornenie.

Filtrovací systém

Takýto spôsob implementácie jasne naznačuje, že O2 má systém schopný podľa domény a prípadne URL filtrovať kompletnú nezabezpečenú webovú prevádzku všetkých svojich zákazníkov pripojenia k Internetu.

Pri takomto zásahu do dátovej prevádzky je možné stopercentne bez falošných pozitívnych rozhodnutí o zásahu rozhodnúť zrejme len z analýzy HTTP dotazu na webový server. Teoreticky by systém mohol fungovať aj na základe IP adries, na jednej IP adrese ale môže byť a bežne býva prevádzkované veľké množstvo webov. Zároveň ak nejaká fáza systému je postavená na IP adresách, aj tak fáza postavená na analýze HTTP vzhľadom na schopnosť modifikácie všetkej zahraničnej HTTP prevádzky musí byť nadimenzovaná na zvládanie relatívne veľkej dátovej prevádzky.

Na čo má O2 v sieti implementovaný takýto systém sme sa nedozvedeli, keď operátor na otázky položené v piatok poobede za viac ako tri kalendárne dni do publikovania článku v pondelok večer neodpovedal.

Podobný systém nie je ale prekvapením. Na konci 2009 ho už podobne dokázali aj Slovak Telekom a Orange, ktorí nasadili podobný filtrovací systém pre zoznam nelegálnej pornografie IWF. V oboch týchto prípadoch, u ktorých sme u oboch našli spôsob ako systém obísť, potenciálne mohol mať filtrovací systém menšiu kapacitu, keď mal blokovať len prístup na konkrétny zoznam problematických URL.

Technický problém

Implementácia piatkovej kampane O2 mala navyše ešte technický problém, pre ktorý O2 časť zákazníkov reálne cenzurovalo a reálne vôbec nepúšťalo na zahraničné HTTP weby.

Na problém s fungovaním pripojenia od O2 a nemožnosť sa dostať na zahraničné weby upozornil DSL.sk v piatok čitateľ, ktorý poskytol aj záznam svojej dátovej prevádzky. Na základe jej analýzy a analýzy fungovania webu O2 sme identifikovali technicky mimoriadne zaujímavú a sofistikovanú príčinu, ktorá zrejme spôsobovala tieto problémy u zákazníkov zaznamenávajúcich ich.

Systémy O2 pri pokuse navštíviť zahraničnú HTTP stránku presmerovali prehliadač užívateľa pomocou HTTP kódu 307 na URL začínajúcu http://info.m.o2.sk/17-november/ a doplnenú URL výslednej stránky. Prehliadač čitateľa ale išiel namiesto toho hneď na HTTPS verziu tejto URL, teda na https://info.m.o2.sk/17-november/. O2 ale minimálne v piatok neprevádzkovalo pre doménu info.m.o2.sk zabezpečený HTTPS server na porte 443, prehliadač tak zobrazil chybovú stránku.

Pri opakovaných návštevách zahraničných webov sa podľa zákazníkov O2 problém evidentne opakoval, keď O2 tak zrejme začalo púšťať zákazníkov na zahraničné weby až keď sa im zobrazila informačná stránka k 17. novembru prípadne keď ju opustili. Keďže toto sa u postihnutých zákazníkov nestalo, systémy O2 ich efektívne blokovali od zahraničných HTTP webov a neponúkali spôsob ako sa na ne dostať.


Stránka zobrazená užívateľom s problémami pri prístupe k zahraničným HTTP stránkam, kliknite pre zväčšenie (screenshot: čitateľ)Relevantná otázka samozrejme je, prečo prehliadač išiel automaticky na HTTPS verziu info.m.o2.sk a nie HTTP verziu, kam bol systémami O2 poslaný. Dôvodom, ktorý to mohol spôsobiť a zrejme aj u väčšiny ak nie všetkých užívateľov spôsobil, je nastavenie HTTP Strict Transport Security, HSTS, používané O2.

Toto správanie by teoreticky mohli spôsobiť aj iné dôvody, napríklad rozšírenie prehliadačov ako HTTPS Everywhere, ktoré automaticky mení HTTP na HTTPS. o2.sk síce v HTTPS Everywhere je zahrnuté, ale iba na hlavnej stránke a info.m.o2.sk zrejme nemení. Najpravdepodobnejšou príčinou u veľkej väčšiny postihnutých užívateľov tak bolo zrejme HSTS.

Bohužial u žiadneho čitateľa, s ktorým sme komunikovali, sme nemali možnosť alebo nebolo možné overiť profil jeho prehliadača v čase, kedy sa takto správal, a nie je tak potvrdené, či toto bolo príčinou u každého. V každom prípade nastavenia HSTS používané O2 to v nasledovnom scenári ale evidentne zrejme spôsobovali.

HSTS je rozšírenie HTTP protokolu, ktoré umožňuje za účelom ochrany prenášaných dát zabezpečenému webovému serveru informovať prehliadač užívateľa aby sa v budúcnosti naň nepripájal cez nezabezpečený HTTP. Ak by prehliadač mal ísť po zadaní adresy akýmkoľvek spôsobom, manuálnym zadaním, odkliknutím odkazu alebo presmerovaním, na HTTP verziu stránky, pri nastavenom HSTS pôjde automaticky na HTTPS verziu.

Stránky O2 pritom nastavujú HSTS na dva roky na všetky poddomény navštívenej domény. Či sa problém u užívateľa prejavil ale závisí na tom, či navštívil v minulosti stránky O2 na adrese iba o2.sk. Ak tak spravil, napríklad po priamom napísaní adresy o2.sk v danom prehliadači, info.m.o2.sk je poddoménou o2.sk, pre nastavené HSTS sa uňho vyskytol problém a akúkoľvek stránku na doméne info.m.o2.sk vrátane informačnej stránky O2 k 17. novembru prehliadač načítaval z nefungujúceho HTTPS serveru.

Ak stránky O2 vždy navštívil iba cez www.o2.sk, kam posiela napríklad aj vyhľadávač Google, problém sa uňho nevyskytol, keďže info.m.o2.sk nie je poddoménou www.o2.sk.

Aká časť užívateľov O2 v piatok navštívila respektíve sa pokúsila navštíviť nejaké zahraničné HTTP stránky a u akej časti z nich sa vyskytol tento problém nie je jasné, pravdepodobne vzhľadom na podmienku navštívenia o2.sk v minulosti išlo o malú časť.

Je predpoklad, že veľká väčšina postihnutých užívateľov sa operátorovi ale nesťažovala, keď zahraničné HTTP stránky dnes tvoria zrejme malú časť dátovej prevádzky a keď sa problémy vyskytovali len u niektorých stránok, užívatelia problém ani nemuseli identifikovať ako problém operátora.

Riešením bolo vymazať uložené nastavenia pre web o2.sk, čo vymazalo aj nastavenia HSTS. Pri ďalšej návšteve zahraničného HTTP webu sa následne užívateľovi už korektne zobrazila stránka kampane a po jej odkliknutí už HTTP stránky fungovali.

Vedelo O2 o probléme?

Operátor zrejme mal vedomosť, že kampaň spôsobuje časti užívateľov problémy. Na stránke na Facebooku totiž operátor radil niektorým sťažujúcim sa užívateľom opatrenie, ktoré problém odstránilo, vymazanie dát prehliadania.

Problém po vysvetlení vyzerá jednoducho, analyzovať a prísť na príčinu ale zrejme nie je jednoduché a vyžaduje znalosti vysokej úrovne.

Či O2 poznalo aj technickú príčinu problému a v prípade ak ju poznalo, prečo nezakročilo, nie je jasné.

Operátor za viac ako tri kalendárne dni na otázky vôbec neodpovedal.

Technická neprimeranosť

Podobné zasahovanie do dátovej prevádzky užívateľov je univerzálne odborníkmi kritizované aj v prípadoch, keď plní praktický účel. Okrem iných dôvodov totiž zvyšuje riziko objavenia sa technických problémov, pre ktoré prestanú niektoré služby fungovať tak ako by mali.

Tento problém bol priam ukážkovým exemplárnym príkladom, prečo sú takéto zásahy nevhodné aj z technického hľadiska a ako súhra viacerých okolností môže spôsobiť netriviálny problém.

Navyše časť užívateľov sa o kampani nemusela dozvedieť, hoci sa ich dotýkala, ak im kvôli nej prípadne nefungovala interná komunikácia aplikácií komunikujúcich so zahraničnými HTTP webmi tvorcov aplikácií.

Ďalšie problematické aspekty

Kampaň O2 je problematická aj z viacerých ďalších aspektov, okrem iného dotýkajúcich sa technických aspektov a dotýkajúcich sa neutrálnej úlohy poskytovateľa pripojenia.

Podobné zásahy do dátovej prevádzky s presmerovaním zákazníka bez technickej príčiny a zo svojvôle operátora z akýchkoľvek jeho dôvodov a špeciálne za účelom realizácie nejakej svojej kampane sú zrejme nežiadúce. Možno pri jednej takejto kampani za rok zákazník ešte mávne rukou, treba ale zvážiť že nejaký operátor môže vyhodnotiť takúto praktiku za efektívnu a začne ju realizovať pravidelne.

Zároveň pre poskytovateľov pripojenia platí princíp tzv. sieťovej neutrality a celkovo sa zdá nežiadúce aby operátor a to špeciálne modifikovaním sieťovej prevádzky presadzoval nejaké svetonázory a pohľady na svet, aj keď formulácie v tejto samotnej zobrazovanej stránke sú relatívne citlivé a objektívne.

Hoci operátor priamo poukazuje len na neslobodu socialistického režimu, podľa očakávaní časť populácie vníma kampaň ako celkové vychvaľovanie kapitalizmu oproti socializmu a časť ľudí tvrdo kampaň realizovanú O2, vlastnenú najbohatšou finančnou skupinou v bývalom Československu, kritizuje s poukazovaním aj na veľké nevýhody kapitalizmu.

Či operátor pri kampani dodržal plne princípy sieťovej neutrality zisťujeme u špecialistov na túto oblasť.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Druhý pokus o štart SpaceX s ľudskou posádkou dnes, opäť aj v RTVS
Na WD podaná hromadná žaloba za SMR v diskoch pre NAS-y
Qualcomm predstavil čipsety pre WiFi routery pre 6 GHz
Domáca eKaranténa dostupná aj pre iPhony, hodnotenie pre Android padlo pod 2.0
Ryzeny 4000 majú byť údajne vyrábané 5-nm procesom, tvrdia noviny


inzerciaDiskusia:
                               
 

O2 bude asi prvý operátor od ktorého odídem z dôvodu že sa mi snaží diktovať čo si mám myslieť.
Odpovedať Známka: 0.4 Hodnotiť:
 

Zato pri inych mas pocit, ze si na to prisiel sam.
Odpovedať Známka: 5.9 Hodnotiť:
 

Áno? A pri ktorých?
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

prikladicek (jeden z miliona) pre tvoj mozocek: na to ze nemozes chodit po ulici a strielat ludi si prisiel sam ???
Odpovedať Známka: -6.3 Hodnotiť:
 

kuratenko karpave nevedome, ved prist na to sam je priekazne podstatou II. signalnej sustavy
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

kuratenko a niekedy aj tretej
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie. Priekazne len.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A tie data ktore, si uzivatel stiahol bez jeho vole sa mu odpocitali z datoveho balika? Boli gratis alebo ich musel zaplatit?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vážne sa ma toto pýtaš zrovna ty? Myslel som že to čo ti v tej hlave funguje je trošku väčšie ako niečo čo by som nazval mozočkom. Existujú zákony ktoré to označujú za trestný čin ublíženia na zdraví, ale aj zákony niekto vytvoril kto si uvedomoval že bez ich dodržiavania by tu bola anarchia, no i tak sa nájdu psychopati a asociáli ktorí kašlú na zákony a rozhodnú sa strieľať do davu ľudí a príkladov by sa tiež našlo vela. Tak mi povedz čo zlyhalo v ich procese podsúvania informácie zvonka, že sa to nesmie keď to napriek tomu urobili? Nie to, že ak si sám neuvedomíš že nesmieš strieľať do ľudí, nemôžeš hovoriť o tom že si nato prišiel sám a neodlišuješ sa nijako od divej zveri ktorá jedná pudovo a je schopná zabiť iného jedinca svojho druhu? Lenže tu je reč o zákonoch ktoré svoje opodstatnenie opierajú o to, že bez nich by tu bola anarchia, ale to čo urobilo O2 svojim zákazníkom bolo neopodstatnené, svojvoľné jednanie mimo medze zmluvy v snahe podsúvať čo si majú zákazníci myslieť.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

preco by si nemohol chodit po ulici a strielat ludi? ved mozes ale budes za to niest nasledky
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Legislativa SR neumoznuje niest nasledky za neplnenie si ustavnej zodpovednosti za vlastne zdravie inych obcanov.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ak máš pocit, že ťa niekto núti myslieť tak by si mal...
Odpovedať Známka: 4.2 Hodnotiť:
 

Myslieť a osvojiť si názor ktorý niekto chce aby si mal sú dve rôzne veci. Neviem ako ty, ale ja nežijem v Matrixe a nepotrebujem aby mi niekto podprahovo podsúval čo si mám myslieť či už o histórii alebo hocičom inom a odmietam takúto nevyžiadanú "službu" od mobilného operátora od ktorého očakávam službu mobilnej prípadne dátovej komunikácie a nič viac. Každému človeku na krku narástla hlava nato aby rozmýšlal sám za seba. Pokiaľ to niekto odmietne či už z pohodlnosti, alebo iného dôvodu stáva sa ľahko manipulovateľnou ovcou ktorej budúcnosť riadia iní.
Odpovedať Známka: 3.0 Hodnotiť:
 

so vsetkym s tebou suhlasim az na to ze nezijes v Matrixe. Jasne ze zijeme vsetci v Matrixe. Tato realita nieje realna. Je to len pocitacova simulacia, iluzia.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Presne tak. A kto tomu neveri... staci sa zhlboka nadychnut a z este hlbsia zamysliet, ci v skutocnosti moze taky oder produkovat z mimo oboru rydzo imaginarnych cisiel zvoleny pocet noh.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

To je teória ktorú nie je v súčasnosti možné dokázať ani vyvrátiť. Ja hovorím o Matrixe ako o stave jedinca v ktorom nemá svoj osud vo vlastných rukách a necháva iných aby ho riadili za neho.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pojdem sa opytat, ze co to malo znamenat a ferovo im tam necham kartu :D
Platit 0.13€ za minutu hovoru a oni este s politikou budu otravovat...
Odpovedať Známka: 2.2 Hodnotiť:
 

Durovcikovi som chcel dat 2 tyzdne zaracha za reziu koncertu imt smile s lucnicou, lebo tam plietol politiku.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Nie. Ferove nie je nechanie karty, ale neodosielanie platieb s odovodnenim pripominania vhodnej udalosti*.
*v sulade s osobnym filozoficko-nabozenskym presvedcenim sa voli individualne pre kazdy den**
**eventualne optimalnejsie intervaly***
***pripadne prekryvanie**** pritom priekazne neprekluziuje predchadzajuce
****spatno-vopredna kompatibilita je volitelne nepovinna
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

teoreticky by mohli utíšiť môj hnev, ak zverejnia niektoré výhody kapitalizmu. Napr., že na sk ročne spácha sebe vraždu okolo 600 ľudí, hlavne kvôli exekúciám a chudobe. V čr je to viac, okolo 1600 ročne
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Za komančov neboli ani mentálne, ani fyzicky postihnutí, ani homosexuáli, ani samovraždy, ani pedofili a ani možnosť výbuchu jadrovej elektrárne. Za komančov bolo všetko naj.

Staí si prečítať na českom webe článok o HIV v ČSSR. Trvalo roky, kým ho po objavení mohli začať lekári spomínať, lebo komunisti popierali existenciu homosexuálov a nebolo možné oznámiť, že našli HIV u neexistujúcej skupiny ľudí.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

daj odkaz na clanok, rychly googel povedal ze prvy HIV pacient bol diagnostikovany na bulovce v '85 a 30 rokov neskor je v CR 2500 pacientov.. dalsi rychly googel hovori ze "Československo bylo třetí zemí, která dekriminalizovala homosexualitu mezi dospělými. Došlo k tomu v roce 1961." a nie ze popierali existenciu. zatial to vyzera ze informacie od teba produkuje hlavne tvoj bias ergo vymyslat si chod dopice.sk
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Za 0,13 centov by som sa ti ani vysrat pred dvere neprisol. Typicky slovak hejtovat ako je 0,13centu vela a potom si vecer jebnem 4 borovicky 4piva za 7Eur.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

typický tínedžerský hrdina... 0,13 centov / 0,13 centu... a bude hejtovať pod rúškom anonymity v diskusii...
Chod sa učiť matematiku ty 0,13 cent, alebo vyser rovno na stoličku na ktorej sedíš večer keď hejtuješ po diskusiách/fórach ;)
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

Ludia, ktori hejtuju niekoho ze hejtuje nieco su priekazne horsi ako ti pociatocny hejteri, chapes ?
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

Nie.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

murko, ty a sarkazmus ste sa ešte v živote nestretli. Pretri si oči a trošku viac ich otvor, keď ti do príspevku nestačí ":D" tak opusti svoju stoličku a choď na 4 pivá a 4 borovičky za 7€... Tuto tínedžerský hrdina ti mile rád poradí kam, lebo ja za 7€ kúpim len 3-4 pivá bez borovičky (nepijem patoky od heinekenu, ale poriadne pivo)
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Za 4 piva a borovicky len 7 eur? Jaaak ty myslis Pandura a Tescovicku?
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Ja si skôr myslím, že pokazil zasa desatinnú čiarku.
Mne tu vypisuje o 0,13 centoch za minútu hovoru, pričom ja píšem o 0,13 €, resp. 13 centoch za minútu hovoru (má niekto drahšie mimochodom?).
Každopádne pivo 0,8€ (0,5l) a bororo 0,7€ (0,5dcl!) vychádza na 6€, čo je v podstate realita v nejakom zapadákove, kde nie je ani základná škola. To by vypovedalo aj mladíkovu neznalosť počtov, súčtov, súčinov.... Ale hlavne, že je tam signál :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Oni len informovali, mysliet si o tom mozes co chces, ale pozor ked zacnes myslienky pretovavat do slov a cinov.

Ak mas problemy s pravidlami/ nariadeniami/ zakazmi/ prikazmi/ zakomni/ vyhlaskami radsej by si mal rozmyslat nad ukoncenim svojej existencie, pretoze tie su V ABSOLUTNE KAZDEJ SOCIETE (SPOLOCNOSTI) V KAZDEJ DOBE (BUDU AJ V ROKU 3000) A V KAZDOM SPOLOCENSKOM ZRIADENI.

Ani v dnesnej krasnej dobe nemozes blahosvaleve vzyvat A.H., heilovat, vyktrikovat "zidov do plynu" ci co i len popierat prislusny holokaust. Rovnako nemozes dalsi milion veci. Pocet pravidiel/ nariadeni/ zakazov/ prikazov/ zakonov/ vyhlasok je ku**vsky velky, rovnako ako pocet uloh/povinnosti ktore z nich vyplyvaju. Homo Sapiens nie je spolocenstvo milionov vciel/termitov/mravcov (bez II. signalnej sustavy) a spravajucich sa ako jeden organizmus.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

rovnako sa vždy nájde pár jednotlivcov, ktorí sa postavia proti jednostrannému vymývaniu mozgov. Pokiaľ tie informácie nie sú vyvážené, je to sprostá propaganda, ktorú si neraz nútení aj platiť
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

to je mozne, ale tazko definovat hranicu kde je vymyvanie mozgov a kde zacina normalny a nevyhnutny vplyv spolocnosti

typek nad si neuvedomuje ze zije v istej spolocnosti/ kulture/ v istom case a spolocnost v podstate jednotlivcom vstepuje/ diktuje/ predpisuje hodnoty/ zvyky/ navyky/ pravidla/ nariadenia/ zakazy/ prikazy/ zakony/ vyhlasky ... ktorych nedodrziavanie je istym sposobom sankcionovane (napr. ze ludia sa len tak strielat nemozu alebo v stredoveku za kradez odtatie ruky)

v inej spolocnosti/kulture/case su tie hodnoty / / / ... /vyhlasky zas ine rovnako ako sanckie za ich porusenie/ nedodrziavanie
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

ja ti neviem, ale v dnešnej dobe chlapci na pláži hajlujú, vývajú A.H. a do plynu posielajú nie len židov, ale každého kto nehajluje s nimi. A dnes ich ľudia volia do NR SR (Mazurek, Uhrík, etc.)
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

To, co si vymenoval, nemozes robit len v EU. On ale existuje aj svet mimo EU, kde by bolo vsetkym jedno, keby si urobil nieco z vyssie uvedeneho. Rovnako, ako im je jedno, ked mas na aute fialove smerovky, vysavac nad 1200W, alebo predajnu bez registracnej pokladne.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Á, súdruhovi sa cnie za socíkom. Pánko asi mal ocka štbáka, takže jeho sa to netýkalo.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Tvoj argument by bol silnejsi, keby nebolo toho faktu, ze stbaci a karierni stranici boli ti, ktori najviac profitovali z prevratu a po nom si aj nakradli.

Dnes su z nich najvacsi socikobijci. Mam podozrenie, ze prave preto si napisal to, co si napisal.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Posielam Uherak za pekny clanok
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Načo tak komplikovane? Stačilo presmerovať niekam do Ruska. Žiaden fejsbučík ani instagram... celý deň len Putin a iný hnoj. Kotrba a jeho fašisti už dostali po čuni, trollizmus z Ruska u nás nie je úspešný! Máš smolu Ivane!
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

Daj si facku.
Odpovedať Známka: 3.9 Hodnotiť:
 

So Smerom a Progresivnym Slovenskom napred do Jadra Europskej Unie! Vaclav Havel zehnaj Pokroku, Spravodlivosti, Slobode, Pravde a ochran nas pred protiEuropskymi fasistami.
Odpovedať Známka: 3.0 Hodnotiť:
 

"Hoci operátor priamo poukazuje len na neslobodu socialistického režimu, "

ako keby cela europa nebola v sucastnosti socialisticka a este k tomu sa snazi byt korektna..
Odpovedať Známka: 4.9 Hodnotiť:
 

socialna, nie socialisticka
Odpovedať Známka: -6.3 Hodnotiť:
 

Nie socialisticka.
Priklady zo SR:
1. 19r chalanovi zomrel otecko JUDr. zanechal domcek a 3 bytiky syncekovi - ten este dostava do statu okrem skoly zadara aj sirotsky dochodok
Na skolu zadara a sirotsky sa mu sklada rodinka so 6mi detmi.
3 su po 19tke - na VS chodit nemozu hoci na to maju a "VS su zadarmo" - lebo treba pomahat doma al. makat za pasom al. sa starat o 92?rocnu babku, kt. je mimo telom aj myslou - a stat tiez prispieva - tusim 63E/mesacne+plienky.
To nie socialne - to je socialisticke.

dalsie napisem - mozno az rano :P

Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

2A.
Platis zdravotne POISTENIE!
Podla vysky platu - nie rizika, veku, pohlavia, vsetci rovnako ...
A narok mas nulovy - cize ak MUDr. minie tabletky al. klby v prvom polroku na niekoho, kto v zivote nedal statu ani zdravotke ani 1korunu a este celu spolocnost obtazoval a vyzieral;;
tak v 2. polroku uz pre Teba, kt. platis zdravotku (aj z dividend!!) mesacne cez 300E klby a tabletky nie su - a ani pre tu mamu s 3-4-5-6 detmi - ked uz chceme byt socialni.

2B. UPGRADE
Ides darovat krv - dobra vec.
Ak darujes krv (co do financii) vlastne tej ZDRAVOTKE {inak by ju musela nakupovat ako lieky} - dostanes H. a SZCO zamestnavatel Ti zo svojho preplati/zabezpeci den volna.
Krv - Dovere - sukromnej sro ** zaplati podnikatel

To nie socialne - to je socialisticke.

Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

Marxisticka?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

V podstate je to tak. V ČSSR nebol socializmus ale totalitarizmus vybudovaný na filozofii Marxa, Engelsa, Lenina a Stalina.
Odpovedať Známka: -1.3 Hodnotiť:
 

A bol tisíc krát lepší a stabilnejší ako tento hnoj čo tu máme teraz! Česť!
Odpovedať Známka: -4.9 Hodnotiť:
 

Moj brat dostal 15 rokov, lebo zdrhol do Rakuska, stacilo cakat 8 rokov kym rezim padne.
Kamosovho stryka zastrelili na hranici.
Tak dobre sme sa tu mali, ze ludia riskovali zivot, aby utiekli.
Nikto neutekal z US do CCCP.
Ani z BRD do DDR.

A ti, co nakradli po "revulucii" su ti isti komunisti/socialisti, co vladli predtym.
Ale aspon mozem zmenit krajinu, pracu a zivot bez papierikov a povoleniek.
A prejst cez hranicu aj 2x denne bez ohlasenia.
Kostol nemusim - ale dobry kamos je tam denne - a zaroven ma vysoky flek v statnej sprave - to by predtym nemohol.

A o tych drobnych 180mil ludi, kt. zavrazdili a UTYRALI Mao, Dzugasvilli, Kim a Pol ...


Odpovedať Známka: 2.6 Hodnotiť:
 

moji rodičia sa nevideli 10 rokov. Otca vyslali do zahraničia (či chcel či nie) a mama keď chcela ísť za ním, mala smolu. Muselo jej byť parádne počas režimu... :) nakoniec režim padol, mama sa konečne videla s otcom a boli takí šťastní, až som z toho vznikol ja :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Dedko bol v strane a napriek tomu chodila celá rodina do kostola. Áno, neskôr mu to bolo vyčítané že to nerobí moc dobrý obraz keď komunista chodí do kostola (rovnako ako teraz "demokrati" vyčítajú tým čo volili ĽS NS), ale ostalo iba pri slovách. Nezavreli ho, nevyhodilo ho, nič, dokonca jeho deti chodili v škole na náboženstvo. Každý má iné skúsenosti a tak ako všetko, aj režim má svoje pozitívne aj negatívne stránky. Len je škoda že pri "revolúcií" sa okopírovali z iného režimu aj tie negatívne a nie len tie dobré...
Odpovedať Známka: 0.5 Hodnotiť:
 

Mohol by som poprosit tie pozitivne stranky UTYRANYCH a UMUCENYCH par 100 milionov ludi, kt. "prezili"?
Ano - par ludi sa malo lepsie - na ukor milionov.

Odpovedať Známka: -0.8 Hodnotiť:
 

Je to primitívne vycucať nevýhody socializmu a výhody kapitalizmu. Tiež by som mohol vytiahnuť výhody socíku a nevýhody súč. režimu. (napr 600 samovrážd ročne len na sk). Samozrejme, nechcel by som návrat bývalého režimu, ale aby som lietal od extrému do extrému, z toho som už vyzrel.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Tak daj ako by komanči zabránili tým samovraždám. By všetkých samovrahov pozatvárali? Nie, len by si ssa nedozvedele, že niekto nejakú samovraždu spáchal, lebo v najlepšom komunistickom zriadení sa samovraždy nepáchajú!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

napr exekúcie, kde za pár eur dlžoby splácaš aj stovky, to za socíku nebolo
Odpovedať Hodnotiť:
 

pis rovno 1000000 bazilionov. Kazdopadne je to stale menej ako 6 milionov, ty fasista.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Mohol by som poprosit zoznam tych UTYRANYCH a UMUCENYCH par 100 milionov ludi, kt. "prezili" a dovod preco im to robili?

Par ludi sa ma dobre na ukor milionov v tomto rezime, ten minuly bol o tom ze sa vsetci zlozili do spolocneho a mali sa aspon nejako zakladne(byvanie, skola , zdravotna starostlivost atd..), dnes maju napriklad niektori v slavnej amerike niekolko 10tok miliard dolarov a kopec ludi je na ulici po tom co si museli pozicat od tych bohatych a nestihali im platit, ale samozrejme vyhovorka kapitalistov a anarchistov je ze nevyuzili dostatocne svoje moznosti a niesu dost sikovni aby si zarobili na zakladne veci ktore stoja dokopy radovo stovky ich vyplat
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Dedko bol v strane. Mal by si držať hubu a nevyjadrovať sa. Nemáš reálny obraz. Môj svokor nemohol ísť študovať vš, pretože jeho *bratranec* zdrhol do us. Čo je vec, ktorá sa týka celého života. Nie nejaké blbé chodenie do kostola.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

tvojho strýka strelili Rakúšania, alebo spravil zásadnú chybu, že nezobral 2 fľašky domácej pre pohraničnú hliadku. Nehádzal by som to na režim.
Odhliadnuc od toho ale uteká vždy najprv bordel (ale nie len bordel, takže to neber osobne). Aj Amerika bola osídlená bordelom z Európy. Vďaka tomu sa to tu trochu prečistilo.
Odpovedať Známka: -4.8 Hodnotiť:
 

Príspevok bol zmazaný pre nevhodný a/alebo vulgárny obsah.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Príspevok bol zmazaný pre nevhodný a/alebo vulgárny obsah.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vyjebané hovno si. Inak sa ti nedá povedať.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

dobre hovoris s tou amerikou
Odpovedať Hodnotiť:
 

lebo teraz ludia neutekaju do zahranicia. tak sa tu mame dobre. nemusia pri tom sice riskovat zivot, ale kazdy aspon trochu schopny zdrha.
Odpovedať Hodnotiť:
 

prave si prepadol z historie
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak toto je mega fail. Hlavne ak niekomu kvoli tomu nesli nejake scripty ktore mu generuju prachy. Akoze ked sa niekto snazi napojit na REST API, tak ten request bude neuspesny lebo kokotkovia v O2 porusuju sietovu neutralitu a robia si co chcu!
Odpovedať Známka: 7.2 Hodnotiť:
 

si myslia ze sme v slobodnej demokratickej krajine kde si mozu robit co chcu ako nejaky Ego top #1 v trendoch. Ale za totaca by im dali po prstoch, kurvam kyslikovym. Za totaca by s nimi bol poriadok!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Demokraticky by sme mali zrusit tuto falosnu demokraciu a prejst na casom overenu dobru monarchiu. Nas kral bude vodca Kotleba.

Pri monarchii stacit stat jednu hlavu aby sa system zmenil.
Pri demokracii musis zabit hydru ktorej ked zotnes hlavu narastu jej 3 dalsie.
Demokracia je zlo, maskaradujuce sa ako dobro. Dokonale prostredie pre organizovany zlocin na statnej urovni.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Demokracia je fail. Aby hlupi ludia rozhodli kto bude kapitanom na lodi. Zvolia kapitana ktory nema navigacne schopnosti a ledva otaca kormidlo, este k tomu kradne v kuchyni a nakoniec narazi do ladovca a potopi celu lod. Pritom je na palube aj jeden naskillovany kapitan ktory by to bez problemov odsoferoval.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

https://www.youtube.com/watch?v=fLJBzhcSWTk
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

uplne suhlasim s definiciou demokracie (naozaj)

uz len to vysvetlenie ako za Maocetunga, Stalina, Polpotu a hoc aj Gottwalda bolo lepsie /s


Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

/s? DAE LE REDDIT LOL xDDDDD
/s samozrejme
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ziadny naskillovany kapitan na lodi nie je, kamosko.
V realite ten naskillovany kapitan na taku lod vobec nenastupil, lebo to nema zapotreby. Tak nejak by som poupravil tento tvoj prispevok - na tej lodi sme my vsetci ostatni.
Odpovedať Hodnotiť:
 

to isto nebude nas kapitan :D :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

V poslednej dobe je tu narast kokotov ako ty. Uz vam nestaci facebucik na tieto vygrcky? Na plaz!
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Pana neho ta tema na tom screenshote je skaredaa
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Jebe na hlavu uz kompletne?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

https://goo.gl/Go7vwY
Odpovedať Hodnotiť:
 

https://goo.gl/ALj2xE
Odpovedať Hodnotiť:
 

planuju aj nejako odskodnit ludi ktori boli tymto postihnuti? ak som chcel ist v piatok na nejaku zahranicnu stranku, musel som ist cez easy vpn(neplatene=ja som produkt), co teda nie je uplne kosher
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dobry den, ja len pre upresnenie. HTTP kod 307 Internal redirect. To znamena, ze server neodpoveda s kodom 307, ale prehliadac to tak zaeviduje v network logu pri presmerovani na https kvoli HSTS. Server pravdepodobne vratil HTTP kod 302 Redirect. Ako sa dalej peise v clanku, O2 ma nastavene HSTS a server vracia hlavicku "Strict-Transport-Security:max-age=63072000; includeSubDomains".

Technici ale pozabudli na tuto skutocnost a stranku nepustili na https, co sa moze stat kazdemu :), hlavne ak to pripravovala nejaka nejaka tretia firma, ktora o tom ani nemusela vediet / nenapadlo ich.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Aj keď súhlasím s obsahom kampane, príde mi neuveriteľné, že si operátor dovolí robiť man in the middle attack. Dosť silný dôvod na odchod.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

V rámci demokracie ti vezme slobodu, pretože demokracia mu to umožňuje.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Dúfam, že za toto dostane O2 aspoň miliónovú pokutu!

Je v podstate otrasné, v akom režime to žijeme, že privatizérsky arcizlodej vlastniaci O2, "ktorý zbohatol v období prechodu zo socializmu na kapitalizmus" (ako tu tomu na DSL hovoria), sa ešte v podstate za nakradnuté peniaze drzo dáva na obdiv svoju spupnosť a chváli sa svojou zlodejinou!


Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár