neprihlásený Utorok, 16. apríla 2024, dnes má meniny Dana, Danica
Nové AMD notebooky majú výrazne horšiu výdrž, bohužial potvrdil ďalší test

Značky: notebookyAMDIntelspotreba a výdržZen / Ryzen

DSL.sk, 1.12.2017


Nová notebooková platforma AMD postavená na nových mobilných procesoroch Ryzen má bohužial zrejme výrazne horšiu reálnu spotrebu a výdrž ako konkurenčné nové procesory Intelu, aspoň v prvom a zatiaľ zrejme jedinom dostupnom modeli s týmito procesormi.

Naznačuje to ďalší test, tentokrát od rešpektovaného hardvérového serveru Techreport.

Na dnešné pomery relatívne slabú maximálne priemernú výdrž ukazoval už prvý test 15.6" HP Envy x360 s AMD Ryzen 5 2500U od Hot hardware, o ktorom sme informovali v tomto článku. Notebook dosiahol pri prehrávaní 1080p videa výdrž len 272 minút, teda 4 hodiny a 32 minút.

Techreport najskôr rovnaký notebook, v ktorom ale použil SSD disk namiesto HDD a jas displeja 50%, otestoval pri prehrávaní 1080p videa a v jeho na dnešné pomery pomerne nenáročnom teste browsovania. Pri prehrávaní videa dosiahol výdrž podobných 277 minút a pri teste browsovania, pri ktorom sa každú minútu obnovuje stránka obsahujúca aj Flash, 372 minút, teda 6 hodín a 12 minút.

Hot hardware pri svojom teste nameral nízky jas displeja a preto notebook aby bol porovnateľný s inými modelmi testoval so 100% jasom, Techreport len s 50%. Výsledky v každom prípade výrazne zaostávajú za konkurenčným Intelom Core i5-8250U, ktorý v 14" Acer Swift 3 v rovnakom teste dosiahol výdrž 10.4 hodín a dokonca s pridanou samostatnou grafikou Nvidia GeForce MX150 9.5 hodín.


Zistená výdrž prepočítaná na kapacitu batérie, kliknite pre zväčšenie (dáta a graf: Techreport)



Techreport sa ale snažil eliminovať rozdielne displeje a aktuálne uskutočnil ďalší test. Keďže nemal k dispozícii porovnateľný 15" notebook s najnovšími Intel procesormi, uskutočnil test browsovania s rovnakým externým displejom a vypnutým interným displejom v notebookoch. Takto porovnal opäť 15.6" HP Envy x360 a 14" Acer Swift 3.

Pri tomto teste zistil, zrejme v súlade so zisteniami Hot hardware o jase, že výdrž HP notebooku s AMD už nenapájajúceho interný displej sa zlepšila pomerne málo len o 53 minút na 425 minút. Spotreba displeja tak zrejme v tomto notebooku nebola vysoká.

Naopak výdrž Aceru so samostatnou grafikou MX150 sa predĺžila veľmi výrazne z 9.5 hodín až na 14 hodín a 33 minút. Interný displej u tohto notebooku sa tak zrejme na spotrebe podieľa relatívne vysokým podielom a úlohu môže hrať aj prípadná zmena v používanej grafike pri externom displeji, aj keď aj oproti Swiftu bez MX150 prišlo k výraznému zvýšeniu výdrže z 10.4 hodín.

ModelJadrá / vláknaTakt
(GHz)
Max Turbo
(GHz)
Intel Turbo 4
(GHz)
TDPL3
Ryzen 5 2500U4 / 82.03.6-15 W4 MB
Ryzen 7 2700U4 / 82.23.8-15 W4 MB
Core i5-8250U4 / 81.63.43.415 W6 MB
Core i5-8350U4 / 81.73.63.615 W6 MB
Core i7-8550U4 / 81.84.03.715 W8 MB
Core i7-8650U4 / 81.94.23.915 W8 MB

Porovnanie nových AMD Ryzenov pre notebooky a nových mobilných 4-jadrových Intel Core procesorov



Nový test je lepším porovnaním spotreby samotnej platformy bez displejov, ktorý ukazuje na veľký rozdiel v spotrebe. Po zohľadnení veľkosti batérie Acer dokáže fungovať na jeden Wh energie až 19.1 minút, HP len 7.8 minút, teda 41% času.

Na druhej strane tento test samozrejme priamo nezodpovedá reálnemu scenáru používania, keď užívatelia pri fungovaní na batériu prakticky vždy používajú interný displej. V každom prípade výsledky aj týchto testov posilňujú odporúčanie pri zámere kúpiť nový notebook do konca roka síce počkať ešte na definitívne informácie o výdrži AMD notebookov ale predbežne si vyberať so zohľadnením zistenej relatívne slabej výdrže AMD.

To pre väčšinu užívateľov, ktorí pochopiteľne požadujú čo najväčšiu výdrž, znamená preferovať nové štvorjadrové 15-Wattové Intel CPU. Pre časť užívateľov dávajú zase zmysel staršie 35 alebo 45-Wattové štvorjadrá Intelu, ktoré vďaka vyššej spotrebe ponúkajú vyšší udržateľný procesorový výkon. Dôležitým faktorom pri rozhodovaní môže byť samozrejme aj cena, keď je výdrž AMD aspoň podľa doterajších testov síce výrazne horšia ale pre časť užívateľov akceptovateľná.

Výsledky o spotrebe AMD platformy zatiaľ stále nie je možné z viacerých dôvodov považovať za definitívne. Okrem iného je zatiaľ na trhu len jeden notebook a výdrž môže byť špecifická pre tento model, u iných modelov môže byť z rozličných dôvodov iná, alebo výdrž môže výrazne zlepšiť nový ovládač, atď.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami
Batérie vyhodené z vesmírnej ISS neočakávane nezhoreli a poškodili dom v USA
Sprístupnená beta verzia Ubuntu 24.04 LTS
Nový CPU Apple M4 majú dostať všetky Macy, s výnimkou najvyšších najneskôr do jari
Samsung sa v predaji smartfónov vrátil pred Apple
Zatiaľ posledný Star Trek seriál bude mať ďalšiu sériu, ohlásený aj nový film
Nový Android 15 je k dispozícii v beta verzii
Samsung má spustiť výrobu takmer 300-vrstvovej flash tento mesiac, budúci rok dosiahnuť 430 vrstiev
SpaceX použila prvý stupeň Falcon 9 už 20-krát
Apple čoskoro uvedie ďalší sci-fi seriál


Diskusia:
                               
 

to by bola skoda. prislo by mi zvlastne keby nepopracovali i na vydrzi... pockame si a uvidime...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Popri od celkovej zataze systemu nezavislej vydrze baterie prinasa nove AMD Ryzen prostrednictvom prevratnych technologii spracovania obrazovych dat i mimoriadne efektivne graficke vystupy.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

odporucam uranove baterie, vydrzia ti cely kratky zivot
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Presne skoro tak. Len zrovna počas jadrových interakcií nie je kmitanie cézia dostatočne spojité ani na počas, takže priekazne ani na jeden.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Mne to pride ako picovina.. testovať windowsi ktoré podľa mňa ani nepodporujú ten procesor alebo nepoužíva instrukce sady a rieši veci SW.. bez potvrdenia ze to tak nerobí testu neverím, ale to ze intel má naviac je logické, notebooky robí už dlho..
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Podte, podme si zaspievat:

Nebude to take lahke draha, mna sa nezbavis s tym sa luc ...
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

Ja naozaj dúfam a modlím sa že je to len nejaký bug ktorý opravia inak sa na AMD zasa všetci v notebookoch vykašlú a AMD príde o prachy z vývoja. Bolo by totiž veľmi nevhodné keby v notebookoch nieje konkurencia kde to podla mňa bolelo viac ako na desktopoch kde to ťahali aspoň grafiky.
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

Pozna niekto notebook s AMD procakom, ktory nebol tragedia?
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

Lenovo U165, Lenovo Z50-80 a nejake stare HP kde bol doslova brutalny vykon,sice sa tavili plasy na mriezke chladenia ale fakt to bol kanon za smiesnu cenu
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

DELL Latitude D531 s AMD Athlon64 Dual-core 2 GHz, mali sme ich vo firme najmenej 100 ks, popri D520 s Intelmi, a uplne v pohode.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako som vždy tvrdil AMD Vždy bolo a aj bude okrem procesora,hlavne vykurovacím telesom. Možno aj trošku lacnejšie, ale ako sa hovorí nie sme taký bohatý aby sme mohli kupovať lacné veci. A teraz sa môžu do mňa obuť AMD fanatici.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

nie som amd fanatik ale dobre pamatam athlon xp vs p4 a vtedy privlastok radiator mal praveze intel a zasluzene...
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Mal som athlon aj duron 1,2ghz a 1,6ghz s príslušnými chladičmi A obidva mi do pol roka zhoreli, potom som si kúpil P4 2,4 ghz a mám ho dodnes. Raz sa mi začal každých 20 minút svojvoľne vypínať, Potom som zistil že ako som sa v ňom hrabal Zabudol som zapojiť ventilátor, No čuduj sa svete dodnes funguje
Odpovedať Známka: -4.4 Hodnotiť:
 

no ked zabudnes zapojit chladic tak je jasne kde asi bola chyba ked ti dokaze procak zhoriet, to sa mi za 20 rokov nestalo ani raz...
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Skus citat lepsie. Ten chladic som zabudol zapojit na inteli ,nie na amd a dodnes ide.ale chyby sa stavaju ,nik nieje dokonaly. Za 20 rokov nie a dvadsiatyprvy sa ti to moze stat
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

murko prečo si sa hral s taktom? To ako si myslíš, že keď to nespomenieš nevieme?
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Macicka nehral som sa s taktom, v tych casoch som na to nemal odvahu
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skoro by som povedal, ze sa ti snazil naznacit, ze ked si na P4 zabudol na chladic, tak je otazne co si vykonal pri tych AMD procesoroch.

Aj ja som mal Athlon a po 10 rokoch stale isiel ako novy, len ten svet sa zmenil, prisiel cas viacjadrovych procesorov.

Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Aj ja som mal Duron 650 aj AMD 2500+, vsetko pekne na vode, este ked to nebolo in, lasivy sa vyrabali doma na kolene z medzi a cinu. Boli to velmi dobre procesory a ten duron siel strasne vysoko s taktom v percentualno ponimani navysenia taktu. Ten Duron tusim bezal bez problemov na 850 MHz alebo 950? Uz si presne nepamatam.
Odpovedať Hodnotiť:
 

fanatik si jedine ty, takže srať na teba
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

Podla tvojej reakcie si intel asi nikdy nemal takze srat mozes tak akurat na seba
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Aha, takze ked intel viedol svoju zbrusu novu architekturu (naposledy sa to stalo v roku pana 2009 a dofcul ma intel-dementel furt tu istu architekturu iba ju optimalizuje/vylepsuje a steluje), takze hned v tom roku mal na tej architekture vypilovane vsetky nedokonalosti, hned ju optimalizoval na notebooky a mal super pomer vykon/spotreba a hned boli na trhu vsetky divajsy nehalem-based (rozumej vsetky tie uzasne mosty a jazera od roku pana 2009) co mame dnes.

Taktiez dovtedy vobec nebolo centrino (pentium M na baze PIII, neskor core (solo) a core 2).

No a netburst P4 architekturu sa intelu-dementelu tak podarilo vypilovat k dokonalosti, ze uvadzal mobilne P4 s DTP 15W a s vykonom jak nikdy nevydane 4,0 GHz P4 Prescott 2M (koniec ironie).
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

Takze treba pockat asi tak 4-5 rokov a potom na uplne samom sklonku zivota Zen architektury vraviet co dokaze/nedokaze architektura Zen v mobilnom segmente (ci uz na 14/12/10/7 nm) rovnako ako na samom sklonku zivota architektury stavebnych strojov (vyvijanej v 2007-2010) amd vypilovala tuto architektura tak, ako to len bolo vzhladom na jej povahu mozne (zapracovanei mrte uspornych funckii) a rovnako vzhladom aj na povahu 28 nm procesu a vylepsila pomera vykon/spotreba o desiatky % oproti predchodcovi (APU Carrizo) - to si ale nikto nevsimal, lebo slate a furt to bolo horsie jak intel, rovnako ako dnes si typicky intel-idiot neuvedomuje revoluciu ktora tu bola (zvysenie IPC u AMD o 40-50%). Ano samozrejme bolo kde zvysovat, kedze architektura stavebnych bola z pohladu IPC absolutne katastrofa a jadierko Pilledriveru na 4,0 GHz sa jak-tak chytalo na jadierko Phenomu II na 3,3 GHz.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Lenze nic taketo nenastalo do roku napa 2006 (11 rokov!) ked intel uviedol Core2 (a IPC stuplo az o 80% !!!!!!!!!!!!) a definitivne tym absolutne pochoval a zo stola zmietol cely Netburst a Pentium4, kedze jedno jadierko Core2 na 2,4 GHz zadupalo do zeme s aj rezervou jedno jadierko P4 na 3,2 GHz .....
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

A preco by malo nastat?
Ci u Teba plati, ze 4.60*1.80<5.00?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jaj takze je lepsie ist cestou ako napr samsung, 100 galaxii tyzdenne ,ale ani jedna poriadna,ako sa drzat jednej a zdokonalovat ju? Viem ze inovacia a pokrok su potrebne ,ale...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Netvrdim ze je nieco lepsie, ja konstatujem. Zatailco v rokoch 1999-2006 to intel-dementel kvoli AMD nemal lahke, intel nemal od roku 2006 konkurenciu a od roku 2009 ci 2011 uz ani neexistovalo slovo "konkurencia" na poli x86 CPU. Kedze ziadna konkurencia nebola, intel nemal ziadny dovod vymyslat novu architekturu, uplne mu stacilo zdokonalovat co ma.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Mas prilis obmedzeny pohlad. Zboznujem, ked si nejaky vidlak so slamou vo vlasoch zo slovenskej diery vypisujuci z preprdenej kralikarni mysli, ze je najmudrejsi. Parada! Aspon sa zasmejem.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Presne Pjetro, dokial sa neprestahujes do 20m^2 garsonky v San Franciscu, mas komisiou diskuterov dsl.sk ZAKAZANE sa vyjadrovat o procesoroch.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

--------------------- --------------------- ---------------------
a ja zas neznasam ako si kazdy intel-idiot mysli ze intel-dementel kazdy rok vydava nove architektury CPU (nejaky dalsi most ci jazero), pricom je to ABSOLUTNE NEMOZNE, kedze vyvoj novej architektury trva aspon 3-4 roky a v priemere pride nova arch. raz za 5-6 rokov

pre intel-idiotov ake mal intel-dementel CPU arch.:

architektura P5 aka 80586 (1993-1998), obchodna znacka Pentium (nepamtam zhlavy, ale tiez malo nejake 2-3 vylepsenia ako P54, P55, P55 MMX ...)

architektura P6, obchodna znacka PentiumII a PentiumIII, 1998-2001 (nepodarky sa odvtedy zacali nazyvat Celeron), vylepsenia: Klamath a Deschutes pre PII a Katmai, Coppermine a Tualatin pre PIII

architektura Netburst, obchodna znacka Pentium4 (2001-2006), vylepsenia: Wilamette, NorthwoodA, NotrhwoodB, Prescott, Prescott 2M, Cedarmill a Gallatin Extreme
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Jaka sprska nezmyslov, ako furt.

Intel vydal x86 architekture (ktoru AMD ukradlo, a z ktorej zlodejstva doteraz tazia) v casoch, ked si este ani v plane nebol. Potom tu mal itanium a este par experimentalnych. To je vsetko.

Preco by vydaval kazdy rok nieco noveho, ked x86 staci?
Jak by si riesil statnu kompatibilitu?
Si vobec uvedomujes, co to prinasa, uviest novu architekturu?
Alebo len zase nevies, o com trepes?
Odpovedať Hodnotiť:
 

architektura Core, obchodna znacka Core, Core Solo, Core2Duo a Core2Quad + aj mobilny segment (2006-2009), vylepseni bola plna rit: Conroe, Allendale, Wolfdale, Kentsfield, Yorkfield pre desktop a Merom, Penryn pre mobilny segment

architektura Nehalem (2009-dofcul), obchodna znacka Core i3/i5/i7 (portfolio nepodarkov sa zpestrilo a je ich mozne predavat roznoredejsie) a po novom aj i9, vylepseni plna rit, vsetky tie mosty a jazere o ktorych si intel-idiot mysli, ze je to kazdy rok nova architektura CPU

aj cela anglicka wiki je po case core architektury uplne pomylena a uz pri core-penryn hovori o novej architekture, pricom hned prva veta jasne hovori ze ide o die-shrink (wiki pouziva navsetko pojem mikroarchitektura) - je uplne suma fuk u prdele ci to bude nazyvat mikroarchitektura alebo architektura, ale je absolutne neprijatelne stavat na rovnaku vahu zmenu architektur P6-Netburst-Core a zmeny z mostov a jazier
--------------------- --------------------- ---------------------
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Takze zatialco v rokoch 2006-2009 vladla core arch. s obchodym nazvom Core2, dnes nam vladnu nehalem-based cpu a cele sa to od roku 2009 mohlo volat obchodnym nazvom Core3 ... to by bolo ale sakra blbe kukat uz 8 rokov furt iba na Core3...

V podstate ale to tak aj je, kedze tu mame Core i3/i5/i7 ... a od roku 2009 sa furt kukame iba na i7, pricom architektura je furt ta ista a existuje 8 vylepseni Core i7cky, teda existuje OSEM druhov i7ciek, rovnako ako existovalo SEDEM druhom Pentii4 ...

Uz roky-rokuce opakujem otazku: kedy pride intel-dementel s NOVOU architekturou x86 CPU? V roku 2020 ci neskor? A bude to vobec?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

nepride... caka ci je ARM od Applu naozaj taky vykonny a ak hej tak zavesia remeslo na klinec.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jebe Ti?

x86 je architektura, ak pride do segmentu pc (staro-)nova (napr. EPIC, ARM alebo POWER), tak to uz nebude x86. logicky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nesnaž sa...
Proste nieje najmenší dôvod kupovať niečo od amd.

A pridávam že ani od Šašungu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale ma, maniak, ma - 580 grafiky su super a za fajnu cenu. Aj ked ja by som si radsej doplatil na 1070. Napr. ani tie Ryzen nemusia byt najhorsie riesenie, lacne r5 su lakave, dokial neni k dispozicii i5 a clovek ma na ne nervy.

Plus AMD apu maju svoje miesto v konzolach, aj ked, osobne sa mi tam viac paci X1 alebo uz X2, resp Tx...
Kazdemu podla svojho gusta.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Posrané ovládače na VGA a kopu detských trablí - napríklad s rozšírenými plochami.
Občas je tu niekto zarytý voči AMD. A?
Keď pijem Coca-Colu, nebudem si liať do krku tú odpornú Pepsi!
Odpovedať Hodnotiť:
 

4 hodiny - ja by som to az tak cierno nevidel. Predsa len porovnavali Acer so samostatnou grafikou (intel) a Radeon Vega 8 Graphics (amd). A keby aj, 4 hodiny na beznu pracu staci (teda aspon mne). A ak je niekto, kto vyzaduje viac ako 4 hodiny, kupi intel.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Načo mi je notebook, ktorý má spotrebu ako elektromobil, ale jazdiť na ňom sa nedá?
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

Bárs iba kvôli aliby kebyže by trebalo.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 


Ali by to neurobil.


Odpovedať Hodnotiť:
 

No vypadalo to pekne ...skoda ho .....
Mozno ale Ntb od ineho vyrobcu ?
Uvidime
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

nb mam na nabijacke nonstop vydrz na baterku ma nezaujima.
video pozerat na nb z baterky musi jebat tym teenagerom v buse co sa jebu niekam do ucilista vpodstate to len slope ta haved a nb to aj tak nepotrebuje staci tomu zosit a atramentove pero z ktoreho mu vytiekol atrament a zajebal mu celi vnutrajsok kabeli ale ten bol zajebani uz tak dvadsat rokov lebo to zdedil po dedkovi ktori tiez bol ucen a tiez len slopal a chodil busom do ucilista.



Odpovedať Známka: -1.8 Hodnotiť:
 

Ahoj, volám sa Alpajetop a očividne mám nejaký problém.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

No áno, tým zošitom to vážne prehnal, pokiaľ teda nemyslel Samsung Note.
Čo by s ním robili v škole?
Odpovedať Hodnotiť:
 

tohtorocna X270, vydrz na baterku 4-5h pri browsovani internetu a editovani textu.

Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ked odpojili displej a spotreba sa zmenila minimalne, tipol by som to skor na problem v setriacich modoch CPU/GPU.
Skoro by som sa az stavil, ze to daky buduci update biosu opravi, pokial samozrejme nejde o daku konstrukcny problem ci uz samotneho NB, alebo CPU/GPU.

Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Súhlas. Môže to byť neoptimalizácia windowsov a biosa.


Takže treba si počkať.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár