neprihlásený Štvrtok, 30. mája 2024, dnes má meniny Ferdinand
Na Slovensku spustená ďalšia sieť pre Internet vecí, cez 4G LTE sieť Telekomu

Značky: Internet vecí / IoTSlovak TelekomLTE / 4G

DSL.sk, 8.12.2017


Telekomunikačný operátor Slovak Telekom spúšťa ďalšiu, v poradí štvrtú, slovenskú sieť pre tzv. zariadenia Internetu vecí.

Na rozdiel od doterajších troch postavených na vlastných špecifických technológiách iba pre IoT a vlastných vysielačoch je sieť Telekomu postavená na štandarde NB-IoT, NarrowBand IoT, využívajúcom jeho LTE 4G sieť.

Telekom ju prevádzkuje pomocou jeho vysielačov pre LTE 4G sieť v pásme 800 MHz.

Výhodou oproti konkurenčným sieťam a technológiám Sigox a LoRaWAN je využívanie licencovaného pásma a tiež využitie existujúcich základňových staníc a vysielačov. NB-IoT na nich využíva len úzky kanál a podľa informácií operátora by nasadenie podpory malo byť predovšetkým softvérovou záležitosťou.

Zariadenia tzv. Internetu vecí, IoT, sú zariadeniami bežnej potreby respektíve rozličnými senzormi s konektivitou alebo odosielaním dát na Internet. Príkladom môže byť napríklad automatický zber dát z rozličných meračov spotreby. Komunikačné siete pre zariadenia IoT umožňujú týmto zariadeniam komunikovať na veľké vzdialenosti s centrálnymi zbernými uzlami a napríklad tak umožňujú efektívny automatický zber dát z elektromerov.

NB-IoT je podobne ako iné IoT technológie vhodná najmä pre občasné posielanie malých objemov dát napríklad zo senzorov. Podľa Telekomu sieť umožní prenosy rýchlosťami od niekoľko stoviek bitov za sekundu po 100 Kbps, obojsmernú komunikáciu a senzor môže vydržať fungovať na batériu aj viac ako desať rokov. Detailné technické parametre nie sú k dispozícii.

Zákazníkmi IoT sietí nie sú typicky priamo koncoví užívatelia, ale distribučné spoločnosti a dodávatelia.

Telekom zatiaľ sieťou pilotne pokrýva kompletne Bratislavu a Trnavu a ich široké okolie. Avizuje postupné rozširovanie pokrytia ale bez konkrétnych plánov. Podľa dostupných informácií sieť zatiaľ komerčne nevyužívajú žiadni partneri.

K oznámeniu novej siete prišlo krátko po tom, ako v polovici novembra oznámila spoločnosť SimpleCell budujúca sieť Sigfox komerčný štart siete a pokrytie viac ako 90% územia a 85% populácie.


Aktuálna mapa pokrytia siete Sigfox, červená - pokrytie 3+ základňovými stanicami, zelená - 2 stanicami a modrá - pokrytie 1 základňovou stanicou, kliknite pre zväčšenie (obrázok: SimpleCell)Komunikačné IoT siete na Slovensku budujú aj Slovanet a Antik, ktoré majú zatiaľ ale limitované pokrytie a kedy dosiahnu celoštátne pokrytie nie je zatiaľ jasné. Obe spoločnosti využívajú technológiu LoRaWAN.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Arm predstavila výrazne výkonnejšie CPU a GPU, výkonný AI akcelerátor zatiaľ stále nemá
Dátová prevádzka mirrorov Fedory sa zrazu zdvojnásobila, distribúcia nevie prečo
NASA schválila štart vesmírneho Boeingu 1. júna, napriek problémom
Orange na časti územia zrýchľuje pevné 4G pripojenie na 100 Mbps a zvyšuje FUP
Enkóder AV1 videa SVT-AV1 zrýchlil a zlepšil kvalitu
SNS chce efektívne zrušiť doterajšie internetové diskusie, weby by museli získavať rodné číslo a overovať ho
Nová generácia AMD Ryzenov s jadrom Zen 5 má prísť v júli
Nvidia má údajne uviesť ARM CPU pre PC
Apple má v 2026 spustiť predaj MacBooku s displejom aj namiesto klávesnice
Tretí let Starship zlyhal kvôli upchávaniu, štvrtý má stanovený dátum


Diskusia:
                               
 

20MB/deň, 50KBPS, existuje vhodný balík ?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

pozn. nie IoT
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale no tak... treba uviest na spravnu mieru akronym IoT v pripade telekomu.... (I)diots(o)f(T)elekom..
a inak, tesim sa na rok 2020, kedy ma bude spiclovat chladnicka kolko som prave toho zozral a zehlicka zase odosle sms bezpecnostnej agenture, ze som prave prdol v obyvacke..
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

To koľko toho zješ nikoho nezaujíma. Zaujímajú ich politické názory a možnosť skorumpovania, prípadne vydierania získaním nejakej vyslovene dôvernej informácie.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

kurva zas niekto nechape sarkazmus... a ocom je prispevok? presne o tom co si napisal, cize o spiclovani a je uplne u prdeli z akych dovodov...
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Presne tak. Nárast počtu radikálnych pravicových extrémistov s ľadničkou plnou kozieho syra a božolé netreba podceňovať.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Nesuhlasim. Za kazdu informaciu z Tvojho zivota je neaka korporacia ochotna zaplatit. Bavime sa tu o veciach priamo v domacnosti ktore ked sa nasadia , tak masovo a dat bude dost ...
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Omyl. Veľmi ich zaujíma čo zješ a vypiješ. O 15 rokov ti zdravotná poisťovňa odmietne preplatiť operáciu žlčníka. Pošlú ti zoznam alkoholu či nadmieru používaných nezdravých jedál, ktoré si zjedol za posledných 10 rokov. Alebo si myslíš, že obchodné reťazce, (či online chladnička) nepredajú info o tvojich nákupoch ?
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

ale neboj sa, neposlu. este stale budu mat problemy s integraciou na slovensko sk
Odpovedať Hodnotiť:
 

keby radsej natiahly opticke kable po dedinach ony radsej budu vymyslat ojeby aby na nich ryzovaly skurveny zahranicny hajzly
aj ten skurvenec co im to predal
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

clovek len caka a caka. on caka, ini cakaju, vsetci cakaju.
ci bude nieco lepsie, ci pride zmena alebo ci pride nieco nove.
nic nepride, sedia, kukaju a cakaju.
a tak vsetci cakali, az sa nacakali, ale sa nedockali.
len neviem na co ste vsetci cakali.
tak teda vela zdravia vsetkym, co na nieco cakaju
:D
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Pre s ohľadom na dynamické zariadenia úplné pokrytie požadujúcich zákazníkov predsa bez roamingových zmlúv medzi operátormi ponuka akceptačné chúťky logicky priekazne nevzbudzuje.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

IoT otvara nove moznosti najma spolocnostiam pozerajucim do buducnosti. Obavam sa, ze ak ocakavate vyuzivat IoT v dohladnej dobe pre vlastne potreby tak ako napriklad opticky internet, tak vobec neviete o com pisete.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár