neprihlásený Štvrtok, 23. septembra 2021, dnes má meniny Zdenka
Štát katastrofálne nezvláda schránky. Až teraz kupuje nové disky, celkovo za milión a 4.2 tisíc za 800 GB SSD

Značky: elektronické schránky

DSL.sk, 12.12.2017


Štát katastrofálne nezvláda prevádzku elektronických schránok na Slovensko.sk a príčinou aktuálnych problémov s ich funkčnosťou, ktoré sa naposledy prejavili včera v ranných hodinách a predtým aj v novembri, bolo stále nedostatočné nadimenzovanie respektíve výkon systému.

Serveru DSL.sk to potvrdila organizácia NASES zodpovedná za systém na strane štátu.

"Dnes v ranných hodinách sme zaznamenali výkonnostné problémy na hardvérovej infraštruktúre," uviedla organizácia vo včerajšom stanovisku.

Hoci problémy s nedostatočným nadimenzovaním systému boli už aj verejne jasné už pri vážnych problémoch v prvej polovici septembra a NASES od začiatku za riešenie problému označuje zvýšenie výkonu hardvéru a to konkrétne nové výkonnejšie diskové polia, zmluvu na dodávku nových diskových polí uzatvorila ale až na začiatku decembra, konkrétne 4. decembra, a to s lehotou dodania až 7 týždňov. Okrem toho doteraz uskutočnila podľa zverejnených informácií optimalizácie využívania existujúcich diskov a doplnila dočasne zapožičanú diskovú kapacitu.

Dodávka môže byť samozrejme zrealizovaná skôr, ďalšie týždne má trvať ale nasadenie polí do reálneho systému. Kedy môžu byť reálne nasadené zisťujeme.

Zmluva bola uzatvorená na základe rámcovej zmluvy ešte z júna a je výsledkom elektronickej aukcie. Odkedy NASES vedela o potrebe upgradu hardvéru, či proces objektívne musel trvať až skoro tri mesiace od už aj verejne viditeľného nedostatočného nadimenzovania systému a v akých termínoch boli uskutočnené jednotlivé kroky zisťujeme, detailnejšie stanovisko má organizáciu poskytnúť zajtra.

Relevantnou otázkou zároveň zostáva, či sa podstatnou mierou na problémoch s výkonom a kapacitou nepodieľa softvérová časť systému. Systém aspoň čo sa počtu doručovaných správ týka doručuje smiešne počty správ, septembrové problémy prišli potom ako štátna zdravotná poisťovna išla poslať smiešnych 87 tisíc výsledkov ročného zúčtovania, v celom septembri bol do schránok poslaný spolu len milión rozhodnutí a pri problémoch v novembri hovorila NASES o preťažení systému "viac ako 75-tisíc volaniami v priebehu 3 hodín". Okrem toho musí samozrejme spracovávať výrazne väčší počet prihlásení užívateľov kontrolujúcich si schránky, čo sú v značnej miere ale pasívne operácie.

Na akú reálnu záťaž bol alebo mal byť systém nadimenzovaný a či vôbec bola stanovená a otestovaná takáto záťaž nie je jasné. Organizácia NASES odmieta na tieto otázky odpovedať s výhovorkami na bezpečnosť. Hoci samozrejme akú intenzitu útokov systém zvláda môže byť legitímne utajovať, vyhovárať sa na bezpečnosť pri otázkach na nadimenzovanie legitímneho záťaženia systému reálnymi užívateľmi pri reálnej činnosti nie je namieste a určite nie potom, ako sa systém ukázal ako nedostatočne nadimenzovaný.

"V súvislosti s opakujúcou sa situáciou NASES vyzvala svojho dodávateľa o rozborovú analýzu, na ktorej sa momentálne pracuje," uviedla NASES v stanovisku pre DSL.sk. Prečo takáto analýza stále nie je hotová a kedy NASES dodávateľa vyzvala nie je jasné, organizácia sa bránila poskytnúť podrobnosti a hovorí, že dodávateľ už doteraz dodal po problémoch viacero analýz.

Čo sa týka nových diskových polí, NASES kupuje dve diskové polia IBM V7000. Spolu budú stáť so všetkým HW a SW príslušenstvom 1.08 milióna eur s DPH. V poliach je spolu 80 SSD diskov s kapacitou 800 GB a 288 klasických diskov s 10K RPM a kapacitou 1.8 TB, spolu teda surová disková kapacita 582.4 TB, z toho 64 TB v SSD a 518 TB v klasických HDD. Podľa zmluvy budú disky zrejme v RAID10 poliach.

Disky disponujú 12 Gbps SAS rozhraním. Hoci enterprise disky sú pochopiteľne výrazne drahšie ako bežné disky, cena za jeden objednaný 800 GB SSD je 4.2 tisíc eur s DPH. Nie je jasné kto je výrobcom SSD a aké majú presne parametre, v zmluve sa udáva iba štandardné označenie IBM AHH3. Disky dodávané v rámci enterprise riešení sú samozrejme drahé, pre teoretické porovnanie serverové SSD minimálne takejto kapacity s 12 Gbps SAS rozhraním sa dajú ale individuálne kúpiť napríklad od HGST za cenu okolo tisíc eur, serverové SSD so 6 Gbps SATA rozhraním alebo NVMe rozhraním zatiaľ ale zrejme nepodporovaným v diskových poliach od Intelu medzi pol tisíckou až tisíckou. Či nebolo možné polia kúpiť bez diskov a tie zaobstarať lacnejšie inak zisťujeme.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Prima zvažuje v DVB-T prechod na SD rozlíšenie
FBI týždne obetiam ransomvéru neposkytla dešifrovací kľúč
Operátor avizuje pokrytie celej Trnavy gigabitovou optikou
Litovské ministerstvo odporúča občanom nekupovať čínske telefóny
Smartfóny v EÚ majú mať rovnaký nabíjací port, legislatíva príde tento týždeň
Google si kupuje za 2.1 miliardy budovu na Manhattane
Ubuntu predlžuje podporu LTS verzií na 10 rokov
Vydaná nová verzia univerzálnej znakovej sady Unicode
USA zvažujú sankcie aj pre Honor
Linux oslávil 30 rokov


Diskusia:
                               
 

akoze... v kazdom disku su zahrnute poplatky pre mafianov ficovladu a vsetkych kumpanov naokolo... tych diskov je za 3 furiky s cenovkou okolo 1500$ http://dopice.sk/kHX
Odpovedať Známka: 5.1 Hodnotiť:
 

Je to IBM tier 0, co si čakal?
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

tier klasifikacia je v danom kontexte irelevantna. Pozadovana uroven bezpecnosti pouzivanie enterprise namiesto worm* diskov priekazne neumoznuje.
*Write once read many
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

je jasne ze smer ide dole. level uzery totiz prave klesol o 1 stupen, z 10 na 9 . clovek by cakal, ze zacnu vyberat aspon pokuty za neprecitanu postu, aj ked im softver este nefunguje. oni sa nam predsa len polepsuju
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Hlavne že si dal odkaz na repassy.
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

mea culpa... nevsimol som si ze su refurbished... v tom pripade nic
Odpovedať Známka: 2.2 Hodnotiť:
 

Vzhľadom na to, že som tiež pár krát napísal peknú nesprávne overenú kravinu, dávam plus.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Aktualne riesenie to uz nezvladalo https://vimeo.com/13758987
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Čínania už budujú utečenecké tábory, a ešte nieje vojna.
Slovenský komunisti myslia rok dozadu.
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

Toto by sa nemohlo stať ani v Kórejskej ľudovodemokratickej republike.

Tam by si Pellegrini za toto zaslúžil ranu z protilietadlového dela, nie že by sa ešte aj naďalej prihlúplo usmieval za tisíce €€ mesačne!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Casto do tychto storagov nekupite bez diskov ani samotne ramiky na disky, cize ste nuteni kupit cele riesenie.
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

U IBM platí dvojnásobne.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

stvornasobne..
Odpovedať Známka: 5.5 Hodnotiť:
 

osemnasobne..
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

dzevedz
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

keby len dzevedz, ale rovno 30 takych IBM ramikov mi dnes doslo, par dolarov za kus. samozrejme fungl nove. len treba vediet kde objednat..
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Mudrlant, ano. Ebay z ciny bez FA. Urcite sa vedia zapojit do tendra, atd.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

O dva mesiace neskôr.
A závity na skrutky by si si musel rezať sám.
Nehovoriac o skrutkach z blata.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

A tie samozrejme stoja vyrazne viac. Jedini kto predaval storage na trhu a ramiky (oficialne) bolo velmi dlho Supermicro. Dnes to uz nastastie nerobim, tak neviem aka je situacia na trhu. My sme mali jeden tender, kde bola poziadavka mat samostatne dodane ramiky. To splnal jediny uchadzac. Korporati to napadli, vyberovka zrusena. Kupili sme 2.85 nasobne drahsie riesenie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ked sa na to pozres trosku z ineho uhla pohladu, nieje to moc prekvapujuce, ze IBM neponuka taketo riesenia inac ako proprietarne. Ako firma predsa nechces aby si od teba kupili skrinku za 10 000$ a disky kupia od ineho, ktoremu daju zarobit 500 000$... tie prachy chces ty, tak ponuknes celkove riesenie a neponuknes moznost tam svojvolne doplnit nic ine...alebo su moje uvahy nespravne ?
Odpovedať Známka: 8.4 Hodnotiť:
 

nie

Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

uvaha spravna. rozhadzov sa potom snazia vynahradit si buzeraciou malych podnikatelov roznymi poplatkami
Odpovedať Hodnotiť:
 

Že zdierači neponúkajú iné ako zderstvo, nie je prekvapujúce.

Je otrasné, že my to ich zderstvo kupujeme!

Čo sa týka tej tvojej otázky, tak riešením je potom nekúpiť to ich „riešenie“ (=výrobok).

Ono to ani nie je bohviečo – bleskové úložné zariadenia nie sú pripojené cez NVMe?!

Do čerta s týmto hnusným [korporátnym] kapitalizmom!

Nech tam najmú poriadnych ľudí s platom pár tisíc €€, ktorí im navrhnú lepšie riešenie. Za milión €€ úplne v pohode!

Čo sa týka toho horeuvedeného prípadu, tak tá podmienka bola nanajvýš namieste!

Úradnícky bolo zrejme treba postupovať tak, že sa zriadi nejaké rámikové/rámčekové osvedčenie a len tie výrobky, ktoré budú zlučiteľné s výrobkami s naším osvedčením, budú
môcť byť nasaditeľné.


Odpovedať Hodnotiť:
 

stale je to dost podobne, podobne serverove barebone kupis len od supermicro,resp. v amerike predavane este pod inym nazvom,ale na pohlad je to rovnaky hardware..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Čo tam majú teraz superpočítač z klustrov Raspberry PI?
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

ano
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

No a? Peniaze idu spravnym smerom, vsetko ostatne je nepodstatne.

Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Pravda, ten tunel ešte stále nie je dostatočne hlboký, aby sa nedalo tunelovať ďalej.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako sa vravi, ludska hlupost nema hranic.
Dufam, ze to nezabudnu napojit na nejaky SASkovy 3G radic, alebo 1gbit iscsi, lebo uz zvolenim RAID10 zaklincovali svoj d3bilizmus. Aj sliepka na dvore vie, ze volba RAID6(60) by bola vykonovo na uplne inej urovni, navyse by neukrojilo polovicu kapacity celeho pola a absolutne zvysilo bezpecnost, lebo tu pri RAID10 ked lahne ktorykolvek master aj jeho mirror disk, tak posledny zhasne svetlo...

Je to absolutne plytvanie peniazmi a hardwarom. Este ma napadlo, ze ktovie ci nakupia full verziu, alebo dokupia licencie, aby z toho bolo nieco viac ako velke hlupe pole na iscsi pripojeni...
Odpovedať Známka: 0.4 Hodnotiť:
 

No bude sranda, ked zistia, ze tie nove disky im nepomohli.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Najvyssia trieda je az v metle a na hlinach, takze vykonove rezervy priekazne este su.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

wono tiez kazda sliepka na dvore vie, ze write penalty raid6 je az 6, raidu5 je to 4, raidu1 je 2 a write penalty raidu0 je 1

inak povedane: raid6 ma kurevsku reziu
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No som dufal ze tam za tie peniaze je nejaky cache tiering a na to su tam tie ssd. Potom uz ma raid na konci moc netrapi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A takého člena RAIDu že "hot spare", si už niekedy videl?

Odpovedať Hodnotiť:
 

Spare disky (vzdy pripraveni pionieri ochotni sa v pripade potreby a poruchy disku zaradit do pola a nahradzaju pohotoveho admina so sluzbou 24/7/365 s pripravenym nahradnym diskom) su super vec a mozem ich mat aj 10, ale ak sa pri rebuildovani (teda POCAS rebuildovania) paritneho pola (RAID 5 a 6) pokazi nadlimitny pocet diskov (co v pripade RAID5 su dva a RAID6 tri disky), tak vsetko na poli je v prdeli. Rebuildovanie RAID 0 a 1 je lahsie, kedze tam nie su paritne kontrolne sucty, iba sa skopiruju data. Navyse ked mam napr. v RAID1 disky tri, mozu zdochnut az dva, reps. vseobecne ked mam v RAID1 diskov n, zdochnut ich moze az (n-1) a redundancia je ku**vsky velka, az 100*(n-1)%, napr. pri hypotetickych 20 diskoch v RAID1 je redundancia az 1900%.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Naproti tomu so zvysujucim sa poctom diskov v paritnych poliach RAID 5 a 6 sa redundancia sprava inak, kedze paritne polia maju ZHORA obmedzeny pocet diskov, ktore mozu naraz skapat a nijako to nezavisi od poctu diskov v poli. Darmo mam 20 diskov v RAID6, zdochnu tri a cele je to v prdeli.

Odpovedať Hodnotiť:
 

existuju aj inteligentnejsie (nehovorim ze vykonnejsie) RAID schemy, napriklad RAIDZ6... ktore pri 10% obsadeni pola nemusia dopocitat 100% disku...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Moznost dopocitat namiesto kopirovania zo zalohy vylucuje vzhladom z poziadaviek bezpecnosti implikovana moznost vyhradne prirastkoveho zalohovania v spojitosti s povinnostou efektivneho vyuzivania financovanim zo statneho rozpoctu.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

1, myslíš asi ZFS a RAIDZ2 a nie 6
2, ak niekto používa niečo iné ako ZFS tak je asi sadista. Bit rot a podobné hlúposti kde môžeš prísť o dáta sú v ZFS špičkovo zmáknuté.
3, write penalty v ZFS? to je už úplne iná liga, keď zapisujem tak zapisujem a nemusím čítať aby mi sedela nejaká kontrolná suma.
4, na performance systémy sa aj v ZFS odporúča mirror s dvomi alebo viac diskami z dôvodu rýchlejšieho resilveru a menšieho zaťaženia systému
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ano, myslel som RAID Z2...
ZFS pouzivam na serveroch od uvedenia do FreeBSD a v pohode polia zvladli aj niekolkonasobne upgrady verzie ZFS, verzie FreeBSD, zlyhania diskov a podobne lakocinky.

HW RAID uz nie, dakujem, je s tym len robota, ked sa po rokoch nahodou posere radic, ked umre baterkovy modul zalohujuci cache na radici, ich podpora v BSD nie je boh vie aka, a flexibilita je skor cudzie slovo, nez feature...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Marián mas môj hlas!! Týchto hajzlov treba pozatvárať .
Odpovedať Známka: -2.6 Hodnotiť:
 

Magian by to cele zgusil. Doteraz sme chodili s papiegom na ugad a slo to.
Odpovedať Známka: 0.7 Hodnotiť:
 

dotegaz
Odpovedať Hodnotiť:
 

Veď ten s nimi ťahá za jeden povraz. Zlodej ako zlodej.
Odpovedať Známka: 2.6 Hodnotiť:
 

Pohodicka, ved z cudzieho krv netecie. Zvysia sa nejake tie poplatky/dane a bude zahojene.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

IBM polia su fajn, hlavne ked maju zapnutu kompresiu. Este lepsie je ked sa pokazi mdisk pre data coruption. Riesenie zo supportu - obnovit data zo zalohy :D Nehovorim o tom ze firmware update je tak 50/50 ci prejde alebo sa to cele dosere. Firmware vydavaju s vecami ktore nie su odladene, lebo proste management povedal ze sa vydava kazdy mesiac hlava nehlava. Obcas zmizne jeden kontroler a riesenie zo supportu je ze kontroler si sami mate vybrat, rozobrat, vybrat baterku, poskladat a vlozit, dovod samozrejme nevedia ani po lusteni logov. Nastastie uz tieto polia pojdu kade lahsie u nas a pridu HPE 3PARy co je ina liga proti Storvize :)
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

U nas zas bol taky pripad ze 5 menili disk z jednej pozicie lebo ze po pokazeni nemusia dostat novy disk ale ze moze byt pouzity a preto nemusi fungovat. To je taka hardware firma ze dovi. Este ze vsetko predavaju postupne cinanom. Cital som ze konencne budu vediet vo firmware uvolnovat prazny priestor na diskoch po vymazani v OS, teda space reclamation. Nebude treba robit mirror copy :D
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

je tu vlastne niekto, kto ma za poslednych 20 rokov pozitivne skusenosti s IBM?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Lenovo?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja, mam tam dobrý plat a nic nemusím vedieť. Peace
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ono je len otazkou casu kedy aj 3PAR pojde do <>. Vid vsetky ostatne akvizicie velkych hracov, vlasnte cely "Enterprise" segment je dnes na smiech. Neviem teda ze ako zArchitecture v poslednych rokoch, ale mainstram enterprsie je dnes cista zufalost. Katovanie kostov na ludoch a vyvoji a dojene zakaznikov na dobastlenych smejdoch. Ved aj Fibre Channel je uz dnes mrtvy - ostal v podstate len 1 vendor. :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

O 7 tyzdnov ocakavam spravicku:

"Opatovny vypadok slovensko.sk, NASES nezvladla migraciu na nove diskove polia, vsetky data stratene. Za 10 siliononov eur treba dokupit kozmicke technologie od americanov"
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

Ak uz aj toto poserú bolo by na case ist do ulíc.

Napríklad na pivko.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

aku klavesnicu pouzivas? analyzoval som vsetky moznosti, ziadna neposkytla S vedla M
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Relevantnou otázkou zároveň zostáva, či sa podstatnou mierou na problémoch s výkonom a kapacitou nepodieľa softvérová časť systému.
---
Samozrejme. Ale kupit pole a (snazit sa) nahnat tym vykon je jednoduchsie a lacnejsie. Je to taky zlepenec, ze sa v zdrojakoch nevedia vysomarit, tak idu cestou mensieho odporu ...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Facebook ked prechadzal v roku 2011 na ssd disky mal 680 milionov pouzivatelov (zdroje tu a tu). Takze tak, na zaplakanie je to statne it.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

v dnesnej dobe distribuovanych systemov, linearne skalovatelnych na komoditnych hardveroch je toto ten najdrahsi sposob riesenia uloziska dat
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

vie mi niekto vysvetlit, ci tie servery budu nieco narocne aj pocitat, prepisovat, mazat, prekladat, zapisovat, prepisovat, mazat, prepisovat, pocitat, zapisovat, triedit, pocitat, ... ako pri velkych SQL databazach, v ktorych su rozlicne big data a bitmapy , nap*cu napisane pomale zdrojove kody dedinskych latacov PHP skriptov s nonstop dotazmi od 1000-cov uzivatelov/h pri vacsich eshopoch, statistiky atd. alebo CO TAKE PODSTATNE treba, ze jeden upraveny mailing list s IMAP-om na baze jedineho predkompilovaneho skriptu nedokaze obsluzit 200 000 dotazov denne?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Na tych serveroch bude pocas idle cyklov prebiehat tazba coinov. Za vytazene coiny potom nakupia z darkwebu matros pre Kaliho.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

koks a brikety?

pripadne este antuku?


Odpovedať Hodnotiť:
 

Disk od wright only
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

osobne si ako velka vacsina diskutujucich myslim ze 90% vypadkov ma softverove riesenie super najsamlepsieho systemu. dobre diskove pole samozrejme moze trochu pomoct ale nepredpokladam ze to bude viac ako 75k/3 hod na 25k/hod :D
jedno co fakt nerozumiem preco najskor objednaju diskove pole a potom idu do nejakej analyzy ktora ma ukazat ktora cast systemu je zle nadimenzovana ...

takyto system sa mal vytvorit na nejakej 386 a potom zoptimalizovat aby isiel svizne a az nasledne sa mal presunut na 486 na ktorych bezi :D
alebo ho mohli pustit na aurelovi
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

nie, vyroba tohto systemu sa mala odlozit aspon o 15-20 rokov kym tam parchantov a hlupakov nevystriedaju normalni ludia
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

"viac ako 75-tisíc volaniami v priebehu 3 hodín"
To je v priemere 7 dotazov za sekundu. Pre ludi, ktori sa zaoberaju backend riesenim su to smiesne cisla, taky bezny traffic.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

samozrejme, ze je to smiesna zataz. Keby tie dotazy prisli v priebehu 3 sekund, tak zvazniem ale pri tomto sa musim smiat.

Tipujem, ze teraz idu riesit SW problem vykonnejsim HW(klasika ako rychlo to poriesit). Pomoct to pomoze(s takymi SSD diskami) ale je to znovu len docasne. Nahanat SW problemy HW nieje dobre riesenie.


Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Klasika, ved "programator" je dnes kazdy, ktory vie nainstalovat wamp a rozbehat wordpress.
Predpokladam, ze vyvojari budu blizka rodina vysokopostavenych a ich predsa nemozu vymenit za programatorov, ktori vedia aj optimalizovat. Je lacnejsie a jednoduchsie nakupit dalsie disky a tvarit sa, ze vsetko je v poriadku.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nahodou, toto je pre nich optimalne riesienie
maju obmedzeny rozpocet a potrebuju:
co najviac udrbat + aby to islo trochu rychlejsie:
- keby najali nejake studenta (lacna praca, vela udrbem) - nezoptimalizuje to
- najat kvalitneho dev: draha praca, menej udrbem, moze vsade vykecat aky bordel stylu "neda sa mi vycentrovat" tam je - takto su to nase domnienky bez dokazov
- kupit hw, draha praca, ale stale dost urdrbem, pojde to docasne lepsie - mam dalsi tunel do buducnosti
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a 60% z toho asi spravilo tlacitko CTRL+R :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

policajti stlacaju CTRL+W , preto im to nejde
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Viagra In Nero Purchasing Discount Secure Ordering Macrobid Medicine Direct Fedex http://costofcial.com - cheap cialis Acheter Viagra Paris Comprar Cialis Fabrica Propecia Heart Beat Buying Amoxil Effective Propecia Doses Worldwide Provera Online <a href=http://costofcial.com>cialis</a> Posologia Viagra 100 Cheapest Viagra Professional Prix Du Propecia Viagra Ahnlich Rezeptfrei Cialis Dosage Directions Proper Dose Of Amoxicillin For Dogs http://costofcial.com - cialis Pfizer Viagra Online Australia Bystolic Online Pharmacy
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ferko co pozna dakoho sa hral na architekta a tak to dopadlo.. to ze SW robili dementi je jedna vec.. ale poddimenzovat system co ma potiahnut celu krajinu je trapne. ved mali tolko penazi kolko sa im chcelo.. lepsie by to dopadlo keby sa navrh systemu robil tu v komentoch ako tam ti idioti.. a stalo by to polovicu.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Predpokladam, ze zvolili najdrahsie mozne riesenie, resp. vybrali dodavatela, ktory vie na fakturu napisat co najvyssiu sumu a v reale si zinkasovat co najnizsiu. A predpokladam, ze vlastnik slovenskej sro-cky je nejaka schranecka na Seiselach alebo v Belize.
Mission accomplished, job done.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ahoj
Vedeli ste, potrebujete financovanie investovať do dlhodobého projektu , platiť svoje účty, alebo uskutočniť nákup v tomto období konca roka, ale ste v patovej situácii, žiadne starosti, odporúčam, aby ste štruktúra ALICIA FINANCIÍ, ktorá vám poskytuje prístup k ponúkame pôžičky v rozmedzí od 1000€ 10,000,000€ na všetky osoby schopné splácať podľa podmienok a podmienky poskytnutia úveru so sadzbou 3% ročne v závislosti od dĺžky splácania. Viac informácií získate na adrese: aliciapiresfinance@gmail.com
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

ahoj
Vedeli ste, potrebujete financovanie investovať do dlhodobého projektu , platiť svoje účty, alebo uskutočniť nákup v tomto období konca roka, ale ste v patovej situácii, žiadne starosti, odporúčam, aby ste štruktúra ALICIA FINANCIÍ, ktorá vám poskytuje prístup k ponúkame pôžičky v rozmedzí od 1000€ 10,000,000€ na všetky osoby schopné splácať podľa podmienok a podmienky poskytnutia úveru so sadzbou 3% ročne v závislosti od dĺžky splácania. Viac informácií získate na adrese: aliciapiresfinance@gmail.com
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hlupo nakúpili pretože sú to Read Only disky
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár