neprihlásený Nedeľa, 20. januára 2019, dnes má meniny Dalibor   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Vedci sľubujú 10 TB optické médiá so životnosťou 600 rokov

Značky: optické médiáveda a výskum

DSL.sk, 22.3.2018


Tím na čele s vedcami z austrálskej RMIT univerzity, čínskej Wuhanskej univerzity technológií a ďalšej austrálskej Monash univerzity oznámil vyvinutie materiálu, ktorý podľa nich umožní optické médiá s kapacitou 10 TB a životnosťou 600 rokov.

Hoci optické médiá sú na výraznom ústupe, stále majú svoje výhody oproti pevným diskom, flashovým diskom aj archivačným magnetickým páskam. Optické médiá rovnako ako pásky nemajú elektroniku a verzie s vyššou kapacitou môžu mať potenciálne efektívnu cenu pričom sú samozrejme ešte jednoduchšie ako pásky a zároveň verzie optimalizované na vyššiu životnosť majú oveľa dlhšiu životnosť ako konkurenčné technológie.

Za posledných desať až pätnásť rokov viaceré vedecké tímy aj spoločnosti avizovali rozličné výrazne vylepšené technológie optických médií. Technológie vysokej kapacity založené často na zázname do celého objemu média a nielen jednej vrstvy, tzv. holografické technológie, boli najmä v prvých štádiách vývoja a hoci boli avizované technológie aj pre 360 TB a dokonca 1 PB médiá, na trh sa zďaleka takéto technológie nedostali.

Reálne dostupné optické médiá s najväčšou kapacitou majú podľa dostupných informácií kapacitu 300 GB, v podobe archivačných médií Archival Disc od Sony a Panasonic postavených na vylepšenej technológie z Blu-ray. Tieto médiá majú až šesť vrstiev po 50 GB, po tri na každej strane, a využívajú rovnaký 405-nm laser ako Blu-ray. Do budúcnosti spoločnosti avizovali potenciálne ďalšie generácie, 500 GB a 1 TB verziu.

Kapacitu 300 GB mali pred rokmi aj holografické médiá InPhase, ktoré boli podľa dostupných informácií maximálne testované zákazníkmi.

Ďalej sa dostali výrobcovia v oblasti životnosti a aj renomovaní výrobcovia uviedli stabilné optické médiá, u ktorých avizujú životnosť aj tisíc až dvetisíc rokov. Spomínané Archival Disc majú avizovanú životnosť sto rokov.

Nový materiál avizovaný aktuálne vedcami umožňuje podľa nich dosahovať aj vysokú kapacitu aj dlhú životnosť. S materiálom evidentne počítajú ako s materiálom pre holografický záznam, keď v oznámení hovoria o zázname v troch dimenziách. Zároveň avizujú aj viacdimenzionálny záznam, keď sa dá naraz použiť viacero vlnových dĺžiek záznamového laseru a rozličné polarizácie.

Materiál kombinuje sklo, bližšie nešpecifikovanú organickú látku a predovšetkým nanotyče zo zlata a vedci ho označujú ako hybridnú mriežku zo skla. Hoci vedci avizujú, že materiál má byť vhodný pre masovú výrobu, zatiaľ vyvinuli len materiál a ide tak o technológiu len v úplných začiatkoch vývoja a prípadné vyvinutie kompletného produktu je vzdialené mnoho rokov.

Aby vôbec mohlo prísť k vývoju kompletnej technológie, musela by sa v prípade takejto technológie nájsť spoločnosť so zámerom vyvinúť novú generáciu optického záznamu a musela by si tento materiál vybrať z viacerých existujúcich alebo možných kandidátov. Či k tomu príde v súčasnosti samozrejme nie je známe.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

MS čoskoro zareže mobilný Windows 10, odporúča prechod na Android a iOS
Po SpaceX prepúšťa aj Tesla
LG má uviesť smartfón s druhým prídavným displejom
Hubblov teleskop je opäť plne funkčný, začal pozorovania
MS podporí výstavbu bývania pri Seattli, chce asi aj zmierniť kritiku gentrifikácie


inzerciaDiskusia:
                               
 

Používate niekto m-disc a podobné na archiváciu? aké s tým máte skúsenosti? Je s tým veľká papračka? Komprimujete na to zálohy alebo rodinné fotky atd?

Premýšľal som že by som si kvôli archivačným blue-ray kúpil mechaniku ale disky sú sakra drahé tak že či je to naozaj tak IZY PYZY ako niektorý hovoria...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

To je to, čo dnes všetci potrebujú! Ľudia dnes nemajú v notebooku ani optickú mechaniku a nedožívajú sa ani 60 rokov! Veda klesla hlboko. Horst Fuchs bol oproti týmto hovädám kapacita.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

To ešte niekto verí vedcom po Černobyle, Fukušime, azbeste, TDI a DDT?
Odpovedať Hodnotiť:
 

niektorý hovoria IZY PYZY
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja pouzivam Blue-ray a je to pecka a drahe media ???? kde zijes TDK po 1.90 Verbatim 1.80 a podobne. To je vela????
Hovorim o 25GB mediach co uplne mne staci.
Odpovedať Známka: -8.2 Hodnotiť:
 

Aby si zalohoval 1TB na Blu-ray, potrebujes cca. 40 tychto diskov za predpokladu, ze zaplnis kazdy disk cely. 40*1.80=72 eur. 1TB externy HDD stoji 50. Ale ako sekundarna zaloha ok, ja dolezite data zalohujem dvojmo.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Zabudol som dodat, ze za 72 uz kupis 2TB.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

TDK mava v anglickom PCworld e-shope 50pack za 60GBP,tiez ich pouzivam,vypalujem na ne fotky a podobne veci,vzdy 2 rovnake disky,skontrolujem obsah a vymazem z PC
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

On asi žije v svete neretardovaných.
A ty v svete retardovaných.

0,06 Eur za GB u média so životnosťou niekoľko málo rokov pri nulovom používaní.
Oproti tomu HDD s cenou 0,025 Eur za GB a životnosťou obvykle 5+ rokov pri dennej prevádzke.

Génius.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

otazka pohladu a osetrenych rizik ..
cena za GB je jedna vec a istota, ze na napalenom mediu uz mi nic nezmeni data je druha vec, ktora moze tu cenu dostatocne vyvazit ..
z optickeho media to moze prehravat kedykolvek bez strachu, ze "prehravac" (napr. aj pc) mi tie data zasiffuje (ransomvare) alebo zmaze (napr. chyba obsluhy,..)

subory na diskoch je skor zaloha nez archiv
Odpovedať Známka: -2.3 Hodnotiť:
 

Ja archivujem na NAS rýchlosťou vyše 100MB/s. Na tento disk má prístupové práva iba zálohovanie program a nijaký ransomware tam nedokáže nič zmeniť. Mám to odskúšané v praxi, jeden klient schytal ten vírus, ktorý vtedy chcel po ňom 1500€ výkupné. Zavolal mňa a o 15min. mal počítač v pôvodnom stave.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To bude nejaká záludná ransomvarecha, ktorá siFFuje.
Hej, ty expert cez termity. Už si niekedy držal v ruke SD-kartu?
A majú to aj mnohé USB kľúče.
HW prepínač na read-only.

A mať SW alebo HW write protect na HDD je tiež brnkačka.

Venuj sa radšej "Paneláku"
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

mne tam vadi v tom panelaku ten stary kokot co je pod papucou od tej starej pice.
Odpovedať Hodnotiť:
 

SD karta nemá prepínač na Read-Only!!! Už sa zobuď!
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ale ja hovorím o ARCHIVAČNÝCH blue-ray, nie obyčajných.

Viz: http://dopice.sk/lag
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ja archivujem na Kosmodisk
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

Ja archivujem na disky z auta
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

A usmev ostava...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Používam M-disc blu ray 25GB od Verbatimu. Po dvoch rokoch 100% stav dát. Zálohujem fotky v raw, ale aj jpg, video, atd. Vytvorím si obraz disku a následne to napálim 4x rýchlosťou. Potom kontorla disku a uložím ho do archívu. Pohoda, stojí to za ten kľud
Odpovedať Hodnotiť:
 

Před kolika lety jsem naposledy použil nějaké medium...
Odpovedať Hodnotiť:
 

kde sa podel moj prispevok? som myslel ze tu vydrzi minimalne 600 rokov..
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

ano ano a pekne ze 600 rokov velmi a podobne ale tie 600 rocne data po 600 rokoch ti budu na picu a ryby kokot takze je to co? ano je to picovina.Odpovedať Hodnotiť:
 

Tu ide o predstavenie možností určitej technológie.
Nie či je to Tebe na 1 alebo dve šušky...
Odpovedať Hodnotiť:
 

A budú ich mať aj v Tescu?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár