neprihlásený Pondelok, 22. júla 2024, dnes má meniny Magdaléna
Dropbox úspešne vstúpil na burzu, má hodnotu viac ako 12 miliárd

Značky: ITbiznisDropbox

DSL.sk, 26.3.2018


Populárna služba cloudového úložiska Dropbox v piatok vstúpila mimoriadne úspešne na burzu a jej trhová hodnota po skončení piatkového obchodovania výrazne prekračuje 12 miliárd dolárov.

Spoločnosť pôvodne plánovala v počiatočnej ponuke akcií, IPO, ponúkať akcie za cenu v rozmedzí 16 až 18 dolárov, následne plánovaný interval zvýšila na 18 až 20 dolárov a nakoniec akcie predávala za 21 dolárov.

V IPO sa predávalo 36 miliónov akcií, 26.8 miliónov spoločnosťou a ďalších 9.2 miliónov jej akcionármi, plus za rovnakú cenu ako pri IPO mala kúpiť akcie za 100 miliónov priamo spoločnosť Salesforce. Samotná spoločnosť Dropbox tak uvedením na burzu zrejme získala cca 662 miliónov dolárov.

Spoločnosť sa obchoduje na burze NASDAQ so symbolom DBX.

Po začiatku obchodovania ale navyše akcie zaznamenali prudký rast, v priebehu dňa dosiahli maximálnu cenu 31.6 dolárov a na konci obchodovacieho dňa mali hodnotu 28.48 dolárov. To celú spoločnosť pri existujúcom počte akcií oceňuje na 12.4 miliárd dolárov.

Dropbox uvedený v roku 2008 bol prvou populárnou službou cloudového úložiska súborov ponúkajúcou automatickú sychronizáciu súborov na PC s cloudovým účtom a tým aj navzájom medzi zariadeniami, pričom túto funkčnosť ponúkal od svojho spustenia a v začiatkoch išlo o jeho kľúčovú výhodu. V súčasnosti mu konkuruje množstvo služieb vrátane služieb od troch gigantov spotrebiteľského IT Google, Microsoft a Apple.

Podľa podania má služba viac ako 500 miliónov registrovaných užívateľov, pričom 100 miliónov pridala od začiatku 2017.

Veľmi veľká väčšina užívateľov využíva služby zadarmo a platiacich užívateľov mala služba na konci roku 2017 len 11 miliónov. Tento počet sa v posledných rokoch ale rýchlo zvyšoval, v 2016 to bolo ešte 8.8 a v 2015 6.5 miliónov. Ročné výnosy z jedného platiaceho užívateľa sú pomerne stabilné a dosahujú tesne nad 110 dolárov.

Spoločnosť je zatiaľ stále stratová, v poslednom roku sa jej výsledky ale výrazne zlepšili. V 2017 pri príjmoch 1.1 miliardy dolárov dosiahla čistú stratu 111.7 miliónov, predtým 2016 pri 844.8 miliónoch dosiahla stratu 210.2 miliónov a v 2015 pri príjmoch 603.8 miliónov stratu 325.9 miliónov.

Najväčším individuálnym akcionárom bol pred IPO s podielom 25.3% spoluzakladateľ Drew Houston, druhý spoluzakladateľ Arash Ferdowsi mal 10.3%. Investičná spoločnosť Sequoia Capital vlastnila 23.2%.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Do Linuxu pribúda podpora viacerých konkrétnych notebookov s novým ARM CPU
Piatkový IT incident kvôli Windows BSoD postihol 8.5 milióna počítačov
K dispozícii aktualizácia operačného systému pre routery OpenWrt 23.05
Sci-fi seriál na základe hry Microsoftu zrušený
Windows BSOD kvôli aktualizácii bezpečnostného softvéru spôsobila IT výpadky, postihnutý je aj Telekom
Šurany neschválili predaj pozemkov pre veľkú baterkáreň, môžu byť vyvlastnené
Google definitívne ukončuje skracovač adries goo.gl, odkazy prestanú fungovať
Vydaná nová verzia emailového klienta Thunderbird 128
O2 oznámilo ďalšie zvýšenie pokrytia 5G, pridalo takmer 200 obcí
Pätica AMD AM5 bude používaná minimálne do roku 2027, možno dlhšie


Diskusia:
                               
 

A ja úspešne sa vyhýbam Dropboxu... Stačí ze o mne vie všetko Google, Facebook a Microsoft, nemusí sa k nim pridať aj pofiderny Dropbox.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Tento clovek nepouziva DropBox.
Zaujima to niekoho?
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Určite nepoužíva ani TV, Facebook a seriály výhradne sťahuje z torrentov. Je to proste rebel!
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

neboj, oni sa podelia o informácie, keď bude treba
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dnes ráno v Dropbox centrále:

- Hej, Mark, potrebujeme info o tomto slovákovi z DSL, lebo vraj nás nepoužíva. Nemáš?
- Jasné, posielam ti to. A chceš jeho kompletný psychologický rozbor, či len statusy a lajky.
- Stačí základné údaje.
- K
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No vidíte...akcia dropboxu 21$. Token STORJ decentralizovaného cloud storage aktuálne 0.7$. Je jasné že tento typ storage nahradí Dropbox a podobné práve preto prečo si väčšina ľudí do cloudu veci dávať nechce...
lebo sú to tretie strany. Ale ak váš súbor je šifrovaný v blockchaine a je rozfrckaný na desiatky častí a desiatky HDDs po svete tak sotva sa niekto k niečomu dostane.
Takže ja nakupujem STORJ tokeny a držím lebo ich "akcie" aka tokeny budú mať raz hodnotu isto vyššiu ako Dropboxové. Nehovoriac o jednoduchom nákupe a predaji takých tokenov za BTC/USD/EUR atd...a na záver ešte možnosť sharovať svoj voľný space na HDD a dáke drobné STORJ tokeny či USD zarobiť a tak prispieť do celkového storagu STORJ siete je už len čerešnička na torte. Aktuálna 25GB for free a integrácia s Filezilla.

app.storj.io/ signup?referralLink=ginglimoid-canisterizes-712
Odpovedať Hodnotiť:
 

čiže orientačne, pri súčasnom tempe každý rok je strata o 100 mil. nižšia. Rok 2019 by mal byť prvý ziskový so ziskom 100 mil. Potom sa začne vyrovnávať strata, to može trvať napr. 6 rokov a až potom majiteľom, ktorí majú 12.000 mil vo vzduchu začne vynášať. Ako to, že má tento stratový podnik hodnotu 10 mld.? Kde mám chybu???
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

To je predsa jednoduché. Napríklad dáš na trh svoju spoločnosť, vydáš 10 tisíc akcií a tvoja sestra si kúpi jednu akciu za 100€. Automaticky je tvoja spoločnosť ohodnotená na 100€ x 10000 akcií = 1 milión €.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

1. Nemám sestru. :D
2. Ak by som mal, tak jej poviem aby nekupovala akcie firmy, ktorá za rok vyprodukuje 100 mil. stratu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Trosku sa povenuj uctovnictvu, a zistis, ze castokrat strata, je len na paieri, ale realita je ina. :)

Investicne stimuly podniku, sa sice vykazuju ako strata co do vysky available cash, ale sa z nich stava asset, kde je cash viazany. To ale samozrejme neznamena ze podnik nieco stratil, paradoxne vdaka investicii v buducnosti ziska, ale na paieri, bude figurovat, 100 mil $ loss, ale v podobe cashu.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

jednoducho mu treba vysvetlit, ze strata 100milionov alebo 2 miliardy este neznamena, ze firma nema peniaze alebo zbankrotovala. Nie. Kym mas 'cash' od investorov alebo svoj vlastny, vsetko je ok a ako hovoris, prave na tom, moze v buducnosti zarobit ak uctovna strata vznikla prave kvoli investiciam.
Odpovedať Hodnotiť:
 

skús sa aj ty povenovať kúsok účtovníctvu :-)

cash flow a zisk sú 2 úplne odlišné veci - ty hovoríš o negatívnom cash flowe, avšak ak firma niečo nakúpi a to niečo má hodnotu, prišla o cash, ale stratu tým nevyrobila. Len sa v účtovníctve premení cash na asset, ale na zisk firmy to nemá žiaden vplyv. Samozrejme veci starnú a preto sa aj odpisujú - odpis je to, čo ti robí stratu, pretože 40 ročná budova nemá rovnakú hodnotu, ako nová. Cash ti to síce neovplyvňuje, avšak do zisk/strát sa ráta, pretože hodnota majetku sa zmenšuje.

Inak povedané, to, že Dropbox je v strate neznamená, že investujú, alebo že im to v budúcnosti prinesie zisk. Jednoducho, bez investorov by mali každým rokom menší majetok. Avšak oni veria, že zvýšením tržby sa zvýši ich efektivita natoľko, že budú vysoko ziskoví
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Prečo sa to takto neučí v škole???
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár