neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Ministerstvo sa chválilo pokrokovým sčítaním turistov na základe SIM, vyvoláva vážne otázky

Značky: štátSlovenskomobilní operátoriochrana súkromia

DSL.sk, 10.4.2018


Ministerstvo dopravy a výstavby sa uplynulý mesiac chválilo "unikátnym projektom" spočítania zahraničných turistov na základe dát od slovenských mobilných operátorov o zahraničných SIM na našom území.

Dostupné informácie ale vyvolávajú opodstatnené otázky buď o ochrane súkromia a osobných dát alebo o kvalite týchto dát.

14 miliónov návštevníkov za rok

V polovici marca prišlo ministerstvo dopravy a výstavby s informáciou pre médiá ospevujúcou zrealizovanie "unikátneho projektu" zistenia počtu zahraničných návštevníkov a turistov na základe monitorovania ich SIM mobilnými operátormi.

"Projekt sledovania počtu zahraničných turistov prostredníctvom pohybu zahraničných SIM kariet na našom území je unikátny, a to nielen na Slovensku, ale aj z európskeho hľadiska," chválilo sa ministerstvo.

Tieto dáta chválilo ako presnejšie dáta oproti používaným dátam vychádzajúcim z hlásených počtov ubytovaných turistov a konkrétne štatistiky za rok 2016 mali zrazu ukázať, že päť a pol miliónové Slovensko navštevuje ročne o viaceré milióny ľudí viac ako sa myslelo dovtedy.

Ministerstvo respektíve realizátor sčítavania jednak spočítali počet zahraničných návštevníkov respektíve mobilov a jednak počet turistov zadefinovaných ako osoby, ktoré tu podľa dát operátorov boli aspoň dva dni.

Zistili, že turistov tu malo byť viac ako šesť miliónov oproti dovtedy predpokladaným dvom, a celkovo cudzích návštevníkov tu malo byť za rok viac ako 14.3 miliónov.

"Kým oficiálne štatistiky evidujú iba 25 051 návštevníkov z Holandska, podľa analýzy SIM kariet tu bolo viac ako 218 000 ľudí s holandským telefónnym číslom," uviedlo ministerstvo. "Musíme podrobne analyzovať tieto údaje. V prípade Holanďanov za nimi môže byť napríklad ich obľuba cestovania v karavanoch, a tak sa logicky neobjavia v štatistike ubytovaných hostí," snažil sa nájsť v tlačovej správe ministerstva vysvetlenie štátny tajomník.

Podľa štatistík nás malo za rok navštíviť 3.3 miliónov Čechov, 3.3 miliónov Poliakov, 1 milión Nemcov a 1.4 milióna Maďarov.

Typické slovenské médiá samozrejme informácie prebrali a nekriticky prezentovali informácie ministerstva.

Okamžité otázky

Tieto informácie samozrejme ale vyvolávajú okamžité otázky. Ak navštívi cudziu krajinu zákazník operátora, ktorého majiteľ respektíve skupina pôsobí aj v tejto krajine, pre zníženie nákladov je samozrejme bežne jasne preferovaná alebo prípadne vôbec povolená len sieť tohto sesterského operátora.

Ak ale navštívi inú krajinu zákazník operátora, ktorý nemá v krajine sesterského operátora, môže typicky využívať viacero sietí v inej krajine a podľa roamingových dohôd medzi operátormi si podľa signálu prípadne môže medzi nimi mobil aj prepínať. Okrem prípadného nosenia viacerých SIM návštevníkmi je tu tak aj faktor využívania viacerých slovenských sietí jedným návštevníkom, ak nejde o návštevníka operátora zo skupiny Deutsche Telekom, Orange a podľa podoby dohôd o roamingu z 2016 prípadne ešte Telefónica.

Aby bolo možné tieto viacnásobné započítania odstrániť, musel by mať spracúvateľ týchto štatistík prístup k dátam všetkých slovenských operátorov s možnosťou identifikovať toho istého zákazníka v rozličných sieťach. Zároveň pre reálne vyhodnotenie či tu bol dva alebo viac dní by potreboval aj dátumy, kedy ho jednotliví operátori registrovali vo svojej sieti.

To ale vyvoláva vážne otázky o ochrane súkromia a či by neprišlo k veľmi vážnemu porušeniu legislatívy o ochrane osobných údajov.

Ak zase ale nebolo možné identifikovať a vylúčiť duplicitné započítanie jednotlivých návštevníkov u viacerých operátorov, takíto návštevníci boli v dátach spolu od všetkých operátorov započítaní viackrát a otázna je potom presnosť prezentovaných dát.

Teoreticky by sa duplicity dali odstrániť len štatisticky aj z celkových dát jednotlivých operátorov o počtoch návštevníkov z jednotlivých krajín, ak by boli známe dostatočne presné koeficienty koľkonásobne sú čísla nadhodnotené pre návštevníkov z jednotlivých krajín. Tieto čísla vzhľadom okrem iného na rozličnú štruktúru operátorov v jednotlivých krajinách ale tiež nie sú automaticky k dispozícii a zrejme by sa k nim bolo potrebné dopracovať opäť spracovaním konkrétnych dát.

Hlavne ale pri komunikácii ministerstvo ani realizátor neavizovali, že by prišlo k takejto úprave dát, a samozrejme sa dá predpokladať, že ak by k nej prišlo, avizovali by ju.

V zásade tak zostávajú len dve hlavné možnosti, pri spracúvaní týchto dát buď prišlo k problematickému poskytnutiu a spracovaniu individuálnych citlivých dát alebo sú štatistiky nepresné a otázne je len o koľko.

Ktorá možnosť teda platí?

Ministerstvo najskôr tvrdilo, že duplicita bola eliminovaná. V stanovisku zároveň jasne uvádza, že operátori mali poskytnúť dáta pre konkrétnych používateľov, teda pre každého jednotlivo.

"Spracovateľovi zákazky a nákupcovi dát boli dodané šifrované údaje, kde neboli ku konkrétnym jednotlivcom priraďované ich mená a čísla, ale len identifikačná značka s informáciami o pôvode SIM karty a telekomunikačnej aktivite vzhľadom na priestor a čas. Duplicita tak bola eliminovaná spôsobom šifrovania, pri ktorom mal jeden zahraničný používateľ siete priradený svoj vlastný kód. Mobilní operátori Slovak Telecom, Orange Slovensko a O2 Slovakia tak poskytli len údaje o krajine pôvodu SIM karty a telekomunikačnej aktivite vzhľadom na priestor a čas pre konkrétneho šifrovaného používateľa," tvrdilo v stanovisku.

Následné stanovisko realizátora naopak po našich otázkach na aspekty ochrany osobných dát elimináciu medzi operátormi popiera a operátori mu podľa neho neposkytli ID identifikujúce jednotlivé SIM. "Duplicita medzi slovenskými operátormi nemohla byť z legislatívneho hľadiska odstránená," uviedol realizátor v stanovisku pre DSL.sk.

Po tom, ako sme ministerstvo pred dvomi týždňami konfrontovali s týmto stanoviskom realizátora, ministerstvo ani realizátor už na žiadne otázky neodpovedali.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii


Diskusia:
                               
 

Ak ma nieco na starosti nejake ministerstvo je za tym len ojeb a ryza.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Pretoze su to vsetko oportunisti, potrebujeme dobreho diktatora, krala, vodcu, alebo ako to chcete nazvat. Proste jednotlivca ktory povedie krajinu a lud.
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

.. A ty by si chcel byt nas vodca ... ze ? :)
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

no ver tomu ze by som spravil viac dobreho pre nas narod za 1 rok ako tato vlada za 10 rokov.
A to preto ze som v srdci vlastenec.
Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

Ale mame tu aj kvalitnejsich vlastencov ako ja, ktori uz maju skusenosti s politikou. Kotleba je idealny vodca nasho naroda. Skor jemu treba pomahat a volit ho.
Odpovedať Známka: -7.3 Hodnotiť:
 

Príspevok bol zmazaný pre nevhodný a/alebo vulgárny obsah.
Odpovedať Známka: 3.6 Hodnotiť:
 

"Ericku tys rekl spatny slovo?"
Kotleba?
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Junák švárny, a ty si sa tu z ktorej prdele dokotúľal? Na facebooku bolo plno?
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

... To mas pravdu ... Ironia je v tom , ze aj keby si nic nerobil .. bolo by to pre Slovensko lepsie ako je to co mame teraz ...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ty budes jeden z tych jednoduchsich tak na urovni vypatlaneho kokotlebu.
Odpovedať Známka: 2.4 Hodnotiť:
 

ty si ale internetovy hrdina, klobuk dole, takych odvaznych je malo!
alebo skor malo je len vypatlanejsich ako ty, bohuzial...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

jedno je isté, že najväčšia vypatlanosť sa pohybuje okolo 8-10%... viac našťastie plážoví chlapci nedostanú, aj keď si naivne myslia, že áno.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

nefandi si, este zopar Sorosovych pochodov a budu mat 20
Odpovedať Hodnotiť:
 

No tak schválne, prečo je *podľa teba* Kotleba „vypatlaný“?!

Lebo ty dokážeš len papagájovať a niekomu liezť do riti?!

No schválne, čo si napríklad ty dokázal oproti Kotlebovi, hm?

Ten chlap nemal ani 40 rokov, no už bol vyštudoval 2 VŠ, bol niekoľkokrát zvolený do krajského zastupiteľstva, stal sa predsedom samosprávneho kraja, ako predseda strany ju doviedol do národnej rady atď. Samozrejme, nebolo to zadarmo, najprv sa ako mučením musel nechať mlátiť Kaliňákovými pandúrmi.

A aj keď si ja osobne myslím, že je to tak trochu babrák, ktorý mal možno „viac šťastia než rozumu“, ako sa hovorí, a ktorý ťaží najmä z toho, že je na slovenskom zemesprávnom (politickom) javisku nenahraditeĺný – najmä v tom, že všetci ostatní sú len natisti a fashingtonskí riťolezi a väčšina z nich aj eurohujeri a bruselskí riťolezi.
Isteže, možno mu vytýkať rodinkárstvo (že jeho strana by sa pomaly mohla premenovať na Kotleba – Ludová strana – naša rodina), nezáujem a neschopnosť dotiahnuť veci do konca.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale je smiešne, keď niktoši tvojho razenia na neho takto útočia. Roztrpčení, závistliví a žiarliví niktoši, ktorým sa možno ani len nesnívalo, že by dosiahli to, čo Marian Kotleba už dosiahol.

A môžeš sa aj zadrhnúť svojimi ďalšími výlevmi slaboduchej nenávisti, aj tak vieme, že som to vystihol celkom presne.

Howgh.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mas pravdu ale Kotleba nieje ten spravny.


V kazdej spolocnosti je niekto navrchu co udava vizie a riadi spolocnost.

Len tu zidovska politika nanutila ludom si mysliet, ze kazdy vodca narodu je automaticky bezbrehy vrah. Preto sa to tu podoba na zidovske USA a zidia su ti co su od vojny utlacani... oni ho aj tak podporovali... ich dielo pre dielo, ktore je teraz.
Nech sa paci Spojene staty europske... Vsade kde este je nejaky vodca/riaditel/leader/ ostal, tak toho cez svoje media ociernuju a pokutuju.

Otvorili si banky trhy a rozdavaju nesplatitelne statne dlhy... Komu vsetci dlzia a kde je hotovost na tie satanske uroky? hmmmmm? hladajte odpovede
Odpovedať Známka: -1.5 Hodnotiť:
 

pal s tymto dopice na hlavnespravy a nesmrad tu s kokotinami ty vodca narodU a rozdavaju dlhy, tak ked ich rozdavaju tak pohoda nie? hmmmm chujus
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale okrem kotlety moze byt aj panenka alebo pliecko
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Dobrý vocca neni zlý!
Odpovedať Hodnotiť:
 

V takom Singapure maju viac menej diktaturu a vsetko tam funguje ako hodinky. Staci dobry diktator/kral a demokracia sa moze strcit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

už roky, napríklad koľkí východniari spávajú v petržalke, ...
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

Tí sú naviac zároveň pri každom návrate z práce priekazne sčítaní ako slovenskí turisti v rakúsku.
Odpovedať Známka: 0.6 Hodnotiť:
 

jaki turisti dopici ... vsetcia sa vraciame z tyzdnoviek v rakusku, v cechach nemecku, aj my robotnici aj nase zeny opatrovatelky ... ale pre nich sme turisti! my nosime eura domov, aby ti ekurvy mali cokradnu


Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Krasne si to napisal Vilo, nedame to do primetime-u>?
Odpovedať Známka: 7.4 Hodnotiť:
 

Dal shom ty páci.
Odpovedať Hodnotiť:
 

niekto sa nám zamotal

lebo buď majú osobné údaje a vedia eliminoivať duplicitu alebo majú tie data anonymizované a nemajú šancu ich odstrániť - oboje zle

neprijemne
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

Operatori mohli spolupracovat na odstraneni duplicit a nasledne odstranit unikatne identifikatory pred odovzdanim ministerstvu.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Naivna predstava. Alebo si myslis, ze Orange posle Telecomu zoznam SIM-ID v jeho sieti v nejaky cas na nejakom uzemi?
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Ako keby sa stymi databazami nedalo obchodovat
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

tzv obchodovanie na pieskovisku 'na skolkara' : ukaz ty mne a ja ukazem tebe
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

nemuseli nijako takmer spolupracovat. telefonne cisla mohli kludne poskytovat v standardizovanom formate (plusko na zaciatku a potom len cisla bez inych znakov), pridat salt ktory ministerstvo nepozna a zhashovat. tym padom ministerstvo nevie dohladat telefonne cisla ani bruteforcom, ale ak je jedno cislo prihlasene v dvoch sietach, vedia ze sa pozeraju na rovnake cislo, lebo mu vyjde rovnaky hash. a spat ku uvodnej vete - jedina spolupraca oepratorov by bola dohodnut si rovnaky salt.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Dobre riesenie, len pochybujem ze by sa niekto v tomto projekte zmohol na take pokrocile myslenie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

"prišlo ministerstvo dopravy a výstavby s informáciou pre médiá ospevujúcou zrealizovanie "unikátneho projektu""

minimalne realizacia je unikatna :)
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Som Slovák a bývam v zahraničí.

Prídem domov na Veľkú noc navštíviť rodičov.

Prídem samozrejme aj so svojou zahraničnou SIM kartou.

A bum, som započítaný ako zahraničný návštevník.

To by inak dávalo zmysel ohľadom Holanďanov. Neverili by ste, koľko Slovákov teraz v NL pracuje.
Odpovedať Známka: 9.4 Hodnotiť:
 

ale porovnavat turizmus (aj pracujúci) zo strany SR v NL je úplne niečo iné ako turizmus v opačnom toku... to je ako povedať, že denne v Kauflande nakupuje milión ľudí, tak musí byť pravda, že denne aj Kaufland kupuje u milióna ľudí, čo je blbosť.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

slovaci pracuju vsade, len nie na slovensku.
na slovensku dru...

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ked sa ti zda, ze na Slovensku dries, tak sa chod zamestnat do Ciny za pas.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

A aky v tom bude rozdiel okrem toho ze bude v Cine ?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ak by to bolo v priemyselnej oblasti, tak by mal vyšší plat. (plat roboša v Číne vo fabrike je kľudne vyše 1000€). Samozrejme drel by aj tam (40 hodinový úväzok je stále sen)
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je nič, čo ešte Poliaci vracajuci sa domov z Írska a UK...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Staci ze mam lokalne sim karty zahranicne co mam (kedze vela cestujem) a ked zostanu v dual sim telefone po navrate (vacsinou ich necham aktivne) tak som len ja zaratany uz ako 5ti turisti XD
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Takéto články sú hlavným dôvodom, prečo rád čítam dsl.sk. Najprv zhodnotíme situáciu na slovenskom masmediálnom priestore, kde je za odborníka považovaný napríklad aj Macko, čiže odbornosť slovenských médií je v <> a potom začneme riešenie samotného úspechu. A hľa, ono to je vlastne totálny fail :D Je ešte nejaký slovenský portál s takto kvalitnou ICT investigatívou?
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

14 miliónov počas 365 dní.
Len debil môže tvrdiť - to by tu denne prešlo necelých 40000 cudzincov - ako? kade???
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Preco nie, aku kapacitu maju len vlaky prechadzajuce cez nase uzemie (Praha-Budapest a dalsie), dodavky voziace polskych gastarbeiterov do Rakuska a pod. Otazka potom je, ci ich pocitat za navstevnikov.

Pravda bude niekde uprostred. Statistika ubytovanych hosti je urcite podhodnotena kvoli karavanom, nehlasenym ubytovaniam (vselijake privaty urcite dan z ubytovania na uzemi mesta a podobne srandy nerobia), prespaniu v sukromi (couchsurfing, prespanie u kamarata na byte).
Zase na druhu stranu ratat kazdu vyskytnutu SIM na nasom uzemi za navstevnika je scestne opacnym smerom.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

vlaky nemaju take kapacity..
40 tisic denne je volovina na entu..
to by muselo pristat 50 boeingov velkych a 25plnych IC vlakov.

ale na kazdu kosu je kamen pripraveny -
- 14 milionov turistov?
cize kolko na tom slovensko zarobilo?

aby sme potom nezistili, ze priemerny turista minie 2 eura na slovensku.

ak by si to spojil s clankom, ze priemerny turista tu minie 150eur na noc/hotel a je tu priemerne 4 dni, priemerne ma 5 piv blablabla, tak zitis, ze tych 14M turistov tvori polovicu HDP, co je asi tiez blbost...

ministerstvo len zaplatilo zas dalsiu koninu, ktoru zaplatis ty ako danovy poplatnik
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

Ako temer vo všetkom - nekompetentní kamarádičkovia štátostrany na vysokých postoch - Kažimír kedysi vytiahol graf, ktorý hovorí, že za Fica klesla cena plynu o 90 percent a pochopil som, kto o nás rozhoduje...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Naucte sa aspon citat clanok. 14 milion navstevnikov sa nerovna 14 milionom turistov
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Presne tak. Ked sa nauci, tak sa priekazne bude rovnat.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Čítať vieme - 40000 ľudí Slovenskom s vysokou pravdepodobnosťou zrátajúc hraničné prechody, lietadlá atd. prísť/prejsť proste nedokáže...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja ti neviem, ale bulharských, poľských a kadejakých iných šoférov tu prechádza značné množstvo.
Dokonca aj tie hovadiny čo sa chodia z Ukrajiny na Slovensko prebalovať musí niekto voziť...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podla mna len nejakej babke na madaroch preblikava madarsky operator na slovensky ked okopkava predzahradku a denne ma 8tis sms typu "Vitajte na Slovensku ... ".
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Vsak kade v kamione do nemecka .
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Slovensko nieje zase iba Bratislava. Veľa ukrajincov, srbov, rumunov, bulharov... sem chodí pracovať na 3 mesiace na turistické víza. Cez leto ohromné počty poľských turistov cestuje autami do Chorvátska po našich diaľniciach. V Gyore je vídavať polské a české autobusy a prechádzajú najskôr slovenskom.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Bulhari a rumuni nepotrebuju viza a ani pracovne viza na sk su v eu
Odpovedať Hodnotiť:
 

Rozprával som sa o tomto so srbmi tak som ich všetkých ktorí ku nám chodia za prácou hodil do jedného vreca.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Cez Ružomberok sem všetci chodia, však sa cez zebru nedá prejsť.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ked Polsky (alebo Estonsky) kamionista ide do Talianska (alebo Srbska ci Chorvatska) v noci, je dost pravdepodobne, ze vstupi na uzemie SR jeden kalendarny den ale opusti uzemie SR druhy den (a to tu nemusi ani urobit povinnu zastavku).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A co taki madarski kamionisti, predbiehajuci jeden druheho 10 minut? Ako ich zapocitalo?
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

ako dva zajazdove autobusy plne japoncov.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

http://operator.brno.ml/


Odpovedať Hodnotiť:
 

A co dual SIM telefony?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ano
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

co chcete ? Mlho
Odpovedať Hodnotiť:
 


Odpovedať Hodnotiť:
 

Kto by sem preboha chodil? Veď odtiaľto utekajú aj ľudia z krajín zničených vojnov.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

z krajin znicenych vojnou sem naozaj nemaju dovod chodit, lebo sme prilis daleko a 99% ostatnych prizivnikov sa taha len za sprostejsimi politikmi a vysokymi davkami vieme kde....
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je otazka ci napr. v tom Holandsku neexistuje nejaky vacsi telekom. operator, ktori zabezpecuje roamingovy connect pre dalsich operatorov. Myslim ze 4ka pouziva nejaku francuzsku firmu a jej SIMky sa tak tvaria v zahranici ako Francuzske.

Taktiez ja mam globalnu datovu roamingovu simku a ta sa podla pouzitej siete pripadne navstivenej krajiny tvari raz ako holandska, inokedy ako izraelska a potom zasa ako talianska :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ešte mi napadlo že tie holandské simky môžu byť od nejakého dodávateľa dátových kariet na GPS tracking v rámci celej Európy. tí holandskí cestovatelia tak môžu byť v skutočnosti rumunskí kamionisti
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Aj vsetky Tesly maju Holandske SIM karty. Len ma zaujima, v ktorej casti slovenska jazdi tych zvysnych 217995.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mozes dat pla viac info / link k tej globalnej datovej simke? Diky
Odpovedať Hodnotiť:
 

surfroam
Odpovedať Hodnotiť:
 

ešte dodám že používanie nemusí byť celkom bezproblémové, asi dosť závisí od typu použitého telefónu každý výrobca to má implementovan&#234; inak, mám Huawei a nie je to úplne easy. SIM karta v sebe obsahuje niekoľko profilov, čo sú v podstate viaceré sim karty rôznych zahraničných operátorov, ktoré sa prepínajú podľa toho v ktorej krajine si.

môže sa stať že pre každý z profilov bude treba zadať manuálne APN, aj keď podla nápovedy by to malo byť automatické.

Pre mňa je to veľmi výhodné pretože veľa cestujem a môžem byť online za pár centov na megabajt skoro na celom svete.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako zistím, ako sa tvári moja SIMka v zahraničí? Myslím pod akým štátom sa tvári.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Posielam šifrovaného používateľa
Odpovedať Hodnotiť:
 

Esteze ministerstvo dopravy a vystavby s operatormi dokaze spolupracovat a dostat od nich data pre nezmyselne statistiky, ale bezmocne ministerstvo vnutra od operatorov nedokaze na zaklade IMEI dostat informaciu o tom kedy, kde a s akou SIM sa moj slohnuty telefon zapol.. dakujem tejto schopnej vlade, ze neda do zakona povinnu spolupracu operatora pri kradeziach a dakujem policajnemu zboru slovenskej republiky, ze v 21. storoci, kedy pomoc obcanovi v takejto situacii vdaka IT by mala byt otazkou par minut, radsej pomaha a chrani pri vybere pokut a inych foriem vypalneho. Fico na hrad a mozno mi potom Soros preplati skodu.
Vyrozpraval som sa, dakujem za pozornost, dovi
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Presne, Fico na hrad, ale Ilavsky, do Ilavy do basy, tam ta spina zlodejska hranata patri, kokot bradavicny.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Na tom sa niekto musel parádne nabaliť. Tento typ údajov bude pomaly tak atraktívny ako faktúrovanie hovorov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Naozaj sú to zúfalci , musia vykázať činnosť a nevedia ako ? Tak započítajú do turistov v SR aj par milionov kamionistov, ich závozníkov, tranzitných cestujúcich vo vlakoch , autobusoch ! Kaáždý ukrajinec čo ide cez nás autobusom je hneď 2x turista ; aj keď tých pár hodín turistiky prespí. Stačí , že sa na Dechtároch opriel o strom a označkuje si ho ako môj pes....
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ale to uz nikoho nezaujima predsa, cisla su jasne, 14 milionov, takze treba do turismu investovat, idealne stavat nejake hotely a rezorty pod zastitou J&T a pod spriatelene smeracke firmy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

predstavme si uplne bezny jav:
polska rodinka s 2 detmi ide na dovolenku do chorvatska
ocko ma 2 sim, jednu sukromnu a jednu pracovnu, mama ma urcite aspon sukromnu. Deti urcite maju aspon po jednej sim

(ten pomer som dal na 4 ludi preto 5 Sim ze aj u mna je to tak)
Jeden den boli na SK ked isli dole a druhy den ked isli hore, takze spadaju do kategorie ze tu stravili 2 dni
co to vypoveda o turistoch z polska?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pomaly v kazdom kamione je gps sledovanie tzn ze aj SIM karta to bude gro.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár