neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
NASA zajtra vypustí nový teleskop hľadajúci planéty, má ich nájsť až 20 tisíc

Značky: NASAvesmírKeplerov teleskopTESS

DSL.sk, 15.4.2018


Americká vesmírna agentúra NASA vypustí zajtra 16. apríla miestneho času respektíve v utorok 0:32 stredoeurópskeho letného času nový teleskop TESS, ktorého úlohou bude objavovať nové planéty mimo slnečnej sústavy.

TESS, Transiting Exoplanet Survey Satellite, nahradí dosluhujúci Keplerov vesmírny teleskop a bude fungovať na rovnakom základnom princípe, detekcii zníženia intenzity hviezdy kvôli preletu planéty pred jej hviezdou z pohľadu zo Zeme.

Keplerov teleskop po pokazení zotrvačníka začal v 2014 misiu označovanú ako K2, pri ktorej sa teleskop stabilizuje aj tlakom fotónov zo Slnka a jeho presnosť je nižšia. Momentálne mu už ale dochádza palivo potrebné na natáčanie teleskopu na sledovanú časť oblohy aj natáčanie smerom na Zem pre potreby odosielania dát a v marci NASA odhadla jeho koniec do niekoľkých mesiacov, presné množstvo paliva nevie zmerať.

Keplerov teleskop objavil približne 4 500 kandidátov na exoplanéty, z ktorých 2 300 bolo už potvrdených. Ľudstvo v súčasnosti pozná celkovo približne 3 700 exoplanét.


Teleskop TESS, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA)



Misia TESS bude ale odlišná ako misia Keplerovho teleskopu. Keplerov teleskop pozoroval dlhodobo len na veľmi malú časť oblohy a vďaka dlhodobému pozorovaniu videl aj opakované prelety planét. V prípade troch pozorovaní s rovnakým odstupom išlo o kandidáta s pomerne vysokou pravdepodobnosťou, čo bolo zároveň potrebné keďže Kepler pozoroval vzdialené hviezdy a planéty ťažšie overiteľné inými metódami. Objavoval totiž planéty vzdialené 300 až 3 000 svetelných rokov.

TESS bude naopak počas dvojročnej naplánovanej misie pozorovať postupne takmer celú oblohu, cca 85%. Zameraný bude na jasnejšie hviezdy a bude detekovať planéty vo vzdialenosti 30 až 300 svetelných rokov, ktoré sa ľahšie budú overovať dodatočnými pozorovaniami. Zároveň typicky nebude detekovať viac preletov jednej planéty.

Celkovo vedci očakávajú, že by teleskop mal počas základnej dvojročnej misie detekovať až 20 tisíc exoplanét. V prípade predĺženia misie sa dá očakávať objavenie ešte vyššieho počtu.

TESS má za týmto účelom štyri veľké fotoaparáty, z ktorých každý sníma veľkú časť oblohy až 24 stupňov x 24 stupňov. K tomu každý používa štyri CCD senzory s celkovým rozlíšením 16.8 megapixelov, citlivé na pásmo 600 až 1000 nm.

Každé dve minúty bude teleskop snímkovať 15 tisíc vybraných jasnejších hviezd kategórie trpaslíkov, spolu za celú misiu to bude 200 tisíc takýchto hviezd. Každých 30 minút bude snímkovať celý sektor 24 stupňov x 96 stupňov.

Kým Keplerov teleskop obieha Slnko spolu so Zemou, TESS bude obiehať Zem po výrazne eliptickej trajektórii s najmenším priblížením 108 tisíc km a najväčšou vzdialenosťou 375 tisíc km. Doba obehu bude 13.7 dní a dáta bude posielať na Zem pri najväčšom priblížení. Rýchlosť odosielania dát v pásme Ka bude dosahovať 100 Mbps.

Solárne panely budú produkovať 400 Wattov elektrickej energie.

Teleskop s hmotnosťou 350 kg vyrobený spoločnosťou Orbital ATK vynesie na obežnú dráhu raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii


Diskusia:
                               
 

niekto sa inšpiroval...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Kozmeticke koncerny su na marketingove kampane pre mimozemstanov schopne pre zoom, na ktorom vidno kazdy detail, priekazne minut majland na pixel.
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

30 rokov
300 rokov
3000 rokov
a pritom vesmir ma ani si netrufam odhadnut kolko svetelnych rokov na vsetky smery...
sranda, a ludia si myslia, ze su sami..
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Čo znamená, že sme sami? Pokiaľ by to malo byť to, že sme jedinou civilizáciou v celom vesmíre čase, to naozaj znie celkom nepravdepodobne. A ak sa aj obmedzíme iba na priestor, čo vôbec znamená, že "teraz existuje iná civilizácia", pokiaľ je od nás miliardu svetelných rokov?

Ale definícia "sami" môže byť aj taká, že sme jediná civilizácia v okruhu dosiahnuteľnom mysliteľnými prostriedkami za čas, kým nezanikneme... a to už mi také nepredstaviteľné nepríde.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

vpodstate je to jedno ci su inde alebo neni su inde nejaky oní.

a ked su inde oní nech si tam aj ostanu neni som na nich zvedavý aj tak tu mame dost cpckarov z vychodu a dalsiu chamrad kto vie odkial citaj ktovie z kerej pice tu nepotrebujeme a nechceme v ba je ich plno tak ci tak smradi intrigansky aj s ich degesskymi personalistami ktorych uplacaju aby vyhrali tie trapne vyberka a len ich oni zamestnaju.
Odpovedať Známka: -8.1 Hodnotiť:
 

toto tu produkuje náš vzdelávací systém
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Existenciu ďalších tu samozrejmu relavita "náš" mimo komunizmu priekazne garantuje.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Aj tak sa pozeras do minulosti.... v tejto chvili tam tie planety nemusia byt. Ani tie hviezdy. Ale nieje vylucene, ze su tu daleko starsie civilizacie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

aj keby sme boli sami, aj tak je nás tu ako nasratých
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Tento teleskop má za úlohu nájsť planétu podobnú Zemi. Takže v budúcnosti by sa tam mohla vydať kolonizačná loď. Ak by to bolo relatívne blízko tak by sme to mohli do konca storočia zvládnuť...
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Pokym ludstvo nenajde rychlejsi sposob prepravy, nikto sa nikdy k ziadnej exoplanete nedostane. Je zbytocne posielat do vesmiru taketo "teleskopy". Plytvanie na ukor zivotneho prostredia.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Jasné, lebo treba len žrať, srať a sexovať. Aby sa tu kopili takéto zbytočné existencie... plytvanie na úkor nás ostatných ;-)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ty neseries a nezeres?
Ze nesexujes je z tvojho vtipneho komentara jasne. ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Este ze tych teleskopov neurobili tolko co je automobilov... chudatko zivotne prostredie :D
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Bolo by zaujimame porovnanie, kolkym automobilom taky start odpoveda, plus emisie spojene s vyrobou.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Chodatka nase deti o par storoci ked bude v lete 45C
Odpovedať Hodnotiť:
 

V závislosti od toho, koľko fosílneho uhlíka do atmosféry vypustíme, môže globálna teplota vzduchu do konca tohto storočia vzrásť o ďalších 1,1 až 6,4 °C

http://www.shmu.sk/sk/?page=1069
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár