neprihlásený Štvrtok, 13. júna 2024, dnes má meniny Anton
Za certifikáty na diaľku dá štát až 3 mil, priamym rokovaním po 10 mesiacoch pre časovú tieseň

Slovensko zaplatí za riešenie umožňujúce tak relatívne jednoduchú funkčnosť akou je podpora vydávania certifikátov na eID na diaľku spolu s ďalšími príbuznými zmenami až viac ako tri milióny eur. Vyplýva to z oznámenia ministerstva vnútra vo vestníku verejných obstarávaní, pričom ministerstvo zároveň na časť sumy už uzatvorilo aj zmluvu. Užívatelia by podľa harmonogramu mali mať možnosť k dispozícii v závislosti na ich operačnom systéme buď v polovici júla alebo v polovici októbra.

Značky: kauza zraniteľných eIDSlovenskoštát

DSL.sk, 2.5.2018


Slovensko zaplatí za riešenie umožňujúce tak relatívne jednoduchú funkčnosť akou je podpora vydávania certifikátov na eID na diaľku spolu s ďalšími príbuznými zmenami až viac ako tri milióny eur.

Vyplýva to z oznámenia ministerstva vnútra vo vestníku verejných obstarávaní.

Ministerstvo oznámenie do vestníka odoslalo ďalší pracovný deň po našom článku o nekompetentnom postupe štátu v otázke riešenia bezpečnostných problémov s certifikátmi na eID, v pondelok. V rovnaký deň zároveň podpísalo na takmer polovicu sumy už aj zmluvu.

Podľa popisu obstarávania vo vestníku aj zmluvy je predmetom dodanie respektíve aktualizácia softvérového riešenia na strane štátnych serverových IT systémov a ďalšieho softvéru, ktoré umožnia vygenerovať a nahrať certifikáty na eID vzdialene na báze nového profilu QES EAC. To bude následne využité na novú možnosť vydávanie certifikátov na diaľku z vlastných počítačov užívateľov a tiež na vydávanie certifikátov novým spôsobom na báze nového profilu aj na oddeleniach dokladov.

Softvérové vybavenie oddelenia dokladov bude podľa diagramov v zmluve využívať rovnaký aktualizovaný softvér na strane serverov štátu a zrejme aj podobné komponenty ako softvér pre vzdialené získavanie certifikátov občanmi.

V čom spočíva nový profil, ako je náročná jeho implementácia a akú veľkú časť zákazky tvorí unikátna nová časť softvéru pre oddelenia dokladov nie je jasné, rozhodnutie NBÚ ktoré podľa oznámenia zrejme nasadenie profilu zavádza nám pri príprave predchádzajúceho článku ministerstvo odmietlo poskytnúť.

Zavedenie vydávania certifikátov na diaľku a zrejme aj zmena profilu vychádzajú z objavenia vážnej bezpečnostnej zraniteľnosti v čipoch na eID, umožňujúcej jednoducho a prakticky prelomiť 2048-bitové RSA kľúče do minulého roka používané v certifikátoch na eID. Napriek tomu, že sa štát o nej dozvedel pred viac ako desiatimi mesiacmi najneskôr 20. júna 2017, nové riešenie si ministerstvo neobjednáva verejnou súťažou ale priamym rokovacím konaním a ako dôvod udáva mimoriadnu udalosť a časovú tieseň.

Či rokovalo s viacerými spoločnosťami alebo len jednou nie je známe.

Použitie dôvodu mimoriadnej udalosti a časovej tiesne vyžaduje svoje zdôvodnenie. Tu za celých desať mesiacov nie je zodpovednosť na samotnom ministerstve, na začiatku aspoň podľa naznačení v oznámení zlyhával zrejme NBÚ. Ten mal podľa ministerstva avizovať až 24. októbra, že nie je možné predĺžiť platnosť certifikácie čipu, hoci predtým po vyzvaní v júni mal podľa oznámenia tvrdiť v júli niečo iné. Následne 15. decembra NBÚ vydal rozhodnutie, pre ktoré podľa ministerstva bolo potrebné upraviť spôsob generovania kľúčov.

Ako ministerstvo nešpecifikuje a v predchádzajúcich týždňoch nám neodpovedalo na otázky čo presne rozhodnutie hovorí, aký to má dopad a odmietlo rozhodnutie poskytnúť.

Na zodpovednosť treba brať ale samozrejme štát ako taký a prenášanie zodpovednosti jedného úradu na iný nie je legitímne.

V každom prípade podľa oznámenia je hodnota obstarávania viac ako 2.6 miliónov eur bez DPH, teda viac ako 3.1 miliónov eur s DPH.

V pondelok ministerstvo hneď aj uzavrelo zmluvu, predmetom dodávky ktorej je potrebný softvér pre získanie certifikátov na diaľku občanmi a pre ich vydávanie oddeleniami dokladov novým spôsobom. Hodnota tejto zmluvy je 1.1 milióna eur bez DPH, nie je ale jasné či táto zmluva pokrýva aj zmeny v serverovej infraštruktúre respektíve v prípade ak áno čo bude zaobstarané za väčšiu polovicu celej avizovanej sumy.

K zmluve je síce priložená evidentne ponuka dodávateľa, ktorá popisuje aj nové prvky v serverovej infraštruktúre. Samotná zmluva pri popise dodávaných častí ale popisuje riešenia a explicitne ich nerozdeľuje na serverové alebo klientské komponenty a nie je jasné, či tieto časti zahŕňajú aj serverové komponenty alebo tie budú práve predmetom ďalšej zmluvy.

Aktualizácia 1: Podľa tvrdenia ministerstva pre DSL.sk z piatka prišlo v oznámení k pochybeniu, do oznámenia uviedlo zlú sumu a finálnou sumou bude hodnota tejto jednej zmluvy 1.1 milióna eur bez DPH. Bližšie podrobnosti je možné nájsť v tomto článku.

Riešenie má dodávateľ evidentne buď vyvinuté alebo ide o hotové riešenie, keď riešenie pre pracoviská dokladov avizuje dodať do dvoch týždňov.

Softvér pre občanov umožňujúci vzdialenú výmenu respektíve vygenerovanie certifikátov sa bude dodávať následne, do produkčnej prevádzky má byť verzia pre Windows sprístupnená o 15 týždňov, respektíve cca v polovici júla, a verzia pre Linux a macOS o 28 týždňov, približne v polovici októbra.

Napriek tomu, že riešenie je obstarávané už po uplynutí avizovaných termínov kedy štát sľuboval prechod na kľúče postavené na eliptických krivkách, dodávané riešenie je aspoň podľa popisu v prílohe zmluvy určené len pre generovanie 3072-bitových RSA kľúčov a nie ECC kľúčov.

Stanovisko ministerstva zisťujeme.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Čoskoro majú prísť lacnejšie SSD pre PCI Express 5.0, demonštrovaný prototyp
Aj MediaTek vyvíja ARM CPU pre osobné počítače
Starlink satelity budú aj na veľmi nízkych orbitách pod 400 km
Hodnota Raspberry Pi po vstupe na burzu vzrástla o viac ako tretinu
Linuxový notebook s novým výkonným ARM procesorom by mohol byť dostupný pred Vianocami


inzerciaDiskusia:
                               
 

Je to čistý tunel. Naschval nič nerobili, aby to mohli teraz spraviť bez súťaže.
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

Zavidis uspesne predcednictvo! A moze za to Radicova, lebo keby nepolozila svoju vladu Fico by bol v opozicii.
Odpovedať Známka: 3.2 Hodnotiť:
 

lenže Karafiátovej bolo prednejšie EU ako jej vláda...sú tak inštruovaní....
si nemyslite...vyvolení sú na tom mentálne aj inteligenčne niekde inde jak my, na škodu celému svetu a im na prospech, kua!
Odpovedať Známka: -1.8 Hodnotiť:
 

Jasne, vsetko je to konspiracia a svet riadi Soros ci kto.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

okrem Sorosa by som nepodceňoval ani reptiliánov, templárov a iluminátov!
kde by Slovensko mohlo byť, keby sa všetci títo zmrdi nezapodievali manipuláciou nášho utešeného národa?!
Odpovedať Známka: 3.6 Hodnotiť:
 

Pozdravuje ta svetelna bytost Ashtar Sheran a velitel velkej vesmirnej flotily Ptaah. Dohliadaju na nas a staraju sa o nas, posielaju nam lasku. Poslite im kvety.
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

ó milosrdný Ashtar,
už ma fakt sereš,
mal by si sem nabehnúť a urobiť tu poriadok!
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Veď ja tiež nie, ale nakoľko géniusovia na výber nemajú, s bohorovným kľudom priekazne podceňujem len taký fukot.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

génius, mn.č. géniovia
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Géniusa nejaké mn.č. priekazne len tak nerozhádže.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

1) Prvy kto o spajani hlasovania hovoril bol Miklos. Hned sa pridal aj BUGAR. Aj z KDH zazneli take hlasy. Radicova do poslednej chvile nechcela hlasovanie spojit.
2) Malo to ale vyznam? Aky ma zmysel vladnut zubami nechtami, ked vidis ako cast vlastnych aj traja koalicni partneri nestoja pevne pri tebe?
3) Ak by aj vlada toto hlasovanie zázrakom prezila, rozpadla by sa o par mesiacov neskor. Ci by to dopadlo lepsie alebo horsie, tazko povedat.
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

4) Podpora tvrdenia, ze by sa neskor tak ci tak rozpadla:
4a) Volba GP Trnku - Radicova vyhlasila, ze poda demisiu ak bude zvoleny. Len zazrakom sa to nepodarilo (Vid Mikolaj a Zajac)
4b) Danovy urad Kosice - Radicova donutene obhajila Miklosa
Takto sa vladne naozaj tazko.
5) Aj po pade vlady, nemusia byt hned predcasne volby. Ak mas poslancov, vies podporit novu vladu. Zhodou okolnosti pred par dnami sme toho boli svedkom. Takze kto hlasoval za predcasne volby - to je otazka?
143 poslancov okrem Zajaca, Dostala, Osuskeho, Sulíka, Blahovej. Odcestovani boli Slota a Vazny.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Dobre vediet, ze ten Dostal za nieco stal aj v minulosti.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

3mil.?

to si fakt myslia, že nikto nezistí, koľko to stálo v Estónsku, keď riešili de facto rovnaký problém a k riešeniu sa dopracovali za podstatne kratší čas?

alebo nás majú za úplných idiotov?

alebo len demonštrujú aroganciu moci s vedomím, že vedia, že je to predražené a aj to, že to budeme vdieť aj my, ale vysmievajú sa nám do očí, lebo aj tak nič nezmôžeme?

JDU BLEJT VELEBNOSTI!
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Netvrdil by som hned, ze je to predrazene. Nevies, co to vsetko zahrna. Taky enterprise SW a ak nahodou pouziva nejaky .NET framework... Ja by som dost s nechutou na takom dacom chcel nieco opravovat/pridavat a tak by som si vypytal viac...

Ale to, ze to je bez sutaze, to je vysmech. Hlavne po 10tich mesiacoch.
Odpovedať Známka: 4.1 Hodnotiť:
 

Tak počítajme a buďme veľkorysý.
Ak by náhodou za licencie dali polovicu, tak pri bežnej sadzbe 500,-€ za človekodeň je to 3000 človekodní. Pri mimoriadne štedrej sadzbe 1000,-€ je to 1500 človekodní. Ak to naozaj majú robiť tak dlho, potom je to celé zle a príslušným architektom, analytikom a developerom by mali dať doživotne zákaz činnosti robiť IT architektúru.

...a to už nejdem fantazírovať, kam umiestnia tú prvú polovicu 1,5mil.€.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Preco by si mal byt velkorysy a myslis si, ze na SW, ktory funguje a treba tam len nieco dorobit tam aj tam, potrbuju licencie? Alebo preco si myslis, ze za 1,5 mil eur? Dajme max 150 tis. eur. Ok? Potom to mame 2 600 - 150 = 2450 000 eur za dva tyzdne roboty. 10 pracovnych dni. Za pracovny den 245 000 eur. Ak pocitame tvojich 500 eur na clovekoden.. no ja dam kludne aj 1000, vsak ide o bezpecnost, ok? Takze 245 ludi na tom bude robit 10 dni. Amen! Viac, ako 50 ludi si neviem predstavit, ze by robilo ja SW, testovani a aj obchadzani uradov a nahravani SW. Max 1/5 nakladov je realna. 2 mil. ryza. Suplikant Basternak, musel vratit a mozno aj podmineku dostane chudacik!
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Nemyslia. Vedia ze to niekto zisti. Ale iba par ludi, aj to taki co ich zaujima IT.
Odpovedať Známka: 7.4 Hodnotiť:
 

> alebo nás majú za úplných idiotov?

Ale kdeže. Len im je to jedno.
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

tiež si vedľa.... špáradlá sú drahé a za 3 mega bude teda veľa bielych noštekov ;)
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Dodávané riešenie je aspoň podľa popisu v prílohe zmluvy určené len pre generovanie 3072-bitových RSA kľúčov.
V čase keď už každý kto potreboval nové kľúče, bol osobne vymeniť.
A koncom roka sa ohlási prechod na ECC za ďalšie milióny keď objavia, že aj tá používaná knižnica na 3072-bitové RSA je zraniteľná. Alebo bude ešte medzikrok na 4096 bitové RSA.
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

Aj tieto kluce su generovane s tou chybou. Tam ide skor o to ze na to treba iny vypoctovy vykon v radoch tisicov rokov, to aj keby si paralelizoval, tak to bude stale na dlhy cas (roky vypoctov na 1000 jadrach).
Ale nikde nieje napisane ze niekto neurobi priamo na to urceny chip a nezrychli proces 100 nasobne potom by to uz mohol zacat byt problem.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

keď vyrobia nový čip alebo nový algoritmus, bude to aspoň dôvod na minutie ďalších miliónov...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ved ale ministrov kamarat videl take pekne auto na autosalone za 100litrov a minister si potrebuje postavit novu chajdu na bahamach za 500tis tak cena je priekazne v poriadku
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Veď udrbali len 3mega, mohli aj miliardu. A dali dnes niekoho zabiť? Nie, pekný deň za nami.
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

tak tak...a potom staci zajst do dakej nemocnice aka do muzea slovenskeho zdravotnictva a hned vidno kde chybaju peniaze
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Alebo si precitat diskusie a zistime, ze aj v skolstve chybaju, okrem ucitelov aj peniaze. nehladaj si chybu, nemas :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

este je len rano, na zabitie je stale dost casu :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Abyste do toho nešťourali, teď je to jen za 3, původně to bylo za 4,5... Jsem snad nějaká charita? :-(
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Je smutne, ze sa mozeme len pozerat na to ako sme okradany ;(.

Pre autora v dobrom: Neexistuje mensia a vacsia polovica, ked, tak napr. necela a viac ako polovica.

"vacsiu polovicu celej avizovanej sumy".

Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

* okradani
pardon :)
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

ale neklam, ked mas zmiesane kilo peria a kilo zeleza a rozdelis tieto dve kila presne na polku, tak kilo peria bude predsalen vacsia polka :D
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Len za 3mil ( pre pamatnikov to je 90 milonov korun ) co sme daky chudaci aspon za 10mil to mali dat, takto znizuju priemer
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Čo takto bojkotovať všetky (IT) firmy, ich zamestnancov, manažérov, majiteľov..., ktoré budú participovať na tomto tuneli?

Je to easy - príde mi človek na pohovor, v CVčku má nejakú z tunel firiem, tak ho pošlem inde, nech má mrte certfifikátov.

Kupujem hardvér, vo výberku mi vyjde najlepšie niektorá z tunel firiem, tak urobím všetko preto, aby som dal možnosť podliezť cenu komukoľvek inému... Skrátka nedám zarobiť zmrdom, ktorým som už prispel svojimi daňami.

Príde iná firma, ktorá sa oháňa referenciou na niektorú z tunel firiem... Tak im vysvetlím, že toto nie je dobrá referencia, lebo zmrdo-referencia je horšia ako žiadna referencia.

Stretnem kamoša zo strednej, pochváli sa, že robí v zmrdo-firme. Tak mu poviem, či mu nevadí, že pracuje pre zmrdov a tým pádom je tiež (aspoň čiastočný) zmrd.

Kto sa pridá?
Odpovedať Známka: 5.2 Hodnotiť:
 

to ta chcem vidiet
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A preco nie? Na začiatok by stačilo dostať do platnosti zakon, ktory by ukladal firmam povinne na svojich strankach uvádzať štátne projekty, na ktorých robili alebo prave robia a štátnym firmám a úradom názvy firiem, ktore pre ne prave robia alebo robili. Je zaujímavé ako sa firmy oháňajú referenciami okrem tych statnych. Preco? Ved podla objemov nákladov sa väčšinou jedna o najväčšie projekty v ich portfóliu.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Problém zákonov je, že ich schvaľujú poslanci...
Tí poslanci, ktorí nominujú členov vlády, ktorí nominujú ľudí do komisií, ktoré rozhodujú o spôsobe obstarávania, o špecifikáciách, o míňaní miliónov...

Aj preto máš pre antikorupčné zákony (mierne povedané) veľmi limitovaný priestor s otáznou mierou úspešnosti.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ale iste, ze je to tak, ako pises. To vsetci vieme. Mna skôr zaráža, ze nieco.take este nikto ani nenavrhol. Aspon ako poslanecký navrh. Firmy aj ludia z tychto firiem sa chvália kadejakými projektmi, ale akonahle ktokoľvek robi nieco pre stat, tak je ticho. Firma neudava referenciu, famózny konzultant neuvádza v cv.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

úprimne, ten príklad s nákupom hardvéru som už zrealizoval.

mal som na stole ponuku niečoho od firmy spojenej s istými elektronickými štátnymi službami. povedal som si "táto firma už na štáte ryžovala dosť a nie je dôvod dávať jej ďalšie zákazky". Trvalo mi to síce o týždeň viac, ale nakoniec som našiel lacnejšieho dodávateľa. :)
A vôbec ma netešilo pár ušetrených euro, ale mal som ohromnú radosť z toho, že nepodporujem zmrdov.

NECH SA VŠETCI ZMRDI ZADRHNÚ, ale pokiaľ môžem, nebudem ich podporovať.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

len skoda ze na tebe zarobia relativne iba drobne v porovnani zo statom...myslim ze aj keby ich vsetci bojkotovali tak preziju
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak to robia viaceri a este sa o tom rozpravaju, tak kvoli karme ich zacnu bojkotovat aj spolupracujuce firmy a subdodavatelia (aspon v tom kde sa bude dat).

Zmrdi budu mat narocne podmienky pri nabore zamestnancov, vysoke naklady na chod, a predrazene statne zmluvy budu u tej firmy este viac svietit, ze uz o tom zacnu pisat aj novinari.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

áno, ale pointa je v tom, že ak bude bojkot dôsledný, nebude pre nich nikto chcieť robiť.

nech je ako keď má nádejný policajt záznam v registri trestov!

Koho platia zmrdi, ten je zmrd sám!
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

ale chod do pice, a co s tym maju bezny zamestnanci ? ked tvoj sef vykradne firmu pojdes za neho sediet ??
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

To zavisi od toho, kde je volne.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

to nie je o tom, že šéf vykradne firmu!

to je o tom, ako keby som pracoval vo výpalníckej firme...
alebo u mafiána...
alebo vo firme, ktorá systematicky okráda štát.

Môžem si alibisticky hovoriť "ja nerobím nič zlé, to iní", ale v skutočnosti tomu celému napomáham.

Tento systematický štátom podporovaný rozkrádací model bude fungovať dovtedy, kým tam budú ako-tak schopní ľudia dať dokopy aspoň pár slajdov a torzo funkčných systémov... To predsa dokážu aj amatéri! Ale len niekto naozaj dobrý prejde na druhú stranu a ukáže, ako sa to má robiť. Naozaj dobrí ľudia by mali odísť zo zmrdo-firiem, aby nezozmrdovateli aj oni. :D ...lebo úspech nie je kradnúť a podvádzať... úspech je niečo naozaj dokázať v podmienkach férovej súťaže a bez politicko-korupčného krytia.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Cool. Ked som odisiel z predchadzajucej firmy, zistil som ze tam predo mnou pracoval jeden byvali minister skolstva a vnutra. Teraz by som mal mat s tebou problemi jo?

A dalsia vec - v tej istej firme boli zakazky pre sukromny sektor (kde som pracoval) ale aj pre stat (kde som vlastne tiez pracoval, ale vobec som to nevedel) dodatocne som zistil, ze to bolo predrazene (aj ked na pomery SR nie tak velmi) - robi to zo mna zmrda?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ano.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

neviem ako ty, ale mna zaujima na akej zakazke a za kolko robim a pre koho. Je to take moje... ehm.. uchylka.. Lenze blbe je, ze potom zistis, ze vlastne vsetko co ide z verejnych, alebo napr aj bytovy fond, je jedna velka sprenevera. Zateplenie je dokonalou ukazkou.. priemerne zateplenie bytu je tak 6-8tisic eur. Za to zateplym cely velky dom, 2x kvalitnejsie a farebnejsie. a nie 40m2 stey v priemernom byte.
Teplarenska mafia to iste - 2x drahsie teplo, ako keby ho vyrobim doma z ELEKTRINY. Ale mam aj proti nim zbran, bez randy, sprchujem sa studenou, ono ma 16C, je to pohoda.
Nie som vydieratelny.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ty by si mal u mňa problém už len kvôli gramatike. :P

Normálny človek si preklepne firmu, pre ktor pracuje... Prípadne ak zistí nekalé praktiky, mal by okamžite zmiznúť. Výnimkou je, ak sa z neho stane whistleblower. Teda ak zistíš predraženosť a nie sú whislteblower, patríš k zmrdom.

...lebo aj podľa nášho právneho poriadku - ak vieš o spáchaní trestného činu a neoznámiš ho, si zmrd...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

takto bojkotujem uz takmer dekadu prakticky cely stat
tankujem v zahranici
servisujem v zahranici
dovolenkujem prevazne v zahranici
klinc nakupujem v zahranici (bez srandy, s postou to je lancejsie, nez u nas offline ci online s postou)
naradie je aj s postou lacnejsie z Nemecka
vacsinu prac si robim svojpomocne

ale mile rad som sa od teba nechal inspirovat, a rovno to tym zmrdom vysplechnut na ksicht, len obavam sa, ze ten co sa uz participoval na takych okradackach CV posielat nepotrebuje.

Ale pridavam sa
Odpovedať Hodnotiť:
 

treba ist do sveta, a nie fantazirovat od klavesnice :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kde je nejaka peticia aby sme vyjadrili svoj nesuhlas s takymto konanim statu?
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Mnooo...spoločné bečanie je možné priekazne v každom košiari.
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

kde sa mam podpisat?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

jasne... na lampárni to zbierajú a zahadzujú do koša...
Odpovedať Hodnotiť:
 

A ja som si bol v pondelok vystáť v klientskom centre 3 hodiny osobne, aby mi nahrali tie nové čertifikáty do občianky.
Ale aj tak som asi dobre urobil, lebo ak toto vydávanie na diaľku bude fungovať ako celý ten bazmek okolo eid, tak by som dostal niečo možno v roku 2019-2020.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

poznámka: klientské centrum vrelo neodporúčam.
akékoľvek iné pobočky na periférii Ťa vybavia rýchlejšie.
Odskúšané!

3hodiny versus 15min. na obdobný úkon.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Co im uz nacisto drbe? 3 mega? ved na toto uz nemam ani slov ved to uz obrovske projekty a enterprise riesania sa robia za mensie peniaze
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pôžičky požičiavame všetkým
Potrebujete financovanie pre váš domov, pre vytváranie vlastných podnikov, pre prácu, pre vaše osobné potreby a najmä pre pôžičky na nehnuteľnosti, bezpochyby. Dávam osobné pôžičky. Pri všetkých vašich žiadostiach predkladajte návrhy týkajúce sa sadzieb a splátok platieb a budem s vami.
e-mail: daniellepinneau@gmail.com
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár