neprihlásený Streda, 26. júna 2019, dnes má meniny Adriána   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Modulárny český router bojuje o úspešné financovanie, deň pred koncom mu chýba pár tisíc

Značky: Wi-FirouterybezpečnosťČesko

DSL.sk, 16.5.2018


Hoci sa pripravovanému českému modulárnemu sieťovému relatívne lacnému routeru Turris Mox od združenia CZ.NIC spravujúceho českú národnú doménu najvyššej úrovne .cz v kampani ľudového financovania nedarí tak ako predchádzajúcemu modelu Turris Omnia, deň pred koncom kampane mu chýba už len menej ako 5 tisíc dolárov z požadovanej sumy 250 tisíc.

Financovanie kampane je nastavené ako pevné a pokiaľ nezíska celú sumu, kampaň bude neúspešná, projekt nezíska nič a prostriedky zostanú záujemcom.

Vzhľadom na výrazný posun zo 60% požadovanej sumy pred týždňom je ale pravdepodobné, že cieľ by sa kampani mohlo podariť naplniť.

Aktualizácia 1: Krátko po publikovaní článku kampaň prekročila hranicu viac ako potrebných 250 tisíc, zrejme pre jednu alebo dve väčšie objednávky s nezverejnenou výškou.

V prípade úspešného výkonného Turris Omnia sa podarilo CZ.NIC v kampani získať predobjednávky a príspevky za 875 tisíc dolárov oproti cieľu 100 tisíc.

Turris Mox predstavilo združenie CZ.NIC na konci marca. Skladá sa zo základnej dosky rádovo rozmerov minipočítačov ako Raspberry Pi, 10 cm x 5 cm, na ktorej je dvojjadrový 1.2 GHz procesor Marvell Armada 3720 so 64-bitovými ARMv8 Cortex A-53 jadrami, 512 MB RAM, gigabitový Ethernet port a USB 3.0 port, a podobne veľkých rozširujúcich dosiek pripojiteľných na základnú. Základná doska má príkon medzi 2 W až 3 W.


Jednotlivé moduly Turris Mox zatiaľ v 3D tlačených skrinkách, kliknite pre zväčšenie (foto: CZ.NIC)Rozširujúce dosky sa pripájajú cez 64-bitový PCI Express konektor. Dosky si bude môcť voliť samozrejme užívateľ a bude ich možné aj reťaziť, pričom CZ.NIC ukazuje ako príklad zariadenie spolu s tromi doskami. Reťazenie má ale viaceré obmedzenia a aktuálne CZ.NIC zverejnil nástroj umožňujúci overiť aké kombinácie sú možné.

Prvé tri dosky sú doska s mini-PCI Express slotom pre doplnenie napríklad WiFi karty, doska s gigabitovým Ethernet prepínačom so štyrmi externými portami a doska s podporou SFP pre pripojenie napríklad priamo na optiku. Základné 2.4 GHz WiFi sa bude dať pridať k základnej doske aj malou Wi-Fi kartou pripájanou na jej komunikačné piny.

Po dosiahnutí hranice 100 tisíc dolárov pribudol do ponuky 8-portový prechodný gigabitový Ethernet modul a pred týždňom doska so štyrmi USB 3.0 portami, okrem toho od predstavenia pribudla aj podpora PoE napájania a možnosť upgradu RAM na 1 GB. Pred týždňom CZ.NIC oznámil aj podporu riešenia Nextcloud umožňujúceho používať Mox ako NAS s privátnym cloudom.


Základná doska a prvé tri rozširujúce dosky Turris Mox, kliknite pre zväčšenie (foto: CZ.NIC)Turris Mox má byť optimalizovaný na sieťový výkon a na rozdiel od minipočítačov a špeciálne Raspberry Pi by mal zvládať plnú gigabitovú rýchlosť Ethernetu.

Základná, prvé tri rozširujúce dosky a USB doska stoja v kampani po 29 dolárov, 8-portový Ethernet modul 55 dolárov. Tvorca predpredáva aj viaceré konfigurácie z viacerých modulov.

Prvé moduly a konfigurácie majú byť dodané do októbra tohto roku, osemportový gigabitový modul do decembra. V prípade Turris Omnie ale prišlo k viacmesačnému oneskoreniu dodávok oproti avizovanému termínu.

Firmvér routera Turris OS je vytváraný CZ.NIC-om a založený je na známom linuxovom firmvéri OpenWrt. Kým u bežných domácich routerov je vážnym problémom úroveň bezpečnosti softvérového vybavenia a úroveň bezpečnostnej podpory výrobcom, podľa CZ.NIC je jednou z hlavných výhod Turris OS aktívna bezpečnostná podpora a možnosť automatickej aktualizácie operačného systému udržiavajúcej router bezpečný.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Vozidlo Mars 2020 dostalo kolesá
Uniknutý výkon Ryzenu 3800X odhaľuje jeho porovnanie s Intel CPU
Gatesova najväčšia chyba má byť, že s Androidom neprišiel Microsoft
Falcon Heavy úspešne odštartovala, centrálny stupeň opäť havaroval
Ubuntu po kritike mení plány, 32 bitov bude čiastočne podporovať
Ráno má letieť Falcon Heavy, vynesie presné atómové hodiny a slnečnú plachtu
Štát zisťuje dostupnú rýchlosť Internetu na každej adrese, zistí kde nie je 100 Mbps
Microsoft Edge dostupný aj pre Windows 7, 8 a 8.1
Uvedený výrazne výkonnejší Raspberry Pi 4, dá sa použiť aj ako PC
Koniec 32 bitov v Ubuntu má vážne dopady, Steam odskakuje od Ubuntu


Diskusia:
                               
 

cize vlastne ide o pocitac :D
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Vsetko je pocitac - telefon, tlaciaren, router... V tejto dobe aj auto, televizor, coskoro aj pracka ci chladnicka.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Práčka je už dávno počítač
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Ale ci je aj pocitac pracka, to je ina otazka
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Určite?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Na peniaze v určitých prípadoch určite.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

pokial cez ten pocitac tecu peniaze, tak ano, moze byt aj pracka..
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

pracka ma s pocitacom aj programatora!
Odpovedať Hodnotiť:
 

$248,070 USD raised by 1827 backers
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

102% a este 18 hodin zostava...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pokorene o 8:45
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

niekto z DSL.SK? :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

$250,529 USD raised by 1828 backers
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

$250,558 USD raised by 1828 backers
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

uz maju cez 250k
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

no reálny záujem podľa počtu kusov je nič moc ..
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

reálny záujem sa objaví po prvých dodávkach a recenziách.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Platit za vykradnuty OpenWRT na drahom hw (lebo male mnozstvo), ktory nie je ziadna slava.. uz prezradili sudruhovia z cz.nic, ake WiFi chipsety budu pouzivat? Na OpenWRT nemaju velky vyber bez binarnych blobov :-)
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Neviem co sa da na OpenWRT vykradnut ked je open :)
HW mi drahy nepride, mam doma Omniu a som spokojny, za cenu z kampane sa vlastnostami ziadny iny router nechytal. Pravda nie je vsetko uplne bezchybne, ale to co deklarovali a co som od toho ocakaval sa mi naplnilo.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Prosim? Za cenu omnie mozes mat pfsense, OPNsense s vykonom o 10lvl dalej, chcel by som vidiet omniu alebo mox aky throughput by mal pri zapnutom ids s kvantom pravidiel oproti pfsense rieseniu.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

A sk.NIČ zase nič?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

SK nic je davno mrtvy
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Svoj nazov beru doslovne
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Sk.nic.moc
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

prečo ich chváliš?
Odpovedať Hodnotiť:
 

sk.NIC se odstehoval do Humpolce.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár