neprihlásený Streda, 16. októbra 2019, dnes má meniny Vladimíra   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
.cz prechádza v zabezpečení DNS na eliptické krivky, .sk DNS zabezpečené stále nie je

Značky: DNSbezpečnosťČesko.sk

DSL.sk, 31.5.2018


Správca českej domény najvyššej úrovne .cz, CZ.NIC, opäť ako jedna z prvých domén najvyššej úrovne nasadzuje novú technológiu a v júni prejde u technológie DNSSEC zabezpečujúcej DNS ako vôbec u prvej domény najvyššej úrovne z algoritmu RSA na algoritmus ECDSA založený za kryptografii eliptických kriviek.

CZ-NIC o tom informuje v tomto oznámení.

Technológia DNSSEC zvyšuje bezpečnosť DNS tým, že umožňuje záznamy digitálne podpisovať a overiteľné podpisy zasielať spolu s DNS odpoveďou.

DNS klient respektíve rekurzívny DNS server prekladajúci domény na IP adresy tak môže bezpečne overiť, že odpoveď pochádza z oficiálneho DNS servera pre doménu a nebola žiadnym spôsobom podvrhnutá.

CZ-NIC nasadil DNSSEC v .cz už v roku 2008, podľa avíza niekoľko mesiacov pred nasadením zrejme ako tretia krajina v Európe. Doteraz samozrejme používal RSA kľúče, pričom správu hlavného kľúča aj s jeho uchovávaním v trezore a používaním na notebooku bez disku a sietí popísal pred piatimi rokmi.

Teraz prechádza na ECDSA z niekoľkých dôvodov. Porovnanie RSA a ECDSA je komplikované, v otázke bezpečnosti je za RSA 40-ročná minulosť bez identifikovania problému a veľmi jednoduchý princíp, ECDSA je používaný kratšie, parametre algoritmu sú pre potrebu zvolenia krivky komplikovanejšie ale na druhej strane má aj pri menších dĺžkach kľúčov a podpisov väčšiu bezpečnosť.

Práve menšia veľkosť je veľkým pozitívom pre nasadenie v DNSSEC, keď kratšie pakety sú menej vhodné na DDoS útoky zosilnením pomocou DNS a napríklad rýchlejšie prechádzajú niektorými IPv6 sieťami.

Problémom ale samozrejme bude, že staršie DNS rekurzívne servery môžu podporovať DNSSEC ale nie ECDSA algoritmus. CZ-NIC sa ale rozhodol ECDSA nasadiť, keďže ho intenzívne využívajú aj domény druhej úrovne v .cz a užívateľ často tak či tak podporu ECDSA teda potrebuje. Konkrétne je ECDSA používaný už takmer polovici českých zabezpečených domén.

K prechodu na ECDSA príde v rámci výmeny hlavného KSK kľúča zóny .cz postupne podľa súčasného harmonogramu od 4. do 8. júna.

V doméne .sk DNSSEC stále podporovaný nie je. Správca domény SK.NIC podporu sľubuje dlhodobo a má byť jednou z výhod nového systému, na ktorý sa prešlo v minulom roku. Zatiaľ podporované ale stále nie je a na svojich stránkach SK.NIC podporu sľubuje v "ďalšej fáze".

Či DNSSEC podporuje rekurzívny DNS server, ktorý používate, respektíve aj detailne ktoré algoritmy konkrétne podporuje je možné overiť na tejto stránke.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Robotická ruka sa s umelou inteligenciou naučila skladať Rubikovu kocku
Windows 7 Professional začína upozorňovať na koniec podpory
Starlink od SpaceX má mať viac ako 40 tisíc satelitov
Orange ruší na DSL FUP a zvyšuje rýchlosti, na DSL až na 100 Mbps
Platby iPhonmi spustili ďalšie dve banky
Sondu na Marse sa konečne darí zachraňovať, posunula sa o 3 cm
Podľa údajných informácií má Intel na desktope vynechať 10-nm, popiera to
Boeing oznámil termíny testovacích letov lode pre posádku
Nová notebooková klávesnica je rýchlejšia vďaka laserom
Slovenskí policajti kúpili elektrické motorky, predísť vybitiu majú výmenou batérie


Diskusia:
                               
 

nam to postaci mat zabezpecene na kosostvorec :]
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Postaci!? V porovnani s rombustizaciou elipsy je kvadratura kruhu priekazne riesitelna z hlavy.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Keby som si mal vybrat ci so sveta zmizne cholera, AIDS alebo Tvoje komentare, zvolil by som Tvoje komentare...

Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

Evidentne najma lebo interpunkcia v moznostiach volby uz priekazne byt nemusi...
Odpovedať Známka: -0.5 Hodnotiť:
 

Hmm... odprihasal by som, ze mi niekto zmenil zo na so.
Ak nie tak pardon za preklep.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

seriozne som sa uz zacal zamyslat napisat firefox addon ktory odmaze slovo "priekazne" alebo rovno syntaxerrorove komentare...
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Prosim sprav to. S radostou budem pouzivat ten addon.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

neviem, co sa vam nepaci. niekedy su to chlopotiny, obcas to ale pasuje. Challenge je to preskumat a hodnotit, teda pokial je na to intelektualna energia pri tolkej praci:)
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

sk-nic je banda totalnych debilov a technickych analfabetov, ktora sidli v pivnici, spolu s prvou akoze slovenskou certifikacnou autoritou, takze DNSSEC je len rozpravka. Staci sa pozriet na vyplod chorej mysle, ktora navrhla admin rozhranie a system uhrad domen.
Odpovedať Známka: 5.5 Hodnotiť:
 

Potvrdzujem tvoje slová, sk-nic sú neschopné vylízané píče. A pridám aj jednu konkrétnu skúsenosť. Zmenil som pred 2 rokmi právnu formu zo živnosti na sro. Mám na firmu doménu na sk aj cz. A predstavte si že tí češi keď mi mali fakturavať za doménu, si sami všimli že pôvodné VAT na živnosť už neexistuje a ozvali sa že či sa dačo zmenilo. Jediným mailom som im oznámil že som zmenil živnosť za sro a napísal im nové údaje. Tým to bolo všetko vybavené, oni zapísali nové údaje k vlastníkovi domény a poslali mi fa s akt. údajmi. Keď som chcel to isté spraviť s sk doménou, tak som najprv deň strávil študovaním všelijakých dokumentov na pojebanom sknic webe aby som nakoniec zistil že sa to vlastne takto jednoducho zmeniť u nich ani nedá. Tak som sa im na to vysral, a oni mi naďalej posielajú faktúry so starými neplatnými údajmi (doteraz nič nezistili), ja to zaplatím zo svojho a do účtovníctva to nedávam, tie 2€ dph ma aj tak nespasia.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

- jj registrátorskú zmluvu mi rušili asi mesiac
- po druhé - keď som chcel zákazníkovi zmeniť údaje vlastníka domény ktorá bola jeden deň v stave expired s neplatným ičom nemal som inú šancu ako uhradiť faktúru s neplatným IČO (tj. neplatnú fa) - proste Augiášov chliev.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Však preto sa im hovorí už desaťročia "sk-nič" :D
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

.cz je ukazka ako by mali sluzby so zaujmom statu byt prevadzkovane. Poklona.
.sk je, nooo, oneee, ako by som to, ..., BIZNIS.
Ale rovnaka paralela je aj pri DVB-T, a urcite aj inde.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

sk-nic ale už nevlastnia ani slováci, nie? Pár mesiacov dozadu tu bol článok, že sa sk-nic predalo Britskej spoločnosti CentralNic za 26 miliónov.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

no však keď máš biznis, zisk ide postupne v priebehu dlhej doby (ak ide ten biznis tak ako má).. keď predáš biznis, máš obrovský zisk hneď
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Lenže Slováci sú priamo zodpovední ze to, že predali svoju národnú doménu šuflikantom v UK. Zrejme boli jediní čo vedeli pomastiť na správnom mieste - veď ponuku apartmánov na Floride a chát v Alpách treba využiť - veď zodpovední a ich deti žijú len raz, všakže.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

A kto odklepol predaj? Stačí sa pozrieť do Pažravej nad Dunajom - sedí tam! Terajší premiér Pellegríni.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Ono ale drzanie sa kablov zubami nechtami za kazdu cenu v konecnom dosledku tiez nemusi byt priekazne najvyhodnejsim riesenim.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Zasa trepes blbosti..
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Prečo by nás mala zaujimať doména ktorú vlastní súkromná firma?
Odpovedať Známka: 6.3 Hodnotiť:
 

Najprv som cital epilepticke krivky a hned sa mi vybavila dost roztrasena krivka s penou okolo.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

ja penim zo zenskych kriviek
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Aj ja :D že epileptické krivky :D
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

...ty fajnsmeker
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Kozmeker?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Rekurzivne dns servery? To je nejaky kajnsmetke... Nie je to reverzne?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Nie. https://tools.ietf.org/html/rfc1035#page-7
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Perverzne?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:

Pridať komentár