neprihlásený Nedeľa, 25. augusta 2019, dnes má meniny Ľudovít   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Balóny Google zabezpečia pripojenie k Internetu vo veľkej krajine

Značky: GooglebalónypripojenieInternet

DSL.sk, 8.7.2018


V africkom štáte Keňa využijú operátori na zabezpečenie bežného štandardného pokrytia mobilných LTE sietí umožňujúcich pripojenie k Internetu balóny Projektu Loon spoločnosti Google respektíve jej sesterskej spoločnosti X zo skupiny Alphabet.

Avizuje to agentúra Reuters na základe informácií keňského ministra pre informačné a komunikačné technológie Joea Mucheru.

Spolupráca zatiaľ nie je uzatvorená, v súčasnosti ešte podľa ministra prebiehajú rokovania a pracuje sa na zmluvách. Cieľom spolupráce je pokryť najmä vidiek, keď v tejto rozľahlej krajine s viac ako 580 tisíc km2 a 49 miliónmi obyvateľov je vybudovaná dostatočná infraštruktúra vo veľkých mestách ale nie na vidieku.

Google predstavil projekt pripojenia k Internetu z balónov ešte v roku 2013. Pôvodne počítal s podporou zabezpečovania bezdrôtového pripojenia vlastnou technológiou, nakoniec ale balóny poskytujú v spolupráci s miestnymi mobilnými operátormi štandardné mobilné siete technológiou LTE.


Na jeseň vypustený balón smerujúci do Portorika, kliknite pre zväčšenie (foto: Google)Balóny sú unášané stratosferickými vzdušnými prúdmi a spoločnosť môže riadiť ich polohu pomocou zmeny ich výšky medzi 18 až 27 km a tým ich presunutím do iných prúdov. Balón vydrží vo vzduchu naraz podľa skorších informácií Google viac ako sto dní, následne potrebuje pristáť.

Pôvodne spoločnosť počítala s potrebou mať balóny umiestnené okolo celej planéty na zemepisných šírkach, na ktorých chce v niektorých lokalitách poskytovať pripojenie. Nakoniec sa jej podarilo ale zlepšiť ich manévrovateľnosť, dokáže zabrániť ich unášaniu prúdmi rovnobežnými s rovníkom okolo celej planéty a dokáže ich držať okolo cieľovej pozície.Podoba pôvodnej technológie projektu Loon ešte z roku 2013, kliknite pre zväčšenie (foto: Google)Balóny už boli využité na poskytovanie mobilných sietí po zničení infraštruktúry po prírodných nešťastiach v Peru a Portoriku, okrem toho ich Google testuje na zabezpečenie pripojenia v riedko osídlených oblastiach bez vybudovanej pozemskej infraštruktúry. Takýto test bol doteraz realizovaný aj v Keni podľa dostupných informácií zo začiatku roka s desiatimi balónmi.

V Keni vznikol s balónom aj kuriózny incident. Hoci infraštruktúra pre takúto službu nevyžaduje investične náročné naťahovanie káblov a bežne nevedie k problémov s vlastníkmi nehnuteľností, jeden aspekt technológie k takýmto problémov viesť ale môže - pristávanie a v horšom prípade havárie balónov. Práve k tomu prišlo v Keni, kde na začiatku roka farmár avizoval zámer Google zažalovať za škody spôsobené haváriou balóna na jeho poliach a následnými davmi, ktoré si prišli balón pozrieť.

Na projektoch poskytovania pripojenia k Internetu zo vzduchu pracuje viacero spoločností. V minulých rokoch boli nádejnou technológiou aj drony, na ktorých pracovali aj Google a Facebook, obe spoločnosti ale tieto projekty zrušili. Google s odôvodnením, že väčšiu perspektívu majú balóny, Facebook oficiálne kvôli tomu, že na podobných projektoch začali pracovať už aj spoločnosti z leteckého priemyslu.

Ďalšou perspektívnou technológiou sú samozrejme satelity. V súčasnosti síce existuje niekoľko projektov poskytujúcich ale nie príliš zaujímavé pripojenie k Internetu pomocou jednotlivých satelitov alebo malých flotíl, viacero spoločností vrátane SpaceX ale pripravuje projekty s veľkými flotilami aj s tisíckami nízko letiacich satelitov.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Prvý trailer pre prvý Star Wars seriál, avizovaný ďalší seriál
Huawei uviedol výkonný procesor pre umelú inteligenciu
Apple začne vyššie modely iPhonov označovať Pro
Prototyp Starship má do 200 metrov letieť budúci týždeň
Fedora a Chrome OS menia I/O plánovač, budú mať lepšiu odozvu
Indická misia na povrch Mesiaca sa mu priblížila, odfotila ho
Google mení spôsob označovania Androidu aj logo
Vo VLC opravených množstvo chýb, aktualizujte
Detekovaných až osem opakujúcich sa zvláštnych mimozemských signálov
Intel zvyšuje počet jadier v bežných noteboookoch o dve, s novými stále 14-nm CPU


Diskusia:
                               
 

Pripravte sa na jedinecne rozmazane zabery ,,prisaham videl ufo" z afriky pri objednavke teraz dostanete este viac rozmazane interview s mimozemstanom

Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Len aby bolo pripravenych dost africkych princov, lebo ak na mna zas nevyjde ani kus dedicstva, navrhnem zorganizovanie antidiskriminacnej besedy.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

jeden je vidno aj na https://www.flightradar24.com/HBAL231/1cf8a90d

http://dopice.sk/lGF
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ohrozuje to letovu prevadzku a rozne lana sa mozu zamotat do vrtule alebo to moze zmenit smer parasutistov a sposobit zamotanie padaka. Este to treba doriesit co sa tyka bezpecia.
Odpovedať Známka: -7.8 Hodnotiť:
 

myslim ze vo vyske 18km + to ohrozuje asi len ufo.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Myslenim urcite zas az tak setrit netreba.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Ale vela som cital o mig 25 a ten moze na chvilku vystupat az do stratosfery. O toto ide. Ja som niekedy lepil modely za 12 korun, tak by sa dalo povedat, ze mam odborne vedomosti z tohto. Aj lode bolo dostat, ale tie boli drahsie.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

lode som lepil ja a tak s mojim vysoko profesionálnym odborným názorom, môžem povedať, že slovenská autonómna plachetnica je zlyhanie, pretože silno ohrozila lodnú a plťkovú prevádzku, svojim konaním mohla zmeniť smer potápačov a spôsobiť upchatie šnorchela. Ešte to treba doriešiť čo sa týka bezpečia
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Jasne, ze tie boli drahsie. V nich nebola len taka mala tubicka s lepidlom.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

MiG-25 a "lana sa mozu zamotat do vrtule" ?
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

pokial si niekto bude robit z MIG 25-ky vrtulu, tak priekazne ano... ale z MIG 35-ky si uz nikto vrtulu robit nesmie..
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

vrtuľa je poistka, keby prúdovému motoru vypadol prúd
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Konečne môžeme tlačiť z PDA cez wifi balón vo veľkej krajine a prísť si iba po hotový papier
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Do kancelárie v divočine.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

1000*528km je velka krajina?
Cize 2*Slovensko*1 Slovensko?
A este k tomu v Afrike?

Nemtudom Pa3K

Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

no ale bavíme sa v relatívnych rovinách. Ak totiž takúto krajinu dokážu pokryť balónmi, je to približne rovnaký úspech ako pokryť 90% územia Ruska štandardne (vežami). Čiže áno, na balóny je to veľká krajina, rovnako ako je "najväčší počet ľudí na jednom mieste s rozprestretými dáždnikmi" v počte 311, pre slovensko vysoké číslo (slovenský rekord) a napríklad v takom new yorku keď prší, je takýto počet len v central parku alebo na times square.
tudom pachju?
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Tak neviem.
Podla wikipedie:
Kena - 582646km2
Slovensko - 49036km2

To mi pride rozdiel takmer 12x, tebe nie?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Presne tak. Rozdiel medzi wikipediou a realitou je priekazne radovy.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Pisem 2x Slovensko (nepisem, ale myslim na dlzku) * 1x Slovensko (nepisem, ale myslim na dlzku)
A to podla mna nie je velka krajina.

Chapem, ze dlzka*dlzka mohlo niekoho pomylit - islo len o ilustraciu.

Nakoniec 12*Slovensko nie je strasne vela ani v Europe.
Respektive Nemecko je 357 168 km² - co je vyse 60% z Kene.
Alebo inak - pozri si Kenu na mape Afriky tu:
https://sk.wikipedia.org/wiki/Ke%C5%88a

Nieco ako (CS)SR v EU :)
A nepokryvaju celu krajinu, len cast (nepokrytu) a tej len cast (dediny).
Nakoniec som fanusik - islo mi len o vyjadrenie:
"velka krajina"

V dobrom, samozrejme ;)

Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Takze nasim opreratorom by stacil aj jeden. /12
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak či tak miestnym bude to pokrytie nanič, keď budú internet cenzúrovať miestne vlády v spolupráci s korporáciami ako Google a spol. Každá podľa svojej ideológie.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Oni pouziju VPN. Aj u nas bolo VPN po revolucii a velmi sa to osvedcilo.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ako štartovacia základňa HZDS.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár