neprihlásený Sobota, 20. októbra 2018, dnes má meniny Vendelín   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Vyvinutá nová rýchlejšia a úspornejšia RAM pre mobily, LPDDR5

Značky: Samsungsmartfóny

DSL.sk, 18.7.2018


Spoločnosť Samsung, jeden z najväčších výrobcov pamäťových čipov, aktuálne ohlásila vyvinutie čipov novej generácie dynamickej pamäte pre mobilné zariadenia LPDDR5.

V smartfónoch a ďalších menších mobilných zariadeniach sa používa verzia dynamických pamätí optimalizovaná na spotrebu, kde v označení LP znamená Low Power.

V súčasnosti sú poslednými generáciami LPDDR4 a LPDDR4X, štandard LPDDR5 rovnako ako DDR5 zatiaľ nebol definitívne schválený.

Samsung aktuálne informoval o vyvinutí 1 GB čipu LPDDR5 pracujúceho na 6.4 Gbps a zároveň 8 GB LPDDR5 pamäťového modulu zloženého z ôsmich čipov.

Čip je tak o polovicu rýchlejší ako posledná generácia LPDDR4X, zároveň má podľa Samsungu o viac ako 30% menšiu spotrebu. Čipy sú vyrábané procesom charakterizovaným Samsungom ako proces 10-nm triedy, znamenajúcim proces medzi 10-nm až 19-nm.


Nové LPDRR5 pamäte vyvinuté Samsungom, kliknite pre zväčšenie (foto: Samsung)Zlepšená spotreba je podľa Samsungu dosiahnutá viacerými opatreniami, znižovaním taktu zároveň so znižovaním taktu procesora, vyhýbaním sa zbytočnému zápisu hodnôt nula do buniek už obsahujúcich nulu a hlbším režimom spánku. Zároveň čipy budú v dvoch verziách, 6.4 Gbps bude pracovať na 1.1 V a úspornejšia s 5.5 Gbps na 1.05 V.

Samsung zatiaľ nespustil masovú výrobu čipov, avizuje pripravenosť spustiť ju rovnako ako výrobu DDR5 pamätí v prípade dopytu zákazníkov. K tomu zrejme príde minimálne vo väčšej miere až po schválení DDR5 a LPDRR5 štandardov organizáciou JEDEC.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Slovenská vláda chce ponechať trvalý zimný čas
Telekom mení ceny na predplatených Easy kartách
Oficiálny DVB-T2 tuner pre Raspberry Pi, aj Zero
Vydané Ubuntu 18.10, na 32-bitovú verziu už nejde ani upgradovať
Vedci dokázali, že kvantové počítače budú výkonnejšie ako klasické


inzerciaDiskusia:
                               
 

Napájacie napätie mobilných zariadení je minimálne 3,7V. Takže zasa bude treba menič z 3,7V na 1.1V?
Odpovedať Známka: -6.8 Hodnotiť:
 

Nie bude mat tri pamate do serie ty mudrc.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

aky menic? predsa trafo. :-)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Ano bude treba menic ktory si nainstalujete a s nim chytite aj Markizu na RAM v mobile. Ondrej Macko - sefredaktor
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Súčasné DDR3(DDR4) pamäte majú napájanie 1,35(1,2)V, tak proste k meniču 3,7 -> 1,35(1,2)V pridajú ďalší, ktorý bude meniť 1,35(1,2)V -> 1,05V. Kde je problém?
Odpovedať Hodnotiť:
 

V tých meničoch...
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Aby bolo jasne, ci je problem v tebe alebo v menici, mozes to konkretne rozviest? Hovorime samozrejme o malych integrovanych DC-DC menicoch pre male prudy bez cievky.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nejako si vhodne zabudol, ze tie Li-nieco baterie nemaju konstantne napatie (3,6 - 3,7 - 3,8 aj 3,85V) a pocas vybijania klesaju az k 1,5V. Pretoze drviva cast elektroniky potrebuje pre spravne fungovanie rovnaku uroven napatia (zaklad byva 1,5V alebo 3,3V ktora sa meni menicmi ak suciastka potrebuje menej - napriklad DDR cip z clanku) je nutne za Li-nieco bateriu ihned zaradit kombinovany back/boost DC-DC menic, ktory pri plnom nabiti najprv napatie znizuje a pri vybijani baterie postupne prejde na zvysovanie napatia.
Napriklad "nabojova pumpa" MAX1759 ku ktorej staci pridat tri kondenzatory.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár