neprihlásený Štvrtok, 5. augusta 2021, dnes má meniny Hortenzia
Štát dáva obciam do 14 tisíc na bezplatné WiFi pre ľudí, avizuje peniaze pre 800+ obcí

Značky: Wi-FištátSlovensko

DSL.sk, 30.7.2018


Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu dnes zverejnením výzvy odštartoval projekt štátnej podpory pre vytvorenie WiFi prístupových bodov pre verejnosť na verejných priestranstvách, o ktorú sa môžu uchádzať jednotlivé obce.

Projekt s označením WiFi pre Teba kopíruje podobný projekt EÚ WiFi4EU, ktorý mal problémy so spustením a prvú výzvu zopakuje na jeseň. Medzi projektami je viacero rozdielov, najmä celkový počet obcí ktoré sa z projektu budú dať podporiť.

Kým u WiFi4EU mohlo podporu podľa úradu dostať maximálne 80 obcí zo Slovenska, pre WiFi pre Teba úrad avizuje prostriedky pre takmer 800 obcí pri maximálnej podpore pre každú obec a viac ak bude priemerná podpora menšia.

Na rozdiel od WiFi4EU totiž podpora nie je fixná a financované sú projekty za maximálne 15 tisíc eur. 85% bude hradených z európskych fondov, 10% zo štátneho rozpočtu a 5% z prostriedkov obce, obec tak dostane maximálne 14 250 eur.

Zároveň podpora nie je určená pre úplne celé Slovensko, nemôžu sa o ňu uchádzať obce z Bratislavského kraja a mesto Košice a jeho časti.

Z podpory je možné zaplatiť obstaranie a inštaláciu WiFi infraštruktúry vrátane napríklad aj softvérového vybavenia ale nie následné náklady na prevádzku. Projekt má stanovený maximálny limit na náklady na jeden prístupový bod, externý vo výške 1 500 eur a interný vo výške 1 000 eur.

Stanovené sú aj rozličné minimálne technické požiadavky, ktoré zabezpečujú relatívne modernú verziu WiFi technológie a jej nadimenzovanie, okrem iného sa požaduje podpora verzie WiFi 802.11ac Wave 1, 802.1x, schopnosť každého AP obsluhovať aspoň 50 užívateľov, minimálne MIMO 2x2.

Technické požiadavky zrejme aspoň podľa prílohy 9 výzvy ale nestanovujú ako reálne rýchle pripojenie k Internetu musí byť cez infraštruktúru zabezpečené.

Štát avizuje celkovú alokáciu z eurofondov vo výške 10 miliónov eur, čo znamená aj pri maximálnej výške podpory na každý projekt viac ako 780 projektov a pri menšej priemernej výške samozrejme viac.

Obce môžu žiadosti podávať cez systém ITMS2014+.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Telekom opäť rozšíril dostupnosť 5G siete
Helikoptéra na Marse uskutočňuje ďalší let
Crucial uviedol SSD s PCI Express 4.0
Situácia s futbalom v TV sa zásadne mení, už ho nebudú mať operátori exkluzívne
ISS sa pri incidente otočila v skutočnosti až o 540 stupňov
Aj pre zamestnancov Microsoftu bude očkovanie povinné
Štart Boeingu na ISS bol znovu odložený, pre technický problém
V Česku masívne rozšírili 250 Mbps DSL
Xiaomi je v Európe už najväčším výrobcom, Samsung klesol
Google potvrdil vlastný CPU pre smartfóny


Diskusia:
                               
 

cize dalsich vyhodenych 10 miliónov eur na blbost,
dnes ma skoro kazdy internet v mobile, a uz je vsade kopec free wifi ...
takto sa len zase kupi drahy HW, ktory sa za par rokov vyhodi... a par "kamosov" pri tom pekne zarobi... :)
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

myslienka nie je zla, len prevedenie na SK sposob bude ako pises...
Odpovedať Známka: 5.5 Hodnotiť:
 

myslienka je uplne debilna..pre koho to bude? Kto to realne vyuzije? A co myslis ako to bude ficat ked sa pripoji stovka ludi a viac?

totalne vyhodene prachy, zbytocnost...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

prestan kradnut nick kokot

a len preto ze "kazdy" je v skutocnosti len obmedzena skupina ludi a nie vseci ludia, stale sa najde kopec ludi ktory napr. v zlej financnej situacii a ten internet ktory je v dnesnej uponahlanej dobe takmer nutnost je pre nich zbytocne drahy luxus


Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Myslienka je taka, ze pri obecnych uradoch sa budu zdruzovat hluciky c-ganov s mobilmi v rukach a socializovat do polnoci.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

aspon sa mozme pozabavat so zapinanim a vypinanim wifi rusicky
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

na dedinách je málokde volná wifi, vlastne často sa stane, že nieje v okolí žiadna(aspoň človek nemusí pri nastavovaný riešiť kanál).
V mojom okolí väčšina najmä starších (40+) ludí nemám dáta v mobile, pretože ich využije minimálne a naši operátori majú dáta predražené, takže využitie sa nájde.
A ani nemusí byť pretažená pár užívatelmi stačí nastaviť rýchlostní limit pre jedno pripojenie.


Na fakulte sme mali wifi sieť kde bola pripojená väčšina ľudí (cca 3500 študentov) buď mobilom alebo notebookom a viac menej to znášala (okrem velkej auly a študovne kde bolo často okolo 500 ludí naraz).
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

A "nestanovujú ako reálne rýchle pripojenie k Internetu musí byť", lebo by linka musela byt garantovaná, čím by následné náklady na prevádzku skutočnú výšku podpory priekazne zosmiešnili?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

zas to všetko pojde len na východ, na Spiš, na juh a sever Stredného Svk., a do Malaciek, na Myjavu.. a na Záhorie..
(na okres malacky, /myjava

:/( ;( fujf
Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

Mal by si viac vyuzivat "bohatost" tvojho kraja ;)


Ale aj tak, je to skoda ze je to tak neadresne , ale lepsie ako nic.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A kebze zaplatia operatorom nech spristupnia aspon 3g s fup povedzme 10gb na sim. Tak by to splnalo dokonca aj skratku Wireless Internet
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Suhlasim, to by bolo mozno lepsie riesenie, viem si zivo prestavit ako v neakej zapadnutej dedine to prestane fungovat a pouzivatelia budu mat tu smolu ze v danej dedine maju na poste starostu neaku zaostalu brzdu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Starostovia zapadnutych dedin praveze povazuju s casovou viazanostou ponukane dotacie za velmi vyhodne, nakolko hodnotenie znalosti teorie relativity podmienky specifikujucich organov priekazne ulahcuju.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

v presove ide free wifi jak poc me jebac....viac nejde ako ide....pravdepodobne toto bude podobna eu akcia o)))))))
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

myslienka je chvalitebna, ale..
to je ako pripad slovenskeho hotela niekde v tatroch.
zopar ludi sa ako tak pripoji ale realne to neudrzi nic tak, aby davalo zmysel na tom vysiet.

potrebujeme tu garantovane optiky 100mbps u/d na uzivatela aby sme boli vysmiate ludovia, a to sa da iba za chechtaky.

mor ho detuo mojho rodu.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Je fajn, že tento svet čaká niečo ako vypláchnutie Augiášovho chlieva. Cielené rozširovanie bezdrôtových žiaričov vnímam ako zločin na ľuďoch. Kto má aspoň trochu predstavu o vplyve tisícok oscilácií za sekundu na ľudské telo a mozog, povedal by, že zámer rozširovania wi-fí je zasadiť ďalšiu ranu už aj tak dosť zúboženým ľuďom. Zodpovední v zápätí budú žať čo zasiali. Len to oni dobre vedia, pred príchodom Pána Domáceho, Ktorý ich vyhodí v každom prípade, sa títo diabli ešte chvíľu budú snažiť rozpútať také peklo, aby sa im radšej každý, komu je život milší ako Pravda poklonil.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

vplyv "tisícok" oscilácií za sekundu na tvoj mozog je očividne negatívny, predpona Giga znamená miliardu, t.j. tisícku tisícok tisícok oscilácií ;-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

mozes sem dat nejake zdroje o tych vplyvoch tisicok oscilacii za sekundu na ludske telo a mozog?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

http://www.informatizacia.sk
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

prave som prekonal nejaky typ zachvatu, ale este som taky nezazil. co to je kks... a aky je rok
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Pre spodinu je lepšie veriť, že nič sa nedeje, že všetko je v poriadku. Oni chcú mať Wi-fi vo vlaku aj v autobuseee, bee :-)
1.) https://goo.gl/5JidVH
2.) https://goo.gl/igjbPi
3.) http://www.elektrosmog.sk/
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

čo ti jebe že swiss tesla harmonizér platničky... Ty sem hodíš takýto odkaz ako dôkaz a tváriš sa že je všetko v poriadku.
Daj sa liečiť.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tie platničky som si tam ani nevšimol, zaujímali iné veci. A čo tie ostatné odkazy? Tie si si pozrel, či si videl len platničky a si z toho v prdeli? Tie telesné symptómy na tej stránke www.elekrosmog.sk v súvislosti s mobilmi, BTS, wi-fi a GPS-kami sú mnohými ľuďmi potvrdené fakty: nekľudný spánok, nespavosť, pocit stálej únavy,tráviace problémy, nesústredenosť, bolesti hlavy, pichanie pri srdci, pískanie v ušiach - Tinnitus, vyražky, alergie, znížená imunita;
psychické symptómy: zvýšená podráždenosť, vnútorný nekľud, znížený výkon,vyčerpanosť. U nás na letisku keď sa zapínal radar (300 MHz-15 GHz), všetci museli povinne odísť minimálne na 150 metrov a dnes sú akože BTS-ky na strechách medzi panelákmi a 5GHz wi-finy po stĺpoch s hovadským výkonom úplne v pohode? Veď kľudne to podporujte, pílite si pod sebou konár.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Keby radšej dali peniaze SANETU, nech postupne pripája hoc aj materské školy na sieť... Škôlku zväčša majú aj menšie obce a znamenalo by to, že sa k nim dostane bližšie kvalitná konektivita. Na kieho šľaka sa má nakúpiť HW, čo o pár rokov zostarne a pri prvom výpadku sa na to väčšina starostov vyserie? Miliarda na informatizáciu ... prejebaná, tu sa črtá ďalšia diera. Svoje pomaly deti pripravujem na odchod z tejto diery v strede Európy. Kedy naposledy tí naši skvelí úradníci prišli s niečím zmysluplným?
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

SANET neprospieva vreckam "nasich" ludi a celemu ekosystemu kleptokracie, pretoze to robia efektivne a pomerne lacno. To na Slovensku nieje ziaduce.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A kanalizáciu si stiahnem cez Wi-Fi? ale najprv pôjdem po hotový papier
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

AKY STAT? NASE PENAZE!

Kokoti zo SMERU rozdavaju z nasich penazi!!!

Moje dane, Tvoje dane, tie svine zju z nasich penazi!!!

FICO DO BASY!!!
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

kokot, každá vláda rozdávala z našich peňazí, aj Dzurindova, aj Radičovej!
bež investigovať Sorosovu vraždu kuciaka s frajerkou debile!!!
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Tak si tu ostat srat v takejto socialnej krajine a dlasich zlodejov obhajuj dalsimi a tak si tu zi. A bol som tam stat na namesti za to aby sa tu nekradlo a nastala nejaka zmena.Inak Sorosa som nebol pozret. Ale to ty vies lepsie
Odpovedať Hodnotiť:
 

trafená ovca zamékala. len si stoj "...aby sa tu nekradlo a nastala nejaka zmena." až vystojíš dieru a dôjde ti, aký si naivný a hlúpy blbeček, potom sa môžeš niekde pohnúť. tým hore sa bude kranúť o to lepšie, o čo viac naivných a hlúpych zmanipulovaných bude dole. Soroša si ani nemohol vidieť, ten len mastne dotuje tých, ktorí ťahajú za nitky šaškov blabotajúcich z tribún ovciam: "Aby nastala nejaká zmena!"
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ešte by trebalo, aby koza zabečala a priekazne to popíše celú argumentačnú silu príspevku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

priekazne sa jedna ozvala
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Zvolebnieva sa, takže teraz dávajú cukor, ale po voľbách už tradične len bič a malú ohradu pre svoje ovečky...
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

zvolebnieva? o dva roky? takým ako ty sa zrejme zvolebnieva neustále...
bič a malú ohradu na sorosove ovečky, aby sa zasa nerozliezli po uliciach!
Odpovedať Známka: -9.3 Hodnotiť:
 

Teda počul som o takých ako ty že im čas letí inak ako normálnym ľuďom, ale žeby pre niekoho 4 mesiace boli ako 2 roky som ešte nepočul. Taký ako ty sa tak často nevidí, možno si dokonca jediný svojho druhu.

Komunálne voľby 10. novembra 2018, prezidentské voľby 2019, voľby do Európskeho parlamentu 23.-26. mája 2019...
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

prečítaj si to, na čo som reagoval a nepleť sem nejaký komunál či nebodaj eurodebilkov.
Odpovedať Známka: -8.5 Hodnotiť:
 

alebo ešte inak, s ktorými z tebou menovaných volieb súvisí funkcia podpredsedu vlády?
normálny človek by tipoval parlamentné voľby, ale debilko Vševedko ich má samozrejme viacero a všetky zle...
Odpovedať Známka: -9.2 Hodnotiť:
 

Ty si jeden z tých jednoduchších ktorí nepochopia ani keby im to niekto nakreslil a nie len vysvetlil, tí ostatní vedia že komunálne voľby sa blížia a politici naháňajú voličské hlasy. To je všetko.
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

púhe dva "príspevky" a už si sereš do huby, gratulujem! Ak si Ignác, posielam seno, nažer sa, nech ti z nej tak nesmrdí!
Odpovedať Známka: -9.2 Hodnotiť:
 

Pozri, toto nemá význam. Ty si odpísal mne na tému ku ktorej evidentne nemáš mentálnu výbavu. Svoju inteligenciu hlboko pod borom mrazu si už prejavil a mne by bolo úprimne ľúto keby si sa tu ďalej strápňoval. Z mojej strany niet čo dodať. Želám pekný deň.
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

Škoda, že si rovno nenapísal len posledné dve vety, vyzeral by si trochu ako "ynteligent". Takto si len pravopis zvládajúci chumaj, ktorému to píše rýchlejšie ako myslí. prajem takisto pekný deň, no bež radšej bláboliť niekde na smetisko medzi seberovný odpad.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Ešte aby sa vás inteligentní ITčkari týkali také chujoviny ako voľby. Vy len nadávať budete na politikov, ale voliť to nie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Lebo naopr. v našej obci je Obecný úrod v pásme "nikoho" , okolo cca 100 metrov nie je nič . Dokonca ani lavičky . A pochybujem , že to WIFI bude mať vyšší dosah.
Tak ako píšu ostatný . Dobrá kukurica , pre Našich ludí , ktorí sa ešte nenapásli na štátnom !
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:

Pridať komentár