neprihlásený Piatok, 26. apríla 2024, dnes má meniny Jaroslava
SSD disky vo vesmíre nefungujú, zistila NASA

Značky: SSDvesmírNASAHP

DSL.sk, 2.8.2018


Flashové SSD disky sa vo vesmíre kazia alarmujúcim tempom. To je jedno z najzaujímavejších doteraz zverejnených zistení zo spoločného experimentu NASA a HPE, v rámci ktorého bol na ISS na približne rok umiestnený výkonný server.

Počítač s označením Spaceborne Computer bol inštalovaný na ISS na prelome minulého augusta a septembra a jeho cieľom je otestovať lacnejšie riešenie proti radiácii negatívne ovplyvňujúcej výpočtové systémy.

Týmto riešením je namiesto špeciálnej hardvérovej ochrany a certifikácie počítačov proti radiácii ochrana v podobe softvéru.

Počítačové systémy vo vesmíre ohrozuje radiácia v podobe rýchlo letiacich elementárnych častíc, ktorá napríklad môže meniť uloženú informáciu v pamäti a tým spôsobovať rozličné problémy.

U dôležitých počítačov riadiacich kritické systémy lodí sa tak používajú komponenty špeciálne hardvérovo chránené a upravené proti radiácii. To ich jednak výrazne predražuje kvôli materiálu ale najmä vývoju a certifikácii a jednak s takouto ochranou sú kvôli zdĺhavému procesu vývoja a certifikácie dostupné len staršie menej výkonné počítače.

Technické detaily ako presne funguje Spaceborne Computer nie sú k dispozícii, podľa doteraz zverejnených informácií je jeho dôležitou súčasťou samozrejme v prvom rade detekcia problémov a v prípade zhoršených podmienok radiácie automatické znižovanie výkonu respektíve až uvedenie do bezpečného stavu nečinnosti. HPE tiež avizovala, že riešenie dokáže softvérovo eliminovať následky vzniknutých chýb spôsobených radiáciou.

Podľa informácií HPE z konca júla je experiment zatiaľ v každom prípade úspešný, konkrétne technické detaily ale nezverejnila. Pár doplňujúcich informácií vrátane informácie o zlyhávaní SSD doplnil Mark Fernandez z HPE pre Cnet.

Rovnako neuvádza detaily zlyhávania SSD, keďže flash pamäť je postavená na uchovávaní elektrického náboja respektíve elektrónov v jednotlivých bunkách predpokladane problémy spôsobuje radiácia. Aké konkrétne SSD sa v serveri používajú Fernandez nešpecikuje.

Na dlhšie misie sú súčasné SSD podľa Fernandeza nepoužiteľné bez doplňujúcej softvérovej ochrany, pričom potrebnú mieru ochrany nešpecifikuje. V každom prípade výrobcovia SSD by podľa neho mohli SSD pre použitie vo vesmíre zlepšiť.


Ilustrácia podoby Spaceborne Computer, kliknite pre zväčšenie (obrázok: NASA)



Spaceborne Computer je postavený na serveri HPE Apollo 40, čo je 1U server určený pre osadenie akcelerátormi. HPE vyrobilo počítaču pre ISS špeciálnu skrinku a kvapalné chladenie, konkrétnu špecifikáciu neuvádza. Počítač má mať podľa dostupných informácií výkon na úrovni teraflopu / s, nejaký akcelerátor tak je prítomný, minimálne GPU v CPU. Výkon jedného teraflopu / s samozrejme neznamená žiaden superpočítačový výkon, keď aj výkon bežných spotrebiteľských grafík dnes dosahuje viacero teraflopov za sekundu.

Predpokladane tiež bude použitá ECC pamäť, ktorá dokáže sama do nejakej miery opravovať chyby v pamätiach.

Bežný počítačový hardvér sa na ISS už používa, na experimenty a riadenie nekritických systémov je to v americkej časti viacero desiatok notebookov Lenovo ThinkPad. Tieto podľa dostupných informácií nemajú žiadne špeciálne hardvérové ochrany a minimálne pred niekoľkými rokmi nepoužívali ani ECC pamäť.

Čo odlišuje už dlhodobé používanie ThinkPadov a aktuálny test je skutočnosť, že Spaceborne Computer permanentne realizuje výpočty s vysokým výkonom. Pri takejto činnosti sa chyby môžu vyskytovať rádovo častejšie, vážnejšie ovplyvniť činnosť počítača a modifikovať jeho výstupy.

Podľa pôvodného návrhu projektu mali byť na ISS inštalované dva rovnaké počítače, pričom jeden pôjde vždy na plný výkon a druhý bude svoj výkon dynamicky prispôsobovať podmienkam. To malo umožniť otestovať účinnosť tejto techniky porovnaním s kontrolnou vzorkou. Či sú na ISS ale dva servery nie je jasné, keď HPE vo svojich oznámeniach hovorí o počítači v jednotnom čísle.

V každom prípade technika v prípade úspechu umožní potenciálne vybavovať lode výkonnými počítačmi až superpočítačmi a spracovávať dáta priamo na vesmírnych lodiach bez potreby ich odosielania na Zem a bez potreby časovo a finančne nákladného vývoja hardvérovo chránených výkonných počítačov.

To bude okrem iného užitočné pri letoch s ľudskou posádkou na Mars, kde najmä v kritických situáciách je nemysliteľné aby misia čakala napríklad 40 minút na spracovanie dát odoslaných na Zem a návrat výsledkov. V najväčšej vzdialenosti Zeme a Marsu totiž letí signál medzi nimi rádovo 20 minút.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

České železnice idú testovať WiFi vo vlakoch cez satelitný Starlink
V bezplatnom DVB-T bude počas MS v hokeji aj Joj Šport
NASA komunikovala laserom na stovky miliónov km rýchlosťou 25 Mbps
Let vesmírneho Boeingu by sa už mal uskutočniť, o menej ako dva týždne
Vydané Ubuntu 24.04 s dlhou podporou
Uvedený notebook používajúci nový formát menších pamäťových modulov CAMM2
Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom
Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke


Diskusia:
                               
 

Čo sa používa v Ruskej časti iss ?
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Abakus?
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

+ maju povesene koberce na stenach na ochranu pred tymi casticami :]
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

priekazne priekazne priekazne priekazne priekazne priekazne priekazne priekazne priekazne priekazne priekazne priekazne priekazne priekazne priekazne priekazne priekazne priekazne priekazne priekazne priekazne priekazne priekazne priekazne priekazne priekazne priekazne priekazne priekazne priekazne priekazne priekazne priekazne priekazne priekazne priekazne priekazne priekazne priekazne priekazne priekazne priekazne priekazne priekazne priekazne priekazne priekazne priekazne
Odpovedať Známka: -6.9 Hodnotiť:
 

Pozdravujem Farkasa z STU a posielam samoopravne kody
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Klasický sčot.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

elektronky
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

priekazne su najodolnejsie voci jadrovemu vybuchu, takze nejake vesmirne castice ich nezaujimaju...
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Bolšaja technologija
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Logické obvody založené na stýkačoch :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A aj vyrobna technologia CPU spravi svoje, kedy hrubsie cesty su odolnejsie ako mensie.
Aj tak by som to orientoval stylom steam-punk star trek a nasadil 0,5m hrube steny z olova.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

nj ale dostat meter stvorcovy takeho olova (5.7t) na obeznu drahu (LEO) stoji 114 milionov dolarov ($20k/kg s "beznou" raketou) az 9.7m s falcon heavy (WOW!, to je dokonca lacnejsie ako atrament do tlaciarne)
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

No nesprav to pre Faterland USA. S tymi tonermi som to uz pocul :D.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

odkedy meter stvorcovy hocicoho nejaku vahu? :D
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

presne odkedy je nan zobrazovany argument, ktory ju priekazne ma
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Odvtedy odkedy je v predoslom prispevku uvedeny aj treti rozmer
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Vsak ale to uz goa'uldi davno vedeli, ze sa nemaju pouzivat standartne pamatove moduli a preto pouzivali namiesto toho pamatove krystaly.

Mali sa opytat Carterovej, tak by im to hned vysvetlila. Alebo diskuterov na DSL ;)
Odpovedať Známka: 9.6 Hodnotiť:
 

myslim, ze problem je HPE a nie vesmir ;)
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

Presne tak. Specialnost skrinky neurcuje certifikacna nalepka, ale proti vesmirnej radiacii pod presnym uhlom natocene pozicie pre priekazne presne odsadene raidove disky.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

nj, kurvítko aj na ISS
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Jedna vec je 20 minut, ale problem myslim aj je (aspon este nedavno bolo), ze ak je zem najdalej od marsu, tak je problem aj s komunikaciou ako takou, kedze ju rusi slnko. Neviem ci uz maju na to nejake komunikacne satelity na obeznej drahe slnka cez ktore by mohli spoza slnka komunikovat. Pokial viem je komunikacny problem uz len so sondami ktore su na odvratenej strane mesiaca. Navyse by to opat este spomalili ... To komunikacne okno je este aj dost dlhe (radovo dni).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja nie som nejaký konšpirátor ale príde mi zvláštne, nonstop vysiela iss hd video, ak je tam radiácia taka ze odpaľuje disky, tak za prve aký to má dopad na ludi v iss a
za druhe ked som pozeral z ruska alebo japonska zábery v rádioaktívnej oblasti tak dosť ruší obraz a oni veselo posielajú hd na kamere ziadne ani len bliknutie a ta kamera je asi von alebo len za sklom?
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Nie je radiacia ako radiacia...
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

vskutku... pozname radikalnu a umiernenu radiaciu...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vidis... to jen zlomok toho co objavis, ked to zacnes skumat... Pocase zistis, ze vo velmi vela veciach ojebavaju.


Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

Najprv sa naucime poriadne materinsky jazyk, az potom konspirujeme. Dakujem.

Nebyt schopny spravne pouzit von / vonku je ozaj znamkou inteligencie. Este pridam hint: Neda sa byt von, da sa byt len vonku.
Odpovedať Známka: -2.8 Hodnotiť:
 

Dá sa byť len vonku, je to známka punku.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ty si tu asi len na opravu chyb? ked nemas co napisať tak sa staraj o seba :) chod radsej robiť nieco poriadne ty jazykovedec :) milujem trapakov co len vedia upozornovať na chyby ale nic podstatne ine nevedia robiť. ked sa ti nepaci tak preco citas? mozes zacat opravovat celý internet pravopis :) ale mam rad aj takychto ludi aj pre nich slnko svieti a radiacia posobí :)))))
Odpovedať Známka: 0.6 Hodnotiť:
 

Vychodniar vie byt aj von, je to vzduchoprazdny priestor
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

cernobyl bol snimany analogovo na celuloid a terajsie kamery ti vplyvom komprimacie sum a teda aj pripadne male dropouty zakryju
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ale aj japonska Fukušima bola zrnitá , ale to asi preto že tam bol už extrém radiácie.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Japonsko má bežne rozkockované video, alebo aspoň časti...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Na čo konkrétne narážaš???
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nerozumiem tomu, ze sa cuduju, ze SSD zlyhavaju. Na to nepotrebovali posielat cely system na orbitu, stacil radiacny test na zemi.

Na SpaceX-15 sme dodali data management unit pre Fluid Science Laboratory, ktory je na ISS v module Columbus. Bezi nepretrzite on 13-Jula, zatial sa neprejavil ziaden vplyv radiacie. Hlavny pocitac je Intel(R) Core(TM) i7-3612QE CPU @ 2.10GHz, 8 GB ECC RAM, 4x klasicky rotacny HDD, plus dalsie IO karty.

Vsetky COTS komponenty presli radiacnym testom a urobila sa analyza vplyvu radiacie na tieto komponenty. Ak by sa zistila prilis velka chybovost, musel by sa zvolit iny hardver.
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

Jedna vec je spravanie v laboratoriach a druha v realnej praxi.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Spravanie SSD v radiacnych podmienkach ake su na ISS sa da jednoducho zistit v malom cyklotrone, celkom presne sa da odhadnut pocet radiaciou vyprovokovanych zlyhani napr. za 1, 2, alebo 10 rokov operacie.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Abecedko, kde pracujes? To znie zaujiimavo, takto dodavat riesenia pre SpaceX :))
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Nepracujem pre SpaceX, len ich raketa vynasala nas hardware na ISS. Pracujem v Belgicku.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Zrejme nemas prilis skusenosti so space projektami, ked sa odvazujes tvrdit, ze v NASA je amaterizmus. Pre hardware na ISS (nie v otvorenom priestore) nepotrebujes velku radiacnu odolnost. O tom svedci aj pouzita platforma i7 - pri nejakom SEU, ked ECC nepomoze (to je dost slaba ochrana) to jednoducho obsluha resetne :-). Este som nevidel ziadny seriozny projekt (nie studendske cubesaty), kde by sa take nieco pouzivalo. Toto Vase riesenie by nepreslo ani jednym testom (termo-vakuum, vibro, radiacia, EMC...).
Takze tvrdenie, ze v NASA su amateri, pretoze Vy ste dodali na ISS standardny komercny produkt a funguje uz 2 tyzdne je usmevne :-)
Neber to ako zosmiesnovanie od teoretika, zopar space HW&SW uz mam za sebou...
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Ja pracujem pre Poltarske vyskumne stredisko v Kalinove. Najnovsie sme vytvorili lietajuci drot vzhladom na dodrziavanie drotarskej tradicie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Blahozelam Ti k splneniu zivotneho sna :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podla mna v tomto teste islo hlavne o to, ci je mozne pouzit nejake lacnejsie riesenie na ukladanie dat v space projektoch s implementovanou funkciou pre obnovovanie dat pri SEU (urcite nie v mission critical aplikaciach). Zrejme tade cesta nevedie. Len aby sme vedeli, kde sa pohybujeme - napr. radiacne odolna MRAM (odolnost 1MRad) s kapacitou 8MByte od firmy Aeroflex (Cobham) stoji radovo 50k USD - nehovoriac o ITAR problemoch (do Ruska a Ciny ju nedostanes, ku nam len s problemami) a dodacich dobach niekolko mesiacov...
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Zabúdame dsl-ku ďakovať za články. Tak teda ďakujem.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

nuz ked sa kupuju lacne SSDcka z Aliexpressu tak to potom tak vyzera :)
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

20 su aké rády? Asi v 20kovej sústave ;-)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár