neprihlásený Streda, 17. apríla 2024, dnes má meniny Rudolf
Vydaný nový Android 9 Pie

Spoločnosť Google v pondelok vydala novú hlavnú verziu jej operačného systému Android pre mobilné zariadenia, s označením Android 9 Pie a pôvodným kódovým označením Android P. Nová verzia má viacero noviniek ako pre koncových užívateľov tak viacero významných noviniek pre vývojárov aplikácií vrátane podpory viacerých nových technológií využiteľných v ich aplikáciách.

DSL.sk, 7.8.2018


Spoločnosť Google v pondelok vydala novú hlavnú verziu jej operačného systému Android pre mobilné zariadenia, s označením Android 9 Pie a pôvodným kódovým označením Android P.

Nová verzia je sprístupňovaná pre jej smartfóny Pixel a zdrojové kódy boli zverejnené v rámci projektu AOSP, Android 9 pre smartfóny ostatných výrobcov je tak možné očakávať v nasledujúcich mesiacoch.

Samá umelá inteligencia

Google v oznámeniach opakovane vyzdvihuje nasadenie viacerých nových technológií postavených na metódach strojového učenia a umelej inteligencie.

Adaptive Battery má vďaka nim lepšie optimalizovať spotrebu vďaka dynamickému prioritizovaniu jednotlivých aplikácií, Adaptive Brightness má zase adaptívne meniť jas podľa podmienok tak ako to užívateľ podľa zistení technológií preferuje.

Android 9 prišiel s novou možnosťou pre aplikácie App Actions, pomocou ktorých sú dostupné rozličné špecifické akcie aplikácií pri používaní iných aplikácií. App Actions ponúka operačný systém, keď technológia predpokladá že užívateľ bude mať o ne záujem.

Podobne neskôr pribudne technológia Slices, pomocou ktorej operačný systém zobrazí užívateľovi informácie z aplikácií.

Metódy strojového učenia sú nasadené aj v ďalších častiach, napríklad prišlo k ich rozšíreniu pri klasifikácii typu textového obsahu. Zároveň zlepšené bolo Neural Networks API pre využívanie neurónových sietí aplikáciami.

Nový spôsob ovládania

V Androide 9 bol zmenený spôsob systémovej navigácie, pričom na ovládanie prepínania medzi aplikáciami a zobrazenie domovskej obrazovky sa používa jedno virtuálne tlačidlo.

Zoznam spustených aplikácií s náhľadmi je možné zobraziť potiahnutím tlačidla hore, ťahovými gestami do strán je možné priamo prepínať medzi aplikáciami.

HEIF pre fotky

Ako sme informovali už v samostatnom článku, zaujímavou technologickou novinkou je podpora nového formátu súborov pre obrázky a fotografie HEIF, High Efficiency Image File Format.


Ilustračný obrázok, logo Androidu P zverejnené Googlom, kliknite pre zväčšenie (obrázok: Google)Tento formát vychádzajúci z videokódeku H.265 / HEVC dosahuje podľa skorších informácií spoločnosti Apple u fotiek na jej smartfónoch iPhone oproti JPEG-u pri rovnakej kvalite veľkosť menšiu o polovicu. HEIF je podporovaný v iOS od minuloročnej verzie 11, pričom je primárnym formátom pre vytvárané fotky na novších zariadeniach počnúc iPhone 7 a 7 Plus.

HEIF zrejme v blízkej budúcnosti nebude štandardným formátom pri fotení aplikáciou pre fotenie od Google, keď v oznámení finálnej verzie spoločnosť takúto informáciu neavizuje.

Lokalizácia cez WiFi

Novou je podpora technológie IEEE 802.11mc pre lokalizáciu zariadení vo vnútorných priestoroch pomocou WiFi prístupových bodov, napríklad v nákupných strediskách, administratívnych budovách, atď.

Pomocou protokolu dokážu zariadenia s podporou zmerať svoju vzdialenosť od WiFi prístupových bodov, pričom k nim nemusia byť ani prihlásené. Zmeraním vzdialenosti od viacerých AP so známou polohou tak môže následne smartfón metódou trilaterácie určiť presne svoju polohu.


Ukážka noviniek v Androide 9 (video: Tim Schofield)Podľa Google je to v prípade aspoň trojice použitých AP možné s presnosťou na 1 až 2 metre.

Nešťastný výbežok do displeja

Android 9 ako bolo už skôr neoficiálne avizované obsahuje systémovú podporu pre smartfóny s výbežkom zapusteným do displeja, v ktorom sa nachádzajú senzory ako predná kamera a zvyšok displeja môže siahať až po okraj telefónu.

Ako ukázali posledné mesiace, výrobcovia Android smartfónov masovo opakujú po Apple a množstvo z nich evidentne plánuje používať tento výbežok ako u najvyšších modelov tak v niektorých prípadoch aj u nižších, hoci užívatelia ho neprijímajú moc pozitívne a tento trend skôr kritizujú.

Bezpečnosť

Nová verzia Android 9 zvýši bezpečnosť užívateľov zablokovaním prístupu ku kamere, mikrofónu a senzorom ak aplikácia nie je aktívna.

Android zálohy začnú byť šifrované a Google pri vydaní testovacej verzie avizoval prípravu používania náhodných MAC adries bezdrôtových komunikačných technológií a najmä WiFi, aby nebolo možné smartfón ľahko stopovať. Či je definitívne prítomná vo finálnej verzii nie je jasné.

Novou funkčnosťou podporujúcou zvýšenie bezpečnosti v niektorých scenároch je podpora DNS cez TLS, pri ktorom sú šifrované dotazy na DNS server. Technológia ale musí byť samozrejme podporovaná poskytovateľom DNS využívaným užívateľom.

Android 9 poskytuje jednotné užívateľské rozhranie pre autentifikáciu a autorizáciu odtlačkom prstu využiteľné aj aplikáciamí. Štandardne môžu aplikácie používať u domén podporujúcich HTTPS už iba TLS / HTTPS, pre používanie HTTP si budú musieť pridať výnimku.

Bezpečnosť bola zvýšená podľa Google aj na úrovni kompilovania.

Výkon a výdrž

Google opäť avizuje aj zlepšenie výkonu, spotreby pamäte a výdrže, tentokrát bez konkrétnych hodnôt a miery a zlepšenia nebudú zrejme nejaké zásadné.

Spotreba pamäte má byť zlepšená tým, že runtime ART prepíše DEX súbory aplikácií za účelom optimalizácie ich veľkosti, čo u populárnych testovaných aplikácií viedlo k zníženiu veľkosti o 11%.

Opäť boli podľa Google zlepšené funkčnosti Doze, App Standby a Background Limits pre zlepšenie spotreby a výdrže na batériu, tentokrát aj vďaka už spomínanej technológii strojového učenia Adaptive Battery.

Zlepšený bol aj výkon aplikácií napísaných v novom jazyku Kotlin.

Ďalšie novinky

V Androide 9 pribudli aj ďalšie novinky. Prepracované sú notifikácie na instantné správy, obsahujú ikony užívateľov, umožňujú zobrazovať konverzácie a navrhovať odpovede.

Systémové API novej verzie podporuje získavanie obrazu naraz z viacerých kamier, čo môže byť špeciálne využité napríklad pri smartfónoch s dvojicou zadných kamier rozličných parametrov na vytváranie efektnejších snímok a videí.

Pribudla podpora VP9 HDR videa a API pre dopĺňanie formulárov.

Pribudlo OMAPI API umožňujúce aplikáciám pristupovať k tzv. secure elementu a uskutočňovať platby cez NFC.

Google chce tiež v súlade so skôr oznámeným plánom prinútiť vývojárov používať a podporovať najnovšie verzie API. Ak bude aplikácia cielená na najvyššiu verziu Androidu nižšiu ako 4.2, Android 9 bude podľa skorších informácií užívateľa pred inštaláciou upozorňovať. Zároveň chce Google zamedziť využívaniu neoficiálnych neverejných API v Androide.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou
Vývoj pôsobivého dvojnohého robota prekvapivo končí


inzerciaDiskusia:
                               
 

ha ha a Android Q nebude... neexistuje sladkosť ktora začina na Q
Odpovedať Známka: -4.8 Hodnotiť:
 

https://dopice.sk/lMm
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

quasimodo
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

tebe jebe a v noci sa dščávaš.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Quality street
Queijadinha
Qurabiya
Queen of Puddings
Quindim
Qottab

A mozno aj ine...
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Qavenky
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

Ak uz street, tak potom... ;-)
EQUALITY STREET
https://videacesky.cz/video/ulice-rovnosti

A ako prekvapivo sa ten text v dnesnej turbulentnej dobe hodi... :D
PS Bonus z natacania
https://youtu.be/YGIpvH3daQE
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

quiche
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Android 10 Qokot
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

tak ako na 10 rocnom windowse mozem nahodit W10 a ide pomerne slusne?

Obtierat si papulu o windows mozte, ale ten vas svaty android s linuxom jaksi jebe na updaty ..
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

Porovnávaj porovnateľné... Updaty pre Windows rieši JEDNA firma (aj to zle, viď tie neustále problémy).
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Presne tak! Len keď sú neporovnateľné, že rieši JEDNA je priekazne protiargument presne na úrovni ĎEVEĎ.
Odpovedať Známka: -1.8 Hodnotiť:
 

ved opravy su kazdy mesiac. Rozsahom kodu Windows je daleko vacsi nez Android. Android opravuje kolko firiem, 500 ?

Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Opravy, ktoré mnohokrát pokazia viac, než opravia? U Windowsu zvykom. Príklad: http://www.dsl.sk/article.php?article=20979
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

ale opravy si mozes nainstalovat na lubovolne PC ktore splna specifikacie, hoci aj 5-7 a viac rocne. S androidom tazko.

Tak ak je linux taky bajecny, preco je problem s updatmi u Androidu?
Odpovedať Známka: -2.3 Hodnotiť:
 

Neries. Smradlavy linuxak ti nikdy neodpovie pravdivo a k veci. Radsej da minusko a dalej si honi ego.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Qhoralky
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

nechyba im pred tym Pie nieco ako "Cream" :-D
Odpovedať Známka: 7.2 Hodnotiť:
 

mas na mysli niečo ako Piečnycream
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Slovo Piečnycream som cital dva krat..
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Zlepšenie výkonu aplikácií konkrétneho jazyka upgradom os je z pohladu perspektivnosti pouzivania priekazne klucovym indikatorom.
Odpovedať Známka: -2.8 Hodnotiť:
 

Zatial dostupny len pre telefony Pixel a Essential Phone, t.j. 0,0001% Android trhu. Ak mate tohtorocnu vlajkovu lod od ineho vyrobcu, dockate sa Pie najskor na jar buduceho roka, ak vlajkovu lod spred roka, nie ste priorita a budete cakat este dlhsie. Ak mate nebodaj este nieco starsie, alebo z nizsej cenovej kategorie, skoncili ste a ziadny kolac nedostanete.

Sent from my iPhone
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

Xiaomi Mi 5s, očakávam, že do týždňa, najviac dvoch bude neoficiálny release (LOS alebo niečo podobné). MIUI nejaké verzie Androidu zrovna nerieši, keďže si aj tak všetko robí po svojom...
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Preto mám jedine Nokiu.
Vždy prinášala pridanú hodnotu aj keď som mal Windows a prináša aj teraz, keď mám Android. Update očakávam max. do týždňa.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Ja mam stale Nokiu s Win 10... a napriek tomu ze je to mrtva platforma, stale obcas pride nejaky update
Odpovedať Známka: 4.1 Hodnotiť:
 

a netreba reštart a následne nejaké to odinštalovanie práve nainštalovaného updatu??? /lebo to Microsoftu občas ide celkom dobre:-)/
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

zatial som mal stastie, na telefone som to este robit nemusel
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Aký update? Nemýl si to s výpisom kreditu *100*#
Odpovedať Hodnotiť:
 

OnePlus 6 bol v testovacom programe a vedia updatovat OS cez Treble, takze uz coskoro pride update pre 6ku a do 2-3 mesiacov pre 5, 5T.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Android P dostane aj Oneplus 3/3T ako to pred pár dňami prisľúbil výrobca
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

No keď už Pije nejaký Android tak idem aj ja...
Odpovedať Známka: 4.4 Hodnotiť:
 

- Fero, kam ides?
- Do krcmy.
- Ej Fero, ale si ma rychlo prehovoril.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

no az v sobotu bude Pije ;) s droidom :)
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

takze teraz bude neodstranitelny google bar zaberat miesto nie len na hlavnej obrazovke, ale na vsetkych... parada
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

hej a co tie escape chars v mojom nadpise??
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Myslim ze zostanem pri svojom tlacitkovom mobile z tesca za 12eur.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

a ja furt android 6 :D
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

4.4 mam ja
staci mi to
na nejaky shit messenger a fotak to maximalne staci.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Nejsi sam - Verona.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Neuveriteľné - mať v logu kondóm nik nečakal.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

zo 7 na 8 mi odjebalo kameru
dalši update ju opravil
čo mi odjebe na 9ke ?
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Popri moznosti navratu k predchadzajucim verziam uz ani nic priekazne nemusi.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Môžeš sa pozrieť do changelogu, že nová verzia Androidu už nemá povolené návraty na staršie verzie.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

však to je jasné...odíde celý fón!
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

kazdy novy android uvadza, ze ma lepsi vykon ako predchadzajuci, tak jak to, ze je nutne mat stale vykonnejsi hw?
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

pretože sú aj vyššie nároky na hardvér. Napr. také foťáky potrebujú vysoký výpočtový výkon na spracovanie.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Jasne, preto mi 5 rocna Lumia foti krajsie ako vsetky dnesne 8 jadrove 4 objektivove telefony.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Ja osobne si myslím, že CPU výkon sa zastavil pri prvých 4 jadrových cpu pre smartfóny. Mám Nexus 4 a na to, že to je už pomaly 6+ ročný tel., tak ma nestačí prekvapovať. Mal som niekoľko Samsungov (SGS1, Galaxy Nexus, SGS4, A3/2016) a každý a jeden po cca 1-2 rokoch začal byť hrozný šunt. Ten Nexus ide výborne dodnes - ja to nechápem.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nechápeš toho omnoho viac. samsung mal vždy problémy so Sw, na telefónoch nevynímajúc: články určite nájdeš aj tu na Dsl.
Odpovedať Hodnotiť:
 

pretoze vyrobcovia "appiek" sa nato spoliehaju a neoptimalizuju.
ja som si kupil teraz novy tablet po xx rokoch, lebo moj stary xiaomi mipad 1 uz nezvladal - ale ze priatelke na filmy na cestach bude dobre, tak som odinstaloval 80% aplikacii a nechal tam len mail, video player a zopar hier a hla ide ako novy
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Lebo ten lepsi vykon sa len deklaruje. A ak sa aj dosahuje, tak len odrbmi typu - bude menej svietit displej, bude sa blokovat sietova komunikacia v dlhsich intervaloch, a pod.. Cize snazia sa tvarit, ze telefon funguje ako predtym, ale cim dalej tym menej toho robi. A ked na to prides a vsetky tie setriace kraviny povypinas, tak zistis, ze to zere este viac ako predtym.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

https://www.viva64.com/en/b/0579/
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bude aj update na Pie-Cha?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

nie, iba na Pinky Pie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tolko komentarov, a nikto si nevsimol to revolucne zlepsenie Wifi? Ze to vie odmerat vzdialenost od ostatnych zariadeni?

.
..
...
....
.....

Odteraz uz budeme vediet, kolko metrov staci dojst pri tlaceni vo velkom kancli!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A co ked je velky kancel len na spiritualnej urovni a treba ho hladat v sebe? =D
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:

Pridať komentár