neprihlásený Sobota, 3. júna 2023, dnes má meniny Karolína
NASA stihla stiahnuť dáta z Keplera zrejme len tak tak, začal ale ešte pozorovania

Značky: Keplerov teleskopvesmírNASA

DSL.sk, 6.9.2018


Keplerov vesmírny teleskop hľadajúci nové exoplanéty, ktorý v júli musela NASA odstaviť pre predpokladaný nedostatok paliva, začal po stiahnutí dát z poslednej pozorovacej kampane ešte ďalšie pozorovania.

NASA o tom aktuálne informuje v stručnej aktualizácii stavu teleskopu.

Dáta boli stiahnuté na začiatku augusta, následne NASA teleskop uviedla opäť do režimu spánku a snažila sa posúdiť jeho stav. Minulú stredu 29. augusta potom odštartovala ďalšiu v poradí devätnástu pozorovaciu kampaň.

Po prebudení teleskopu zaznamenala NASA ale neštandardné správanie jednej z trysiek. Agentúra bližšie informácie neuvádza a nepotvrdzuje, že správanie je konzistentné naozaj s reálnym minutím paliva, neštandardné správanie trysky ale môže na to poukazovať.

Problémy trysky podľa NASA v každom prípade budú podľa predbežných informácií zrejme znamenať, že opäť príde k zhoršeniu presnosti nasmerovania teleskopu.

Problémom je, že teleskop nemá možnosť merať presné množstvo svojho paliva. NASA ho je schopná len odhadnúť z merateľného tlaku v nádrži a prípadne správania trysiek.

Na základe týchto dát sa na začiatku júla rozhodla predčasne ukončiť pozorovaciu kampaň odštartovanú 12. mája, aby teleskopu zostal dostatok paliva na natočenie na Zem za účelom odoslania dát z tejto kampane na začiatku augusta.

Zväčšiť
Popis novej misie Keplera K2, kliknite pre zväčšenie (obrázok: NASA)



Teleskop odštartoval v 2009 s 12 kg paliva, čo malo stačiť na desať rokov fungovania, hoci oficiálna misia bola pôvodne naplánovaná na 3.5 roka. Po pokazení druhého stabilizačného zotrvačníka v máji 2013 a začiatku novej misie v 2014 sa zrejme ale spotreba paliva o niečo zvýšila a aktuálne misia trvá aj s prestávkou deväť rokov. Po tomto incidente sa teleskop stabilizuje aj tlakom fotónov zo Slnka, jeho presnosť je nižšia a NASA túto misiu označuje ako K2.

Teleskop hľadá planéty na základe zatieňovania ich hviezd preletom planéty pred hviezdou z pohľadu teleskopu, spôsobujúcim tak zníženie teleskopom nameranej intenzity žiarenia hviezdy. Doteraz bol hlavným spôsobom ako ľudstvo objavovalo exoplanéty.


Teleskop TESS, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA)



Spolu podľa informácií NASA z jari objavil viac ako 4 500 kandidátov na exoplanéty a podľa aktuálnych informácií 2 650 z cca 3 700 známych potvrdených exoplanét.

Keplerov teleskop má vo vesmíre už náhradu v podobe teleskopu TESS, ktorý sa zameriava na bližšie hviezdy a planéty. Mal by identifikovať ešte výrazne viac planét ako Keplerov teleskop, vedci očakávajú minimálne 20 tisíc.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Hackeri budú hackovať skutočný satelit vo vesmíre, zajtra bude vypustený
Český T-Mobile má predplatenku so 100 GB za 12 eur, slovenský zdražuje predplatenky
O histórii legendárnych smartfónov BlackBerry bude aj seriál
Vesmírny Boeing má ďalšie technické problémy, let s posádkou opäť odložený
Motorola uviedla zaujímavý skladateľný smartfón s veľkým vonkajším displejom
Raspberry Pi bude od júla k dispozícii milión kusov mesačne
The Linux Foundation spustila projekt podpory vývoja softvéru pre RISC-V
Helikoptéra na Marse nemá problém, je iba za kopcom
Pri vstupe do USA bude na prehľadanie smartfónu potrebný súdny príkaz
NASA otestovala laserovú komunikáciu z vesmíru s rýchlosťou 200 Gbps


Diskusia:
                               
 

posielam poriadnu dávku fotónov na stabilizovanie
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

s tym ale pozor. je mozne, ze s tvojimi fotonmi nepocitaju a tym padom ho akurat destabilizujes. ked planuejs posielat fotony, vzdy daj radsej dopredu vediet nasa. diky
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Ale ved on fotony poslal do Nasa a Nasa pouzije podla potreby.
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

V skutočnosti poslal fotónovú matricu z PDA cez WIFI do 3d tlačiarne vo veľkom kancli v NASA a oni si už len prídu po hotový stabilizačný zotrvačník ktorým nahradia ten starý. Jednoduché ako facka.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Keplera už exhumovali?
Odpovedať Hodnotiť:
 

To sa musí celý teleskop natočiť, aby mohol odoslať dáta na Zem?? Čo keby sa len tak otočila anténa a ušetrili by palivo a čas.. 🙄
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár