neprihlásený Pondelok, 4. marca 2024, dnes má meniny Kazimír
Vydaný Tor Browser pre Android a nový Tor Browser 8.0, Tails 3.9

Značky: webový prehliadačLinuxTor

DSL.sk, 8.9.2018


Vývojári softvéru a siete Tor a prehliadača Tor Browser aktuálne oznámili dve podstatné novinky, vydanie prvej zatiaľ testovacej verzie svojho prehliadača pre Android a vydanie novej hlavnej verzie Tor Browser 8.0 pre PC.

Zároveň tvorcovia linuxovej distribúcie Tails vydali novú verziu 3.9 postavenú na tejto novej verzii prehliadača s ďalšími významnými novinkami.

Tor je softvér a sieť vytvorená z uzlov komunikujúcich po bežnom Internete, ktorá komunikáciu medzi dvomi počítačmi zabezpečuje preposielaním cez viacero uzlov siete. A to pomocou šifrovania a zapúzdrenia tak, že jednotlivé uzly okrem iniciátora komunikácie nevedia kto komunikuje s kým keďže poznajú iba uzly s ktorými komunikujú bezprostredne. Vďaka tomu plní sieť anonymizačnú úlohu a tým aj pomáha chrániť súkromie.

Tor Browser je prehliadač vyvíjaný tvorcami klienta Tor. Tor Browser vychádza z Firefoxu, sú v ňom doinštalované ale rozličné rozšírenia a uskutočnené viaceré zmeny v konfigurácii aj kóde s cieľom maximalizovať ochranu súkromia.

Distribúcia Tails využívajúca ako prehliadač Tor Browser má následne za cieľ ponúknuť kompletný operačný systém zameraný na ochranu súkromia.


Nový Tor Browser pre Android, kliknite pre zväčšenie (screenshoty: Tor Project)Tieto produkty majú význam špeciálne ak užívateľ pre prístup do Internetu používa potenciálne nedôveryhodnú prístupovú sieť alebo sa nachádza v štáte cenzurujúcom dátovú prevádzku obyvateľov.

Tvorcovia Toru aktuálne sprístupnili prvú oficiálnu mobilnú verziu Tor Browseru, pre operačný systém Android. Cieľom je prehliadač funkčnosťou sa rovnajúci Tor Browseru na PC, sprístupnená verzia je zatiaľ alfa verziou. Dostupná je cez Google Play alebo priamo zo stránok projektu Tor, súčasná verzia potrebuje pre svoju funkčnosť aj nainštalovanie proxy aplikácie Orbot sprístupňujúcej sieť Tor. V budúcej stabilnej verzii bude funkčnosť integrovaná a postačovať bude nainštalovať len Tor Browser.

Veľkou novinkou je aj nová verzia Tor Browser 8.0 pre PC. Táto verzia prešla na výrazne novší Firefox 60 ESR s jadrom Quantum oproti Firefoxu 52 ESR vo verziách 7.x, zároveň sú použité nové verzie ďalších komponentov vrátane Toru, NoScript, HTTPS Everywhere, Torbutton, Tor Launcher, OpenSSL.

Okrem toho sa podľa oznámenia zmenil spôsob zobrazenia využívaného Tor okruhu pre prístup na danú stránku a zjednodušilo sa nastavenie bridgu pre prístup do Tor siete v prípade, že v sieti je blokovaný štandardný prístup do Tor siete.

Zároveň tento týždeň bola vydaná aj nová verzia distribúcie Tails 3.9, ktorá je podľa tvorcov zatiaľ najväčšou aktualizáciou v tomto roku. Nová verzia prešla na nový Tor Browser 8.0, podobne u Thunderbirdu z verzie 52 na 60, jadro Linuxu bolo upgradované na 4.17.

Tails 3.9 ale pridáva aj dve výrazné nové funkčnosti. Pridaná bola podpora šifrovaných súborových systémov pomocou VeraCrypt a podpora doinštalovania ľubovoľných aplikácií z Debianu, na ktorom je Tails postavený.

Tails za účelom dosiahnutia svojho cieľa v štandardnom nastavení nedovoľuje žiadnu inú odchádzajúcu internetovú prevádzku okrem Toru a všetky programy komunikujú cez túto sieť, zároveň sa snaží ochrániť aj pred zneužívaním prípadných bezpečnostných chýb v jednotlivých zahrnutých aplikáciách, granulárnou kontrolou ich oprávnení pomocou AppArmor a tiež izoláciou procesov a služieb.

Pri inštalácií ľubovoľných aplikácií hrozí, že štandardné ochrany Tails môžu byť ohrozené. Užívatelia by tak mali dobre zvážiť či a čo doinštalovávajú.

Verzia 3.9 má aj jednu nevýhodu, keď podľa tvorcov je jej štart z DVD dvakrát pomalší ako u 3.8. Podľa všetkého nejde o nutný dôsledok nových funkčností ale technický problém, ktorý nebol včas odchytený a odladený a v ďalšej verzii sa tak dá očakávať jeho vyriešenie.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Android kontroverzne blokuje posielanie správ cez RCS na rootnutých aj iba odomknutých smartfónoch
SpaceX úspešne odštartovala s posádkou k ISS
Apple nevyšla iniciatíva vlastných MicroLED displejov, zatiaľ zrušila ich nasadenie
F1 sa presunula na ďalší kanál Nova Sport, zatiaľ ho má iba jeden operátor
Softvér samoobslužných benzínok nezvládol dátum 29. februára
Česko ide zlepšovať mobilný signál vo vlakoch ďalšími spôsobmi
Windows 11 pridal podporu pre 80 Gbps USB
Premiér je za postavenie ďalšieho jadrového reaktora, výrazne väčšieho ako doterajšie
Učitelia nie sú za plošný zákaz mobilov, u starších žiakov je o tom potrebné diskutovať
Chrome má plošne zapnúť šifrovanie odolné kvantovým počítačom v apríli, časť užívateľov ho už využíva


Diskusia:
                               
 

Inak pre ty čo nevedia, chcem spomenúť,že Brave browser podporuje Tor tab popri private móde. Stačí stlačiť ctrl + alt + n
A surfujete s Torom.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To je ešte nič! Pre pristup k firmware niektorych macov treba naraz stlačiť "Command", "Option," "0" a "F", čo už nezvládajú ani niektoré externé klávesnice a Five Fingers of Death je dostupné priekazne až od ďalšieho levelu.
Odpovedať Známka: -4.8 Hodnotiť:
 

Slovo priekazne nie je spisovné.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Inak s tým tor browserom ako dokážete fungovať ? Chvíľu som ho skúšal a takmer nikde mi to nefungovalo. Prihlasoval som sa do mailu, bol problém, niekde som chcel prispieť nebralo mi to anibotovu ochranu, ale sa to stále točilo. Skúsil som ten ich mail (neviem už adresu) raz to šlo, raz nie, blblo to pravidelne tak som to prestal používať. To je fakt browser nevhodný pre bežného používateľa, ale iba pre darkweb browserov, či čo ? :D
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

ved to nema byt pre beznehu usera ale pre surfovanie onion stranok predsa
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

ono to ide cez dalsie 3 tor exit nody, kazdy request co urobis, preto je to pomale a nespolahlive. Logicky to nieje na bezne pouzivanie. Je to urcene skor pre ludi ktori maju strach z politickeho systemu, potlacania slobody slova, stihanie za hovorenie pravdy... Novinary, atd...
Cize ked chces publikovat taketo citlive informacie ktore ta mozu ohrozit, tak to urobis cez Tor.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Dal som ti plus, ako priaznivej krvnej skupine za "Novinary"
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To bude noscriptom .... musis popovolovat skripty
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Nemusi. Priekazne ich staci priebezne povolovavat.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Slovo priekazne nie je spisovné.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ktore slovo je priekazne nespisovne? Napis ho.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ktore slovo je priekazne nespisovne? Napis ho.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ktore slovo je priekazne nespisovne? Napis ho.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak no človek čo chce bezpečne a anonymne iba pre ochranu súkromia súrfovať po nete si ten tor napríklad dá. Jasné , máme tu VPN, ale to je platené, hoďte sem free spoľahlivú VPN bez obmedzenia trafficu a na tor kašlem :D
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Si vo financnej nudzi s internetom od suseda a nutne potrebujes anonymitu? Lebo bezne sa to moze spravit tak ze, ked je VPN platene, zaplatis si ho.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Nie, ale nechce sa mi platit, lebo to az tak nepotrebujem. Ale zaujima ma ochrana sukromia a anonymita, to je cele.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Asi si nepochopil ucel toru. Predstav si ze si podnikatel ktory zaraba peniaze vlastnou hlavou. velkoobchod maloobchod - mas ucet na belize a - obchodujes s celym svetom: od afganistanu cez kolumbiu, peru, mexiko, kalabriu, az po vychodne slovensko.
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

myslel si nase trio kali+robo+skriatokkazi ?
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

trio igor + richard + george
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

A?
Čo chceš ako praobyčajný civil skrývať???
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

predsa vojenské tajomstvá!! :-)
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Všetko čo uznáš za vhodné.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Presne tak. Mne by sa tiez dali sravat bezne hovna, ale dosli externi konzultanti, analytici, vyzvedne sluzby,... ze ked sa v tom dost povrtaju, bud objavia sposob, ako to robit efektivnejsie a kvalitnejsie, alebo dojdu k inym prekvapivym vedeckym zaverom. Odvtedy sa priekazne venujem filantropii.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

:D:D:D:D
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Slovo priekazne nie je spisovné.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Slovo "priekazne" je priekazne nespisovné. Mňa to však priekazne nemýli.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ok a keď to chcem na ios alebo windows phone?
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

Tak si to naprogramujes, ez peez.

Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

cize torbrowser pre android = orfox + orbot (casom v jednej appke)? lebo po nainstalovani tor browseru mi hodilo ikonu orfoxu, rovnake menu, okrem jedinej zmeny, nazvu aplikacie... ale osemnulka na desktope s Quantumom je celkom fajn (konecne citatelny font), no snad tam povypinali vsetky nepotrebne mozilacke haraburdy...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár