neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Japonci spustili na asteroid skáčuce vozidlá

Značky: vesmírasteroidyJaponsko

DSL.sk, 21.9.2018


Sonda Hayabusa2 japonskej vesmírnej agentúry JAXA nachádzajúca sa pri asteroide 162173 Ryugu spustila na jeho povrch dve robotické vozidlá MINERVA-II, MIcro Nano Experimental Robot Vehicle for Asteroid.

Hlavným cieľom sondy je odobrať z asteroidu vzorku a dopraviť ju na Zem za účelom analýzy materiálu so zámerom získať viac informácií o vývoji slnečnej sústavy.

Sonda má tiež na palube tri malé robotické vozidlá pre prieskum povrchu asteroidu, z ktorých dve aktuálne spustila na povrch. Tretie bude spustené budúci rok.

Obe aktuálne spúšťané majú tvar približne valca s priemerom základne 18 cm, výškou 7 cm a hmotnosťou 1.1 kg.

Za účelom ich spustenia začala sonda včera klesať z výšky cca 20 km, pričom do dnes rána klesla do výšky len cca 60 metrov nad povrchom asteroidu a následne po 6:30 vypustila dve vozidlá pomaly klesajúce k povrchu.

Pohybovať sa nebudú kolesami ale skokmi po malých odrazoch pomocou motora, pričom vzhľadom na nízku úroveň gravitácie po odraze pristane vozidlo o 15 metrov ďalej a skok bude trvať približne 15 minút.


Dva spúšťané roboty MINERVA-II a ich ochranný kryt, kliknite pre zväčšenie (foto: JAXA)



Roboty sa budú pohybovať po povrchu autonómne a skúmať ho pomocou kamier a ďalších prístrojov, napríklad teplotných senzorov a akcelerometra. Komunikovať so sondou budú rýchlosťou 32 Kbps.

Za účelom odobrania vzorky v budúcom roku sonda na asteroide odpáli malú nálož, aby sa dostala k materiálu pod povrchom vystaveným vplyvu vesmíru a Slnka. Od asteroidu odletí v decembri 2019 a vzorky by mala priniesť na Zem v decembri 2020.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind


inzercia



Diskusia:
                               
 

Nemalo byt v poslednom odstavci NEvystavenym vplyvu slnka a ...?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

nie, mysli sa tym povrch vystaveny vplyvu slnka.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

A uz to vidim ako je to myslene :), po prvom precitani mi nebolo presne jasne ako to autor myslel.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Presne tak. Za účelom odobrania vzorky odtiaľ, kde Slnko nesvieti, by sondu do vesmíru posielať priekazne netrebalo.
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

...mozno malo byt "pod povrchom vystavenom vplyvu vesmíru a Slnka"
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

a čo je to vplyv vesmíru? hádam sa nedostávame do oblasti astrológie
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

vesmir neexistuje
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

hej, hej. A Zem je placka. Uz sme to poculi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

mohli zverejnit video :o)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Naco, bolo by vystvorcekovane. :D
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

vystvorcekovane video o skakajucich kockach...
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

...a keby to davali aj v 3D, bolo by priekazne vykockovane o skackajucich...
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

čo iné čakať od japoncov? :)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

napriklad harakiri celeho tymu ked sa to nepodari? :-/
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Doma su nahusteni
Aspon na astoroidoch si vykakukuju

Odpovedať Hodnotiť:
 

Vie mi niekto vysvetlit k comu sa taketo vzorky daju pouzit? Nebudte na mna zli, ja fakt nemam ani sajnu :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

aby mohli dodat nepriestrelne analyzy vyvoja slnecnej sustavy. sice ich potom rozborom tych istych vzoriek o 5 rokov uplne zneguju a o 10 rokov analyzou inych vzoriek popru obidve povodne analyzy, ale takto az do najblizsej analyzy budu mat absolutne presvedcive argumenty pre svoje iluzie. je uchvatne sledovat vedcov ako pravidelne vydavaju za preukazane vsakovake hypotezy, ktore sa najblizsou analyzou uplne zmenia. dokazu tak ale preukazat opodstatnenost svojej prace pri analyze javov, ktore su nam vzdialene miliony svetelnych rokov, pripadne ktore prebiehaju v aspon teoretickom dosahu ludskej existencie alebo predstavivosti ale prebehli pred milionmi rokov.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

To akoze radsej nic nerobme, pime pivo a pozrajme na tie vplyvom znecistenia miznuce svetielka na oblohe?
Mna napriklad zaujima kazdy pokrok pri skumani vesmiru, kazda malickost moze ludstvo posunut dalej. Keby vsetci keketi, ktori sa pretahuju kvoli tomu kdo predal komu kolko zbrazni zamerali na vyvoj, vedu, a aplikovane do praxe, tak uz sme mohli spoznavat nezname svety, vyuzivat kvantove javy vo vyssej miere ako doteraz, nepoznat choroby ... mozno to znie utopicky, ale problemom je stale 98% ludi na svete, ktori na vsetko len picuju, a nedokazu priniest nic nove, len ziju z poznania toho, ze 2% ludi nico tvori.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak ako vravis. 98% ludi pozera na peniaze a rozmysla kde a koho ojekabatit. Ak by ludstvo drzalo spolu, tak sme nauzaj niekde inde. Bohuzial, clovek to zrejme v genoch nema. :(
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

vyskum robit treba, ale aj vo vyskume su problemom peniaze. peniaze su akceleratorom pokroku, ale sposobili aj extremne deformacie v spravani ludi. pozitivom penazi je moznost jednoduho premienat svoju pracu na ine statky co zvysuje produktivitu (chcem viac penazi aby som mal viac televizorov, tak budem viac robit). v bode, ked sa coraz viac jedincov snazi ziskat peniaze aj bez realnej produkcie zacinaju nevyhody prevysovat vyhody.
Odpovedať Hodnotiť:
 

cim dalej viac vedcov sa napr. snazi dosiahnut iba meratelne parametre (ucast na konferencii, clanok v casopise, "objav" typu americki vedci zistili) opravnujuce ich poberat plat. tak akosi tusia ze ich mentalna kapacita a komplexnost skumanej temy im davaju pramalu sancu na to aby nieco prevratne naozaj objavili, tak siahaju po lahsich metach. a zas a znovu peniaze a nie vseobecny prospech pre ludstvo rozhoduju o tom, co sa bude skumat, lebo je napr. efektivnejsie skumat drahe lieky ktore potlacaju priznaky chorob ako skumat ako choroby vznikaju a ako im predchadzat. ludstvo sa nevie dohodnut na tom ako postupovat vo vyskume spolocne, lebo peniaze.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a este jedna myslienka ked znovu citam tu reakciu plnu nadavok: vytaca ma dnesna mlada generacia, ktora by mala byt nositelom buduceho pokroku. miesto toho aby poriadne studovali (resp. aby aspon nieco robili poriadne), tak su husti a nezdravo sebavedomi aj ked nic nevedia a potom miesto toho aby hladali priciny svojich neuspechov v sebe tak si myslia ze za ich neuspechom je sprisahanie vlady, Nato, Bruselu alebo kohokolvek ineho. a aby to zastavili, tak budu volit Kotlebu. keby sa lepsie ucili, tak by mali menej chyb v pisanom texte, vedeli by rozlisit znecistenie a svetelny smog (ubudanie svetielok na oblohe), vedeli by lepsie odhadnut naklady na dobyvanie neznamych svetov (aj v porovnani s vydavkami na zbrojenie) a vedeli by sa samozrejme lepsie rozhodovat o svojich volenych zastupcoch, nakolko fasisti nie su zarukou pokroku ale prave naopak.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Lenze potom to uz nebudu ti isty vedci v tych istych bielych plastoch s tymi istymi pracickami...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Zatial sa tie vzorky daju pouzit iba na rozbor toho, z coho sa skladaju. Dokazu uprasnit alebo naburat rozne teorie o vzniku slnecnej sustavy, galaxie ... vysledkom by malo byt zistenie, ake su trajektorie akych typov asteroidov, a ich potencialne vyuzitie, napriklad tazba surovin vo velmi cistom stave, pouzitie ako palivo pri dlho trvajucich letoch a pod. Zatial je to nerealne, ale na Zemi sa tazi zelezna ruda, z ktorej len zlomok sa pouzije na ziskanie cisteho zeleza, vo vesmire, su asteroidy ktore mozu mat cistotu zeleza blizku 100%. A zelezo je to posledne, pri prechode asteroidov alebo koment v blizkosti slnka sa uvolnuje mnozstvo plynnych ci prachovych latok, ktore takisto mozu sluzit ako pohonne hmoty pre dlhotrvajuce lety.
A v neposlednom rade pri skumani asteroidov je nutne vyvinut technologie, ktore doteraz neexistovali a mozu byt pouzite aj na ine ucelyv beznom zivote.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

mhm, zo zlozenia jedneho alebo desiatich alebo 100 asteroidov vypocitaju univerzalnu trajektoriu pre jednotlive typy asteroidov (lebo ta predsa vyrazne viac zavisi od ich zlozenia ako od toho odkial prileteli a od ich hmotnosti). a vypocitaju ze najblizsie pojde okolo asteroid typu XY o najblizsich 50.000 rokov (alebo zajtra ak sme sa pomylili).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Urcite im to na nieco bude. My sme verejnost a vieme o tom prdlajz. Dolezite vsak je, ze ludstvo ma potrebu objavovat nove veci. Niekde som videl dokument, kde sa vravelo, ze keby ludia pre x tisic rokmi neboli zvedavi, co je za tou velkou mlakou, tak by sme tu uz mozno ani neboli, alebo by sme stale behali s kammennymi kladivkami.
Odpovedať Hodnotiť:
 

to merítko skoku je riadny bizár - jeden skok na vzdialenosť 15m znamená 15 minút letu - úplná haluz. A to, že sa "vozidlá" k tomu rozhodujú autonómne je čerešnička na torte. :) V každom prípade, klobúk dole pre japonskými inšiniermi.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

pre zaujemcov detaily o sonde:
https://goo.gl/Dyidpp
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár