neprihlásený Nedeľa, 17. novembra 2019, dnes má meniny Klaudia   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Orange mal problémy s Ligou majstrov cez Internet

Značky: TVSlovenskoOrange

DSL.sk, 21.9.2018


Telekomunikačný operátor Orange mal podľa sťažností jeho zákazníkov na sociálnych sieťach a nakoniec aj priznania operátora v reakciách na tieto sťažnosti problémy so zvládnutim zabezpečenia prenosov tohtotýždňových prvých zápasov Ligy majstrov na jeho kanáloch Orange Sport cez Internet v dostatočnej kvalite.

Liga majstrov je pritom hlavným ťahákom a konkurenčnou výhodou jeho novej podoby televíznej služby Orange TV, ktorú masovo propaguje.

V posledných rokoch rastú ceny televíznych práv na atraktívne futbalové súťaže a tie najatraktívnejšie si už vo viacerých prípadoch nemôžu dovoliť nielen verejnoprávne televízie ale ani špecializované športové kanály. Kupujú ich tak najmä telekomunikační operátori vysielajúci ich na kanáloch len pre vlastných zákazníkov.

To je samozrejme pre zákazníkov veľmi neoptimálny stav, špeciálne ak sú tieto práva rozdelené medzi viacerých operátorov alebo ešte viac ak sa presúvajú k inému operátorovi. Na Slovensku bol doteraz zlý stav, od novej začatej sezóny sa ale ešte výraznejšie zhoršil a štyri najatraktívnejšie ligové súťaže a Liga majstrov sú exkluzívne v ponuke dvojice operátorov, Slovak Telekomu a Orangu.

Práva na LM, najatraktívnejšiu futbalovú súťaž, získal Orange, ktorý mal navyše ale len desiatky tisíc zákazníkov TV spomedzi cca dvoch miliónov slovenských domácností. Navyše štandardnými technológiami pre sledovanie TV v domácnosti mal pokrytých len cca 400 tisíc, teda pätinu, slovenských domácností jeho optickou sieťou. Až v polovici augusta spustil svoju novú satelitnú službu Orange TV, ktorá je ale v pomere obsahu kanálov a ceny na tom horšie ako ponuky viacerých konkurenčných operátorov.
Dátová prevádzka na prípojke Orangu v SIX-e v stredu a štvrtok a minulý a tento týždeň, zelenou dáta odchádzajúce zo siete Orangu, kliknite pre zväčšenie (grafy: SIX)Navyše so získaním práv Orangeom nemôže a nebude RTVS vysielať ani jeden zápas Ligy majstrov týždenne. Vzhľadom na možnú rýchlosť inštalácií nových zákazníkov satelitnej služby je tak otázne, koľko domácností na Slovensku ju pri tohtotýždňovom štarte Ligy majstrov bolo schopných oficiálne sledovať cez štandardné technológie pre sledovanie TV. To číslo bude ale evidentne pomerne nízke a zďaleka sa nebude rovnať počtu domácností, ktoré zvykli sledovať Ligu majstrov.

Orange silno propaguje tak sledovanie aj cez verejný Internet. Hoci samozrejme ponuka a možnosť takejto služby ako doplnkového spôsobu je pozitívna, sledovanie cez Internet vzhľadom na súčasný stav technológií a infraštruktúry nie je vhodné na sledovanie bežnými domácnosťami okrem iného kvôli spoľahlivosti, kvalite a nemožnosti ho nadimenzovať na súčasné sledovanie významnejšou časťou populácie.

To sa zrejme bohužial potvrdilo tento týždeň, keď podľa sťažností množstva zákazníkov a nakoniec aj priznaní Orangu evidentne prevádzka služby nebola dostatočne nadimenzovaná. V niektorých časoch boli podľa sťažností úplne nedostupné servery, okrem toho prenosy sekali aj na dobrých pripojeniach a zákazníci sa sťažovali aj na kvalitu.

Pri podobnej službe sú v časti prípadov zrejme dôvody na strane zákazníkov. Na stránke Orangu na sociálnej sieti sa ale sťažuje na takéto problémy vysoký počet zákazníkov a problém tak bol evidentne na strane služby. Hoci v niektorých reakciách sa operátor snažil preniesť vinu na kvalitu pripojenia zákazníka, nakoniec problém priznáva v reakciách štandardnou formuláciou "Mrzí nás vzniknutá situácia. K zhoršeniu kvality služby, či jej výpadku môže prísť, ak sa k televíznej službe v jednom momente pripojí príliš veľa užívateľov. Aktívne pracujeme na prispôsobovaní kapacity našej siete a dolaďovaní parametrov na optimálnu úroveň. Urobíme všetko preto, aby sa to v budúcnosti neopakovalo. Ospravedlňujeme sa za komplikácie."


Dátová prevádzka na prípojke Telekomu v SIX-e minulý a tento týždeň, modrou dáta prichádzajúce do siete Telekomu, kliknite pre zväčšenie (grafy: SIX)Koľko zákazníkov sa pokúsilo sledovať Ligu majstrov cez Internet nie je známe, maximálna dátová prevádzka dát odchádzajúcich zo siete Orangu siahala v stredu pri večerných zápasoch k 40 Gbps. V utorok to bolo výrazne menej.

Zvýšená dátová prevádzka sa samozrejme prejavila aj v sieťach ostatných operátorov, zákazníci ktorých prenosy sledovali cez Internet. U týchto sa prejavila jednotlivo v relatívne menšej miere, keďže zákazníci sú samozrejme rozložení medzi všetkých operátorov.

Na strane Orangu sa samozrejme dá služba nadimenzovať aj na vyšší počet zákazníkov až do doručenia dát do peeringových uzlov, napríklad v hlavnom SIX-e je operátor pripojený s celkovou rýchlosťou až 400 Gbps. Je samozrejme ale otázne ako sú následne nadimenzované siete ostatných poskytovateľov pripojenia, ktorých zákazníci by prenosy sledovali, a koľko zákazníkov na Slovensku v súčasnosti môže reálne naraz sledovať takéto prenosy.

Služba mala podľa sťažností zákazníkov ale aj iné problémy. Časti zákazníkov nefungoval SMS kód pre prístup získaný po zaplatení, zákazníci sa sťažujú aj na nepríjemné škrípanie a skákanie zvuku a v niektorých zápasoch nekvalitný komentár. Niektoré z týchto problémov mohli tiež teoreticky súvisieť s nezvládnutím záťaže, niektoré skôr poukazujú na iné príčiny.

Operátora sme sa pýtali na počet zákazníkov so zakúpenou možnosťou sledovania Orange Sportov cez štandardné TV technológie aj cez Internet, na príčiny tohtotýždňových problémov a na koľko zákazníkov verí, že bude schopný prenosy cez Internet nadimenzovať. Do času publikovania článku na otázky neodpovedal.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Disney+ orezala Simpsonovcov na 16:9, opraví to až v 2020
Japonská sonda úspešne vyrazila od asteroidu k Zemi
Štát zašle všetkým deťom a seniorom elektronický občiansky
Internetová televízia Magio Go sprístupnená pre Smart TV
Najvýkonnejší európsky superpočítač bude mať výkon 70 petaflopov/s
MS ukázal Age of Empires IV, sprístupnil 4K remake AoE II
Intel predstavil trojicu čipov pre umelú inteligenciu
Nová streamovacia služba Disney+ dosiahla 10 miliónov registrovaných
Holandsko kvôli obmedzeniu emisií výrazne znižuje rýchlosť na diaľniciach
Motorola predstavila zaujímavý skladateľný smartfón, typu véčka


Diskusia:
                               
 

Slovaci nenehajte to tak, do ulic!
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Kiska nezaplatil verejne hajzle a ani ziadne podia pre kapely.
Nejdeme nikam!
Odpovedať Známka: -1.9 Hodnotiť:
 

Podla mna by stacilo aby sme zacali pisat emaily na radu pre rozhlasove a televizny vysielanie. Kazdy TV program, ktory sa vysiela na Slovensku, musi byt riadne registrovany. Rada vydava rozhodnutie, ktore moze zrusit, pripadne zmenit. Ak by aj nemohla, moze upozornit zakonodarcov na aktualny stav a vec riesit povedzme zmenou zakona.

Teoreticky by to mohlo byt aj tak, ze dvaja najvacsi operatori zneuzivaju dominantne postavenie na trhu a mohlo by ist aj o trestny cin nekalej hospodarskej sutaze.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nemusí každý, stačí jeden čo reálne a menne podá podnet. Ale aj toho je často problém na vystrašenom Slovensku hrdinov diskusií nájsť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak si vsimnete, tak oni prava nie su ochotny predat inemu operatorovi a de-facto im neide ani tak o realne peniaze z vysielania, ale o monopol na SPORTOVU UDALOST a to uz zavana porusovanim legislativy.

Ak by to neslo takto, mohla by ich rada vyzvat k zmene tejto nekalej politiky s pohrozenim zrusenia povolenia na prevadzku TV stanice na uzemi SR.

Tak co... zacneme pisat emaily na radu a ziadat vysvetlenie, preco nemoze zakrocit ? Ak nemoze ona, tak preco nemozu zakonodarci ? Co keby to zacala riesit prokuratura a pozreli sa na to blizsie ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Naco menit operatora, kto chce pozerat lm nech ide do krcmy tam to urcite budu davat
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

ale v krcme minies viac ako 4 eura co oni chcu za mesiac :)
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Ani nehovoriac o 40 pasívne vyfajčených cigaretách.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mnoo... mne sa teda v k televíznej službe príslušiacim RFC nájsť akúkoľvek zmienku o možnosti zhoršenia kvality služby v závislosti na množstve užívateľov nájsť priekazne nedarí.
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

Treba citat s porozumenim. Nebavime sa o Orange TV ale o internetovom streamovani, to nie je multicast.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Na to, aby sa priekazne nedarilo, netreba citat vobec viac ako raz. :D
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

A ze by minimalne v ramci vlastnej infrastruktury poskytovstel neriesil TV multicastom je od urciteho poctu stran zmluvy o pripojeni koncoveho zakaznika priekazne znakom urcitej urovne odbornosti.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

pozri si tie grafy este raz, ide o prepojenie medzi Orange a Telekomom, resp. ostatnymi ISP
Odpovedať Hodnotiť:
 

Včera k večeru a v noci som mal na dvoch pripojeniach cez DSL od Orangeu výpadky (okres Prešov).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Taktiež okres Bardejov. V stredu vo večerných hodinách neprijemne dlhá odozva siete,v štvrtok o 22:00 2x výpadok a v piatok večer odozva siete..
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak isto 2x vypadok PP
Odpovedať Hodnotiť:
 

Okolo 22:00 bol približne 10 minútový výpadok internetu (pripojenie k dsl ústredni bolo), neskôr internet znova šiel pár minút až prenos znova vypadol na 5 minut
Odpovedať Hodnotiť:
 

pevne dúfam že väčšina odolá a toto násilné pretláčanie sa skončí slušnou stratou peňazí pre orange.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Presne toto som cakal. Bol by som velmo prekvapeny, keby im to od zaciatku fungovalo tak, ako ma.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

teraz mám MagioGo od Telekomu, ktoré som si dal len kvôli La lige, PL a Lige majstrov. Vydržal som aj to, keď tam Telekom pridal fičúru vo forme ťaženia kryptomeny prostredníctvom počítačov platiaciach zákazníkov. Tak počkám, čo vysrstí Pomaranč. Ak to pôjde takto ďalej, môžem ich oboch ocikať a budem radšej "ťahať" po starom.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

soccerstreams na reddite...
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Ja mám problém s Ligou majstrov taký že ma to absolútne nebaví ako aj celý futbal
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

ja pozeram LM AJ uefu Multicast zadarmo a v HD ,kto je sikovny najde vsetko :)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Sranda bola, ze hoc mam stabilne silny signal madarskeho dvb-t na pasivnu antenu, zrovna v utorok vecer sa mi ho ani s predzosilovacom nepodarilo naladit. A to este o 19tej islo vsetko ok. V stredu uz to islo bez problemov. Sranda ako sa vedia v case vysielania ligy majstrov menit atmosfericke podmienky na sirenie terestrialneho signalu. Pozeram ale ze ani s netom to nebolo najlepsie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ani ten multicast nebola velka vyhra. Napr. zapas Crvena - Neapol mal len jeden multicast stream a aj ten vypadaval.
Odpovedať Hodnotiť:
 

www.mediaklikk.hu/m4-elo

M4 live stream = vybavené a zadarmo
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

bohužiaľ , pri prenosoch ten stream v zahraničí nefunguje
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár