neprihlásený Nedeľa, 17. novembra 2019, dnes má meniny Klaudia   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Windows 10 mazal dáta užívateľov sám, Microsoft našiel chybu

Značky: Windows 10Microsoft

DSL.sk, 10.10.2018


Vážny incident, pri ktorom upgrade na novú minulý týždeň vydanú verziu Windows 10 mazal súbory užívateľov, spôsobil problém v samotnom kóde Windows 10 respektíve jeho aktualizácie, v niektorých prípadoch malú vedľajšiu úlohu zohrával aj softvér OneDrive tiež od Microsoftu.

Spoločnosť o tom aktuálne informuje v bližších zistených informáciách o probléme.

Incident

Ako sme informovali minulý týždeň, Microsoft po utorkovom vydaní novej hlavnej verzie Windows 10 1809 October 2018 Update na konci týždňa túto verziu stiahol kvôli hláseniam užívateľov o zmazaní ich súborov počas aktualizácie.

Zmazané boli zvyčajne všetky súbory z priečinka Dokumenty v profile užívateľa, čo je odporúčaný priečinok pre vlastné dokumenty užívateľov. V niektorých prípadoch to boli súbory z obdobného priečinka pre obrázky a fotky.

Chyba

Podľa aktuálneho popisu k takémuto správaniu prichádzalo, ak bol niektorý z týchto priečinkov nastavený respektíve presmerovaný zo štandardného umiestnenia C:\Users\user\Documents do iného priečinka pomocou funkčnosti označenej KFR, Known Folder Redirection, ale v pôvodnom priečinku sa stále nachádzali súbory.

Zrejme sa tak podľa popisu Microsoftu nedialo v úplne každom prípade použitia KFR, z oznámenia to ale len vyplýva a Microsoft to explicitne neuvádza. Microsoft informuje konkrétne o troch scenároch, kedy k problému dochádzalo.

V dvoch si priečinok presmerovali samotní užívatelia, v jednom automaticky OneDrive. Z povahy problému a incidentu v ani jednom prípade ale nie je zodpovednosť na užívateľovi ale na operačnom systéme, keď aktualizácia by zrejme nemala jednoducho vymazať súbory ani v takomto prípade.

Microsoft aj vysvetľuje, prečo k tomu prišlo, vyhýba sa ale explicitnému priznaniu že išlo o chybu a úplne presne jej dôvod nevyjasňuje. Funkčnosť bola totiž v skutočnosti pridaná vedome, keď jej cieľom malo byť odstránenie prázdnych kópií týchto špeciálnych priečinkov po presmerovaní, na ktoré sa sťažovali užívatelia po upgrade na predchádzajúcu verziu Windows 10 April 2018 Update. V popise Microsoft vôbec neuvádza, či funkčnosť kontrolovala či priečinok nie je prázdny, v "kombinácii s inou zmenou v konštrukcii postupnosti aktualizácie" ale priečinok zmazala aj keď prázdny nebol.

Tromi scenármi, v ktorých malo k problému prichádzať, bolo ak bol priečinok presmerovaný užívateľom na iný disk, ak bol presmerovaný užívateľom do priečinka na OneDrive ale užívateľ nepotvrdil presunutie súborov pri tejto zmene alebo ak bola použitá "skorá" verzia OneDrive klienta so zapnutým automatickým ukladaním, ktorá sama aktivovala presmerovanie priečinka ale súbory nepresunula.

Podľa popisu v druhom a treťom scenári prichádzalo k zmazaniu vždy, v prvom scenári formulácia nie je jednoznačná a nie je jasné či sa tak dialo v každom prípade. Microsoft tam totiž používa termín "v niektorých prípadoch", nie je ale jasné či má na mysli všetky prípady kedy sa aj v pôvodnom umiestnení nachádzali nejaké súbory alebo niektoré prípady z nich.

Zároveň nie je jasné či v iných prípadoch k problému nemohlo prísť alebo toto sú len praktické scenáre, u ktorých k tomu prichádzalo u postihnutých užívateľov a k zmazaniu pôvodného priečinka prišlo vždy keď bol presmerovaný pomocou KFR. Zatiaľ tiež nebolo potvrdené, či všetci verejne sťažujúci sa užívatelia zapadajú do jedného z týchto troch prípadov.

Počet postihnutých

Aký počet užívateľov bol postihnutý problémom nie je známe. Microsoft v oznámení charakterizuje len počet hlásení postihnutých užívateľov, ktorých mala byť stotina percenta zo všetkých uskutočnených inštalácií.

Aktualizácia na Windows 10 1809 sa zatiaľ inštalovala len ak si užívateľ vo Windows Update manuálne skontroloval jej dostupnosť alebo stiahol inštalátor, koľko užívateľov tak realizovalo aktualizáciu do jej stiahnutia nie je jasné.

Ak by to bol milión a aj počet skutočne postihnutých užívateľov by dosahoval stotinu percenta, išlo by o 100 užívateľov. Ak by inštaláciu realizovalo 10 miliónov užívateľov a postihnutých užívateľov by bola desatina percenta, išlo by už o 10 tisíc užívateľov.

Riešenie

Podľa popisu súbory boli aktualizačným procesom jednoducho zmazané. Microsoft sa opäť tejto otázke nevenuje dostatočne, evidentne je ako vyplýva z oznámenia možné sa ale len pokúsiť obnoviť zmazané súbory ako iné zmazané súbory.

Microsoft ale neinformuje v akej fáze inštalácie boli zmazané, aké operácie sa uskutočňovali po zmazaní a aká je šanca na ich obnovu.

Spoločnosť len odporúča kontaktovať jej podporu.

Dobrým odporúčaním je podľa možnosti postihnutý počítač respektíve inštaláciu Windows ďalej nepoužívať, ak sa chce užívateľ pokúsiť dáta zachrániť.

Zlyhanie vyhodnocovania odozvy

Okrem nepochopiteľnej chyby z technického hľadiska prišlo pri tomto incidente evidentne aj k zlyhaniu testovania.

Okrem toho, že spoločnosť by zrejme mala mať zabezpečené testovanie tak aby takýto problém dokázala zachytiť, v tomto prípade boli dokonca zrejme prehliadnuté sťažnosti testerov v rámci testovacieho programu Windows Insider. Sťažnosti na zmazanie súborov vo Windows Insider Feedback Hub sa totiž objavili už týždne až mesiace pred vydaním aktualizácie, či boli spôsobené rovnakou príčinou ale nie je potvrdené.

Microsoft sa v oznámení opäť nevenuje tejto otázke, informuje iba o zavádzaných vylepšeniach Windows Insider Feedback Hub. Spoločnosť pridá pre užívateľov možnosť indikovať pri hláseniach vážnosť problému, ktorá tak evidentne doteraz nebola prítomná.

Ďalšie kroky

Microsoft identifikovanú chybu opravil a aktualizovanú verziu sprístupnil zatiaľ len testerom vo Windows Insider programe.

Vydať novú verziu plánuje až keď sa potvrdí, že v nej nie sú žiadne ďalšie problémy. Kedy by sa tak mohlo stať nie je jasné.

V každom prípade incident opäť potvrdil skoršiu kritiku Windows 10, ktorá poukazuje na nízku kvalitu jeho aktualizácií a testovania. V tomto prípade je incident samozrejme pre stratu dát užívateľov extrémne vážny.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Disney+ orezala Simpsonovcov na 16:9, opraví to až v 2020
Japonská sonda úspešne vyrazila od asteroidu k Zemi
Štát zašle všetkým deťom a seniorom elektronický občiansky
Internetová televízia Magio Go sprístupnená pre Smart TV
Najvýkonnejší európsky superpočítač bude mať výkon 70 petaflopov/s
MS ukázal Age of Empires IV, sprístupnil 4K remake AoE II
Intel predstavil trojicu čipov pre umelú inteligenciu
Nová streamovacia služba Disney+ dosiahla 10 miliónov registrovaných
Holandsko kvôli obmedzeniu emisií výrazne znižuje rýchlosť na diaľniciach
Motorola predstavila zaujímavý skladateľný smartfón, typu véčka


Diskusia:
                               
 

aj majster tesar sa utne :) extremne vazny problem to snad nebol, kedze extremne dolezite dokumenty ma kazdy zalohovane :) Mozno v rovnakom case vacsie percento uzivatelov prislo o subory v dosledku chyby v hardware. Inak nie je sranda otestovar taketo scenare, ale ak to uz mali hlasene, nemali sa na to vykaslat. Mozno sa im to nepodarilo zistit a povedali si ze chybu urobili testeri.
Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

Microsoft naozaj nie je majster tesár, skôr dieťa s nožíkom a paličkou zo stromu.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

sak som to tri dni dozadu vysvetloval v inej teme hned po update, ako prve to bolo vysvetlene na dsl.sk
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

daj link priamo na tvoj koment.
Odpovedať Hodnotiť:
 

> extremne dolezite dokumenty ma kazdy zalohovane

Ahoj, ujo Andersen.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

ked nejde o život tak ide o hovno....čo tam pol milione pridrbkaných fotečeg/videjoček... na tom život nestojí
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ak je nejaky dokument najdolezitejsi, tak je jediny. Ak je jediny, nemoze byt zalohovany, lebo by uz nebol jediny a tym padom nejdolezitejsi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Preco tento OS este stale existuje?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

tiez tomu nechapem... ale asi to inak nejde, narobili tolko kixov, ze ina moznost nez nanutit pouzivatelom velke aktualizacie/upgrady nasilu uz nie je :D
Win10 uz asi ani Win11 nepomoze...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ty nerozumieš asi viacerým veciam. Ale nevadí, na také to svoje domáce chrumkanie facebooku používaj fancy jabĺčko, poprípade na zložitejšie veci poštvi linux ak ti to tvoje kviQ dovolí, a urob si tú láskavosť, že sa nebudeš trápiť otázkami, ktorých zodpovedanie je nad tvoje možnosti.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Sloveso rozumieť aj jeho záporový tvar nerozumieť sa viažu s datívom, t. j. rozumiem/nerozumiem tomu. Sloveso chápať aj jeho záporový tvar nechápať sa viažu s akuzatívom, t. j. chápem/nechápem to. Spojenie nechápem tomu vzniklo skrížením väzieb slovies chápať a rozumieť. Toto spojenie je v súčasnej jazykovej praxi pomerne časté najmä u mládeže, ale nezodpovedá spisovnej slovenčine.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

dal som ti plus :)
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

nechápem čomu-tomu si dal o čom plus.
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

ja nechapem, preco to vobec cital a niekto po mne nebude chapat, preco som to vobec komentoval.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

skoda ze to nahlasili, mohla byt fun, keby to zmaze viac ludom data.
Odpovedať Známka: 3.0 Hodnotiť:
 

kedy konecne uz zlucia ovladacie panely a to ovladacie centrum?
neznasam ked musim nastavovat jedno tam druhe tam
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

Asi nikdy. Myslím si, že by mali napísať radšej nový OS od piky ako prerábať xGB hybridného kódu.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

99% veci co potrebuje BFU je uz v Nastaveniach. Zvysok sice je v Ovladacich paneloch, ale odkazy nan su uz v Nastaveniach. Ovladaci panel som nepouzil uz asi rok.
Migruju to kazdou aktualizaciu a este chvilu to potrva. Minimalne take 2-3 vydania.
Odpovedať Známka: -4.1 Hodnotiť:
 

Kontrolná otázka: nastavenie premenných prostredia je kde?
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Control Panel\System and Security\System - Advanced system settings
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ergo Control Panel. QED.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

tak ale da sa otvorit aj cez tie nove settings, aj ked je to len kozmeticke a v konecnom dosledku to otvori to iste okno co stary control panel. ked zacnes v novych settings do "Find a setting" text boxu pisat environment, tak ti vyhodi "Edit the system environment variables".
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Run -> cmd -> set
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Microsoft zdražuje Windows 10 o neuveritelných 40% !
tinyurl.com/y972dlta


Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

Ked si uz das namahu napisat take nieco, napis aj, ze ide IBA o Windows 10 Home kupene elektronicky priamo v MS obchode a ide o dorovnanie ceny, kedze doteraz bola "znizena". Cena sa meni z 99 na 139 Eur. Pre porovnanie, prenositelna verzia na USB kluci sa predava na Slovensku od 125 Eur. Oficialne obchody mavaju v takychto pripadoch vyssie ceny ako predajcovia, inak predajcovia nemaju zmysel.

Drviva vacsina Windows 10 su OEM licencie alebo bezplatne upgrade z Windows 7/8.x. Tam sa s cenou nic nedeje.
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Stotina alebo miliontina .. na tom nezalezi. Podstatne je, ze staci mala odchylka od nejakeho standardu a uz je pruser, ked sa to necha na automatiku. Rovnako ako ked clovek pusti rsync --delete ... a preklepne sa v niecom. Ale tam to aspon robi clovek, ak sa do toho da stroj, tak koniec. Dufam, ze decembrovy update spravi move celeho C:\ do /dev/null, vsetko zmizne , zmaze sa instalacne medium, vymazu sa odkazy na Windows a konecne tento nepodarok (resp. podarok .. z hladiska spehovania ala android) zmizne zo sveta IT.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Nuti ta niekto to pouzivat?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Áno, enterprise Backup nástroj, ktorý máme vo firme má hlavný server + management iba pre Windows.
Vždy keď Windows musím zapnúť, chce sa mi grcať.
Minule po automatických Windows aktualizáciach už Windows Server ani nenabootoval.
Odpovedať Hodnotiť:
 

kym to pred rozlucenim sa nespusti instalaciu linuxu, alebo ineho androidu, tak je cele zmazanie zbytocne, pretoze si to ludia nechaju nahrat takmer VSETCI znova!
Odpovedať Hodnotiť:
 

mne uz to stiahlo ten bug, teda aktualizaciu a chce to restart, asi uz nikdy nerestartujem pc.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

a preco si to nejdes radsej teraz zazalohovat? Sa tesis, ze sa vratis z kuchyne a PC restartnuty bez tvojho vedomia, nieto povolenia?
Odpovedať Hodnotiť:
 

vratene spat koli nefunkcnosti webkamery (nopomohla ani reinstalacia ani zmazanie z registrov a ani aktualizacia).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nebolo by rozumnejsie nainstalovat si nejake Linuxove distro?
Ludia by nemali len klopit usi pri takychto fatalnych failoch...
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Z bezpecnostneho hladiska by slo priekazne o nezmysel.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Tam by tu webkameru nerozchodil nikdy.
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

...ale to nie je chyba Linuxu, ale výrobcu webkamery. ;-)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja som si spravil ulozisko na disku ako c:/data
ked sa nieco deje, zaujima ma iba tento adresar..
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

a co takto spravit si ulozisko v ceste d:\data ...?
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Alebo ešte lepšie d:\ata
Odpovedať Hodnotiť:
 

Najlepsie s:\ata
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zlyhanie vyhodnocovania odozvy - vsetko je jasne, blizil sa oktober a 1809 bolo nutne vydat, inak by zas vysla na zaciatku novembra, ako jarna 1803 na prelome aprila a maja

Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

hlavne je, ze v nazve je skryty marec a september, no sak nevadi no ....
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ani VOSR nebolo v októbri
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

VOSR bola v októbri. V čase keď VOSR prebehla, platil na území na ktorom VOSR prebehla, kalendár podľa ktorého bol vtedy október na danom území október.
Celý svet sa neriadi podľa gregoriánskeho kalendára a v minulosti to bolo rozdrobené ešte viac.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A potom sa MS cuduje, preco korporacie nechcu prechadzat na W10. Sorry, ale toto je skolsky projekt..z MS Office urobili omalovanku, PowerBi nevedia updatnut priamo, ale treba install / uninstall, Skype je true HELL a takto mozeme pokracovat donekonecna...Myslim, ze MS by mal zacat "cistit" niektore klucove pozicie, pretoze je tam ocividny problem..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Power BI sa vie aktualizovat aj same, len to musis mat pod Win10 a nainstalovane zo Storu. V ostatnych pripadoch to nemusis odinstalovavat, staci spustit novu instalacku, a ta si sama spravi uninstall starej verzie, a install novej.

Ale inak fakt je to tragedia, ze v dnesnej dobe to este stale nezaradili medzi vsetko ostatne do Win Update.
Odpovedať Hodnotiť:
 

je uz sice pokrocila hodina, no tych 10 tisic uzivatelov mi nejako nesedi... "Ak by to bol milión a aj počet skutočne postihnutých užívateľov by dosahoval stotinu percenta, išlo by o 100 užívateľov. Ak by inštaláciu realizovalo 10 miliónov užívateľov a postihnutých užívateľov by bola desatina percenta, išlo by už o 10 tisíc užívateľov."
Odpovedať Hodnotiť:
 

To bude daky logaritmus cez siet, ked instalacie v sieti to mazu aj na pripojenych PC, ak to nie je chyba, co sa nemohlo redakcii stat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mal som C ako ssd, pametovu kartu ako D, a po pripojeni externeho hdd, sa mi zmenilo oznacenie pamet. karty na F, a D dostal hdd.
Tak mi prestali ist programy z pamet karty. Ako tomu zabranit?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zedituješ /etc/fstab a miesto mena zariadenia použiješ label, alebo uuid.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Install arch.
Odpovedať Hodnotiť:
 

1. eMMC nie je SSD.
2. pravy klik na start, Disk Management a dalej to zistis aj sam.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dik, ako si vedel, ze mam eMMC?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak ako je nemozne postavit pevny dom v mociaroch, tak isto nie je mozne stavat bezpecnu buducnost IT na µ$ofte.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár