neprihlásený Štvrtok, 18. apríla 2019, dnes má meniny Valér   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
NASA-u trápia gyroskopy, sú príčinou problémov oboch teleskopov

Značky: vesmírNASA

DSL.sk, 16.10.2018


Aj príčinou problémov teleskopu Chandra X-Ray Observatory, ktorý sa v stredu prepol do tzv. bezpečného respektíve núdzového režimu, bol pokazený gyroskop.

NASA to oznámila v aktualizácii stavu teleskopu.

Gyroskop posielal tri sekundy zlé dáta, ktoré viedli k vypočítaniu nesprávnych informácií o pohybe teleskopu a spôsobili prepnutie teleskopu do bezpečného režimu.

Nie je jasné, koľko gyroskopov má Chandra a koľko potrebuje pre svoje fungovanie, problematický gyroskop ale prestala NASA používať a namiesto neho zrejme už začala používať iný. NASA plánuje na teleskop ešte nahrať aktualizácie softvéru a na konci týždňa by mal obnoviť vedecké pozorovania.

Gyroskop je zariadením, ktoré pomáha zisťovať alebo udržiavať orientáciu meraním rýchlosti otáčania v jednotlivých osiach. Ako NASA už skôr avizovala, aj príčinou prepnutia Hubblovho vesmírneho teleskopu do bezpečného režimu na začiatku mesiaca bol pokazený gyroskop. V prípade Hubblovho teleskopu ale nefunguje ani posledný rezervný gyroskop a NASA tak stále problém rieši, pričom aktuálne popísala stav teleskopu.
Hubblov vesmírny teleskop v roku 2002 (hore) a jeho snímka mladých hviezd v našej galaxii, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA, ESA, Hubble Heritage Team (STScI/AURA), A. Nota (ESA/STScI) a Westerlund 2 Science Team)Zapnutý gyroskop síce meria a posiela dáta o rýchlosti rotácie, dáta sú z bližšie nešpecifikovaného dôvodu ale posunuté a majú vyššiu hodnotu ako je skutočnosť. Softvér by mohol tento posun kompenzovať, problémom je ale režim väčšej presnosti v ktorom sa teleskop neotáča iba udržiava svoju pozíciu. V tomto režime majú gyroskopy merať len malé zmeny, posunuté hodnoty ale prevyšujú limit pre tento režim a problematický gyroskop tak vôbec v tomto režime neposkytuje dáta.

NASA sa pokúša problém stále riešiť. Hubblov teleskop má celkom šesť gyroskopov, tri sú už pokazené. Ak sa podarí vyriešiť problémy zapnutého gyroskopu, bude pokračovať v štandardnom režime so všetkými tromi funkčnými gyroskopmi. Ak sa ich nakoniec nepodarí vyriešiť, bude pokračovať s jedným aktívnym gyroskopom a druhý bude šetriť ako záložný pre predĺženie životnosti. V takomto režime podľa NASA dokáže teleskop pokryť menšiu časť oblohy, dopad na vedeckú pozorovaciu funkčnosť má byť ale limitovaný.

V každom prípade má byť možné teleskop používať podľa NASA aj výrazne po roku 2020 a dokonca súbežne s novým Vesmírnym telekopom Jamesa Webba, ktorý má byť vypustený na jar 2021.

Oba teleskopy s problémami už výrazne presluhujú svoju plánovanú misiu, Hubblov bol vypustený už v roku 1990 a Chandra v 1999. Hubblov teleskop NASA opravovala piatimi servisnými misiami, pričom pri troch vymieňala pokazené gyroskopy. Pri poslednej v roku 2009 vymenila všetkých šesť gyroskopov.

Kvôli pokazenému gyroskopu už ukončil činnosť ďalší teleskop vypustený v podobnom čase, Compton Gamma Ray Observatory vypustený v 1991. Po pokazení gyroskopu v 1999 sa NASA rozhodla teleskop radšej nechať padnúť do oceánu, keď po prípadnom pokazení ďalšieho gyroskopu by už nemusel byť možný kontrolovaný zostup teleskopu.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Android ponúkne iné prehliadače a vyhľadávače, ako to bude vyzerať
NASA detekovala prvotnú molekulu vesmíru
Game of Thrones sa pirátsky pozeral 3x viac ako oficiálne
TSMC ohlásil 6-nm výrobný proces
Robotické psy ťahajú nákladné auto, video


inzerciaDiskusia:
                               
 

Tiez sa mi jeden gyroskop pred rokmi pokazil v Samsung Galaxy Note II
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Chandra, na rozdiel od Galaxy Note II, letí rýchlosťou 6120 km/h, resp. 1,7 km/s, takže aj za pár sekúnd môže odchýlka od trajektórie narobiť riadnu paseku.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Cize sance Chandry a Samsung Galaxy Note II do sekundy sa o nieco rozyebat su pasekoidne priekazne rovnake.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

To ako rychlo sa satelit pohybuje voci Zemi je irelevantne pre systemy, ktore sa snazia ho orientovat na dane miesto na oblohe.

Ked ides autom a auto zmeni svoju orientaciu o 2°, tak je bud v smyku alebo zmeni aj vektor rychlosti a teda o nejaky cas skonci na inom mieste. Satelity su v tom "smyku" stale, lebo sa nemaju o co opriet (ako auto o asfalt resp lietadlo o vzduch).

Gyroskopy na vesmirnych teleskopoch sa pouzivaju najma na to, aby sa pocas daneho pozorovania nemenil ich zaber. Tj aby teleskop zistil, ze sa nechtiac toci do nejakej strany. Akonahle to zisti, tak tomu moze skusit nejakym mechanizmom zabranit (reakcne kolesa alebo ak je na nizsej orbite okolo Zeme, tak mozno aj elektromagnetmi. Ak su obe moznosti nedostupne, tak vymyslia nejaku inu cudnost, vid Kepler, ktory k tomu aktivne vyuziva Slnecny vietor).
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

100 gyroskopov tyzdenneeee.... Vasa ALZA..
ale vazne.. to si nevie najst Nasa kvalitneho vyrobcu gyroskopov, a musi tam stale pchat tie lacne z aliexpresu a aj to len 6 kusov aby usetrili??
dufam ze do toho druheho teleskopu pana Webba ich daju aspon o 2 kusy viac... :-/
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

The gyroscopes on HST and Chandra are mechanical devices dependent on bearings for their function, and they face problems typical of such designs. Webb has adopted a different gyroscope technology. The "Hemispherical Resonator Gyroscope" (HRG) uses a quartz hemisphere vibrating at its resonant frequency to sense the inertial rate. The hemisphere is made to resonate in a vacuum, and the hemisphere's rate of motion is sensed by the interaction between the hemisphere and separate sensing electrodes on the HRG housing. The result is an extremely reliable package with no flexible leads and no bearings. Stress analyses of HRGs show this design has a "mean time before failure" of 10 million hours. As of June 2011, this type of device had accumulated more than 18 million hours of continuous operation in space on more than 125 spacecraft without a single failure.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

v reci nasho kmena:
Gyroskopy na HST a Chandra sú mechanické zariadenia závislé na ložiskách pre ich funkciu a čelia problémom typickým pre takéto konštrukcie. Webb prijala inú gyroskopickú technológiu. "Hemispherický rezonátorový gyroskop" (HRG) používa kremennú hemisféru vibrujúcu pri svojej rezonančnej frekvencii na snímanie zotrvačnej rýchlosti. Hemisféra je rezonovaná vo vákuu a rýchlosť pohybu hemisféry je snímaná interakciou medzi pologuľou a oddelenými snímacími elektródami na kryte HRG. Výsledkom je mimoriadne spoľahlivý balík bez flexibilných elektród a bez ložísk. Stresové analýzy HRG ukazujú, že tento dizajn má "priemerný čas pred zlyhaním" 10 miliónov hodín. Od júna 2011 tento typ zariadenia nahromadil viac ako 18 miliónov hodín nepretržitej prevádzky vo vesmíre na viac ako 125 kozmických lodiach bez jediného zlyhania.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Hmmm...cize pri obiehani okolo gyroskopu velkosti Zeme, v ramci gyroskopu Slnecna sustava je pre astronavigaciu priekazne najdolezitejsie mat aspon deved nahradnych gyroskopov, lebo keby sa tie dva nahodou pokazili, tak aby...aby co?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Teoria o zlyhavani gyroskopov - gyroskopy a ine kolieska zlyhavaju vo vesmire pomerne casto. Domnievaju sa, ze je to kvoli indukcii prudu v loziskach zo slnecneho ziarenia. Prud prechadza cez lozisko a lubrikant a nici povrch loziska a casom sa zvysi trenie natolko, ze lozisko zlyhava. Nove sondy maju keramicke loziska a tie su zatial spolahlive. Nemate za co :).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

za takéto vyriešenie problémov sa nedá inak len poslať cez mokrý špagát kvety
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a dajú sa prijímať cez Mackove DVBT izbové antény???
Odpovedať Hodnotiť:
 

Už som išiel do garáže vyriešiť problém ale netreba. DSL.sk nesklamalo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Super uvaha az na to z tie koliecka maju plynove loziska. Lubrikant si nechaj na stole.
Odpovedať Hodnotiť:
 

tu je report (pocul som to z ineho zdroja, tento report som necital cely) http://esmats.eu/esmatspapers/ pastpapers/pdfs/2017/ bialke.pdf
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pekne citanie. Berem na pak co som napisal.
Odpovedať Hodnotiť:
 

niekoho trápia gyroskopy, niekoho choreografia :D
http://youtu.be/kHBcVlqpvZ8
Odpovedať Hodnotiť:
 

Esteze nie hemeroidy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

NASA-u
Revem.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár