neprihlásený Štvrtok, 25. apríla 2024, dnes má meniny Marek
Intel má na rozdiel od 10-nm so 7-nm procesom úspešne napredovať

Značky: Intelčipy

DSL.sk, 11.12.2018


Spoločnosť Intel má byť spokojná s napredovaním s vývojom 7-nm výrobného procesu čipov a pracuje na tom aby ho nasadila podľa pôvodných plánov pochádzajúcich zrejme ešte z obdobia pred problémami s 10-nm procesom.

Vyplýva to z vyjadrení prezidenta skupiny klientských produktov v Inteli Murthy Renduchintala na konferencii Nasdaq pre investorov, na ktoré upozornil Anandtech.

Intel má v poslednom období problémy s nasadením 10-nm výrobného procesu a už štyri roky vyrába procesory 14-nm procesom, ktoré prvýkrát uviedol na jeseň 2014. Spoločnosť síce už vyrába 10-nm CPU v obmedzenom množstve, masovú výrobu ale spustí až v budúcom roku a PC postavené na jeho 10-nm CPU prídu na trh budúce Vianoce.

Hoci 10-nm výrobný proces Intelu má výrazne lepšie parametre ako 10-nm proces konkurentov, TSMC už spustil výrobu aj svojim 7-nm procesom.

Kým 10-nm proces Intelu je postavený na litografii ešte laserom s vlnovou dĺžkou 193 nm používanou aj u predchádzajúcich generácií a problémy má spôsobovať potrebný väčší počet použitých posunutých vzorov pri leptaní pre dosiahnutie dostatočne malých prvkov, u 7-nm procesu Intel prvýkrát nasadí pre niektoré vrstvy aj technológiu EUVL, Extreme UltraViolet Lithography, s 13.5-nm laserom.

7-nm proces Intel vyvíja nezávisle na 10-nm aj s iným tímom, tým zrejme nebol priamo zasiahnutý problémami s 10-nm procesom respektíve minimálne nie v takej miere ako sa posúva 10-nm proces. V ktorom roku by mala byť spustená výroba 7-nm procesom ale zatiaľ Intel neavizoval.

V súčasnosti neexistujú presné pravidlá pre označovanie výrobných procesov a ich porovnanie nie je možné len na základe zjednodušeného údaju výrobcov označujúceho proces jedným údajom v nanometroch. Presné parametre 7-nm procesu Intel zatiaľ nezverejnil a v súčasnosti zrejme nie je jasné ani presné porovnanie 10-nm procesu Intelu a 7-nm procesu TSMC.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom
Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke
Japonská sonda nebola skonštruovaná aby prežila noc na Mesiaci, funguje aj po tretej
Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci nebude fungovať internetový predaj lístkov - aktualizácia 1
Vydaná Fedora 40
Samsung spustil výrobu takmer 300-vrstvovej flash pamäte
NASA opravila sondu Voyager 1, aktualizovala softvér aby nevyužíval poškodenú pamäť
Telekom má nové programy Swipe pre mladých, aj s neobmedzenými dátami


Diskusia:
                               
 

Kým Intel nasadí nie že 7-nm proces, ale kým sa mu vôbec podarí naplno nasadiť ešte len 10-nm proces, AMD už bude plne udomácnený v 7-nm procese a v čase keď Intel prejde na 7-nm proces, AMD už bude nasadzovať novší, ešte menší výrobný proces.
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

Az na to, ze tieto nanometre su do znacnej miery arbitrarne a ide viac o marketingove oznacenie nez hodnotu odrazajuci realny stav.

A intelacky 10nm ma byt podla skorsie zverejmnnych parametrov porovnatelny, ak nie lepsi ako 7nm od tsmc/samsungu. Ale toto jednofarebni fans radi kompletne ignoruju. Cize intelacky 7nm bude potencialne lepsi nez co nasadi amd po 7nm.

Intel ma ale riadny pruser, ze mu 10nm neumerne meska a je otazne aky bude jeho konecny stav. Kazdopadne dalsie a dalsie refreshe 14nm momentalne nahravaju konkurencii, aby konecne trocha zrazila intelu monopolny hreben.
Odpovedať Známka: 4.1 Hodnotiť:
 

Doja Vas z penazi rok co rok s o 5 percent lepsim tovarom.

Ovecky su radi... Ovce sa nepytaju.


Odpovedať Známka: 0.7 Hodnotiť:
 

Ovecka, ked kupi cpu, tak ma istotu, ze kupuje najlepsie na trhu.
Konkurencna ovecka kupuje 6 rokov rovnaky zastarala sunt, a ked sa jej favorit preberie k zivotu a spravi nieco konkurencieschopne, ide sa posrat.
Odpovedať Známka: -6.2 Hodnotiť:
 

Hahahahahaha :D Pane nevyjadrujte sa tak neslušne :D . Nemôžem si ale neodpustiť komentár k téme "6 rokov rovnakého šuntu" . Nechápem prečo teraz urážate ubohý Intel ktorý od roku 2008 prakticky stále používa mierne pozmenené a skoro neupravené Nehalem jadrá (+- 10 rokov) . A ešte k tomu ich nazívate šuntami pfffff . Drsné :D !
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Lebo mierne upravene je lepsie ako nic.
A 10x5% je lepsie ako 1x40%, aj ked ten druhy boost naviac pocitis.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Pre mňa ako technologického nadšenca je, aj keď akokoľvek krehká, konkurenciechopnosť AMD skvelá správa. Konečne je Intel znovu prinútený obnoviť vývoj. Len spoločne s nejakou konkurenciou, v tomto prípade AMD, sa môžu obe firmy posunúť vývojovo ďalej. Bez konkurencie nastáva stagnácia. Čoho sme sa stali svedkami v poslednej dobe hlavne u Intelu.
PS: Vaše zanietenie firmou Intel je prinajmenšom "dychberúce". Úprimne dúfam že vďaka tomu sa dostanete minimálne na obhliadku niektorej z Intel fabrík. Ináč by to nadšenie značku bolo zbytočné.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Niekto tu v noci napísal skvelú myšlienku. AMD nie je konkurencia, iba zavadzia!
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

To nieje myšlienka ale totálna blbosť! Aj jednobunkovec má viac inteligencie než je v obsahu toho čo ste napísal. V ARM architektúre má aj Qualcomm konkurenciu a nie malú (Samsung, ASUS, Texas Instruments, ...) a je tam každý rok pokrok aký v x86-64 architektúre nebol už asi 10 rokov. Keď už sme pri x86-64 architektúre tak asi kto prvý vytvoril 32 bitový čip "obohatený" o 64 bitové inštrukcie, ktoré sa používajú dodnes? Odporúčam si niečo prečítať o amd64. Intel ani netušil že sa niečo takého vôbec dá spraviť! To že niekedy v roku 1994 sa HP spojilo s Intelom a spolu vyvinuli Intel Itanium čo boli prvé čisto 64 bitové procesory, bolo Intelu naprd keďže sa s tým nevedeli nikam pohnúť!
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

lebo si to bol ty ty pablb 4maniak
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

To je pravda, ovsem na tej konkurencieschopnosti treba pracovat. Ked tak pozeram spravy - intel ma novy tech, intel vyskumal zase nejaku picovinu, potiahol ai, nejaka rakovina tu, nejake auticka tam...; nvidia - tu strojove urcenie, tam zase popici drama grafika, raytracing, chujoviny... neni tyzden, co nemam tech feed zaspamovany vsetkym okrem amd. A ak aj pride "novinky" amd, vacsinou sa to ukaze ako picovina alebo nieco uz v tu chvilu zastarale.

PS: zanietenie intel? Nebud smiesny. Keby amd robilo svoju robotu poriadne, tak nemusim trpiet intel a davat I'm ho za priklad.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Nuž, to je tak, keď Intel prinesie niečo schopné najskôr v roku 2020 (teda 6 rokov od roku 2014).

Ty však pôsobíš, ako keby si si z toho musel meniť plienky už teraz. :-D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zablokuj si svojho retarda... ublock origin atačí skopírovať a pridať nick ako nové pravidlo...

www.dsl.sk##table:nth-of-type(3) > tbody > :contains(syntax)
www.dsl.sk##table:nth-of-type(3) > tbody > :contains(iOfca)
www.dsl.sk##table:nth-of-type(3) > tbody > :contains(amd-man)


Odpovedať Známka: 4.1 Hodnotiť:
 

Trafena hus gaaaga.

Vies keby ludia neboli ovce tak aj ti co to vyrabaju si vstupia do svedomia.

No kedze ovce kupuju co im pred oci davaju tak sa necuduj, ze si musis kupovat redukciu z usb C na Jack 3,5mm.


Odpovedať Známka: 2.6 Hodnotiť:
 

Standardny cerveny chuj to je - ked neznesie pravdu, zavrie oci a ide sa vyplakat do safe space. Jeho konspiracne teorie neobstoja, tak sa snazi kontrolovat uhol pohladu - cenzurou. Bo inak nevie.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Možnosť blokovať sprostosti na strane príjemcu a iba pre seba rozhodne cenzúrou nie je, kamarát.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Presne tak. Pokáal su zariadenia na monitorovanie komunikacie platene z dani, vychadzaju blokovanim statnym organom z telemetrie picoviny a ide priekazne o prejav obcianskej neposlusnosti.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Cenzuruje si vlastny zivotny komfort aby nahodou mu mysel nevklzla do diskomfortu.

Je zjavne nachylny na manipulaciu tak takto sa chrani.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Brána inteláckych tranzistorov má skutočne o desiatky percent menšie rozmery, než brána FinFET tranzistorov z TSMC.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Dakujem ti, konecne mozem toho potrata pjeblo dement zablokovat a nebudem musiet narazat na tie jeho sracky
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

nejako mi to nefunguje
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

No neviem.ja nemám problém
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Dakujem za napad. Hned to tak spravim.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

tak samozrejme, 10 je viac ako 7, viac pasikov viac adidas
intel ides
intel fans si radi otacaju metodiku ked sa im to prave hodi
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

Intel meria od stredu tranzistora po stred nasledujuceho tranzistora, konkurencia len sirku tranzistora samotneho. Teda intel meria korektne a presne, konkurencia ojebava a zlepsuje si vysledok.

Aktualne 14nm intel je na tom lepsie ako 10nm konkurencie. 7 nm konkurencie je cca 11-12nm intelu, podla zdroja.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

A tu, damy a pani, mame fesny priklad jednofarebneho retarda (tento krat cerveneho).

Nabuduce dostuduj fakty, nez sa pustis do diskusie a spravis zo seba uplneho dementa. Je to tak ako ti ostatni pisu, ciselne oznacenia nemaju ziadnu konvenciu a intelacky 14 nm je lepsi nez 10nm ostatnych. Rovnako ich 10 nm ma byt myslim dokonca lepsi nez 7nm TSMC, ale sirili sa spravy ze doslo k zmenam, takze teraz tazko povedat aka je realita.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

No že pouč nás, daj nejaké linky potvrdzujúce tvoje tvrdenia...
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Tu sú tabuľky s hodnotami hustoty tranzistorov v čipoch od Intelu a TSMC, ktoré boli vyrobené rovnako jemnou litografiou. Pri 14nm výrobnom procese dokázal Intel vtesnať na rovnakú plochu o tretinu viac tranzistorov než TSMC, pretože rozostup brány tranzistora vyrobeného Intelom je o tretinu menší, než rozostup brány FinFET tranzistora od TSMC:
https://bit.ly/2QMqHL2
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ak sú nanometre nepodstatné a že obhajcovia AMD sú ignoranti lebo nepodstatnosť nanometrov ignorujú pričom ich posmešne nazývaš "jednofarební fans", potom prečo sám v zápätí nato vyzdvihuješ nanometre od Intelu a tvrdíš, že také isté nanometre od Intelu budú lepšie než tie od AMD? Veď je to smiešne a sám sa stávaš "jednofarebný fan", akurát z opačného tábora. Áno, píšeš zároveň o nezdare Intelu a taktiež o neistej budúcnosti pre Intel, ale to si zhrnul len ako nejaký momentálny prúser nahrávajúci konkurencii, pričom vôbec nepripúšťaš že to môže Intelu výrazne uškodiť z dlhodobého hľadiska a som si istý, že si presvedčený, že všetky články v ktorých sa písalo o tom, že u toho a toho významného predajcu sa za posledné obdobie predalo viac procesorov od AMD než od Intelu (čo tiež o niečom svedčí) boli hoaxy napísané konšpirátormi v snahe poškodiť Intelu a pomôcť AMD a že Intel v skutočnosti nie je na tom až tak zle.
Odpovedať Hodnotiť:
 

AMD tlačí akurát kvalitu INTEL procesorov smerom nadol. A to bude problém, a to všetko to priposraté AMD!
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

Ono, dokial neni priama norma alebo nariadenie, ktore vravi, ako sa maju veci merat a urcovat, furt tu budu zabo-mysie hadky.

Ak mam 7nm transistor a 4nm rozstup medzi nimi, mam 7nm proces (tsmc) alebo 11nm (Intel).

A furt tak bude. Vid priklad, kolko je tdp? Tolko, co ten srot series pri max zatazi na stocku (Intel) alebo priemer zo 4 benchmarkov, z toho jeden pamatovy, co nezerie temer nic (amd)?

Kolko je kilo? 1000 (HDD) alebo 1024 (ram)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

" A furt tak bude. Vid priklad, kolko je tdp? Tolko, co ten srot series pri max zatazi na stocku (Intel) alebo priemer zo 4 benchmarkov, z toho jeden pamatovy, co nezerie temer nic (amd)? "

napriek tvojej zadubenosti neverim, ze mas az take medzery vo voedomostiach - preto tento tvoj vyrok je ucelove klamstvo
= pretoze prave oficialne udevane tdp od intelu je (niekedy az nasobne) nizsie od reality pri max zatazi - a sam intel to oznacuje hodnotu tdp meranu pri "nejake" standardnej zatazi pri base frekvenciach (teda ziadne turbo a podobne) - naopak tpd udavane amd (pri poslednych generaciach cpu) sa vyrazne viac blizi tomu, co odmerias pri max zatazi

taktiez aj pri velkosti (malosti) procesov - tu intel uz 2x upravoval svoj 14nm proces tak ze zvacsoval niektore rozmery - ako je to pri 10nm to uvidime az to budu mat funkcne - ale ano, ked nie je jednotna metodika su to len marketingove cisla
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Vsak je to jasne - intel ma allcore, 100%, na stocku, teda ziadny OC. Akonahle zacinam taktovat, tak tdp stupa. Logicke.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ale tu nikto nespominal OC ! .. zas sa to snazis zahrat niekam inam .. nie si ty nahodov profesionalny politik ? .. alebo marketak ? .. alebo podomovy obchodnik ?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Svedok liehovovy a moja kolegynka Milena si s Tebou chce prebrat troch svatych Jackov.

PS: Stock je Stock a Stock nie je Turbo. Turbo je Conrad a Conrad je Turbo.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Zase táraš nezmysly.

TDP nikdy neoznačovalo najvyššiu spotrebu, ale triedu chladiča potrebného na uchladenie toho spracovača.

Že u AMD to istý čas platilo aj ako najvyššia okamžitá spotreba, a to aj v časoch, keď už Intel (podľa teba) „ojebával“ a používal akúsi priemernú spotrebu, je už iná vec.
Odpovedať Hodnotiť:
 

TSCM vraj uz testuje 5nm proces. Uvidime. Zatial to vypada tak, ze Intel chcel este spenazit 10nm ale asi z toho nic nebude.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kazdy usetreny nanometer je dobry. Ostane viac miesta na parkovanie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ibm ma uz 3nm s vyhliadkou na 1.8nm.
problem je len vyrobit dostatocne vela kusov :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Absolútne objektívna spokojnosť s úspešným napredovaním až do posledného momentu je znakom implementácie prokrastinačnej vývojovej metodológie na priekazne najvyššej odbornej úrovni.
Odpovedať Známka: 4.1 Hodnotiť:
 

Kurva syntax v terrore sa ti dari v poslednu dobu. Nestacim ta pluskirovat
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ústavný súd vraj hľadá nových zamestnancov.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

...a moznost vybudovania zakonnikom prace riadeneho nezavisleho sudnictva garantuje hladaniu v demokracii priekazne skvelu dlhodobu perspektivu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

V poslednej dobe mám veľký problém zohnať CPU od Intelu.
V atcompe sú všetky vypredané a dátum naskladnenia nových kusov je prevažne 28.1.2019. Keď som sa pýtal čo sa deje, dostal som túto odpoveď:
Intel ma problémy s výrobou, preto ten nedostatok na trhu
https://dopice.sk/mj1
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár