neprihlásený Utorok, 20. augusta 2019, dnes má meniny Anabela   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Spustené poskytovanie Internetu z novej siete satelitov

Značky: pripojenieInternetsatelity

DSL.sk, 17.1.2019


Spoločnosť Iridium Communications prevádzkujúca satelitnú sieť Iridium aktuálne oznámila spustenie poskytovania služieb cez sieť nových satelitov druhej generácie Next vypustených v uplynulých rokoch.

Iridium začala vznikať na prelome tisícročí, pomocou 66 aktívnych nízko letiacich satelitov vo výške 781 km má globálne pokrytie. Hlavným prínosom prvej generácie je ale len zabezpečenie základnej konektivity po celej planéte vrátane veľkej časti povrchu bez iných alternatív, keď rýchlosti komunikácie sa pohybujú v rádoch len kilobitov až desiatok kilobitov.

Nová generácia rovnako so 66 satelitmi má už priniesť použiteľnejšie rýchlosti na bežnejšiu komunikáciu. Spoločnosť aktuálne oznámila spustenie poskytovania služby Iridium Certus, ktorá bude najskôr dostupná vo verzii Certus 350 a bude poskytovať rýchlosť 352 Kbps v oboch smeroch. Po upgrade firmvéru terminálov bude k dispozícii aj nový program Certus 700 s rýchlosťou 352 Kbps pri downloade a 704 Kbps pri uploade.

Ceny služby spoločnosť neavizuje, služba zrejme aj cenovo samozrejme ale nie je určená pre bežné pripojenie v lokalitách s inými alternatívami. Podľa skorších informácií by sieť mala umožniť v závislosti na termináli aj vyššie rýchlosti do niekoľkých Mbps, či a kedy budú spustené takéto služby nie je zatiaľ jasné.

Certus má nájsť uplatnenie pri zabezpečovaní konektivity plavidiel v oceánoch a moriach a na odľahlých miestach na súši, ku koncu roka budú k dispozícii aj terminály pre lietadlá.

Kým sieť Iridium Next je určená pre poskytovanie konektivity pre špecifické účely, v súčasnosti sa vyvíja zrejme viacero satelitných sietí schopných poskytovať pripojenie k Internetu aj na bežnejšie účely a s výrazne vyššími rýchlosťami. Tieto dosahujú vyššiu kapacitu siete použitím veľkého množstva nízko letiacich satelitov.

Napríklad projekt Starlink spoločnosti SpaceX počíta podľa podaní pre americký telekomunikačný úrad FCC spolu s takmer 12 tisíc satelitmi, podľa skorších informácií SpaceX má dosahovať latenciu 25 až 35 ms a maximálnu rýchlosť pripojenia jedného užívateľa 1 Gbps. V akom stave je projekt a kedy by mohla byť reálne spustená takáto služba ale nie je jasné.

Zároveň už dlhšie sú k dispozícii aj viacmegabitové satelitné pripojenia cez geostacionárne satelity, tie majú ale vzhľadom na ich výšku nad povrchom neodstrániteľne vysokú latenciu znamenajúcu nepoužiteľnosť služby na viaceré účely.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

4K remake Age of Empires II pozná dátum vydania
Predstavený gigantický čip pre umelú inteligenciu
USA predĺžili čiastočnú výnimku z amerických sankcií pre Huawei
O dotácie na fotovoltaické panely menší záujem ako na kolektory, zajtra ďalšie kolo
Windows 10 pridáva drobné novinky, pomenovanie virtuálnych plôch
Prototyp Starship má do 200 metrov letieť v stredu
Antik spustí zdieľanie elektrických skútrov
Vydaný Knoppix 8.6
NASA vybrala stredisko pre vývoj pristávacieho lunárneho modulu
Nový významný výrobca SSD diskov


Diskusia:
                               
 

co ten test spacex crewdragon? ma to byt dnes alebo februar alebo kedy? nikde som nenasiel nejake info. vie niekto?
Odpovedať Hodnotiť:
 

neviem presne co myslis, ale ak myslis abort test, tak ten je aktualne naplanovany na jun 2019

https://bit.ly/2SOQnot

9.2 ma letiet len demo misia dragon 2
Odpovedať Hodnotiť:
 

asi to bude to 9.2 dik.

https://dopice.sk/ms4
este potomto som cital clanok ze sa to presuva naspat na januar. tak asi to hodili zasa na februar
Odpovedať Hodnotiť:
 

V USA je government shutdown čo spomaľuje certifikáciu. Z celej NASA (17 586 ľudí) pracuje aktuálne 1101 ľudí (437 na plný a 664 na čiastočný úväzok).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Crew Dragon Test zatial caka lebo Americka vlada je odpalena a caka sa na ich spolupracu a papierovacky. Takze hned ako naskoci administrativa tak potrebuje 6tyzdnou na papiere a potom sa moze letiet. Takze najskor februar a mozno az Marec. Zavisi od Trumpa.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Aha. Čiže Trump odmieta schválenie rozpočtu a čaká sa, kým s ním bude priekazne súhlasiť?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ak ťa zaujíma aktivita spacex, tak dporúčam app do mobilu SpaceXNow v kombinaci so SpaceXLaunches

Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

kosmonautix.cz
alebo
elonx.cz
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ďakujem
Odpovedať Hodnotiť:
 

www.spaceflightinsider.com/launch-schedule/
Odpovedať Hodnotiť:
 

A ja, ze co mi dnes rusi vacsinu radio stanic pri rannej ceste autom...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Gratulujem a posielam DDOS utok.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:

Pridať komentár