neprihlásený Pondelok, 22. apríla 2019, dnes má meniny Slavomír   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Hubblov teleskop je opäť plne funkčný, začal pozorovania

Značky: vesmírNASA

DSL.sk, 18.1.2019


Po opravení príčiny vypnutia hlavnej kamery na Hubblovom vesmírnom teleskope, Wide Field Camera 3, a uskutočnení ďalších avizovaných testov a kalibrácií bola kamera vrátená do plnej prevádzky a včera podvečer nášho času zrealizovala prvé vedecké pozorovania po vynútenej prestávke.

Kamera sa automaticky vypla 8. januára, keď softvér zaznamenal neštandardné napätie. Pri šetrení bolo zistené, že problém sa nevyskytoval v samotnej kamere alebo napájaní ale nesprávne boli telemetrické hodnoty o úrovni napätia.

Problém odstránilo resetovanie telemetrických obvodov a súvisiacich dosiek.

V krátkom čase ide o druhý technický problém s teleskopom. Kým aktuálny sa zrejme neukázal ako príliš vážny, v októbri mal teleskop problém so svojimi gyroskopmi. Hoci k plnej funkčnosti potrebuje tri a má celkovo šesť, tri už má pokazené a pri pokazení tretieho v októbri najskôr korektne nefungoval posledný záložný. Nakoniec sa jeho činnosť podarilo obnoviť.
Hubblov vesmírny teleskop v roku 2002 (hore) a jeho snímka mladých hviezd v našej galaxii, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA, ESA, Hubble Heritage Team (STScI/AURA), A. Nota (ESA/STScI) a Westerlund 2 Science Team)Podľa aktuálnych informácií šéfa misie teleskopu Thomasa Browna zo Space Telescope Science Institute sa podľa novej inžinierskej analýzy predpokladá funkčnosť teleskopu minimálne ďalších päť rokov do polovice budúcej desaťročnice.

Oficiálne bola po oneskorení misie jeho nástupcu Vesmírneho teleskopu Jamesa Webba predĺžená jeho misia zatiaľ do 2021. Teleskop je vo vesmíre už od roku 1990, viaceré problémy na ňom v minulosti NASA opravila piatimi servisnými misiami od 1993 do 2009.

Celkovo podľa Browna mali teraz inžinieri ohodnotiť spoľahlivosť všetkých subsystémov do roku 2025 na viac ako 80%. Orbita teleskopu má byť stabilná až do obdobia po 2030.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

SpaceX mala vážne problémy pri teste lode pre ľudskú posádku
Identifikovaný prvý objekt nepochádzajúci z našej sústavy, ktorý narazil do Zeme
Pre .sk technicky spustená podpora bezpečného DNS, DNSSEC
Android ponúkne iné prehliadače a vyhľadávače, ako to bude vyzerať
NASA detekovala prvotnú molekulu vesmíru


inzerciaDiskusia:
                               
 

Have you tried turning it off and on again?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Da sa povedat, ze restart hubblovi pomerne relativne vyrazne dopomohol k obnoveniu funkcnosti.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ten hubble je jak rura od kotla obalena v alobale zakoncena hajzlovym deklom... ale foti pekne.
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

Buď rád, že jeho dizajn nenavrhovali v Hyundai. Síce by sa ti asi viac páčil, no cez minimalistický priezor by toho veľa nenasnímal.
https://goo.gl/images/NUcyhF
alebo aj tu
https://dopice.sk/msi
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Z hladiska RCA odstránilo resetovanie telemetrických obvodov leda jeden kontrétny prejav závislosti systému na telemetrii a este aj to zatiaľ len nepriekazne.
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

Restartovanie obvodov priekazne riesi vacsinu problemov.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Porovnajme si to s vydrzou cube sat, ktory obieha Zem vyrazne blizsie, teda ma vacsiu ochranu magnetickym polom Zeme. Nadsencov caka este dlha cesta. Ale raz, raz urcite vyslu kap. Danka na odvratenu stranu Mesiaca.

Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

youtube.com/watch?v=B8zVujIN3J4
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:

Pridať komentár