neprihlásený Streda, 12. augusta 2020, dnes má meniny Darina
Firefox bude bezpečnejší, pripravuje izoláciu stránok

Značky: FirefoxMozilla

DSL.sk, 7.2.2019


Tvorcovia webového prehliadača Firefox pripravujú výraznú internú technickú novinku, ktorá má zvýšiť bezpečnosť prehliadača proti rozličným prípadným chybám vrátane ďalších chýb podobných chybám Spectre a Meltdown v moderných CPU.

Pod označením Project Fission pripravujú totiž kompletnú izoláciu stránok do viacerých procesov, pri ktorej beží každá stránka respektíve doména vo vlastnom procese.

Firefox v súčasnosti podporuje využívanie viac procesov, s ktorým výrazne meškal za Chrome používajúcim multiprocesovú architektúru od svojho príchodu. Podpora viac procesov vo Firefoxe v súčasnosti je ale najmä o zvýšení výkonu na dnešných systémoch s viacerými jadrami a Firefox používa len limitovaný počet procesov. Renderovanie rozličných stránok a domén v jednom procese tak môže stále vďaka prípadným zraniteľnostiam umožniť škodlivým stránkam získať prístup k dátam z iných stránok otvorených užívateľom.

Ani Chrome štandardne nepoužíval úplnú izoláciu stránok a masovo ju zaviedol až vo verzii Chrome 67 v polovici minulého roka po chybách Spectre a Meltdown. Pri zapnutí avizoval ale negatívny dopad na spotrebu pamäte a jej zvýšenie o 10% až 13%.

Mozilla na izolácii pracuje zrejme od minulého roka, pričom evidentne podľa aktuálnych informácií vývojára Nika Layzella cielených najmä pre ostatných vývojárov v Mozille aktuálne pokročila a prvý míľnik vývoja s definovanými cieľmi stanovila na koniec februára. Najväčšou technickou zmenou oproti doterajšej nasadenej multiprocesovej implementácii podľa popisu je zrejme potreba iframy na stránkach spúšťať v iných procesoch. Zároveň vývojári optimalizovali spotrebu pamäte jedným procesom.

Kedy by technológia mohla byť nasadená do stabilnej verzie Firefoxu nie je jasné, Layzell ale avizuje potrebu úprav kódu rozličnými Firefox tímami v najbližších týždňoch až mesiacoch.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Google investoval do výrobcu Nokií
MS uviedol drahý dvojdielny rozkladací tablet
Spotreba elektriny na Slovensku má byť tento rok o 1.7 TWh nižšia
Mozilla prepúšťa až štvrtinu zamestnancov
Orange má problémy s Internetom
Všetky Android smartfóny začínajú detekovať zemetrasenia
Nové 10-nm Intel CPU majú mať údajne konečne poriadny takt
Telekom pridal 200 Mbps LTE v troch mestách a troch obciach
Trailer seriálu o ľudskej misii na Mars
CEO Apple sa stal miliardárom


Diskusia:
                               
 

Radsej keby sa zacnu vyvojari zaoberat tym, ako ten ich vytvor vyziera permanentne ramku (kludne niekolko GB bez toho aby tam bezalo nieco zlozite) a nevie si ju po sebe ani upratat, ked sa zavrie tab... hlavne ze sa dusovali x verzii dozadu, ako oni idu delit jednotlive thready... len zatial nevidno ziadny uzitok z toho.
Odpovedať Známka: -0.5 Hodnotiť:
 

To každý browser. Je to zložitosťou a veľkosťou obsahu stránok. Otvor si desať stránok (napríklad Tupiek) v ktoromkoľvek a pozri v taskmanageri...
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Ale piiiiicu
Odpovedať Známka: -8.0 Hodnotiť:
 

ja nam aj v mobilnom ff miesto cisla lezatu osmicku a tiez to tu dost zere... v pc detto.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A na FB keď si chcem pozrieť staršie príspevky v skupine tak pri scrollovaní nadol sa po 20-30 príspevkoch ďalšie začnú načítavať pomaly a počítač doslova mrzne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

comu sa divis, ked aktivny obsah na facebooku pri skrolovani dole nacitava dalsi a dalsi obsah zo servera a pridava ho k stranke ako si ju pamata browser?

Browser si vtedy musi pamatat celu mamutiu stranku so vsetkymi obrazkami a cim dalej scrollujes tym je toho viac. Potom sa niet co divid ze to zerie vela RAM
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

a celkovo mas 2gb ram?
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja mam giga ram a na opere idem jak strela o)
Odpovedať Hodnotiť:
 

FF patri tam kde IE
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

Na všetky počítače s Windowsom?
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Len na s ohladom na objektivnu potrebu priekaznosti pravidlo potvrdzujucej vynimky vyplyvajuce.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

To je famozne. Tolko predloziek poliest dokazes iba ty. Jazykovedci v JULS SAV su vo vytrzeni a ty zasizavas svojich 5 sekund slavy u kazdeho, kto cital tvoj obohacujuci prispevok, lebo priekazne iba tolko trva ludom, kyp pridu na to, ze to nedava zmysel, aj ked rozumeju. Pokracuj vo svojej praci. Mam pocit, ze stale rasties. Pomalicky, ale priekazne.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

dinosaurus
Odpovedať Hodnotiť:
 

samozrejme, treba pouzivat spehovaci browser podporovany spehovacim googlom
Odpovedať Hodnotiť:
 

o osmej si mal brat lieky, zase to flakas? ako, mne je to jedno, je to tvoje zdravie. ktory je to ten spehovaci browser?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Good bye FB pixel.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Firefox mi s tým zlepšovaním sa neustálym lezie na nervy. Firefox sa len zlepšuje a Chrome je už dokonalý. Vadí mi to. Ale hlavne preto, lebo Firefox o tom stále len rozpráva a je extrémne pomalý, uvoľnenie pamäte po ukončení trvá asi minútu a na XP je takmer nepoužiteľný, lebo to je tá stará raz tak spomalená verzia. Zvažujem prechod na Chrome. Už som ho dokonca aj nainštaloval a sem tam skúšam. Tak možno si zvyknem a pošlem Firefox do prdele po 12 rokoch.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár