neprihlásený Sobota, 19. októbra 2019, dnes má meniny Kristián   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
SpaceX žiada o povolenie pre milión klientov satelitného pripojenia Starlink

Značky: SpaceXpripojenieInternetsatelity

DSL.sk, 11.2.2019


O pripravovanom systéme rýchleho internetového pripojenia spoločnosti SpaceX poskytovaného zo satelitov s označením Starlink sú k dispozícii ďalšie informácie, keď si spoločnosť SpaceX Services požiadala v USA o povolenie pre klientské pozemské stanice pre tento systém.

V žiadosti pre americký telekomunikačný úrad FCC žiada o licenciu pre maximálne milión pozemských staníc, upozornil GeekWire.

Jednotlivé dokumenty žiadosti momentálne nie sú dostupné a bližšie detaily, vrátane napríklad toho či ide o reálny očakávaný počet zákazníkov respektíve sa počet týka len územia USA, nie sú jasné.

Pripravovaný projekt Starlink je známy už dlhšie, informácie doteraz o ňom odhaľujú najmä žiadosti SpaceX pre americký telekomunikačný úrad FCC za účelom povolenia využívania komunikačných frekvencií nad územím USA.

Podľa týchto informácií má byť Starlink systémom postaveným na viacerých tisíckach nízko letiacich satelitov. Najskôr SpaceX avizovala konfiguráciu so 4425 satelitmi v 83 orbitálnych rovinách v piatich orbitálnych výškach, 1110 km, 1130, 1150, 1275 a 1325 km nad povrchom planéty. Následne avizovala plán službu zrejme neskôr doplniť ďalšími až 7518 satelitmi na troch výrazne nižších orbitálnych výškach medzi 335 a 345 km.

V novembri následne požiadala o zmenu povolenia na 4425 satelitov. Spoločnosť chce nahradiť 1600 satelitov na orbitálnej výške 1150 km za 1584 satelitov na orbitálnej výške 550 km, tieto satelity plánuje vypustiť ako prvé a majú tvoriť počiatočnú konfiguráciu. Celkový počet satelitov tejto konštelácie tak má dosiahnuť 4409.

Či stále plánuje aj ďalších 7518 nie je jasné, zmenu zámeru ale zatiaľ neohlásila a stále sa tak predpokladá použitie celkovo takmer 12 tisíc satelitov.

Od začiatku minulého roka má SpaceX vo vesmíre dva testovacie satelity Tintin A a B. V minulosti avizovala vypustenie prvých satelitov v 2019 s plánovaným dokončením konštelácie 4425 satelitov v roku 2024. Podľa dostupných informácií uskutočnil hlavný vlastník SpaceX Musk v lete ale viaceré významné zmeny v projekte, keď mal kvôli rozporom ohľadne smerovania projektu vymeniť viacerých manažérov.

Na rozdiel od satelitného Internetu z geostacionárnych satelitov na orbite viac ako 35 tisíc km nad povrchom bude mať Starlink parametre dnes bežného pripojenia a najmä latencie, podľa skorších informácií SpaceX latenciu 25 až 35 ms a maximálnu rýchlosť pripojenia jedného užívateľa 1 Gbps.

Antény na satelitoch aj pozemných staniciach budú typu phased array umožňujúceho anténu smerovať bez fyzického natáčania.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Európska sonda Slnka dotestovaná, poletí do USA
SpaceX začala stavať ďalšie lode Starship
Po poslednej aktualizácii Windows 10 sa dokonca objavuje BSoD
Sonda na Marse sa zatiaľ posunula iba o 2 cm
Najbezpečnejším prehliadačom je podľa Nemecka Firefox
Zákazníci dostanú za označovanie AMD Bulldozer za 8-jadrové do 300 dolárov
Česko bude 5G frekvencie dražiť v apríli
Štát sprístupnil nástroj na porovnanie výhodnosti elektromobilov
Dnes vychádza Ubuntu 19.10
O Uberi vznikne seriál


Diskusia:
                               
 

nie je toho bordelu na obežnej dráhe už dosť???
Odpovedať Známka: -1.3 Hodnotiť:
 

je ho tam dost ale je tam aj vela priestoru, takze relativne ho tam je malo.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

radsej si uprac doma a nestaraj sa o bordel vo vesmire.... na to su ini ludia urceni...
Odpovedať Známka: -1.3 Hodnotiť:
 

stalo sa v Sobotu :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ked si utieral prach,dal si dole aj decky?! lebo ak tam mama najde prah tak nepojdes von tyzden.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A kto je vesmírna upratovačka ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

je ho tam presne tolko
http://stuffin.space/
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Celkovo je v súčasnosti (máj 2018) na obežnej dráhe evidovaných vyše 19 100 objektov. Väčšina z nich má veľkosť nad 10 cm. Menšie objekty sú súčasnými prostriedkami detegovateľné buď veľmi ťažko alebo vôbec, podľa počítačových simulácii sa však ich počet o veľkosti nad 1 cm odhaduje na viac ako 600 000, počet úlomkov menších ako 1 cm zas predstavuje desiatky miliónov.

cize tych par tisic druzic je nic proti tomu, co tam uz je

Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

to nie je výhovorka... že tam bordel už je tak prečo nepokračovať?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

sám si bordel.. ked si kúpiš akukolvek vec, v tvojom jazyku "bordel", to ti už ale nevadí, že?
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

nedomyslel si... ak si kúpim niečo nové tak staré mám možnosť dať recyklovať... ako chceš riešiť problém na orbite ked spomínané satelity doslúžia?
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

zhoria v atmosfére
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

Presne tak. Lebo atmosfera je v skutočnosti peklo a rastliny živia jeho priekazne večné plamene.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Musiat povinne planovat deorbit. Ziada to licencia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

jj, vidíme ako plánujú deorbit...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aktualne je hore 5000satelitov, z toho 40perc. je aktivych - zvysok su nefunkcne. Vypustit dalsi 4500 kusov v priebehu 5rokov mi nepripada ako zanedbatelne mnozstvo. Elon je velky borec a tento projekt by konecne umoznil pripojenie s normalnymi parametrami komukolvek na svete, no ten pocet satelitov je brutalny. Navyse ich zivotnost je len 5-7rokov. Snad planuju naslednu likvidaciu smerom do atmosfery Zeme.

Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Áno plánujú likvidáciu po tých 5-7 rokov ak by satelity nemali pohon do pár rokov by zhorela v atmosfére celá konštelácia a to tých 4000 bude ešte vysoko na ešte nižších orbitách má byť zvyšok 7000.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A ako to teba ovplyvni ci tam bude hore 5000 alebo 20tis satelitov ? Teba to ovplyvni len tak ze budes mat v ponuke dalsieho poskytovatela internetu.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Keby tam pošlú našich čiernych spoluobčanov hneď by toho železa vo vesmíre bolo menej.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

len nech to lepšie zakopú ako google.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Zase bude viacej rakoviny ... Same ozarovanie.Podla mna je toto vacsi problem ako co2 (aj celkovo mobilne a radarove ziarenie) ...
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Zase ti statočne je*be, ty ožarovanie ....
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Ty si chod riesit komplexy na ine miesto, nezamoruj tu slusnu diskusiu.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Načo dostupný internet všade na zemi, keď ho budú aj tak po zaplatení pár miliónov USD miestnymi diktátormi lokálne cenzúrovať.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a nenapadlo ti, že sú tu aj projekty ako miestni sajborgovia? tí majú v sebe elmag poľom ovládané nanodróny, ktoré fičia na internete, preto to treba na celej Zemi. Keď dajú príkaz, aby si celú noc nespal, tak skrátka chcípneš s červenými očami, lebo tentákuly nanodrónu spôsobia kontrakciu tkaniva v tvojom mozgu. Veď už nebuď dieťa, ľudia radi mučia svojich spoluobčanov a ešte sa na tom nasmejú...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár